Megye/ország: Komárom-Esztergom
Elhelyezés időpontja: 2024.07.10 09:00
Megjelenés időpontja: 2024.07.27 08:11
Utolsó lényeges változás: 2024.07.27 08:11
Utolsó változás: 2024.09.08 18:37
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: Gyombi
Ládagazda: Gyombi Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 850 m
Megtalálások száma: 241 + 3 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 7.1 megtalálás hetente
Ez a láda egy eseményláda-sorozat egyik tagja. Az adott megye legmagasabb pontját kell megtalálnod. Bővebb infók a sorozatról ide kattintva.
Közismert és népszerű célpont Komárom-Esztergom vármegye legmagasabb pontja közelében.
Könnyed séta a központból, vagy kellemes túra valamelyik környékbeli településről. Mohás fatönkben keresd jelzetlen ösvény közelében a 23x14x7cm-es négyfülü műanyag ládikát! Óvatosan logolj, gondosan rejtsd vissza, köszönöm!
Megközelítés
A hazai turistaság bölcsőjét elérheted jó színvonalú buszos tömegközlekedéssel Pomázról vagy Esztergomból, kerékpárral, autóval (fizetős a parkolás, részletek lejjebb) és természetesen, ajánlottan és stílusosan gyalog!
Remek túralehetőségek kínálkoznak számos irányból, nehézséggel és jelzésen, többek között Dömösről, Pilisszentlászlóról, Pomázról, Pilisszentkeresztről vagy épp Pilisszentlélekről. Az eseményládához időzítve :) újra látogatható a tavasszal lezárt Rám-szakadék is!
Autós megközelítésnél vedd figyelembe, hogy a parkolás szinte a teljes településrészen fizetős, 2024-ben óránként 400 Ft a hét minden napján, amit készpénzben lehet kifizetni előre az önkormányzat által alkalmazott parkolóőröknél a központi parkolóban. Egyetlen ingyenes, néhány férőhelyes, a kiírás szerint ingyenes parkolóhelyet fedeztem fel eddig, kissé távolabb a központtól, a főút északi oldalán itt: N 47° 43,115' E 18° 53,358' 689 m [GCMM12+parkoló].
Rejtés
A láda az általában zsúfolt központtól kissé távolabb, a fokozottan védett területen kívül, a Rezső-kilátó közelében várja a megtalálókat, a turistautaktól és a kíváncsi szemektől kicsit távolabb, ám széles gyalogösvény mellett, mohás fatönkben.
Dobogó-kő a Visegrádi-hegység (és Komárom-Esztergom vármegye) legmagasabb csúcsa, tengerszint feletti magassága kereken 700 méter. Hegyvidéki üdülő-, gyógy- és zarándokhely, a 19. század végén vált népszerű úticéllá, amikor Dr. Téry Ödön és Dr. Thirring Gusztáv vezetésével a frissen alakult Magyar Turista Egyesület elkezdte a környék feltérképezését és a túraútvonalak kijelölését. Az egyesület az ország területének hatalmas részét, benne az összes magashegység 1920-ban történt elvesztését követően célul tűzte ki egy Budapestről jól elérhető, változatos adottságokkal bíró helyszín kiválasztását a túrázás magyarországi népszerűsítésére, és azért esett Dobogókőre a választásuk, mert a számos erdei út mellett gyönyörű panoráma tárul a kirándulók elé minden évszakban, továbbá a kirándulóhely viszonylag egyszerűen és gyorsan megközelíthető. Nem csoda így, hogy ma már az Országos Kéktúrán kívül rengeteg más turistaút kék is elérhető Dobogókőről.
Dobogókőn épült az ország egyik első menedékháza, a Báró Eötvös Loránd Menedékház, amelyet Pfinn József tervei alapján 1898-ban adtak át. A menedékház faépületében ma a Turistamúzeum működik (nyitva csüt.9-14h, szo-vas 10-15h), míg a mellette 1906-ban felépült kőépület ma is turistaházként szolgál. Dobogókőn minden évszakban néhány fokkal hűvösebb van, mint a magyarországi átlag hőmérséklet, így a klíma nyáron roppant kellemes, télen pedig gyakrabban marad meg a hó, amely alkalmas téli sportokhoz.
A túrázáson kívül más sportok és elfoglaltságok szerelmesei is megtalálhatják számításaikat, a kerékpárosok és motorosok népszerű (edzés)célpontja, találkozóhelye Dobogókő (a Tour de Hongrie leghosszabb, 4.szakaszának befutója is itt volt 2023-ban). A fent említett klímaadottság miatt 1923-ban itt nyílt meg az ország első sípályája, ami mellett a Makovecz Imre által tervezett, 1980-as években Sí-Büfé néven megnyílt Zsindelyes Vendéglő látható.
Az elcsendesedőket, lelki életük elmélyítését keresőket a Jezsuiták lelkigyakorlatos központja, a Manréza várja, a lelkigyakorlatok mellett minden vasárnap 10 órakor nyílt szentmisét tartanak. Érdekesség, hogy a rend 1993-ban kapta meg az államtól a területet, miután a korábbi, zugligeti Manrézát elvette a politikai vezetés. Utóbbi ma az NNI központja, előbbi pedig a Belügyminisztérium üdülőjeként működött, ahol a BM bentlakásos, kísérleti általános iskolát működtetett a hatvanas években, ahol a szocialista hétköznapoktól távol, a lakosság túlnyomó részének elérhetetlen színvonalú képzést nyújtottak a kiválasztott gyermekek számára.
