A Dél-Alföld legnépszerűbb és legismertebb kirándulóhelye a magyar honfoglalás emlékére létesített Nemzeti Történeti Emlékpark. A park legfontosabb látnivalója a felejthetetlen élményt nyújtó, monumentális Feszty-körkép.
A hatalmas területen fekvő park több látványosságot is kínál, a modern, kerek látogatóközpontban, a Rotundában a Feszty-körkép mellett több interaktív kiállítást is találunk. A millenniumi Árpád-emlékmű mellett magasodnak az érdekes alakú Csete-jurták, távolabb pedig a Skanzen épületeibe tehetünk látogatást.
Az emlékpark rövid története:
Anonymus Gesta Hungarorum című műve szerint a honfoglalás után itt találkoztak a magyar törzsek vezetői, hogy az új haza törvényeit megalkossák, kijelöljék a törzsek szállásterületét. Itt ejtették "szerét" az országnak, innen jön a hely elnevezése is.
A XII. században egy monostort is alapítottak itt, amely a török időkben teljesen elpusztult, ezután lett az elhagyatott hely pusztaszer.
A millennium alatt merült fel egy nagy emlékhely létesítése, ebből csak az Árpád-emlékmű készült el. Források híján abba is maradt a további fejlesztés, majd 1945-ben itt kezdtek el először földet osztani a parasztoknak. Az 1970-es években újra előtérbe került az emlékpark létesítése, ekkor épült a skanzen is. 1995-ben pedig megnyílt a látogatók előtt az Emlékpark legfőbb látványossága, a Feszty-körkép. A park azóta is folyamatosan bővül, fejlődik, a legutolsó nagy felújítás 2010-ben fejeződött be.
Látnivalók:
Rotunda
A nemrég felújított modern látogatóközpontban található a Feszty-körkép is, de emellett számos érdekes kiállítás vonzza a látogatókat.
Feszty-körkép
A vereckei átkelést megörökítő monumentális 120 méter hosszú körképet Feszty Árpád több festőtársával együtt készítette 1893-94-ben. Érdekesség, hogy Feszty eredetileg egy bibliai témájú körképet szeretett volna festeni, de apósa Jókai Mór rábeszélésére a közelgő millenniumi ünnepségek hatására döntött a honfoglalás mellett.
A XIX. században Európa-szerte nagy divatnak örvendtek a különleges térbe helyezett óriási körképek, ahol a néző egy kör alakú épület közepén lévő pódiumról egy körbefutó festett képet lát, mely előtt műterepet alakítanak ki.
A Magyarok bejövetele c. festmény óriási közönségsiker lett, a városligeti bemutató után a londoni világkiállítás egyik nagy attrakciója lett, majd Budapesten egy faépületben kapott helyet, amit 1944-ben bombatalálat ért, a megsérült kép sokáig a Nemzeti Galéria raktárában porosodott, a 70-es években jött az ötlet, hogy az akkor létesült emlékparkba kéne kiállítani. A bemutatására felépült kör alakú épület már a 80-as évekre kész volt, a festmény restaurálását 1995-ben fejezte be egy lengyel csoport. Azóta látható itt a Rotundában a páratlan látnivaló.
A félórás látogatás alatt a festmény és a környezet lenyűgöző látványát hanghatások teszik élethűvé. Csatazaj, lódobogás eleveníti fel a honfoglalás hangulatát.
A körképet csak csoportosan lehet látogatni, 30 percenként indulnak a turnusok, érdemes telefonon előjegyeztetni magunkat, különben előfordulhat, hogy sokat kell várnunk, főleg nemzeti ünnepeken.
A Rotunda egyéb kiállításai
Az épületben több, multimédiás elemekkel gazdagított kiállítást is megnézhetünk a honfoglalásról, az emlékpark történetéről, az államalapításról, a kunokról, de a két legérdekesebb a régi magyar kisvárosok életét és a középkori Magyarország várait, nevezetes csatáit bemutató tárlat.
A második emeleten találjuk a Promenád 1896 című látványos kiállítást, ahol egy millennium korabeli magyar kisváros és egy nagyváros korzójának mindennapjaiba tekinthetünk be a korhű viseletbe öltöztetett bábok segítségével.
Skanzen
A Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény (skanzen) Csongrád megye népi építészetét és múlt századi életmódját mutatja be.
Találunk itt látványos szélmalmot, több iparos műhelyt, szatócsboltot, községházát, szegény és jómódú gazdák lakóépületeit, jellegzetes alföldi tanyákat és még egy tanyasi iskolát is.
Csete-jurták
A jurtaszerű építményeket Csete György, a magyar organikus építészet elindítója, valamint Dulánszky Jenő tervezte. Az épületek egy részében kiállítások vannak, egy erdészeti kiállítás és egy íjászati kiállítást nézhetünk meg. Sajnos több jurta is zárva van, néhányban időszaki kiállítások fognak helyet kapni.
Az egyikben nagyon érdekes a szinte az egész jurta belsejét elfoglaló mamutfenyő szelete, a bütü. A 7 tonnás gigantikus korong egy közel kétezer évet élt kaliforniai fenyőből van.
Nomád Park
A Nomád Park lovaspályáján, szezonban, naponta két alkalommal honfoglalás kori lovasbemutatót tekinthetnek meg a látogatók. A jurtában honfoglalás kori tevékenységekkel ismertetnek meg a szakértők, mellette pedig egy nomád játszótér várja a fiatalabbakat.
Megközelítés
Megközelíthető távolsági busszal, autóval, kerékpárral, gyalog.
Ha kocsival érkezel és nem akarod a parkot megnézni, úgy érdemes a fizető parkoló előtt leparkolni és gyalog tovább indulni a keresgélésre.
Láda:
A forgalmas és védett környék miatt virtuális geoládát telepítettem a park területén kívül, a megadott koordináta közelében találtok egy Szeged címeres táblát a amin a bal alsó cégnév lesz a jelszó ami 9 karakter kisbetűkkel egybeírva ékezet nélkül.
A legjobb időpont a láda felkeresésére az augusztus 20.-i ünnepség, ugyanis ekkor rendezvényeket és vásárokat tartanak. A többi rendezvényről és a parkról
Ópusztaszer oldalon lehet olvasni.
------------
Köszönet Noltinak aki időben felhívta figyelmemet a tábla állapotáról így csak 1 napig volt a láda üzemen kívül.'
-------------------------------------------------
A 2003-ban beállított jelszó netkesselhető volt ezért kapott új jelszót a láda 2019.01.11-én így ismét kereshető.'
---------------------------------------------
2020.09.23.-tól új jelszót kapott a láda aminek táblájáról raktam fel képet, hogy biztosabban megtalálható legyen.