Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2007.05.13 14:00
Megjelenés időpontja: 2007.05.23 19:00
Utolsó lényeges változás: 2017.12.02 21:52
Utolsó változás: 2023.12.30 21:29
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: bpali51 + aZÉva
Ládagazda: bpali51 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4600 m
Megtalálások száma: 339 + 18 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
3 pont, 3 jelszórészlet:
(GCAUG-1) A gyenespusztai barlangnál egy bükkfán elhelyezett rovásírásos szöveg latin betűvel a jelszó 1. része.
(GCAUG-2) a magyar pilóta-emlékműnél a repülőgép orráról leolvasott szám a 2. rész.
(GCAUG-3) a ládában van a jelszó 3. része.
A teljes jelszó a három rész egybe írva, csupa nagybetűvel.
A Magas Bakony mészkő- és dolomit tömbjének déli oldalán a 8-as útról nézve Herend fölött látszik a Hajagok hegyvonulata. Valaha az egész hegység összefüggő erdő volt, a magasabb részeken bükkös, lejjebb gyertyánok, tölgyek uralták, és uralják ma is, csak az emberi tevékenység hatásaként megritkult itt-ott az erdő és megjelentek benne például a telepített fenyvesek is.
Azt a vidéket, ahova most hívunk benneteket, főleg a bükkerdő jellemzi, aljnövényzetében kora tavasszal a medvehagymával, később a szagos mügével. Nyáron már alig van aljnövényzet, mert a hatalmas bükkök koronája bezárul, sötét és hűvös lesz. Az erdőszéleken viszont bőven terem a szeder, galagonya, csipkebogyó. A Középső-Hajagtól (ahol a GCBKHA geoláda van) nem messze a hegy északi oldalán helyeztük el három pontból álló multi-ládánkat. Mi ezt a környéket Hárskútról szoktuk megközelíteni, ezért ezt adjuk meg javasolt útvonalként, de elérhetitek a Középső Hajag tetejéről (ahova aszfaltút visz, de autóval tilos bemenni), vagy gyalogtúrával Csehbányáról, gyalog vagy bringával-motorral Bakonybélből is. Ha Hárskútról mész gyalog, a teljes séta 10 km. Több pontról is szép a kilátás a Kőrishegy és Somhegy felé.
Annyi a célunk, hogy ennek a vidéknek néhány pontját megmutassuk, amelyek egy túrával bejárhatók. Több koncepciót ebben ne keressetek! De aki ráér, az nézze meg a közeli ládákat meg a térképet is: talál még szép helyeket.
Aki busszal megy Veszprémből Hárskútra, a falu elején levő megállónál szálljon le és az ÉNy felé tartó Rózsafa utcán induljon el. Autósoknak ajánlott parkoló: N 47° 11,423' E 17° 47,456' 450 m [GCAUG+P], aki nem fél a sáros, kátyús földúttól, az kicsit tovább is mehet a következő elágazásáig: N 47° 11,791' E 17° 46,947' 440 m [GCAUG+P] (régi térképeken itt ment el balra a piros csík jelzés, de újabban egyenesen megy tovább).
Innen csak terepjáróval (vagy bringával) szabad megkockáztatni a keréken haladást. A biofarmon kerítése mellett a N 47° 12,090' E 17° 46,666' 440 m [GCAUG+E] el lehet menni balra menni a gyenespusztai Zsivány-barlang felé, de az út egy része már benőtt és olyan magánterületeket érint, ahol nem biztos, hogy szeretik a túrázókat. Jobb megoldás továbbmenni a Némettanya melletti elágazásig N 47° 12,177' E 17° 46,265' 455 m [GCAUG+E], onnan erdei úton jutunk Gyenespusztához.
1. N 47° 11,818' E 17° 46,187' 490 m [GCAUG-1] A gyenespusztai Zsivány-barlang az úttól kb. 50 m-re van. A barlang 5 m mély és kb. 20 m hosszú, denevérek lakják. A jelszó első része magyar rovásírással van felírva a barlangnál egy bükkfára. A rovás jobbról balra olvasandó, ezt alatta nyíl jelzi. Tartalék jelszó az út mellett, a tanösvény "T" jelzését is hordozó fán van. A rovásjeleket rajzold le, a megfejtéshez majd a 3. pontnál kapsz segítséget.
A környéken legyetek óvatosak, mert a hírek szerint néha kutyák vannak szabadon!
Továbbhaladva a piros csík majd kereszt jezést érdemes követni, majd a piros keresztől letérve egy kapuhoz érsz N 47° 11,902' E 17° 45,183' 585 m [GCAUG+K], itt már látod a 2. pontot É felé.
2. N 47° 11,927' E 17° 45,185' 585 m [GCAUG-2] A pilóta-emlékmű egy 1968-ban lezuhant vadászrepülő emlékét őrzi. A jelszóhoz itt a táblán látható repülőgép orrára vésett számot kell megjegyezned. Ha az emlékművet téliesítik, a számot a szomszédos bükkfán vagy a kapuoszlop belső oldalán is leolvashatod.
