Elhelyezés időpontja: 2010.08.01 11:30
Megjelenés időpontja: 2010.08.11 21:25
Utolsó lényeges változás: 2017.08.22 20:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: jppj és Mikulás
Ládagazda: Mikulás Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 9000 m
Megtalálások száma: 165 + 3 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP: hagyományos geoláda (normál méretű) a Rysy csúcsán. Segítség: Felfelé haladva a bal oldali csúcs bal oldalán a csúcstól kb. 25m rel lejjebb, egy jellegzetes szikla az ösvényhez képest hátsó oldalán, amely az ösvényről, és a csúcsról is kevésbé látszik, egy függőleges sziklarepedésben van, egy kővel takarva.
(Ha korábbi - csúcson lévő - .com-os ládában megtalálod a jelszót, az is érvényes találatnak minősül! :-))
A hegy november 1-től június 30-ig nem látogatható!
FIGYELEM! Magas hegységbe, fizikailag nehéz túrára invitálunk e ládával! Mindenféle időjárásra fel kell készülni, mert az perceken belül megváltozhat! Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek! Ne menj egyedül! Vihar esetén a gerinc nagyon veszélyes lehet!
A TENGERSZEM-CSÚCS / RYSY
A Tengerszem-csúcs (szlovákul és lengyelül: Rysy) egy csodálatos kilátású magas-tátrai csúcs a lengyel-szlovák határon, melynek tengerszint feletti magassága 2499 méter és ezzel Lengyelország legmagasabb pontja egyben. A Magas-Tátrában vannak ennél magasabb csúcsok, de ez a legmagasabb közülük, melyet jelzett turistautakon meg lehet közelíteni. Nyáron, szép időben kedvelt túracélpont, így délután nem ritka a "tömeg". Ezért is megéri korán indulni.
A Rysy a Magas-Tátra főgerincén található és három orom alkotja: a délnyugati, a PL/SK határon, ahol a láda is van (innen a legszebb a kilátás) (2499 m), a középső orom (2503 m) és a délkeleti (2473 m). A csúcsról három gerinc indul: északra, a Dénes-csúcs felé, délre, a Hunfalvy-hágón át a Róth Márton-csúcshoz, és nyugati irányba, a Simon-toronyhoz. A csúcs első megmászója Blásy Ede, aki Ruman Jánossal 1840-ben jutott fel a hegyre.
MEGKÖZELÍTÉS
Budapest - Zólyom (Zvolen) - Beszterce Bánya (Banska Bystrica) - Rózsahegy (Ruzomberok) - Tátracsorba (Tatranska Strba).
A Tengerszem-csúcs gyakorlatilag két irányból mászható meg jelzett turistaúton: szlovák oldalról: a Csorbai-tótól a Poprádi-tóig, majd a Hunfalvy-hágóig és onnan a csúcsra, valamint a lengyel oldalról. Mi az előbbit jártuk be, így annak a részletei következnek:
Parkolni a Csorbai-tónál (Strbské Pleso) érdemes. A napi jegy 5,5 EUR N 49° 7,170' E 20° 3,835' 1330 m [GCRYSY+parkolo] A parkolóból a piros jezésen indulj el a Poprádi-tóig (Popradské Pleso), ahol a turistautak találkozásánál N 49° 9,254' E 20° 4,656' 1530 m [GCRYSY+Balra fel] a KÉKen menj tovább a Rysy felé. Ebben a pontban térj le jobbra, a PIROS jelzésre N 49° 9,793' E 20° 4,257' 1620 m [GCRYSY+Jobbra], ezen egészen a csúcsig mehetsz. Útba esik majd a Rysy menedékház N 49° 10,428' E 20° 5,163' 2250 m [GCRYSY+menedékház], ahol feltöltheted magad étellel-itallal, sőt a legszebb panorámájú WC-t is használhatod :) A menedékház jelenleg átépítés alatt van, így aludni 2011-ig nem lehet benne, de a konyha üzemel. Ez egyébként a legmagasabban fekvő menedékház a Tátrában. A csúcsra vezető turistautat 1904-1905-ben építtette a Kárpát Egyesület.
A teljes programra tehát minimum 7-8 órát számoljatok!
A másik lehetőség: a lengyel oldalról: Szintén a piros jelzést válaszd. Praktikusan a Halas-tavi menedékháztól (1400 m) érdemes indulni N 49° 12,127' E 20° 4,263' 1400 m [GCRYSY+szállás]. A vége elég combos, technikailag nem nehéz, de kitett, láncos mászás.
