A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
A tanösvény a II. kerületi Szépvölgyi út külső, "kirándulós" részén található. Kiindulópontja a Kecske-hegy keleti oldalán, a kőfejtő bejárata melletti Madarász-réten van, innen felvezet az Újlaki-hegy déli lábához, és itt visszafordulva, a műút túlsó oldalán a buszfordulóig halad. Innen akár az aszfalton, akár a kiindulási oldalon ösvényeken rövid sétával vissza lehet érni a startba.
Autóval a kezdőpont melletti földes-murvás parkolóban érdemes megállni. (
N 47° 32,663' E 18° 59,571' 356 m [GCNFCS+parkoló]) Zsúfoltabb napokon előfordulhat, hogy a később érkezők itt már nem találnak helyet. Ekkor sincs gond: ugyanilyen parkolók nyílnak az útról pár tíz méterrel kijjebb, illetve beljebb is.
Tömegközlekedéssel érkezők a Kolosy tértől a 65-ös busszal tudnak eljutni a buszfordulóig; ez ritkábban jár, ráadásul hétvégén csak külön kérésre megy ki a kirándulóhelyekig. A gyakrabban járó 65A busz csak Fenyőgyöngyéig közlekedik, innen a startba egy hosszabb sétával lehet eljutni a műút mentén, ösvényeken vagy aszfalton. A buszokról bővebben a
BKK adatlapján tudtok tájékozódni.
A tanösvény terepkerékpárral gond nélkül bejárható, bár sem a hossza, sem a lényegében nulla szintkülönbség nem kihívás. A környéket azonban a terepbringások is kedvelik, így a rövidke kör után biztosan találsz majd a drótszamárnak is megfelelő plusz feladatot, például az oldal végén említett, "A hosszabb" című extra körutat. ;)
A rejtések és a jelszó
1. pont:
N 47° 32,629' E 18° 59,519' 364 m [GCNFCS-1] A tanösvény 1. táblájának hátulján találod a ragasztott lapot, rajta az első jelszórészlettel. Tartalék: a szomszédos, "Csodás távlatok várnak" című tábla hátulján.
2. pont:
N 47° 32,884' E 18° 59,331' 377 m [GCNFCS-2] A tanösvény 6. táblájának hátulján találod a ragasztott lapot, rajta a második jelszórészlettel. Tartalék: a szomszédos, "Ég és föld" című tábla hátulján.
3. pont:
N 47° 32,955' E 18° 59,293' 395 m [GCNFCS-3] A dobozt egy kilátóhelytől nem messze, egy fiatal facsoport tövénél kialakított üregben találod, benne a harmadik jelszórészlettel. A kilátóhelyhez jól kijárt ösvény vezet a tanösvény felől, nem kell új utat törnöd a bozótosban! A doboz tetejére csak akkor tegyél követ, ha teszel alá fát is, különben összetörik! Tartalék: ragasztott lap a közeli ülőalkalmatosságon, alulról.
4. pont:
N 47° 32,770' E 18° 59,545' 360 m [GCNFCS-4] A tanösvény 11. táblájának hátulján találod a ragasztott lapot, rajta a negyedik jelszórészlettel. Tartalék: a szomszédos villanyoszlopon lévő fémdoboz alján.
A tanösvény
A Főváros által létrehozott és kezelt, 2021-ben átadott Nagyfejű csajkó tanösvény 11 állomásból áll, ahol tartalmas, képekkel gazdagon illusztrált táblákat találsz az egyes megállóknál. Ha teheted, érdemes QR-kód olvasót is készíteni a telefonodra, mert egyes tábláknál azzal még további információkhoz is juthatsz. A tanösvény útvonalát nem fára festett jelek, hanem sűrűn elhelyezett, táblával ellátott útjelzők mutatják.
Az 1. állomásnál fedett pihenő is van, a séta után ide visszaérve kifújhatod magad a padokon. Ugyanitt egy madárlest is találsz, ha csöndben elücsörögsz benne kicsit, szerencsés esetben megfigyelheted a környékbeli szárnyasok életének egy darabkáját. Szintén találsz egy pihenőt a 7. állomásnál. Itt egy erdei játszótér is várja a gyerekeket hintával, mérleghintával, mászókával és állatokat formázó fajátékokkal. Kiszáradástól sem kell tartanod a melegebb napokon: az 1., a 7. és a 11. pontnál nyomós (és működő!) közkutak vannak.
Néhány kínzó kérdés
- Tudod egyáltalán, milyen állat a nagyfejű csajkó? (csak én hittem a neve hangzása alapján elsőre, rákeresés nélkül, hogy madár?! ;))
- Hogyan kerülnek a Szépvölgybe a kökényszemű lányok?
- Ki és mire mondta, hogy "a Kárpát-medencében a föld akarata az erdő."?
- A fenyőilonca neve szépen hangzik, de vajon szeretjük-e?
- Miért vannak errefelé Apácaföldek?
- A Szépvölgyi út utolsó szakasza mentén a műholdképeken jól kivehető, ma parkolónak használt szabályos, téglalap alakú területek eredetileg vajon ufóleszállók voltak, esetleg titkos szovjet katonai terület maradványai - vagy valami egészen más?
- Mit írt Hamvas Béla a hársfákról?
- Mit keres itt egy 160 évesnél is idősebb, embermagas határkő?
