Elhelyezés időpontja: 2018.04.11 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.12.22 18:18
Utolsó lényeges változás: 2019.11.01 10:32
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: *Vica*
Felhasználó: *Vica* Nehézség / Terep: 4.5 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 468 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
wap: 3 pontos multiláda minden pontján dobozzal benne rejtvénnyel. Ajánlom a leírás áttanulmányozását!
Kedves Kessertársak!
Ezt a geoládát 2017. augusztus 11-én "Alsódabasi emlékek" néven örökbe fogadtam. Jómagam nem kedvelem az ehhez hasonló, tereptárgyakról leolvasandó virtuális multikat, ezért '18. áprilisában megszületett az "Alsódabasi rejtvények" multiláda. Ajánlom a leírás részletes tanulmányozását/lementését/jegyzetelését! Ha elakadtok kérjetek telefonos segítséget, de ha nem értek el, elfogadom a jelszó nélküli logolást ha ti is szerepeltek a fotókon.
Dabas városa négy, eltérő múltú településrészből alakult ki: Gyón, Alsódabas, Felsődabas, Sári, amely falvakat 1947 és 1970 közt csatolták össze. Dabas nevét számos tény miatt hallhattátok, Alsódabas vonatkozásában például:
A kúriák városa: 19. században számos nemes család lakott a településen (Zlinszkyek, Halászok, Dinnyések és a Vay grófok). Az általuk építtetett nemes lakóházakból több, mint harminc máig fennáll. Külön öröm, hogy legtöbbjük a mai napig (köz-, vagy magán-) használatban és szép állapotban vannak. Ez a geoláda ezek egy részét mutatta be az előző életében. Érdekesség, hogy az alsódabasi kúriák környékén forgatták 1949-ben a Ludas Matyi filmet, aminek kedvéért leszerelték a villanypóznákat, a háztetőket pedig cseréptetősről szalmatetősre cserélték.
Kossuth László uradalmi ügyésznek, Kossuth Lajos édesapjának szülőfaluja. A Kossuth család neve utcákon, közintézményeken köszön vissza a városban. Amire talán a legbüszkébbek, hogy az Alsódabasi református templom máig őrzi azt a 1,5 méter átmérőjű fekete levelű, fehér porcelánrózsájú koszorút, amit Kossuth Lajos a torinói száműzetéséből édesapja sírjára küldött. A költő édesapjának hamvai halálának 175. évfordulója alkalmával, többszöri újratemetés után a felújított Református Öregtemetőben pihennek. Ez a multiláda kezdőpontja.
A Dabasiak egyik büszkesége a Szent István téren található Kapisztrán-Hunyadi emléktorony. Ez elején található óriási kard emlékeztet az 1456-os nándorfehérvári diadalra, ennek 555. évfordulójára készíttette 2011-ben Dabas Város Önkormányzata közadakozásból. Volt, aki kétkezi munkával, alapanyaggal vagy téglajegy vásárlásával segítette az építkezést. Az összefogás túlnőtt Dabas határain is: országszerte több mint száz önkormányzat járult hozzá a torony építési költségeihez. Harangjait, a Hit, a Remény és a Szeretet harangját Lengyelországból hozatták. Kulcsát a szemben lévő Szent István téren található Városháza portáján lehet elkérni munkaidőben.
Alsódabas képét a kúriákon kívül a település közepébe benyúló, a határra jellemző lápos területekből származó tavacskák és az azt övező ligetes-erdős, tájképi park jellegű zöldterület is meghatározta. Gyermek és felnőtt generációk sora járt pihenni, felüdülni a Parragh erdőre. Az erdő részét képezte, illetve a Parragh-tó szélén állt a többszáz éves tölgyfa, aminek árnyékába Rákóczi Ferenc 1708-1709 fordulóján a pestisjárvány elől menekült. Az elbeszélések szerint a több hónapos itt tartózkodásuk alatt a helyiek látták el őket. Mára a majdnem 5 méter kerületű fa környékén Jubileumi Parkot alakítottak ki. Itt található a multiláda végpontja is.
A mai napon a Pesttől délre eső ládák megkeresése volt terítéken, mert az esős idő ellenére úgy ítéltük meg, hogy ezen a környéken a homokos talaj még ilyenkor is könnyen járható. Jó döntés volt. Több érdekes és szép helyet láttunk és összesen 8 pontot sikerült gyűjteni.
Ez egy igazán kalandosra sikeredett megtalálás lett. Az első pont keresésével szerencsétlenkedtünk, amikor a betonfal tövében ráléptem egy avarral takart palackra, ami kipukkant és beterített. Ecettel. Pfff. Egész nap szagolhattuk, de legalább biztosak lehettünk benne, hogy a covid után újra remekül működik a szaglásunk :)
A kis baleset után közvetlenül a rejtő párja köszönt ránk egy autóból és kaptunk segítséget a kereséshez. A rejtvény nagyon ügyes, csak mi voltunk bénák, mert sikerült elírni a számokat. Pechünkre az elszámolt koordináta is hihető helyre mutatott, így már autóztunk is át a nagy Jézus szoborhoz. Itt hosszabb keresgélés után kezdtünk gyanút fogni és rájöttünk, hogy elcsesztük. Újratervezés. Innentől már simán mentek a dolgok és a láda hamarosan a kezünkben volt.
Nagyon jók és ötletesek a rejtések mind a három ponton. Köszönjük a lehetőséget.
Megtaláltuk! Nagyon köszönjük, jó rejtvény volt, jól terelték a feladatok a gondolatainkat, Nagyon köszönjük a segítségét, főként, amikor már ránk sötétedett. Rákóczi fájához világosban is visszamegyünk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.3.2]
Lehet nem kellett volna a korábbi hozzászólásokat annyira böngészni, mert bár a koordináta lehet, hogy tényleg pár méterrel arréb mutat, de a rejtés a leírás alapján így is egyértelmű és triviális lenne - - mégis a Rejtő segítségét kellett kérnünk, mert elbonyolítottuk... Köszönjük.
A rejtvények megfejtve, ennek ellenére a jelszó nem akart összeállni, ezért köszönjük kocsisjozsef74 segítségét.
Összességében hibáink ellenére élveztük és köszönjük a rejtvényes rejtést és Dabast is...
Az első ponton a rejtvényt mire elolvastam anzsu7 egyből kitalálta.
A második pont könnyen meglett, a megoldásra szintén anzsu7 jött rá.
A harmadik pont koordinátáit kicsit nehezebben fejtette meg anzsu7, sajnos a "ládát" nem találtuk meg, mert figyelmetlen voltam, itt a Rejtő segített. Az utolsó fejtörőt nem tudtuk megoldani, így ismét a Rejtő segítségét kértük. Nehezen, de meglett a jelszó.
Tetszett a láda, de sajnos rajtam az első rejtvény kivételével a másik kettő kifogott, pedig nem is olyan nehezek, egyszerűen nem állt rá az agyam.
Köszönjük a Rejtő munkáját és segítségét! Érdemes végigsétálni az útvonalon. [Geoládák v3.3.2]