Zakopánéból privátbuszokat lehet stoppolni (Morske Oko kiírást kell sasolni) kb. 10 percenként, ami felvisz a Morske Oko alatti parkolóba és 10 Zloty az ára egy útnak.
KÖZELI GEOLÁDÁK
- A Tengerszem-csúcs megmászása (szlovák oldalról) nagyon jól összeköthető mjdgm Szimbolikus temető és a Poprádi-tó (GCSTPT) multijával. Felfelé az első, lefelé jövet pedig a 2. és 3. pontját éri meg felkeresni.
- Csorbató és Fátyol-vízesés (Felvidék) (GCSTRB), Daikini ládája.
- .com-os láda a Poprádi-tónál (earthcache): GC1YH37
- a Szimbolikus temető .com-os ládája: GC1RA1B
- Sas-út (GCORLA), amennyiben kalandvágyó vagy és a lengyel oldal felé erszkedsz le a Halas-tavi menedékházhoz és onnan (másnap) felmászol a gerincre és végigsétálod a Sas-utat. Utána lesétálsz Zakopaneba és van buszjárat, ami visszavisz a Csorbai-tóhoz. Ez a túra persze fordítva is teljesíthető. Busz: + 421 905 123124 (Non Stop info) Csorbai-tó - Lysá Pol'ana (szlovák-lengyel határ) - Pálenica - Zakopane és vissza útvonalon jár. Menetrend szerintem nincs, igény esetén közlekedik.
Kellemes és balesetmentes kirándulást kívánunk!
Mikulás
A rejtők nem vállalnak semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az eddigi legemlékezetesebb helyen lévő geoláda találatom. Bár bevallom, a csúcsra felértem, de annyira fáradt voltam, hogy kettünk közül csak barátnőm indult a láda keresésére, hálisten sikeres volt a találat. Addig én összeszedtem magam a csúcson, hihetetlen élmény volt az egész! Ha olvassa ezt, aki belerakta: a legeslegszuperebb geoládázós kincsem az a kis kötött kék-fehér ruhás/sapkás emberkefigura kabala, amit a ládából szerzett nekem barátnőm. Ezentúl minden túrámra el fogom vinni magammal:) (a bővebb szöveget később írom, azóta már elkísért 3 túrára is:) ) Köszi a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
A Békés megyei 199.sz. "Előre!" Termelőszövetkezet hegymászó-szakosztályának tagjai lelkesen, és tettre készen szállnak ki a kocsiból fél nyolc tájékán a Bialkai-szénégető parkolójában. Otthon már minden kunhalomra felértünk, mi baj lehet? Jubilálni érkeztünk, a kétszázadik ládára a Tengerszem-csúcs közelében lévő lett kinézve - a kérdés sokáig csak az volt, hogy melyik oldalról legyen a csúcstámadás, de az újdonság, és az előzetesen olvasottakból foganó nagyobb kihívás/kaland a bratankik oldalára terelt minket - szerencsére minden előrejelzést megcáfolt a valóság, szerencsénk volt az idővel. Egy könnyű, Morskie Okoig vezető bemelegítő, majd utána csak fel, hosszú órákig, hol láncon, hol a sziklákba kapaszkodva, egy jó havi lábnapokat egyetlen napba sűrítve - körben pedig a Magas-Tátra, annak minden szépségével. A menetet Erzsi vezeti, jól állnak neki a hegyek, egy zerge és egy hópárduc szerelemgyereke is lehetne, ahogy küzdi le a métereket felfele. Fönt aztán öröm, képek, majd kincskeresés. Kicsit segítene a megtalálhatóságon, ha lenne fent a csúcson egyetlen háromágú, vagy kidőlt, odvas fa, esetleg egy madáretető rajta, ennek hiányában az ember szeme kicsit reménytelenül pásztázza végig az n+1 teljesen ugyanolyan követ/sziklát - "bleib am Ufer stehen". Mindenesetre meglett, most, és még sokáig nagyon kedves marad ez a láda, egyebek mellett a maga sportértékével, és a köré szőtt hétvégével. Végezetül egy nem teljesen klasszik jótanács a hegyekbe készülőknek - Hajdúszoboszlóval ne vicceljen senki sem fel, sem lefele menet. Znalazłem, dziękuję.
