Elhelyezés időpontja: 2008.10.31 12:44
Megjelenés időpontja: 2008.10.31 12:50
Utolsó lényeges változás: 2024.01.01 20:21
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy, schwEster, time2go
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 396 + 7 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
[szikizso, 2024.01.01 20:21]
WAP ON
Pálfa község külterületén, Felsőrácegres-pusztán, északról a második fa talajszinti üregében rejtőzik a 0,125 literes (kb. 7 * 7 * 4,5 cm külső méret) geoláda.
WAP OFF
Bevezető
Ezzel a rejtéssel egy kis "zarándoklatra" hívlak Benneteket a huszadik század magyar irodalmának egyik legnagyobb, de kétségkívül legsokoldalúbb alakja, Illyés Gyula szülőföldjére.
A puszta
Felsőrácegres a Tolnai-hegyhát és a Mezőföld határán, a Sió-Sárvíz völgye feletti teraszon Simontornyától Harcig húzódó település-sor egyik, főutaktól meglehetősen félreeső tagja. 1966-ig önálló település volt, Rácegres néven, amikor is Pálfához csatolták. A török hódoltság alatt elnéptelenedett terület az 1800-as évek elejétől - a földesurak vallási türelmének köszönhetően - befogadó közösség volt: római katolikus, református és evangélikus betelepülőknek egyaránt helyet adott. A 18. század közepétől - több környező községhez hasonlóan - az Apponyi család birtoka lett, akik iparkodtak korszerű gazdaságot, az itt élőknek pedig elviselhető körülményeket teremteni. Az utolsó Apponyiak, Géza (+1927) és Károly (+1959) ezt a gondoskodó hagyományt követve - már a 20. században - artézi kutakat fúrattak, templomot építtettek és az ő nevükhöz fűződik annak a tanyasi iskolának a megalapítása is, ahol e táj legnagyobb szülötte, Illyés Gyula tanulta a betűvetést.
Illyés Gyuláról
A huszadik századi magyar irodalom egyik meghatározó alakja itt, az egykori uradalmi pusztán született 1902-ben. Élete első kilenc évét ebben a zárt, egymásra utalt közösségben töltötte. Csodálatos módon tehetsége révén kiemelkedett ebből a sorból - de sosem tagadta meg múltját: mindig a "puszták paraszti népének fia" maradt. Legismertebb prózai műve, A puszták népe, amely az 1930-as évek egyik sikerkönyve (valódi "bestseller") lett, ebből a közegből építkezik.
1912-ben Simontornyára költöznek, majd Dombóváron és Bonyhádon folytatta tanulmányait. A nagy háború idején már Pesten járt gimnáziumba - diákként még a szolnoki csatában is részt vett. 1921-ben érettségizett, majd magyar-francia szakon az egyetemet is elkezdte, de illegális tevékenysége letartóztatással fenyegetett, ezért még abban az évben (Bécsen és Berlinen át) Párizsba menekült. 1926. nyarán tért haza, hivatalnokként helyezkedett el és részese lett a kor pezsgő irodalmi életének. A háború utolsó évében bújkált, majd a német megszállás alóli felszabadulás után politikai szerepet is vállalt. A közélettől 1948-ban visszavonult, hogy azt csinálja, amihez a legjobban értett: írt. Prózát, drámát, verseket - mindenben maradandót alkotva. 81 éves korában távozott közülünk.
Ládatörténet
2018.04.05 23:30 A ládát az előző rejtekében pótoltam.
2018.04.02 16:10 A helyszínen tartózkodó SierraLima játékostársamnal telefonon tisztáztuk, hogy a láda ismét a kesserterror áldozatává vált, így betegre állítom.
2018.02.25 00:05 A ládát pótoltam.
