Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2005.11.05 14:00
Megjelenés időpontja: 2005.11.06 00:24
Utolsó lényeges változás: 2008.12.01 14:18
Utolsó változás: 2017.01.31 18:40
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kokó
Ládagazda: Kokó Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 478 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP: 18x18x6 cm-es kékfedelű doboz a turistaúttól néhány méterre, talajszinten.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A TuHu-n látható ösvények egy részének felmérése még a Kisvasút kiépítése előtt készült. Ezek sajnos azóta járhatatlanná váltak.
A Szobról Márianosztrára vezető út mellett található Mária-kút közelében tudtok parkolni.
Kisvasúttal is eddig érdemes eljönni, majd a sínek mellett célszerű visszaballagni a kék sáv bekezdéséig ((kb. 300-400 méter).
Szob vasútállomásról induló buszról az Ódamásd megállónál szálljatok le. (Sajnos elég ritkán jár.)
A börzsönyi kék jelzésfelújítása mellett a BTHE kialakított egy új, kék rom jelzésű utat is, mely két irányból vezet fel a csúcsra. Északi irányból gyakorlatilag megegyezik a 2006.12.20-i egyéb logombam leírt megközelítéssel - ez a könnyebbik útvonal, a déli irány pedig nagyjából a két nappal későbbi, Sagik kolléga által leírttal - ez sokkal keményebb! A korábbi fehér négyzet festésből megtartottunk néhányat, így azt követve eljuthattok a N 47° 51,769' E 18° 51,144' 108 m [GCZulu+kilátás]tisztásra, ahonnan remek kilátás nyílik Márianosztrára, és a környező hegyekre.
Ha már itt jártok, ne felejtsétek el feljegyezni a csúcson található három pöttyöt! (Az oldalra ne tegyétek ki az olvasható kódot! Köszi!)
A ládától kicsit lejjebb van egy kis kilátás is. Legyetek óvatosak, a talaj és az aljnövényzet csúszós lehet.
Néhány szó a várról:
A rövid életű vár maradványai a dombtetőn találhatóak sánc és faldarabok formájában. A vár jelentős része feltehetően a Márianosztrai kolostorba került, mivel köveit használták fel a kolostor építéséhez. A területet 1983-ban Miklós Zsuzsa tárta fel. Ő állapította meg korát, alakját, építményeit. A leletek egy része a Börzsöny Múzeumban N 47° 49,057' E 18° 51,991' 108 m [GCZulu+múzeum] látható Szobon.
Zuvár, vagy a középkorban Damasdnak is nevezett vár, a Zuvár nevű hegy 318 m magas csúcsán épült. A ma látható maradványok alapján feltehetően szabálytalan négy - vagy ötszög alaprajzú vár lehetett. A felszínen épület nyomai nem láthatók. A várat körülvevő többszörös sánc nyomai felismerhetőek. A vár keletkezésének idejét és építőjének nevét nem ismerjük. A helységet először 1262-ben említik Damas alakban, amely királyi birtok. Várnagyát, Búza Balázst - aki egyben börzsönyi ispán is, "castellanus de Damas et comes de Bersen" - az 1361.évi oklevél nevezi meg. Minden bizonnyal királyi vár volt, ahol Lajos király 1372-ben oklevelet állított ki. Az 1518-ban még királyi várat 1522-ben tartozékaival együtt az esztergomi káptalan szerezte meg. Az ezt követő időktől már nem említik, és minden valószínűség szerint ezen első vár a török hódoltság kezdetén pusztulhatott el.
Sajnos munkaidőben kicsit zajos a környék a kőfejtőben zajló tevékenység miatt. :(
Viszont eddig majdnem minden alkalommal találkoztam muflonnal:) - például a rejtéskor is kettőt zavartam fel avarcsoszogással.
2008.12.01.: A ládát áthelyeztem!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nem találtam meg. Aztán itthon a képek alapján láttam, hol kellett volna keresnem. Bár akkor sem biztos hogy meg lett volna, a félméteres növényzet miatt. Ha lehet, kérném a mellékelt képek alapjáni elfogadást! Köszönöm! A kilátópontról pazar a panoráma.
Nagyon kemény a kaptató, többször is megcsúsztam. Lefelé is gyakran síelős technikával mentem. Az az érzésem, hogy a török ezt a várat nem vette be. Inkább elsétált mellette.
Köszönöm!
Pünkösdi üdülésünk 3. napján Márianosztra környéki ládákat kerestük fel. Reggel nagy eső volt, így egész nap kínlódtunk a saras utakon. Itt is elég csúszós volt az út. A kilátás szép volt. Köszönjük a rejtő munkáját.
Megvan, köszi!
Márianosztra körüli kutyás körtúrán visszafelé még ide is felmásztunk, nem olyan combos, mint a Galla, de ez sem piskóta - vagy már túl sok volt a lábamban.
A láda közeléből szép a panoráma.
A doboz rendben megvan.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (481 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.