Elhelyezés időpontja: 2018.01.03 13:56
Megjelenés időpontja: 2013.07.24 15:28
Utolsó lényeges változás: 2018.09.26 08:13
Utolsó változás: 2018.09.27 09:53
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: zoltot
Felhasználó: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 182 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Multi geoláda
1. pont: 3x15 cm-es henger fatönkben
2. pont: 15x10x5 cm méretű doboz fatönkben
A jelszó az 1. és a 2. ponton található karakterekből (14+9) áll.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
Ezzel a ládával az egykor itt található Almád faluról elnevezett apátság romjait, forrásait szeretném bemutatni, és történetét szélesebb körben terjeszteni.
Az almádi apátság hazánk legősibb magánalapítású monostora. 1117-es alapítása után már 1121-ben fel is szentelték Szűz Mária és a Mindenszentek tiszteletére.
Az apátság gyors gyarapodását annak köszönhette, hogy alatta haladt el a Via Magna hadiút, ami Székesfehérvárt kötötte össze Itáliával.
A XII. században építettek mellé egy hét méter átmérőjű rotundát, azaz körtemplomot is.
Pusztulását a sorozatos kifosztás, bontás, várkastéllyá alakítás, majd folyamatos elhordás okozta. A XVI. században már üresen állt. Köveit elhordták többek között a nagyvázsonyi vár megerősítéséhez és a monostorapáti templom építéséhez is.
Területén még tartanak a 2011-ben megkezdett régészeti feltárások. 2017-ben bukkantak rá az alapítók sírjaira, egy római sírkőre, valamint egy különleges, antik kőorszlánra.
A forrás nevét a hagyomány szerint egy jelenés után kapta. Az Atyusz nembeli Bánd, Almád falu földesura egy alkalommal e helyen imádkozott, amikor megjelent neki Szűz Mária. A jelenés hatására Bánd elhatározta, hogy monostort alapít itt, a forrás közelében. Életében nem tudta ezt a fogadalmát megvalósítani, de halála után fiai, Atyusz és Miske beteljesítették apjuk akaratát.
A középkorban a környék búcsújáró helye volt a Szent-kút (régebbi nevén Áldó Kút). Sőt, még nem is olyan régen, Monostorapátiban a haldoklóknak innen hoztak vizet, könnyíteni haláltusájukat, Szűz Anyát kérve, kisérje lelküket túlvilági útjukon.
Itt már esett, ezért nemsokat időztünk a pontoknál. Mire leértünk, a cipőnk teljesen átázott, a lábszárunk égett a csaláncsípésektől és a szúrós bokrok karcolásától.
Az első pontnál nem volt szerencsém - ahová a gps mutatott és annak szűkebb és tágabb környezetében sem találtam fatönkben hengert. De mivel előttem mindenki simán megugrotta a feladatot, valszeg csak én voltam szerencsétlen - de szerencsére a megadott telefonszámon kaptam segítséget. Köszönet érte :)
Ehhez képest a 2. pont rejtekét már az útról kiszúrtam.
Tetszett a forrás alatt felgyűlt kis tó, amiben a kopasz fa képe tükröződik és ami körül az ide inni járó vadak időről időre lelegelik a sást :)
Szép környezet, jó rejtés, még ha a henger rommá is van törve ... Csak azokat a "magánterület" táblákat tudnám feledni. Hacsak nem a bencés rend magánterülete, ha már ezer éve ide építették a monostort. Tartok tőle, hogy a megadott telefonszámon nem a főapát úr jelentkezik ... :)