Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2024.09.12 10:01
Utolsó lényeges változás: 2024.09.12 10:01
Utolsó változás: 2024.09.13 08:47
Rejtés típusa: Multi geoláda (4H)
Elrejtők: Rézangyal77, Zöldfülű
Ládagazda: Rézangyal77 Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1500 m
Megtalálások száma: 41 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 9.9 megtalálás hetente
Röviden
Négypontos multi, az első három ponton mikroláda jelszórészletekkel, a negyediken 15 cm x 10 cm x 5 cm-es konyhai doboz ajándékokkal. A jelszót a jelszórészletek egymás után írt sorrendje adja.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
1. Mikroláda pala alatt, talajszinten, borostyánnal takarva.
2. Mikroláda kidőlt fa vastag ága alatt, talajszinten.
3. Mikroláda galagonya alatt, kővel takarva.
4. Konyhai doboz a kőfejtőben, kisebb szikla alatt, talajszinten. Természetvédelmi tábla maradványával szemben állva, balra kb 4 méterre.
Bevezető
Sokat túráztam a környéken, de a Bolha-hegy, rejtélyes okból, teljesen ismeretlen volt számomra. A GC20BE bejárása közben, a Pecató körül barangolva olvastam egy ismeretterjesztő táblát, amin eldugott kis helyi gyöngyszemekről írtak. Nem kellett kétszer mondani Zöldfülűnek, hogy fedezzük fel a Bolha-hegyi tanösvényt. Micsoda meglepetés, egy kis multi is kerekedett belőle!
A tanösvény jelzetlen utakon halad, pár tábla segít az eligazodásban, illetve az egyes pontokon ismeretterjesztő táblákat találtok.
Megközelítés
A kirándulás oda-vissza kb. 3 km hosszú, a Pecatótól sétálunk fel a hasadékbarlanghoz és a kőfejtőhöz, útközben érintjük a Bányajji-kutat és a Békás-forrást. Ha nincs kedved ugyanezen az úton visszamenni, akkor -egy kört leírva-, a hétvégi házak között is visszajuthatsz a parkolóhoz, így egy kicsit hosszabb.
Az ajánlott parkoló a Pecatónál van. Bár kocsival megközelíthető az első két pont, én ezt mégsem ajánlom, mert nem tudjátok sehol lerakni az autót az út mellett. A harmadik pont előtt behajtani tilos tábla van, az átjárás csak gyalog vagy kerékpárral engedélyezett. N 47° 26,275' E 18° 48,858' 120 m [GCUGRI+1parkoló]
Busszal érkezőknek a Pecató megállónál kell leszállni, innen kb. 1 km az első pont. Menetrendek
Látványosság, tudnivalók
Bolha-hegy
A Bolha-hegy Sóskút és Biatorbágy határán helyezkedik el, a Budai Tájvédelmi Körzet része. 1986 óta áll természetvédelmi oltalom alatt, a lejtős sztyepp vegetáció és felszínre bukkant mészkőn kialakult sziklagyep vegetációk jelenléte adott okot a védettségre. A terület vezérnövényei a fűfélék: a csenkeszek és a védett árvalányhaj-félék. Tavasszal sűrűn virágzik a szintén védett tavaszi hérics, különböző kutyatej-félék, a kékes-lila virágú hegyi len és a védett sárga len. Számos védett nappali lepke is megfigyelhető: nappali pávaszem, gyöngyházlepke és fecskefarkú lepke.
1756-ban már bányászati helyként említik, így bányászati emlék is a terület. Az itt fejtett szarmata mészkőből épült például a Lánchíd, a Mátyás templom és a Vigadó épülete is.
1. Bányajji-kút
A parkolóból a Kertbarátok útján indulunk el, majd balra fordulva a Diófa utca végén egy kis tisztáson áll egy gémeskút, a Bányajji-kút. Mint a neve is mutatja, a kút a környékbeli állatok itatására szolgált, de ide jártak a bányából a kőfejtők és igásaik is, hogy szomjukat csillapítsák. A kút valójában egy forrás, melynek vize több telken átcsordogálva a Benta-patakba folyik. Az itatóvályú érdekessége, hogy egy kőtömbből faragták ki a XIX. században. N 47° 26,623' E 18° 48,802' 140 m [GCUGRI-1] Mikrohengert keress a pala alatt, borostyán takarásában!
