WAP:
A láda egy vastagabb fa tövében található, majdnem a "csúcson". Egy 20X20 cm-es műanyag konyhai "doboz".
A megye északi sarkában található falu középkori jelentőségét a vár és a hozzá kapcsolódó birtoktest adta. A faluról tudjuk, hogy 1136-ban a dömösi prépostság birtoka volt. A vár - Miklós Zsuzsa ásatásai szerint - XIII. századi eredetű. Első említése 1315-ből való. A vár politikailag azért volt jelentős, mert a nagyhatalmú Kőszegiek birtokolták, akiknek hatalmát szívós harcokban tudta csak megtörni Károly Róbert. Csák Máté halála után a király a Csák nemzetségre birtokcserét kényszerít, és fontos dunántúli váraikért cserébe Dombó és Nyék - egyébként szerény - várát kapják. A család a Csák név helyett rövidesen át is tér a Dombai név használatára. A Dombai család lesz tehát 1557-ig Nyék birtokosa, ekkor adja a már pusztaként említett települést Ferdinánd a Batthányaknak. 1459-ben fordulat következik be a megyében, és az addig kevés tolnai birtokkal
rendelkező országos méltóságok után a megyei főispáni rangot a helyi nemesség szerzi meg. Ettől kezdve a Györgyi Bodó és a Dombai család tagjai váltogatják egymást, vagy együttesen vannak a megye élén, egészen 1501-ig. Ezt követően sem szűnik meg szerepük a megyében, mivel a vármegye országgyűlési követei közt tűnik fel Dombai Pál és Miklós neve. Pál 1500-ban királyi tanácsos, 1514-ben esküdt ülnök, a Hármaskönyvet vizsgáló bizottság tagja. Talán az ő sírkövét találták meg 1760-ban a templomban. (A család egyik korábbi 1459-ben ispánoskodó tagja is Pál volt). A felfedezésről a Tudományos Gyűjtemény, a reformkor neves tudományos lapja számolt be. Ebből tudjuk, hogy a következő felírat volt a sírkövön; "Ezek Dombói Pál hamvai, aki azon tartománynak az ura volt, mely a Sió és a Kapos közt terült el". A sírkő sajnos eltűnt. A lelet azt bizonyította, hogy templomot talán a Dombai család több tagjának is temetkezési helye volt. A templom falai mentén gótikus támpillérek utalnak középkori eredetére. A hetvenes években egy tatarozási munkálat alatt a külső vakolatot leverték. Ekkor előtűntek befalazott gótikus ablaknyílások, amik arra utalnak, hogy a templom falai -a torony indítását is beleértve- lényegében középkoriak. A falu feletti dombon elhelyezkedő templom körül ma is temető található, ahogy az a középkorban általános volt. A műemléki kutatások szempontjából az egyik legígéretesebb
tolnai templom lenne.
Két ház közötti földes úton induljatok lefelé a Tita-patak irányába, majd a hídon átérve jobbra kövessétek a földes utat. Innét már csak fel kell érnetek a Várhegyre...
Két irány lehetséges!
Az ELSŐ NEHÉZ. A hegy lábánál lévő pihenőtől N 46° 46,999' E 18° 17,065' 125 m [GCFNYE+pihenő] toronyiránt a tüskés bokrok között. Ugye nem mindig a legrövidebb út a gyorsabb. Igazából nem is érdemes erre menni.
(A könnyű jelzőt télen kapta, mikor az aljnövényzet nem ilyen óriási. Most nem annyira könnyű a megközelítés emiatt, de nem lehetetlen. Ilyenkor egy kicsit másképp fest a domboldal.)
Szép a panoráma a lejtőkúp széléről. A várkút mellett zászló is van. Az, hogy a hely susnyás, relatív. Mi idejövet felmentünk a geodéziai toronyhoz. Na az susnyás :)
A láda elég meztelen volt, már messziről látszott. Visszarejtettük. Jó állapotban van. Köszönöm a rejtést.
Enyingről indulva bringával teljesítve meglett! Kösszi a rejtést!
tanulságok:
-az út 4/5-e akadálymenetesen teljesíthető.
-a méhek békés lények, ne piszkáld őket, akkor nem szúrkálnak.
-tüskés dszindzsa minimális, kerülhető.
-a végső dombkúpra nem kell felmenni, hátulról elérhető a láda kis emelkedővel.
-a várnak hűlt helye (jó magyar szokás szerint)
A második megközelítést választottuk, de az sem volt könnyű. Innen: N 46° 46,933' E 18° 16,918' 130 m [GCFNYE+kereszteződés] egy toronyiránt haladó, alig követhető ösvényt találtunk, amit a felsőbb részeken vastagon benőtt már a növényzet (=csalán). Itt lemorzsolódott a lányom, majd a kútnál a fiam is elmaradt. A dobozt derékig érő susnyán átkelve találtam meg. Érdekes volt a hegytetőn a kút. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.3.2]
Most nem volt nehéz a találat és volt kilátás, de nyáron...
Elhelyeztek egy zászlót a csúcson, így egyel több az ok, hogy de gyere! :)
Megtaláltuk. Jó lett volna néhány segédpont, h honnan nézve toronyiránt, és honnan a hátultól... Nem kevesett kevertünk, mentünk feleslegesen... Köszönjük a rejtést. [g:hu 1.6.4]
3 napos kirándulásunk utolsó ládája. Gondoltam, még kevésbé indult be a természet, most keresem, vagy soha. A túra jólesett, de sajnos semmi nincs ami miatt megérje felmászni.
Megtaláltam. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Igazából nincs túl jó út fel a várba, csak rossz és még rosszabb. A sátortábor viharvert sátra már összedőlt.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (189 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.