Értékes idős platánok Forrás: pestbuda.hu / Viczián Zsófia
Népliget Forrás: legifoto.com
A Planetárium
Népligeti vízmű. A felvétel kb. 1893-ban, az építés után készült. Még csemete fák vannak körülötte. Forrás: fortepan_82454 Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
Víztorony napjainkban Forrás: Tibo's Water Towers
Ezt a régi ládaoldal képet nem volt szívem törölni.
Nagyvendéglő 1905. Forrás: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Nagyvendéglő Forrás: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Nagyvendéglő Forrás: FSZEK
Nagyvendéglő 10 évvel a bontás előtt a láda első készítésekor 2008.
Első autóverseny 1936.
Az Országos Sportnapok keretében megredezett Budapesti Honvéd nemzetközi gyorsasági motorversenye. 1966. Forrás: fortepan_261032 Fortepan / Faragó György
Majális, az előtérben Marosán György Forrás: fortepan_117115 Fortepan / FSZEK Budapest Gyűjtemény / Sándor György
Népligeti szánkóvasút
Kemény Henrik Bábszínháza egykor...
...és a láda indulásakor.
Vajda Péter utca, a Ganz-MÁVAG próbapályája. Az Argentin Államvasutak (Estado) megrendelésére gyártott Árpád típusú vasúti szerelvény. 1952 Forrás: fortepan_154561 Fortepan / Surányi Sándor - György József
Vajda Péter utca, a Ganz-MÁVAG próbapályája. Egyiptom második legnagyobb városa, Alexandria számára gyártott villamos motorkocsi. 1986 Forrás:fortepan_154544 Fortepan / Surányi Sándor - György József
1975 április 4-i díszszemle főpróbája, háttérben a Vajda Péter úti transzformátorállomás. Forrás: fortepan_195196 Fortepan / Bojár Sándor
A terület feltöltése bontási törmelékkel. A háttérben a Könyves Kálmán körút - Vajda Péter utca sarkon álló Ganz irodaház. 1961. Forrás: fortepan_148944
Pesti Laci bácsi térképe. A legendás főkertész találta ki a sétányok neveit. Forrás: pestbuda.hu
Megye/ország: Budapest
Elhelyezés időpontja: 2008.04.25 10:00
Megjelenés időpontja: 2008.04.25 12:52
Utolsó lényeges változás: 2023.02.12 18:10
Utolsó változás: 2024.10.22 13:09
Rejtés típusa: Multi geoláda (6V)
Elrejtők: Szárnyaló Sas
Ládagazda: Szárnyaló Sas Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
Megtalálások száma: 844 + 2 sikertelen + 14 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
3. pont: első kerítéselemen
5. pont, holtfa: az úthoz legközelebbi ágon, alulról, mellmagasságban, ágcsonkra csavarozva
A jelszórészletek némelyike hiányzik, de ha a tényleg ott vagy a helyszínen és utána FIGYELMESEN elolvasod a ládaoldalt, akkor könnyen kitalálod a hiányzó részleteket.
A javításig ez egy ilyen rejtvény lett :)
Saját felelősségre vágj bele a sétába!
Biztonsági tanácsok: Sötétben ne tartózkodj a Népligetben. Gyerekek csak felnőtt felügyeletével látogassák. Mindig a nyílt terepen mozogj, és ha gyanús elemet látsz, vagy valaki megszólít, tartsd a távolságot, távozz.
A Népliget közbiztonsága sokat javult. A rendőrség szerint a park ugyannyira biztonságos, mint bármelyik park Budapesten, ugyanakkor prostituáltak, drogosok és hajléktalanok tartózkodási helyeként is ismert és sajnos van aki ott szexel. Több helyi egyedülálló nő megerősítette, hogy kellő elővigyázatossággal nappal nincsen semmi gond egy népligeti sétával, de legyél óvatos.