2. Békás-forrás (Korpás-kút)
A Kertbarátok útján haladva, jobb kéz felől vadregényes kis forrás bukkan elő a sziklaperem alól. Lépcső és faragott korlát is segíti a lejutást, nem kell csúszkálni vagy sárban tapicskolni még esős idő estén sem. 2018-ban információs tábla is került a lejárathoz. A víz a kb. 70 méterre lévő Benta-patakba folyik és a nyomok alapján a forrás felől sok vadállat is feljár ide az alacsonyabban fekvő részeken dagonyázni.
A régi térképeken (1886. évi kataszteri térkép) Korpás-kútként szerepel, mert a kiáramló víz úgy felkavarta a homokot, mintha korpa lenne benne. N 47° 26,662' E 18° 48,938' 110 m [GCUGRI-2] Mikroládát keress kidőlt fa vastag ága alatt, talajszinten!
3. Hasadékbarlang
A Bolha-hegy tetején bújik meg a hasadékbarlang. Bújik bizony, mert könnyen elsétál mellette az avatatlan túrázó. Ha nem lenne eléhelyezve egy ismeretterjesztő tábla, mi se vettük volna észre. A barlang nyílása kb 3 méter hosszú és 0,5 méter széles repedés a földfelszínen, alig észrevehető a galagonyabokrok között. Létrejöttét a tektonikus földmozgásoknak és a beszivárgó víz korróziós erejének köszönheti. A barlang járatainak teljes hossza 23 méter és -mint minden magyarországi barlang-, védettség alá esik. A barlang nyílás nincs korláttal elkerítve, megközelítése csak óvatosan! N 47° 26,853' E 18° 48,983' 160 m [GCUGRI-3] Mikroládát keress galagonyabokor alatt, kővel takarva!
4. Bolha-hegyi kőfejtő
Biatorbágy-Sóskút környékén több kőfejtő is működött. Valamelyik mára nem több, mint egy bozótossal benőtt gödör, valamelyik viszont impozáns, síkra munkált mészkőfal az erdő mélyén. A Bolha-hegyi azon bányák egyike, amelyen ma is jól látható a kőfejtők munkája.
A mostani szarmatakőfejtő nyitását 1870-re teszik. Ez a fajta mészkő 12-13 millió éve, a középső-miocén korban keletkezett, amikor még tenger hullámzott ezen a területen. Szerkezete lyukacsos, durva felületű, gyakran csigás, gyéren homokszemes. Színe fehér, sárgás vagy barnásfehér, de sajnos a szennyezett levegő szén-dioxid és kén-dioxid tartalma a levegő páratartalmával savvá alakulva oldja, pusztítja a felületét. Ilyenkor be is feketedik. Nem csak a helyi építkezéseknél volt népszerű, hanem a nagyvárosi épületek faragott köveinek, szobrainak népszerű alapanyaga is volt.
Évente átlagosan 5-600 köbméter mészkövet termeltek ki külszíni fejtéssel. A kitermelt követ lovasszekéren szállították el. Az utak nyomvonalát ma már nehéz fellelni, csupán egy mélyen kijárt szekérút tanúskodik arról, hogy itt bizony nehéz járművek hordták a követ. A nyom északi irányba, a Bolha-hegyen keresztül vezetett körülbelül 1,7 km-en keresztül Biáig. N 47° 26,751' E 18° 48,756' 150 m [GCUGRI+poi].
A Bolha-hegy és a bánya ma már természetvédelmi terület, amit szép lassan visszafoglal a természet, miképp mindegyik biai kőfejtőt. A szarmata durva mészkövet ma már csak dekorációs célból használják, vagy olyan helyen, ahol fontos a hagyományőrzés. N 47° 26,784' E 18° 48,687' 160 m [GCUGRI-4] Konyhai doboz a kőfejtőgödörben, szikladarab alatt. Ha a természetvédelmi tábla torzójával szemben állsz, balra kb 4 méter, talajszinten.
Kellemes kirándulást és ládázást kívánunk Mindenkinek!
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról... [g:hu+ 2.10.16]
Nagyon kényelmesen, másfél óra alatt levadásztam ezt a multit.
Köszi a rejtést! :)
Mivel Bián lakom, így elmentem egy hosszabb kutyasétáltatásra. Összességében majd 9 kilométer lett a táv, de mind a kutyámnak, mind nekem jól esett egy kicsit mozogni.
Még a délelőttre ígért eső előtt terveztünk egy kis sétát a Bolha-hegyen, ez csak részben sikerült, mert visszafelé már jól megáztunk.