Kétszázadik találat méltó helyszíne lett a Rysy. A mászás maga is hatalmas élmény volt, lengyel oldalról érkeztünk a csúcsra. Kívánság szerint szerencsénk volt a idővel, fölfelé napsütés, minimális felhővel. Rövid örömködés, gyönyörködés után indultunk ládát keresni. A logok alapján benne volt a pakliban, hogy nincs a helyén. A sok szikla közül nehéz megtalálni, ami a képen van, ráadásul máshonnan került végül elő. Majdnem egy óra kooperációban elkövetett keresgélés után találtuk meg közösen a Quiche Herczeggel. Segítségképpen az utánunk érkezőknek, csatolva egy fotó arról, amit a ládát rejtő szikla lát. Talán így könnyebb lesz megtalálni. Lentről takarásban a láda, fentről viszont a rések között felfedezi a kesser szem. Köszönöm a rejtést!
[Geoládák v4.0.2]
Sajnos nem lett meg, pedig nagyon kerestem. Nagyon megköszönöm a kép alapján az elfogadást! Tátra Eszti, Füli, Boldi, Máté, Szivi, Matyimáté [Geoládák v4.0.2]
Egy szép napos októberi napon vágtunk neki a hegynek. Irtó nagy szerencsénk volt az időjárással, ahogy a képek is mutatják. Útközben rajzolódott ki, hogy a túra előtti napokban-hetekben lehullott sok csapadák, az itt hó formájában érkezett :) Ez egy kicsit megnehezítette az utat és a láda keresését is. A csúcsra felértünk, de a hóban nem találtam a ládát. Kérem a képek alapján elfogadni a megtalálást.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nagyon sok volt a mugli, úgyhogy hasznos volt a rejtekhelyet takaró szikla. Második szlovák láda is megvan! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.14]
Ködös időben indultunk reggel, de mire felértünk a csúcsra ragyogóan sütött a nap.
Szép túra volt, zergékkel, ebéddel a menedékházban. A ládával minden rendben.
Szombat Évivel megmásztuk a Kapor-csúcsot, vasárnap pedig a Rysy-t is. Csodálatos a Magas-Tátra, örültünk, hogy egyből a TANAP nyitás és a határnyitás után ilyen jó körülmények közt tudtunk kalandozni erre. Részletek Évi logjában.
Erre a hétvégére nem sokat készültünk, a túra társaságunk csütörtökön kitalálta, hogy menjünk Kapor-csúcsot mászni, másnap pedig menjünk valami könnyed Szlovák paradicsomos kört. Péntek este 1000 csillagos szállást találtunk a Garam-forrásnál, ami nagyon hangulatos. Van pihenőhely - szaletta, ahogy a többiek mondják, és kis forrás ház is, ahova ötletes pici .com-os ládát is tettek (GC6PDFV).
Másnap reggel csodálatos időben felmentünk a Kapor-csúcsra, az út folyamán volt pár hófolt, amit sima túrabakanccsal gyorsan le lehetett küzdeni. Részletesebb logot írtam az élményről a GCKAPR - hoz. A Kapor túra után ettünk egy jót a Popradi-tónál a Horsky Hotel éttermében, nagyon jó ár-érték arányú az étel és a sör is (ez utóbbi 2 EUR, ételek 4-6 EUR között). Egy kicsit még sétáltunk a Szimbolikus temetőben, begyűjtöttük a GCSTPT 2. és 3. pontját.
Az estét a Rijo campingben töltöttük Stara Lesnán, ahol alig volt még vendég.
Vasárnap reggel túratársaink a Soliskora mentek fel, míg mi Totival fejünkbe vettük, ha már ennyire közel van a Rysy, csak meg kéne mászni.
Reggel leparkoltunk a Csorba-tói nagy parkolóban (5,5 EUR 24 órára), felpakoltuk a hágóvasakat, amiket kölcsön kaptunk hómacska helyett, elbúcsúztunk a többiektől és elindultunk a piros Magistrala úton, ahol épp futó verseny volt. Előtte még a Horsky Hotel éttermében megittunk egy lélekerősítő finom szüretlen sört.
A piros-kék elágazásnál a piroson tovább haladva csodás volt a sok hóolvadásból keletkezett patak, úgy döntöttünk, most már nem fordulunk vissza, mert a hőmérséklet és az ember mennyiség is sokkal kellemesebb lett. A Hunfalvy menedékházig eljutva volt pár hófolt, amit még bakancsban le lehetett küzdeni, de láttuk, hogy a menedékház után már nincs menekvés, fel kell venni a hágóvasakat - ebben nagyon könnyen és kényelmesen lehetett feljutni a nyeregig, és onnan már hó és hágóvas nélkül a csúcsra.