A felélesztés, újrarejtés után évekkel: elképesztő, de ilyen környezetben ez a láda jól működik! Igaz, hogy virtuálisan, csavarozott táblácskákkal, de komolyabb gond nélkül, szinte karbantartás mentesen megy. Maradjon így sokáig.
Röviden
6 pontos multi, kis fém táblácskákkal. A valódi ládát beszedtem, mert már most februárban furcsa alakok ólálkodtak ott. A jelszó beírásakor legalább egy szóközt hagyj ki, hogy beférjen a jelszó mezőbe.
Megközelítés
Számtalan tömegközlekedési eszközzel. Autóval a Vajda Péter utcát célozd be, parkolót is ott találsz, ingyenes. N 47° 28,904' E 19° 6,256' 103 m [GCNeLi+parkoló]
Távozáskor vigyázz a záróvonalra, ha jól látom, nem mindenhol szabályos közvetlenül kikanyarodni a Hungária körútra. Kamerák is vannak, nem tudom büntetnek-e.
Pontok
1. N 47° 28,636' E 19° 6,065' 163 m [GCNeLi-1]
Planetárium és a Népliget alapításának emléktáblája
1977 augusztus 20-án nyílt meg a Planetárium, melyet a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) üzemeltetett. A planetárium célja a tudományos ismeretterjesztés, hogy hidat alkosson a csillagászat és a nagyközönség között. 2010-ig a Planetárium épületében működött a Lézer Színház. Jelenleg beázás miatt jó ideje zárva.
Innen indul a sétáló naprendszer, amelyről több információt kaphatsz az alábbi linken.
Ezen kívül itt egy youtube videó a sétáló naprendszerről (1,5 percben a lényeg).
A jelszódarab 4 számjegy az évszám ami az emléktáblán található.
2. N 47° 28,514' E 19° 6,080' 152 m [GCNeLi-2] Víztorony
A Népliget első nagyszabású építményként a víztorony épült fel az Üllői út közelében, 1892-93-ban. Az 1892-es kolerajárvány miatt nélkülözhetetlenné vált a lakosságot tiszta, szűrt ivóvízzel ellátni. A víztorony 800-1200 köbméter vizet szolgáltatott és elsősorban a Tisztviselő-telepet látta el vízzel.
A kerítésre erősítve találod a jelszódarabot.
3. N 47° 28,536' E 19° 6,416' 156 m [GCNeLi-3]
Háromszögelési jel a Mutatványosok terén
A Népligetben is található egy háromszögelési pont, ami kapcsolódik a GPS-hez is:
A háromszögelés egy geometriai művelet, amellyel egy háromszög két csúcsának koordinátáit, valamint a belső szögeket ismerve meghatározhatóak a harmadik csúcs koordinátái. Leggyakrabban geodéziai mérések során alkalmazzák. A GPS rendszerek elterjedése előtt az egyetlen módszer volt a földmérők, térképészek kezében. Jelentőségük a GPS terjedésével csökken, de nem szűnik meg, a geodéziában a GPS inkább az ötödrendű ponthálózatot teszi szükségtelenné. Minden ország rendelkezik viszonyítási pontokkal, amelyekhez képest a méréseket el lehet végezni. A háromszögelési alapponthálózatot csillagászati módszerekkel nagy pontossággal meghatározott koordinátájú pontokról kiindulva létesítették. Magyarország első háromszöghálózatát II. József idején határozták meg.
Ez a környék a Mutatványosok tere, itt álltak a mindenféle szórakozó egységek a régi időkben.
Jelszó darab alacsony kerítésre csavarozva.
4. N 47° 28,791' E 19° 6,322' 151 m [GCNeLi-4]
Útburkolat-bemutató
Pesti László, a Népliget legendás kertésze és a Városvédő Egyesület alkotta meg 2004-ben kiselejtezett kövekből. Aki ezeken végigmegy, egy kisebbfajta várostörténeti sétát tesz. Nem kronológiai sorrendben, mivel a köveket úgy rakták le, hogy a gyengébb anyagok két erősebb közé kerüljenek szorosan, hogy tartósabban megmaradjanak.