2018.02.19 A Kesserterror Napján a ládát ellopják.
2017.06.06 Köszönet takacsimre játékostársamnak a ládacsereprogramos doboz kihelyezéséért.
2013.06.17 A jelszót visszaállítottam. (Ne a PÁLFAKÖZSÉG-gel próbálkozz! :-) )
2012.05.28 A jelszót ennek megfelelően átírtam ékezetesre.
2012.04.28 A jelszó a Kincstúra szabályzatának megfelelően megváltozott.
2011.03.19 A logbook első, jelszavas oldala hiányzott. A doboz fedelébe és a füzetkébe is beírtam a jelszót.
2010.10.16 Az eredetinél kisebb láda új helyen próbálkozik a túléléssel.
2010.06.07 Többen jelezték, hogy hűlt helye a doboznak - pótlásáig betegre állítottam.
2008.10.31 12:50 Az vtsp&tav-Fairy együttműködésben megszervezett első Tolnai Halloween keretében, kilenc társával együtt megjelenik a geoláda.
2008.10.31 12:44 A láda elfoglalja a rejtekét.
2008.10.26 A moderátorok (+3/-1) jóváhagyják a tervet.
2008.10.23 A ládatervet benyújtom moderációra.
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Fejér- és Tolna megyei ládatúránk 19. találata (volna)
Sajnos a helyszínen láttuk csak az előző logokat miszerint nincs meg a láda, de ha már ott voltunk nekiláttunk keresni, de ahogy az előző cacherek, mi sem találtunk semmit. A valószínűsített rejtekhely fel van telve vízzel, de egyéb helyeket is megnéztünk, amik lehetségesek. Mellékelem a fotókat.
Sajnos nem találtuk. A jelzett fába, oduba rengeteg víz volt. Egy db bottal próbáltam a víz alatt keresni a ladát de hiába. Képek alapján szeretném kérni az elfogadást. :-) Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.4a]
Dégre utazva ennél a ládánál is megálltunk. Sajnos ahogyan a Sárszentlőrincinél úgy itt sem jártunk sikerrel. Bár a többi logot (most utólag) olvasva nem is meglepő. Pedig a Krisztustövises fa odujába is befényképeztem, hátha ott van a láda, véremet adva így a játéknak. Kérjük a képek alapján a találat elfogadását. Köszönjük
A láda sajnos nincs a helyén, átnrztem a környező fakat is, hatha valaki athelyezte, de nem találtam egyikben sem. Kérem a feltöltött képek alapján elfogadni. [Geoládák v4.0.3]
"- A történeteid. Nem értem, hogy csinálod. Mintha millió történetet tudnál, és mindig csak a legjobbakat mesélnéd el. Egyszer még nagy író lesz belőled(...)."
-Stephen King ~ A remény rabjai-
Az iskolától Sárszentlőrinc felé haladva a következő bekötőút az író szülőházához vezet. A házból nem sok minden maradt, de egy kopjafa emlékeztet az épületről. Mi itt álltunk meg elsőként, hogy fotókat készíthessünk. Csak ezután mentünk az iskolához, ami jó állapotban van. Körbejártuk, készítettünk itt is pár fotót mielőtt megkeressük a dobozt.
A láda helye adott, viszont nincs a helyén.
Segítséggel logoltunk.
Közös ládázgatás Ribizli9-el.
Tolnai ládázós napunk utolsó állomása, ami sajnos nem járt sikerrel, mert bár a láda megvolt a leírásnak megfelelő helyen, a logbook sajnos hiányzott és a környéken sem találtuk. A láda egyébként takarva sem volt, így könnyen lehet, hogy a környékbeli muglik kifigyelték és jó viccnek tartották, hogy csak a füzetet veszik ki belőle. A képek alapján kérném az elfogadást.
Köszönet a rejtésért! A jelszó talányos, mert a környékbeli muglik kulturált és jóindulatú emberek: a szembeötlő, forgalmas helyen érdemi takarás nélküli ládának semmi baja. Igyekeztünk sok kis gallyal komolyabb mértékben letakarni.
Először egy picit eltévedtünk Pálfán, de aztán meglett az odavezető út, és kellemes meglepetés volt az is, hogy Rácegrespusztától Simontornyáig milyen jó minőségű (a Google-utcakép által fel nem mért) út vezet. Érdekesség, hogy Kaposvár mellett is van egy Rácegres(puszta) nevű hely, és többen vannak, akik úgy hiszik, hogy Illyés Gyula ott született. Én sosem tartoztam ezek közé.