Akkora mázlink volt a tömeg hiányával, hogy a csúcson csak egy lengyel sráccal ismerkedtünk össze, aki a snowboardjával érkezett az északi oldalról.
Nagyon büszkék voltunk magunkra és örültünk, hogy hamar meglett a láda - nagyon ügyes rejtés és szuper állapotban van a láda.
Sajnos a .com-os láda nem lett meg a csúcson, mivel mindenki arra járkál, csak szemetet találtunk a kövek között.
Lefelé menet már nem volt szükség hágóvasra, hihetetlen gyorsan le lehetett érni bakancs-sítalppal és fenék-szánkóval. Megálltunk még egy kicsit a Hunfalvy menedékháznál megnézni a panoráma budit és a házban megtaláltuk a jellegzetes menedékház pecsétjét, amit belenyomtunk a papírtérképbe :)
Az útvonal ugyanaz volt, mint felfelé, leérve még megjavítottuk a GCSTPT 1. pontját, mert a házat újjáépítették, és megszűnt a kód.
Csodálatos élmény volt, köszönjük szépen!
Lengyelországi-Szlovákiai túrázásunk ötödik napján került sor a Tengerszem-csúcsra.Bár élek-halok a túrázásért, a többieknek már reggelinél mondtam, hogy én már nem vágok bele ilyen nagy túrába, majd a Poprádi-tónál megvárom őket.A tó előtt 4km-rel kellett leparkolnunk,ami nem lendített a lelkesedésemen.Öcsém/jeti-matterhorn/volt a túravezetőnk,mondta vagy megvárom őket a tónál/de nem egyhamar fognak visszaérni/, vagy felküzdöm magam legalább a menedékházig.Ez utóbbit választottam, bár sejtettem, hogy az sem karnyújtásnyira van.
A lenyűgöző látvány ellenére kb. ötször villant fel bennem,hogy innen már egy tapodtat sem tovább.(: Végül elértük a menedékházat és tudtam, ha nem megyek fel a csúcsra örökké bánni fogom.És ez így is lett volna!
Ezek után kedves Mikulás bocsáss meg,de a ládát már nem volt erőm keresni, így kérlek a képek alapján fogadd el a megtalálást.Előre is köszönöm!
Régóta szerettem volna a Tengerszem-csúcsot megmászni, a koronavírus miatt felfordult nyári terveknek hála lett egy szabad hétvégénk, így nekivágtunk ötfős csapatunkkal. Az időjárás nem volt kegyes velünk, szinte végig esett az eső, de ennek hála nem volta nagy tömeg és rendesen tudtunk haladni a saját tempónkban. A csúcson a comos ládát rengeteget kerestük, de sajnos nem lett meg, ez a láda viszont ahhoz képest viszonylag gyorsan előkerült. Köszi a rejtést!
Hosszú hétvégére eljöttünk pár csúcsot megmászni. Ma célunk a Rysy volt. Az időjárás nem volt kegyes hozzánk, nagyrész esőben másztunk. Utólag kiderült, hogy emiatt tudtunk normálisan haladni, szép időben sorokban állnak a túrázók a hegyen.
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Részletek később... [Geoládák v2.2.5]
130.
Első külföldi ládám. ;)
Életem első magashegyi túrája volt ez a menet. Pénteken érkeztünk a szállásra, sajnos az este folyamán nem lehetett semmit látni a hegyekből. Szombaton korán indultunk a Csorbai-tótól (a parkolás jelenleg 6 € egész napra, csak cash). Az ajánlott útvonalon mentünk a Poprádi-tóig, majd onnét az egyetlen úton folytattuk. Az út elején még ködben és felhőben bújt meg a táj és a hegyek, de tíz órától már kitisztult az idő, és megmutatták magukat a csúcsok. Fantasztikus élmény volt, ahogy a hegység körbezárt a túra során. Útközben volt erdő séta, hegyi kaptató, folyó, vízesés, híd, sziklamászás, láncos meredek rész, menedékház, panoráma WC, csúcshódítás, madár, felhő, és ami végig elkísért, az a kilátás és panoráma. A képek magukért beszélnek, örök élmény.
Ezek után elszégyellem magamat a mitugrász kis saját ládikómmal. :)
Pontosan a jelzett helyen, rendben volt a láda, új logbook-kal, gondosan visszarejtettem. Féltem, hogy a hatalmas embertömegtől nem tudok majd megfelelően loggolni, de a rejtek kellő távolságra van a "felkapott" csúcstól.