Laci bácsi különösen büszke volt a kiállítás fő darabjára, Budapest legrégibb közterületi szemétgyűjtőjére. Körülbelül száz éves, kovácsoltvasból készült, és még a háló is eredeti rajta. Egy helytörténeti ritkaság. Fel kéne újítani, mert már rozsdás. :)
Jelszó darab fatönkre csavarozva talajszinten.
5. N 47° 28,937' E 19° 6,625' 151 m [GCNeLi-5]
Holtfa
A holtfa az egészséges erdők leggazdagabb élőhelye. Az erdei fajok csaknem 30%-a az öreg fákhoz és a holtfához kötődik. Ma már a park-kezelés is modernebb, így itt sem elképzelhetetlen az ilyen fák meghagyása. Szép példa erre a Népligetben meghagyott hatalmas holtfa, melyre csavarozva a jelszó következő darabja található. Egy nagyon jó cikk a témában
6. N 47° 28,997' E 19° 6,543' 157 m [GCNeLi-6]
Szánkódomb
A 60-as években készült, sittből. A szánkódomb megmászását nem hagyhattam ki a feladatok sorából, legyen egy minimális kihívás is :)
A jelszóhordozó fatörzsön. Kérlek a borostyánt hagyd nőni, hadd takarjon.
A Népliget története
Kőbányának ezt a részét először IV. Béla bullája említi 1244-ből, amikor a király ezt a területet Pest városának ajándékozta.
Mindig is Pest tulajdona volt, de Grassalkovich Antal jogot formált erre a földre, mivel itt voltak a közelben a birtokai. A városi tanács tudta, hogy nem érdemes vele pereskedni, ezért inkább megvásárolta Grassalkovichtól a város saját birtokát, így az visszakerült Pest városához. Ezt Lipót császár 1792-ben megerősítette.
Népliget helye egy üres terület volt, csak puszta föld borította. 1855-ben a területet akácfákkal beültették, a futóhomok megkötése céljából. A Királyi Szépítő Bizottmányban 1868-ban merült fel a park létrehozásának ötlete. 1892-ben víztorony épült, és a következő évtől elkezdődött a parkosítás. 103 hektáron 500 fajta növényt ültettek, az akkoriban divatos angol tájképi kert stílusban. Az eredeti domborzaton nem változtattak, a régi futóhomokos idők emléke, hogy dimbes-dombos sok helyen a park. A korabeli lapok elismerően szóltak a Népligetről és fényes jövőt jósoltak neki. Felvetődött egy olyan terv is, hogy a Városligetet a Stefánia út folytatásában 45m széles korzóval kössék össze a Népligettel. Ez nagyjából a Könyves Kálmán körút vonala.
1895-ben épült meg a Ligeti Nagyvendéglő: egyszerre 400 vendég kiszolgálására volt képes, a város legnagyobb vendéglője volt. A dicső múlt szocialista nagyvállalati időkbe torkollott. A rendszerváltás után kutyák kiképzőhelyévé, majd drogtanyává vált, kiürült, beomlott. 2018-ban a romos épületet a műemléki védettség ellenére lebontották. N 47° 28,654' E 19° 6,273' 157 m [GCNeLi+Nagyvendéglő]
Az első világháborút megsínylette a park: sok fát hadi felhasználásra kivágtak és elszállítottak.
1920-ban autó- és motorversenyre alkalmas pályát építettek, ezek az utak máig látszanak. Itt zajlott le 1936 június 21-én az első Magyar Automobil Grand Prix. Utoljára 1972-ben volt autóverseny a népligeti körön. Nyugodtan nevezhetjük a Hungaroring elődjének.