- A meggyvágót a konyhában keressük, vagy esetleg máshol?
- Melyik fa terméséből lehet kucsmás Makk Marcit készíteni?
- Mi köze van a kanadai zászlónak az ikerlependékhez?
- Hogyan is áll a csajkó házastársak között a házimunka megosztása?
Nos, ezekre a kérdésekre mind választ fogsz kapni, ha figyelmesen olvasva végigjárod ezt a kis tanösvényt. Sőt, ennél még többre is. Ráadásul néhány állomás közvetlen közelében más információs táblákat is találsz, ahol a környék túraútjairól, látványosságairól esik szó, érdekes történetekkel, korabeli fotókkal színezve, illetve további sétajavaslatokat is találhatsz. Ez utóbbiak közül hármat itt és most, a következő fejezetben máris olvashatsz.
Kirándulás extrákkal
Aki még mozogna kicsit a tanösvény másfél kilométernyi útja után, vagy akár közben, annak ez a környék rengeteg lehetőséget kínál. Magam a szép kilátások imádója vagyok, ezért most önhatalmúlag három olyan rövidebb-hosszabb kitérőt választottam javaslatképpen, amely végén valóban lenyűgöző panoráma lehet a fáradt vándor jutalma. Nem is beszélve arról, hogy mindhárom ponton újabb ládákat is lehet találni.
1. A rövidke
Közvetlenül a kezdőpontnál találjátok a Kecskehegyi-kőfejtő elhagyott bányaudvarát, felette pedig a Kecske-hegy csúcsát, ahol nem csak egy fakereszt, de onnan délnyugat felé egy girbegurba ösvényeken megközelíthető kilátópont is van. Itt van az egyik magyarországi ősláda, a
GCKL1. A kilátópontot jó szívvel ajánlom felkeresésre mindenkinek kortól függetlenül, mert valóban gyönyörű hely, és odáig eljutni nem okozhat gondot. A GCKL1 a kilátópont alatt, egy sziklafalban van, annak felkeresése viszont szerintem nem kisgyerekes program, és habár a láda logjai néha jóval sötétebb képet festenek a valósnál, felnőtteknek is csak megfontoltan ajánlott. Ez ügyben mindenki döntsön józan belátása szerint. A Kecske-hegy tetejére a fölvezető ösvényt a multi első pontjának közelében találjátok. (
N 47° 32,637' E 18° 59,468' 371 m [GCNFCS+extra 1 felé]
Lent a bányaudvart is érdemes megnézni, a bejárata az egyes pont mellett van. Itt gyakran látni sziklamászókat, a bánya egyes falain kiépített gyakorló
mászóutak vannak. (A bányaudvar egyik szegletében a rejtés idején (immár évek óta) egy idős, hajléktalan férfi él. A bácsi teljesen ártalmatlan, ha ott is találjátok, egész nyugodtan járjátok körbe a területet.)
2. A közepes
A láda begyűjtése után aki szeretne egy kis szintet a lábába tenni, annak a multi folytatása előtt érdemes felmásznia az Újlaki-hegyre. A csúcsra a
jelzés visz föl, itt kell balra fordulni:
N 47° 32,961' E 18° 59,357' 396 m [GCNFCS+extra 2 felé]
A csúcson amellett, hogy mind dél, mind nyugat felé lenyűgöző a kilátás, megfelelő széljárás esetén gyakran látni siklóernyősöket, mivel a hármashatár-hegyi ugrópont mellett az Újlaki-hegy a másik kedvelt starthelyük. Ha szerencséd van, akár elugrás közben is láthatod itt őket. Ráadásul itt még a kecske-hegyinél is "ősibb" geoládát találhatsz: Magyarország negyedik ládája, a
GCEREP lakik a régi, ma már romos elugrórámpa tövében.
3. A hosszabb
Ha a multi befejezése után jut eszedbe, hogy kicsit még sétálnál, esetleg épp elment a busz és hát akkor már miért ne, a multi végpontjától a Szépvölgyi dűlőn indulva, és a
jelét követve mászd meg a Hármashatár-hegyet. Itt - ez egy ilyen környék! - egy újabb ősládát találsz, egy hárompontos multit. Ő a
GC3HAT, aki szépen sorban megmutatja neked a hegy valamennyi remek kilátópontját - kezdve az imént már említett másik siklóernyős ugróponttal. A Guckler-kilátónál nincs pontja, mivel akkoriban az még nem létezett, de te azért ne hagyd ki, hisz Budapestre, a Duna vonalára és a hidakra nemigen láthatsz rá ennyire gyönyörűen máshonnan. A turistaház mellett pedig még
büfét is találsz, ha megéheztél vagy -szomjaztál volna időközben. A kilátótól pedig, ha a
másik ágán ereszkedsz vissza Szépvölgybe, igen közel fogsz elmenni a 2. pontban említett Újlaki-hegy mellett, és ugyan jelzett összekötő út nincs, de jelzetlen, jól járható ösvény nem is egy: alig kétszáz méter a táv, ne hagyd ki!
Zárásképpen
Ha kellemesen elfáradva akár rövidebb, akár hosszabb úton bejártad ezt a szép környéket, ne feledd logodban pár mondatban megírni tapasztalataidat, megosztani a közösséggel az út során készült fotóidat.
Mindenkinek kellemes kikapcsolódást kíván a láda
rejtője.