A község eredeti neve Szent Iván, németül Sankt Iwan. A török világ utáni első összeírások Szent Ivánról nem tesznek említést. Felvetések szerint a török hódoltság előtt is létezett itt település Battháza néven.
Az itt lévő régi templom köveit a törökök Vörösvárra vitték és ott építkezésre használták fel. A török hódoltság után a Budai Ágostonosok 1708. december 10-én nádori adományozásként kapták birtokba Szent Ivánt. 1723-ig csak egy vendégfogadó, valamint egy erdészház és egy gazdálkodó testvér volt a mai község területén.
Az első betelepülők 1723-tól a németországi Schwarzwald (Fekete-erdő) vidékéről érkező németek voltak, de közülük többen rövid itt tartózkodás után tovább költöztek.
1750-ben Tersztyanovszky János gróf kapta birtokul Szent Ivánt, nádori adományként és az Ágoston-rendi atyáknak fizetendő 5.700.- Ft kártérítés fejében. Tersztyanovszky 1769-ben bekövetkezett halála után, (nem lévén utódja) a birtok tulajdonosa az a Majthényi Károly lett, akinek Anna nevű leánya később id. Madách Imréhez ment feleségül. Ezután házasság révén a Marczibányi, majd a Karácsonyi család volt a birtokos. Ők építették az egykori kolostor helyén, annak köveiből a kastélyt, melyet sajnos a 2. világháború után teljesen leromboltak.
Változást hozott a falu életébe a 19. század közepén megnyílt szénbánya, mely jó munkalehetőséget kínált a falu és a környék lakosságának, bár a helybeliek eleinte idegenkedtek a főleg Württembergből és Stájerországból érkezettektől. Ekkortájt indult meg a falu lélekszámának növekedése: az első magyarországi népszámlálás idején, 1784-1787-ben a falu népessége 373 fő volt, 1880-ra 648, 1910-re 1222 főre növekedett, ma 3600-an élnek itt. A bánya egészen 1970-ig, bezárásáig foglalkoztatta a község lakosságának nagy részét és segítette a szociális, kulturális és egészségügyi létesítmények létrehozását. A község 1894-ben iskolát, majd 1895-ben állami óvodát is kapott. Az 1. világháborúban 45 férfi halt hősi halált, és a község volt az első az egész országban, mely hőseinek még 1918-ban emlékművet emelt.
Az egyházközség 1919-ben alakult meg és a falut 1921-ben Pilisszentiván néven nagyközséggé nyilvánították. A község határában nagyon jó minőségű agyag volt, melyet a fazekasok előszeretettel használtak fel. 1941-ben a település lakossága már 2286 fő volt, túlnyomórészt katolikusok, németek és magyarok lakták.
Az orosz csapatok 1944. december 25-én vonultak be végleg a községbe. A háború nem rongálta meg túlságosan a települést, mindössze egy menekülő bombázó által ledobott bombák romboltak le egy házat, melyben egy személy meghalt és a templom ablakai a légnyomástól betörtek. A háborúban azonban sok férfi halt hősi halált, főleg az orosz és német frontokon. A háború után nem került sor a német ajkú lakosság nagyobb arányú kitelepítésére.
A községben ma több ipari üzem is található és az ország egyik legiskolázottabb települése az értelmiség számarányát tekintve.
Forrás
Wikipedia
Ládatörténelem
2017.12.30: A kifosztott ládát újra cseréltem, így logolható, kereshető!
2018.01.10: A mikroládát (1-es pont) kicseréltem, új jelszórészlet került bele!- Blue Mali
2021.01.01: Ládát meggyógyítottuk majd Blue Malitól megkaptam. Köszönjük neki az eddigi láda gondozást! Kacci
Sok sikert kíván: Kacci
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Vonatos kiruccanás Vörösvárbánya állomástól Pilisvörösvár állomásig végre jó időben. A Slötyi tótól indultam, közben tettem egy kitérőt a GCDJ közeli pontjához. A dobozban a füzet át van ázva. Az első ponton valami pótlás lehet, de megtalálható és olvasható a jelszórészlet. A templom melletti lépcsőről nagyon szép a panoráma.
A tónál a 3. ponttal kezdtem. A láda félig láthatóan kilógott a fa gyökerei és a máglyarakás alól! Áthelyeztem a fa másik oldalára egy hagyományos földrejtésbe, minomális ágakkal és fakéreggel takarva!
A 2.pont csalóka mert az első betű már nincs a helyén a sorba. De nem ördögi a kitalálása a jelszórésznek! Az első ponton nincs kinder. Helyette egy fedél nélküli kapszula van egy papír sajtcetlire írva a jelszórész! Bár a láda megtalálása rendben volt, jpbb állapotokat érdemelne.
Levadásztam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.4]
A mikroládánál a papír nem jött ki. Egy 3 betűs szót tudtunk elolvasni.
A 2. ponton az évszám fölötti szó első betűje le van szedve. Így honnan számolódik a 4 karakter?
A tónál lévő ládát alaposan visszarejtettük. [Geoládák v4.5.2]
Egy nagyobb séta közben ejtettük útba ezt a három pontot, a GCDJ láda két pontja által "ölelve", két másik hagyományos cache-t is útbaejtve.
A végláda gyakorlatilag nem volt rejtve, ki volt fordulva a helyéről, ami csak azért necces, mert a nyomok alapján ezt a környéket vécének használják a horgászok vagy tóhoz látogatók. Kicsit alaposabban rejtettük vissza (ami kesserszemmel így is ordít, de mugliknak talán nem üti ki a szemét).
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
A multi pontjai JAVÍTVA! Láda a helyén!
Solymár-Pilisszentiván és környéke ládázás 9/7.
Az első ponton átírtuk a kis mikroban a jelszórészletet, plusz egy papírlapocskára is felírtuk, azt is beletettük.
A harmadik pontnál körbenéztünk a rejtek környékén, és pár méterre, az aljnövényzetben megtaláltuk a műanyag doboz alját. Így a ládába beletettük a logfüzetet, lezártuk, és az adott helyen újrarejtettük. Mivel elég forgalmasnak tűnik a hely, alapos álcázást igényel a rejtés.
Egyébként szép kis település Pilisszentiván és gyönyörű a tó és környéke, a tóban még fürödtek is.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (778 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.