1942-ben bővült a területe, így az összterület meghaladta az 1 millió nm-t - ebből 568 ezer nm lett parkosítva, a többi sporttelep, út, játszótér. Azóta sajnos a sportpályák, az elektromos telep, és a Kőbányai út felől a benzinkút és a lakópark is csipegettek a Népliget területéből. Ezzel együtt most is impresszív méretű.
A Népligettel egyidőben épült a szomszédos Tisztviselő-telep. E negyed lakói hozták létre a Telepi Torna Egyletet, amely sporttelepet épített, nyáron teniszezés, télen korcsolyázás volt a program. A teniszpálya ma is működik, a sportfunkciók megmaradtak. 1932-34-ben a Ganz-Mávag Sporttelep épült, 1955-ben a kertészeti telep helyére az FTC II. számú sporttelepe került ide.
A 30-as években a BSzKRt (a BKV elődje) épített a vasúti töltés mellé próbapályát, majd 1947-ben a MÁVAG közel 3 kilométeres vasúti próbapályáját épített a Vajda Péter utcában. Irodaházuk szemben volt Hungária krt. túloldalán, innen jött a helyszín.
A Mutatványos téren különböző szórakoztató funkciók vonzották az egyszerű pesti népet. 1987-ben nyílt meg a rövid, ámde igencsak viharos életű Jurta Színház, amelynek épületébe a rendszerváltás éveiben politikai szervezetek kerültek. A helyet később E-Klub néven ismertük.
Ládatörténet
2022.12.30. Szárnyaló Sas helyszíni felmérés és online kutatómunka után, a helyi civilekkel is egyeztetéve újraindítja a ládát. Újramoderálás is történt. A kihelyezésnél gst76 és rágcsa13 segített.
A láda újramoderálásra került, és átment a moderáción.
2009.09.19 A láda a rossz közbiztonság miatt megszűnik. Az eredeti tulaj a láda teljes szövegét, és összes pontját törölte, így elég nagy munka lett utána a láda újraélesztése. Utólag előkerestem, a láda eredetileg így nézett ki.
2009.04.28 Ez az M2 TV műsor már geo-történelem!
2008.04.25 Nebel elrejti a ládát
A park nagyon szép lenne, de a hiányos rejtések miatt az undorító helyek és alakok közti idióta kóválygás, kotorászás a mocsok és az óvszerek között borzasztóan elkedvetlenítő. A rejtő kéri, hogy írásban keressük, de nem válaszol.
Tisztább, belátható helyeken gondosan elhelyezett lapocskákkal kellemes séta lehetett volna. Így csak egy borzasztó élmény volt.
[Geoládák v4.5.2]
A 2. és 6. pont nem lett meg nekünk sem. Kicsit talán lehetne konkrétabb, hogy kb. hol keressük, mit és milyen magasan. A többit gyorsan megtaláltuk. Valóban kitalálható a jelszó a 4 részletből is. Babakocsival jártuk végig, ezzel semmi gond nem volt. Szürkületben a kihalt fánál leszólított egy rossz arcú, hogy mégis mit keresünk. Mondtuk, hogy játszunk, nem értette miért ott, elköszönt és elment. [Geoládák v4.5.2]
Megvan, köszi a rejtést! :)
A második jelszórészletet nem találtuk , az ötödiknél elég szörnyű körülmények uralkodnak, szerencsére kellemetlenkedő vagy gyanús alakokkal sehol sem találkoztunk. Kellemes séta volt az ezer színű őszi ligetben, miközben csendesen hullottak a levelek.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Zsuzsi Mama is velünk tartott erre a sétára. Nem is gondoltuk, hogy ennyi minden van a Népligetben, de néha rossz érzésünk is volt pár kétes arc láttán, vagy az elég durva 5. pont környezetén. Sajnos a 2. és a 6.ponton nekünk sem lett meg a jelszó, de a leírásból ki lehetett találni. [Geoládák v4.5.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Kétszeri nekifutásra lett meg.
Múlt hétvégén az 1-4. pontokat kerestük fel, de csak az 1. és 3. pontokat sikerült levadászni.
