A parkolótól a kék háromszög turistajelzés vezet a várhoz, szintkülönbség 150m
Kolcvár
A Kende, majd Kendeffy nevű hátszegi főúri család a maga védelmére építette a várat. A 14. század második felében már állt a lakótorony, mely a vár magját képezte. 1519-ben várként (castrum)említik, tehát eddig az időpontig már megtörtént a lakótorony várrá való kibővítése. A központi lakótornyot a XVI-XVII. század folyamán nagyjából háromszög alakban erős fallal vették körül, s a vár további erősítése érdekében a déli oldalon két sokszögű tornyot emeltek. A várat a törökök elfoglalták, és elhurcolták Kendeffy Ilona férjét, aki a fogságban halt meg. Evlija Cselebi 1661-ben járt falai között. A XVII. század vége felé az ismét a Kendeffyek birtokában volt uradalmaival együtt. 1671-ben még őrség tartózkodott benne. A vár a 18. századtól romos állapotban van.
A négyzet alaprajzú toronynak három szintje maradt fenn korunkra, eredetileg ennél is magasabb lehetett. Déli oldalán szakadék óvta, a többi részen várfallal övezték a tornyot. A 16-17. század során a várfal északnyugati részéhez egy épületszárnyat csatoltak, és kisebb bástyákkal is megerősítették a várat. Ez utóbbi építmények maradványai a helyszínen szintén jól megfigyelhetők.
Egy, a várhoz kapcsolódó monda szerint Kendeffy Ilona Kolcvár ablakában ülve, lenfonalát addig kell fonja, míg az a mélyben rohanó Sztrigy vizébe ér: mert férjura a tatár rabságból csak akkor tér vissza.
Jules Verne-t ez a vár ihlette meg a Várkastély a Kárpátokban című regényének megírásakor.
A vár alatt 13. századi görögkeleti kápolna romjai állanak.
Nagyon szép hely - így ősszel különösen. A ládát keresve még a sziklára is kimásztunk, de nem találtuk és nem volt már több időnk keresni. Kérjük a képek alapján a találat elfogadását. Köszönjük.
Közel egy éve nem kereste senki a ládát, ennek ellenére a dobozka tökéletes állapotban volt.
A vár lélegzetelállító!
A feljutás nehezebb volt a kelleténél, mert a kütyünkön nem volt térkép, így csak az irányt láttuk de az útvonalat nem; ráadásul a turistaösvény sincs megfelelően kijelölve.
Kis csapatunk bátrabb tagjai hatoltak be a várba, volt, aki csak a vár tövében lévő nagy táblákig merészkedett.
Aznapi program, dévai bázissal:
- Carnic - Lolája vízesés
- Malajesd - Vár
- Őraljaboldogfalva - templom
- Kolc - Vár
- Váralja - Római romok
- Demsus - Templom
A vár alatti völgyben éjszakáztunk a patakparton, majd reggel bemelegítésképpen a Páring és a Fogaras előtt megkerestük volna ezt a ládát is, de éppen nem volt otthon vagy nagyon jól rejtőzködött. Egy kis hazai reggeli után indultunk magasabb célok felé...
Kérem a rejtő jóváhagyását.
Hazafelé a Retyezátból. Jó nagyot kellett kerülnünk csak a ládáért. Mikor odaértünk és megláttuk, hogy hol kéne hagyni az autót, nagyon elgondolkoztunk, hogy megéri-e a kockázat. Felfelé is szedtük a lábunkat, de lefelé már kocogtunk. Persze nem báántotta senki az autót, de nem bizalomgerjesztő a környék sajnos. Innen továbbindultunk Vajdahunyad vára felé, egy stoppossal.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (28 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.