3. Augusztin-tanya az egykori Szentgál-környéki tanyavilág része, a tulajdonos család nevét őrzi. Augusztin István 1910 körül építkezettitt. Felesége szülésznő volt, télen sítalpakon járt a közeli tanyákra. Leszármazottai az 1960-as években még itt laktak. Közülük ma is többen mezőgazdasággal foglalkoznak. A nagy kiterjedésű szentgáli tanyavilágról a közeli GCELVB geoláda leírásában is vannak információk. N 47° 12,152' E 17° 45,079' 520 m [GCAUG-3] Az Augusztin-tanyai egykori kulcsosháztól ÉK-re kb. 50 m-re a sárga csík jelzés közelében van a konyhai műanyag láda egy soktörzsű bükkfa rejtekében. A ládában megtalálod a rovásíráshoz az ABC-t (egyet el is vihetsz, ha van több példány), és a jelszó harmadik részét.
A teljes jelszó a barlangnál levő rovásírásos szöveg latin betűs megfejtése, a pilóta-emlékműnél leolvasott szám és a logbookban olvasható szó együtt, egybe írva.
Más megközelítés: a Hajag tetején levő katonai bázistól (GCBKHA+Bejárat) oda-vissza 8-9 km séta. Vigyázat: a katonai bázishoz vezető útra autóval nem szabad behajtani! Bakonybélből bringával is lehet jönni, ekkor a N 47° 12,289' E 17° 44,798' 510 m [GCAUG+E] pontnál lehet balra Augusztin-tanya felé letérni.
A harmadik lehetőség: Bakonybél felől is föl lehet jutni.
Kellemes sétát kívánnak a rejtők: Éva, Pali
ládatörténet
2017.12.02. A geoláda felújítva, koordináták módosítva
2023.12.30. Ládakarbantartás.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
2-3-1 sorrendben. Tetszett a tanya rész. Karabiner nehezen volt nyitható. Az elsőhöz az ajánlott alternatív parkolónál átléptem az Öreg-folyáson, és nem a piros sávon( Kérek mindenkit, ha lehet sávnak ne csíknak hívják a jelzést) hanem a szépen követhető jelzetlen úton érkeztem.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Két részletben begyűjtve. Az egyes és a kettes pont még egy éve márciusban. Akkor az Augusztin tanyánál nagyobb társaság "mulatozott", a kutyák majd' átjöttek a kerítésen, úgyhogy nem erőltettem a kutakodást. Most a Hajagok útja instant túra közben újra erre jártam, és meglett a 3. pont is.
Köszönöm a rejtést. Hárskútról induló, és oda visszaérő geoláda-gyűjtő túra során megtalálva. Tetszett a jelszó. Mivel a GCELVB láda keresése után kezdtük ezt a multit, így 3.-2.-1. sorrendben kerestük fel a pontokat. A láda előtt, a sárga jelzésen véremet adtam a találatért, sűrű vadszedren kellett átgázolni.
A láda második és harmadik pontját még a KDP bejárása közben kerestem 2019-ben, de az első ponthoz való kitérő nem fért bele, ahogy 2021-ben a Dornyay Béla emlékút bejárásán sem. Most eljöttem GCELVB után eljöttem az első ponthoz, és kissé bosszúsan konstatáltam, hogy a jelszórészletet annak idején már a ládában is megtaláltam egy laminált cetlin, amire rá kellett volna jönnöm, hogy az első részlet...
Sebaj, egy jó séta az erdőben sosem árt. Mindenesetre érdemes volna átgondolni, hogy a területlezárások és turistaút-elterelések/megszűnések után van-e értelme még az első pontnak, nem elég-e esetleg a másik kettő (szerintem elég lenne).
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.3]
Kicseréltük a láda szétázott belsejét a logfüzettel együtt. A láda is új, most elég kicsi, Kérjük a megtalálókat, hogy gondosan zárják vissza a doboz fedelét, akkor talán kisebb lesz a szétázás veszélye!
aZÉva és bpali51
Megtaláltam, köszi a rejtést!
A mai geoládázás fénypontja ez volt, már csak 2 hiányzik a sorozatból, a Pécsi és a Hejcei.
Hárskút közelében a pataknál parkoltam le a kocsival, onnan indultam felfedező körútra. Kb 16 kilométer volt a mai séta.
Feltöltöttem egy fotót, amin egy MIG-19 pm típusú repcsi látható, ugyanolyan mint amilyen itt szerencsétlenül járt......
Már csak két láda hiányzott a repülős záróládához, ma eggyel előbbre jutottam. GCAUG-1 felől nem igazán találtam visszatérő utat a parkolóhoz, kerültem egy jó nagyot ... de addigra már mindegy volt, mennyit kell még menni. Szerintem a rovásírás ugyan visszafelé olvasandó, de a betűket nem kellene megfordítani ... :)