Ma visszatértem, és az 5. ponttal kezdtem, ami hamar meglett (bár a környezet tényleg nem bizalomgerjesztő). Aztán mentem a 6. ponthoz, a szánkódombhoz, és én is átnéztem a környék összes lehetséges fáját, de nem lett meg a lapka. Ekkor kértem SMS-ben a rejtő segítségét, ami meg is érkezett 1-2 óra múlva. Szerencsére addig volt más dolgom a környéken. Ha nem jött volna válasz, lehet feladom, de mivel jött a segítség, sőt, többet is kaptam, mint reméltem - így folytattam. Visszatértem a 4. ponthoz, ami másodjára nagy nehezen meglett - tényleg fatönköt kell keresni, és szó szerint a talajszinten!
Ennyi részlettel, már ki tudtam találni az egész jelszót. Ezúton is köszönöm újra Szárnyaló Sas segítségét.
[Geoládák v4.5.1]
Egy újabb egész napos pesti ládázás során keveredtem el ide IS.
A napot a Wekerle telepen nyitottam, majd nagy cikk-cakkokban sétáltam be egészen a Ferenc-körútig. Úgy kettő körül értem a park keleti sarkához, és vetettem bele magamat a nem mindennapi kalandba.
A 3.pontnál kezdtem - ami gyorsan meg is lett. Majd innen átbandukoltam a víztoronyhoz.
A 2.pont - akárhogy is kutakodtam nem lett meg. Miután mászodszor hajtott el mellettem a Főkertesek terepjárója - lelassítva mellettem - nézvén mi a jó istent csinálok - inkább tovább álltam. Gondoltam, majd a többi darabból kitalálom ezt.
Az 1.pont ismét piece of cake. Itt még nagy reményekkel folytattam az utamat. Noha egyre több kétes alak keresztezte az utamat. Drogos, hajléktalan, drogos-hajléktalan, és szinte biztosra veszem, hogy magát a drog dilert is láttam.
A 4.pontonál nem találtam meg a farönköt. A logokat olvasgatva tudtam, hogy élő fát kell keresni, de a régi logok képei között láttam, hogy az a fa, talán nem az a fa, ami most ott áll. Az itt töltött idő alatt, a kutakodásom annyira gyanúsra sikeredett, hogy rendőrök igazoltattak, és tartottak szemmel a továbbiakban - még 4-5-ször elhajtva mellettem.
Az 5.pont - húúú - olvastam, hogy nem csak madarak és rovarok lakják, node azért naa...
Minden esetre ez a pont meglett - még megvan a helyén - de ezt a pontot én áthelyezném!
A 6.pont felé egy gyalogos rendőr páros igazoltatott ismételten. Így azt kell mondjam a közbiztonsággal nincs probléma :P Ezen a téren is kimaxoltam a láda-élményt. A dombra felcaklatva szerintem minden borostyánnal benőtt fát átkutattam a jelszó darab után - hátha még ki lehet ezt még valahogy sakkozni - noha 2 pont már amúgy is hiányzott. De sajnos ez sem lett meg. Fél4-4 körül meghunyászkodva, bánatosan kullogtam át az Északi jármújavítóba vonatokat nézni.
Jelezném, hogy karbantartást igényel ... de inkább egy újra gondolást/áttervezést kívánna a láda - szerintem.
Úgy 10 éve jártam a parkon belül utoljára, ahhoz képest tényleg sokat fejlődött a liget. Sokkal nyugodtabban sétáltam benne - akár a járt útakról letérve is. A város/kerület vezetés úgy fest rájött, hogy nagy érték ez a nagy zöld terület a város szívében, és kezd, vagy tud kezdeni is vele valamit.
A Füvészkert után, már Togo-val felfegyverkezve sétáltunk át a Népligetbe, közben Erinek megcsináltuk a GCTVT-t, meg a GCETBP-t.