Találkoztunk Zsuzsáékkal (N.Zs. csapat), így gyorsan meglettek a pontok.
Helyi lakosként gyakran biciklizek a környéken, minden utat és csapást bejártam már korábban is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Tudtuk, hogy eső lesz, de reggel mégis a házimunka helyett elindultunk csavarogni. Ez az új pont volt a legközelebbi, hát itt kötöttünk ki. Mindjárt az út elején találkoztunk Fazékkal és Timivel, a feleségével. Nagyon megnyugtató volt, hogy ők sem esőfelszerelésben vannak, mi is az autóban hagytunk mindent. Mi baj lehet....Az első három pontig csak a felhők gyűltek, a ládánál már éreztük az égi áldást, az autóig a kb. 10 perc alatt bőrig áztunk. Jó kör volt! Mehettünk haza takarítani. :-)
Ebben a szép napos őszi időben, ebéd utáni kirándulásként terveztük a tanösvényt felkeresni Gyrossal. Nagyon tetszett a multi mindegyik pontja, mindenhol van látnivaló és minden rejtés nagyon ötletes. A kőfejtőnél nagyon szép a panoráma a környező dombokra. Élvezetes volt a túra, köszönet a rejtésért.
A környéken sokat jártunk már, de ez a Bolha-hegy eddig kimaradt valahogy.
A forrásnál elég sokáig keresgéltünk. Végül meglepően közel a forráshoz találtuk meg a rejtést.
Jó volt itt lenni a szép őszi délutánon. Ez volt Huba első ládája!
Zoli, Helga, Bori, Berci, Huba
Megvan!
A nap utolsó ládájának szántuk, gondoltam egy laza másfél kilométeres séta lesz, ehhez képest az első ponton azonnal elakadtunk, egyszerűen sehol nem találtuk a ládát. Végső elkeseredésemben felhívtam Famágus Erikát, segítsen. Ők a kút pereme és a pala között találták meg a ládát, oda is tették vissza. Miután letettem a telefont utolsó lehetőségként lepakoltuk a palákat a kútról, hátha beleesett a doboz, és valóban, ott lebegett a víz tetején, de sajnos a gémeskút olyan rozoga volt, hogy azzal nem értem le a vízig, mindeközben a mellettünk lévő háznál végig hangosan ugatott a kutya bennünket... Mikor aztán elindultunk a kettes pont felé felhívtam a rejtőt is, hogy milyen baleset érte a ládát. Az első jelszórészletet elárulta, nagyon kedvesen. A többi pont sima liba volt, tetszett a forrás, a hasadékbarlang és a kőfejtő is, nagyon kellemes útvonal, jó túra. Fent a hegytetőn nagyon sokan voltak, sárkányeregető buli volt. Szerencsére túra közben találtam egy hosszabb drótot, amit a hónom alá csaptam, emlékeztem, hogy a kút mellett volt egy tejfölös vödör, gondoltam ezzel a két eszközzel megpróbálom kipecázni a ládát. Első pontra vissza, kutya ugat, palák le, drót, vödör és kezdődhet a peca... első merítésre sikerrel jártam. Valami kis közöm van a horgászathoz a munkámból kifolyólag, de ritkán pecázok szabadidőmben, viszont itt most jól jött a rutin. Mondjuk nem volt annyira bonyolult, bármelyik falusi MacGyver megoldotta volna a dróttal és a kis vödörrel szerintem. A kis pecacuccot a kerítés mellett hagytam, hátha valakinek kedve támad használni :) Na meg, ha már itt a Peca-tó, én is pecáztam nem feledkezhetek meg arról, hogy éppen ezen a hétvégén zajlott Franciaországban a LXX. Nemzetek Horgász Világbajnoksága, ahol Csillag László világbajnok lett, a magyar csapat pedig 4. összesítésben. Nagy gratula nekik.
A ládát visszaraktam az eredeti helyére, ott kereshető és megtalálható.
Köszi a rejtést!
A Peca-tónál parkoltunk, majd sorrendben kerestük a pontokat. Az elsőnél nem találtuk a mikrót, rejtő segítségére volt szükség, ezúton is köszönjük neki!
A többi pont rendben volt, minden a helyén. A környezet maga nagyon szép, hangulatos, gyerekeknek is tetszett, nekem a Békás-forrás volt a kedvencem. Köszönjük, hogy megmutattad a helyet, és a rejtésbe fektetett munkádat!