Dobogókő környékét magukénak érzik különböző ezoterikus és misztikus történelmi-természeti irányzatok követői, egyesek szerint a hely elnevezése és sziklaalakzataihoz is kötődő erőterek-erővonalak miatt a bolygó szívcsakrája található itt meg, mások ősi pogány áldozati és erődített lakóhelyeket feltételeznek Dobogókővel összefüggésben.
Programjavaslat
Ha csak egy könnyebb kikapcsolódásra vágysz, remek körtúrák várnak rád, például a Dobogókő déli részét bemutató a piros körtúra a Zsivány-sziklák-hoz, vagy a repülő madarat formáló sárga körtúra jelzésű , a sziklaalakzatokkal tűzdelt Thirring-körút.
Ha finomat ennél, a híres Matyi büfé hétvégén vár hamburgerekkel és szendvicsekkel, a turistaház előtt pedig a legtöbb hétvégén számos bográcsegytál közül választhatsz!
Megtaláltuk! 🙂
Ma csak ezért a ládáért buszoztam fel Dobogóköre, egyedül voltam a buszon is, és környéken is alig találkoztam túrázókkal, kirándulókkal.
A láda rejtekére majd ráborult egy fa, de a gallyak még jól takarják. A Hunyor fényképezésének nyomai láthatók voltak a rejtek mellett.
Sajnos a doboz alja törött, de a belseje még száraz.
Logolás után lesétáltam Pilisszentkeresztre a buszmegállóba.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v4.0.3]
Kéktúrázás alatt megkeresett ládánk. A láda környezetében fotós tanfolyam gyakorlata zajlott, mondták, hogy ők is felfedezték a rejtést. Sok hunyor virágzik a környéken, hóvirágokban is lehet gyönyörködni.
A 20-as évfordulós kirándulós ládákat mind megkerestük. Feltett szándékunk, hogy ezek a megyés ládák is hasonló sorsra jussanak. Fotós iskola tagjai fényképezték a hunyorokat, esélyünk se lett volna észrevétlen elővenni, ezért elmondtuk miért jöttünk, gyanítom nem ők fogják tönkre tenni, ha eltűnne. Állítólag már megnézték előttünk amin nem is csodálkozom, mert elég feltűnő, ha ott vagy, pláne fotósszemmel, ha nem vették volna észre, na az lenne a baj az ő szemszögükből.(20/13)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.7]
Pilisszentlélekről a piroson érkeztünk Andival és Jacky kutyával, majd az országos kéken haladtunk tovább. Szép időben élvezet volt kirándulni. A buszvégállomásnál a büfénél szokásomhoz híven ettem egy zsíroskenyert hagymával, már 800 Ft. Ezen jól ledöbbentem.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A hó elolvadt, pár pici folt maradt. A nap is mutogatja magát. A kilátás még nem tiszta, de ide mindig szívesen jövök. Fákat vágtak itt ki, de még a helyén pihen a láda.
Dobogókőre felérvén előbb a "Manófalvát" látogattuk meg, onnan sétáltunk át ide. Intenzív gallyazás folyik a rejtek közvetlen közelében, reméljük a doboz nincs veszélyben. Logolás után irány a Rezső kilátó, majd a Thirring körút.
Köszönjük a lehetőséget!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!Ezért a ládáért szerveztem ide a kéktúra szakaszom.
Jó kis hegymenet volt tegnap Visegrádról Dobogókőre. [Geoládák v4.5.3]
Köszönöm a rejtést.
A mai fő cél ennek a ládának a megkeresése volt, de ha már itt jártam, a szűk 3 órában megpróbáltam a közelieket is begyűjteni.
Kupec által leírtakkal mélységesen egyetértek, bennem is hasonló gondolatok motoszkáltak.
A Megyei magasságok sorozatban ez még csak (már?) az 5. találatom volt.
Dömösről Dobogókőre mentünk fel a Téry úton Pex2-vel és golyóstollal. Nem vplt sikeres ládagyűjtésünk, mert az Árpád fejedelem forrásnál sem találtuk meg a ládát és a téry út 3. pontja sem lett meg. Szerencsére ez a csúcsláda kárpótolt bennünket. Köszönjük a rejtést.
A rejtek mellett (is) vágják a fákat, szerencsére a doboz még megvan. Jártam már néhányszor Dobogókőn és mindig szomorúan állapítom meg, hogy itthon mi nem tudunk mit kezdeni a magaslati kirándulóhelyekkel. Dobogókő olyan hely (Kékessel, Galyatetővel, Bánkúttal, Misina-tetővel, Csóványossal, Kőris-heggyel, stb, együtt) ahová szinte minden magyar egyszer elzarándokol, ehhez képest ápolatlan erdők, máladozó régi épületek, rendezetlen környék fogadja a látogatót. És ez nem feltétlenül pénz kérdése.
[g:hu+ 2.10.16]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (244 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.