Amennyire szeretem-hely lett a Füvészkert, annyira kiábrándító volt ez a láda... Több sebből vérzett a dolog, csak az vezetett megoldáshoz, hogy Togo ott volt, így az ő segítségével logoltunk... Közben láttunk gyanús egyedek igazoltatását, idősebb bácsikák délutáni megbeszélését, használt óvszert, és még sorolhatnánk...
1. pont: A jelszórészlet rendben, bár egy kicsit odébb mutatott a telefon, de azért nem sok tábla szaladgál a környéken...
2. pont: A csinos víztornyot már többször körbejártuk, de hárman sem találtuk a lényeget, és mivel már a néni is kijött, itt jött az első segítség.
3. pont: Kulisz-kockára számítottam, és egy szép oszlopot kaptam. A jelszó rendben.
4. pont: Az útburkolat-bemutató teljesen rendben van, jól végig is fotóztam egy szakkörös projekthez. Viszont a jelzett helyen levő fatönkön nem találtunk táblát.
5. pont: Togo mászott be a jelszórészletért, mi egy ággal kintebb figyeltük... A környéket többféle célra is használják, nem biztos, hogy akartam én ezt látni...
6. pont: Az előbbiek már kellőképpen elvették a kedvem, meg fáradtunk is, így gyors jelszó-olvasás után csak logoltunk, és sétáltunk is vissza a főút felé...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.5]
Eltöltöttünk egy kis időt a kereséssel.
Visszafelé kerestük a pontokat. 6,5,4 könnyen meglett.
A 3. elsőre nem, a legördíthető segítség után visszamentünk és akkor már gyorsan ment.
A 2. pontot most nem találtuk. Ez egy előző nekifutásnál volt meg.
Köszönöm szépen a rejtőnek, hogy megmutatta ezeket a kincseket. Milyen kár, hogy a Planetárium már nem üzemel, micsoda öreg platánfák és dendrológiai értékek vannak itt.
Huuu nagyon durva elemek voltak.....rendőrök. Vigyázzatok nagyon!
A 4. pontnál hosszan nem találtuk a kis lapocskát, mert holt fára asszociáltunk. Felhívtuk a rejtőt és segített.
Szebb és méltóbb jövőt kívánok ennek a történelmi parknak.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Még általános iskolás koromban rengeteget jártam a Népligetbe. Volt, hogy sulis programunk volt itt, vagy az osztálytársakkal jöttünk ki ide bringázni, valamint télen a szánkódomboról csúsztunk rengeteget. Kis mértékű nosztalgia emiatt volt a sétában, és a pontok környezetét emiatt többnyire jól ismertem.
Azóta már elköltöztem a fővárosból, így most jöttem vissza ezért a ládáért, mert ez eTrex-Budapestet már nagyon rég megtaláltam.
Sajnos a környezet nem javult sokat, ezért kár még mindig. Sajnos emiatt a holtfás pont nem tetszett a szemt miatt. A többi helyen viszonylagos rend volt.
Köszi a lehetőséget!
Egy késő délutáni időpontban kerestem fel a pontok egy részét, a maradékot pedig vasárnap délelőtt. Hát ég és föld volt a különbség. Délelőtt kutyások és futók mindenfelé, tök nyugi. Kora este viszont nagyon gáz. Mindenfelé rossz arcok, csövesek. Egyáltalán nem éreztem magam biztonságban. A 4. pont környéken egyszerre bukkant fel 6-7 figura a bozótos mindkét irányából. Biztos voltam benne h a pontos idő után fognak érdeklődni nálam, de szerencsére egymással kezdtek üzletelni. Szégyenfoltja a városnak ez a park. A pontokat egyébként rendben megtaláltam, kivéve a 4-et! Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Fura alakok mindenhol, de senki se szólt hozzám. A pontok keresése élvezetes volt, nem mindegyiket találtam meg azonnal, de meglettek végül. Köszi a rejtést! :)
[g:hu+ 2.10.16]