WAP ON
Babócsa külterületén, kert kapuján találod a virtuális geoládát. A jelszót a bevésett monogramokból kapod, a következő módon:
1. betű: 4. monogram első tagja
2. betű: 3. monogram második tagja
3. betű: 4. monogram második tagja
4. betű: 1. monogram második tagja
WAP OFF
Bevezető
Ezzel a ládával Belső-Somogy déli peremére, Babócsára hívlak, ahol a török idők különleges, ma is élő lenyomatát láthatod - ha az év megfelelő időszakában érkezel.
Babócsa
Erre járva lépten-nyomon érezhető, hogy a Rinya völgyének és a Dráva egykori árterének csatlakozásánál kialakult vízjárta lapályból kiemelkedő dombháton egykor jóval fényesebben ragyogott a ma másfél ezres község csillaga.
Az őskor óta lakott területet a honfoglaló Bogát vezér, később Koppány birtokolta, akinek bukása után a nemzetségalapító Tibold ispán kapta meg. Utódai nemzetségi Szent Benedek-rendi monostort alapítottak. A következő századokban a Babólcsai, majd Marczali családok birtokközpontjaként fejlődött, mezővárosi kiváltságokat kapott. A 15. század második felétől, a Báthoryak birtokaként várkastéllyal is bírt, amely 1532. és 1664. között számos alkalommal gazdát cserélt: más végvárakhoz hasonlóan hol török, hol magyar kézen volt. A 18. századtól ismét regionális jelentőségre tett szert, több nemzetiség lakta mezővárossá vált. 1842-től a grófi Somssich család birtoka lett, akik kastélyokat építettek itt, 1868-ra pedig a vasút is ideért (Pécs-Barcs-Gyékényes). A lassan fogyó népességű, községgé leminősített település határában 1953-ban jelentős gázkészleteket és - ehhez kapcsolódóan - termálvizet találtak, de több évtizedes határsávi helyzete miatt egyre csak vesztett jelentőségéből.
A dicső múltról mesélnek az Árpád-kori földvár romjai, a basakerti vár és templomromok, a török türbét utánzó 18. századi kútház és a klasszicista stílusú Somssich-kastély is.
Basa-kert
A jelenleg Basa-kertként emlegetett terület hosszú évszázadok óta különleges helyszínnek számít: a kora középkori monostorok után a török időkben fürdő állt itt. De nemcsak kövek tanúskodnak a régi korokról, hanem egy különleges növénytani örökség is: a hagyomány szerint a várhoz tartozó kb. 30 hektárnyi terület egy részére a basa parancsára, háremhölgyeinek gyönyörködtetésére ültették a Balkánon, Kis-Ázsiában honos csillagos nárciszt (Narcissus stellaris, ill. Narcissus angustifolius), amely azóta tömegesen elszaporodott. Így ma - a kevés magyarországi előfordulás közüli legjelentősebbként - tavasszal fehérbe öltözik a kaszálórét. Az elhagyott gyümölcsösben eredeti hazájánál néhány héttel később, az aktuális év hőmérsékleti viszonyaitól függően valamikor április vége és június eleje között bont szirmot a sok ezer nárcisztő. Az év nagy részében szabadon látogatható területet ebben az időszakban őr vigyázza, próbálva megelőzni az ártalmatlannak tűnő, de pillanatokon belül könnyen sok százezres természetvédelmi bírsággal szankcionálandó károkozássá fajuló virágszedést: a csillagos nárcisz egyetlen példányának pénzben kifejezett értéke tízezer forint.
Bár a Basa-kert "főszezonja" késő tavaszra, kora nyárra esik, a gyepszőnyegét ősszel is megkapó látványt nyújt: olyankor a halványlila őszi kikerics díszíti.
További látnivalók, érdekességek
a. Török-kút.
N 46° 2,262' E 17° 20,870' [GCBASA+TOROKKUT] A település belterületén is van nyoma a török időknek: kis sírépítményhez, türbéhez hasonlói formai jegyekkel megvalósított kútház fogad bennünket a Várdomb utca elején. Nem messze innen találjuk a 2. világháborúban súlyosan megrongálódott Somssich-kastélyt.
b. Termálfürdő.
N 46° 2,172' E 17° 20,954' [GCBASA+TERMALFURDO] 1955-ben, olajkutatás közben 65°C-os vasas hévízre bukkantak. A föld mélyének nőgyógyászati panaszok és reuma ellen javallott kincse melegebb, mint a közelben levő, ismertebb csokonyavisontai kúté. Ám a 2004 júniusában felújított termálfürdőt 2008-ban ideiglenesen bezárták.
Megközelítés
Aki Pécs, Kaposvár, Szigetvár felől jön, az Barcson keresztül jut el Babócsára (akár gépkocsival, akár vonattal), aki pedig a 68-as úton jön, annak Csokonyavisontán kell letérnie nyugat felé. A Babócsára kelet felől vivő úton a település előtt nem sokkal, az út jobb oldalán fekszik az eltéveszthetetlen Basa-kert.
Ládatörténet
2021.11.13 Adoptálhattam a ládát Mimi92, jöhet az új láda elrejtése!
2021.07.14 Az oldalt kicsit felfrissítve adom vissza Adoptálható ládáknak.
2021.07.09 A ládát elcserélem
Hegyes-tető (GChegy) dobozért.
2017.09.18 12:24 Adoptálom a ládát.
2017.09.08 12:50 Egy 580 km-es ládarejtő- és karbantartó kör során útba ejtem a helyszínt és a későbbi átdolgozás reményében kihelyezek egy hagyományos dobozt.
2016.05.07 A láda az
Adoptálható ládák virtuális felhasználó birtokába kerül.
2009.05.14 Megváltozik (egyszerűsödik :) ) a jelszóképzés.
2004.04.25 23:00 Az ismét eltűnt geoláda virtuálissá alakult.
2003.10.21 A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságán dolgozó kollégának köszönhetően a láda ismét kereshető.
2003.09.21 A láda eltűnt.
2003.05.01 A Basa-kertet
babar játékostársunk hagyományos láda megjelentetésével teszi fel a hazai geocaching térképére.
Forrás
Eredeti ládaleírás
Wikipédia: Babócsa
Wikipédia: Gyékényes-Pécs-vasútvonal
Wikipédia: Basa-kert
Wikipédia: Védett növényeink
Jogtár: 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet (védett növények)
Jogtár: 33/1997. (II. 20.) Korm. rendelet (természetvédelmi bírság)
Wikipédia: Magyar ábécé
YouTube: Bambúcsa
Sikeres kincskeresést!