15*10*5 cm-es műanyag láda partoldalban a kék, zöld körtúra mentén.
Ha a falu felől közelítesz a jobb oldalon keress!
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Baranya megye északkeleti részén, szelíd dombokkal övezett völgyben, ott ahol a Kelet-Mecsek lankái a Geresdi-dombságba simulnak, fekszik Feked, a kis zsákfalu. A 6-os főútról Pécsváradnál, az M6-ról a sombereki lejárónál kell letérni.
Parkolni a templom mellett érdemes.
Feked községbe hívlak benneteket ezzel a rejtéssel, amely hazánkban máshol nem látható egységes utcaképpel mutatja be a német nemzetiségi építészeti örökséget.
A szokásos falusi látnivalókon túl (műemlék templom, patinás keresztek, szép kálvária) Fekeden szinte az egész falu látnivaló. A közúton a faluba érve ugyan még a megszokott utcaképpel találkozik a betérő, azonban ahogy közeledik a központ felé, egyre bővül a látvány is. Mire a templom közelébe ér, feltűnnek a Fő utca díszei, a régi német lakóházak szemet-lelket gyönyörködtető épületei. A falu arculatát meghatározza a 20. század első harmadában épített parasztházak sora. A homlokzatok különleges kiképzéseikkel, az oromzatok festett és vakolt díszeikkel olyanok, mintha mesebeli díszletek lennének. A díszesen faragott és festett keskeny utcai bejárati ajtók ilyen tömegben jellegzetesen fekedi építészeti megoldások. E tornácra nyíló díszes ajtókat színes üvegablakokkal is kiegészítették. Az esztergált faoszlopos tornácok, az eredeti, különleges, kézi kovácsolással készült vaskapuk tovább emelik az összhangot. A műemlék templom 1765-ben épült, 1992-ben felújították. Különlegessége a toronysüveg gazdagon díszített rézborítása. Műemléki védelem alatt áll a copf stílusú szószék is, amely helyi mester keze munkáját dicséri.
Feked múltja és jelene
Nevét Feketh alakban egy Árpád-kori okmányban, majd a 1372-ben kelt irat szerint, a cikádori (bátaszéki) cisztercita apátság birtokai között is említik. Valószínű, hogy a török hódoltság előtt mindvégig lakott település volt. A törökdúlás a települést teljesen megsemmisítette. Az újratelepítés 1702-ben vette kezdetét. A katolikus vallású telepesek a németországi Fulda környékéről érkeztek, magukkal hozva szokásaikat, kultúrájukat, és nem utolsósorban gasztronómiájukat. Innen ered a dél-dunántúli szalámi - Stifolder - elnevezése is: Stift Fuldaer azaz Fulda apátságból való. Alig 200 év alatt felvirágoztatták a falut, a századfordulón közel 900 volt a lélekszám. Szomorú időszak vette kezdetét 1945 után: kitelepítés, elhurcolás jóvátételi munkára, felvidékiek betelepítése.
Mára a 180 főre apadt falunak sajnos fel kellett adnia iskoláját, óvodáját és szinte az összes intézményét, de az önkormányzat, a lakosság, valamint az elszármazottak összefogásának köszönhetően a település fejlődésnek indult. Az itt élők mentalitását tükrözi az a szorgalom és igényesség, amellyel ápolják az építészeti örökségüket. Szép példa erre, hogy az üresen maradt és pusztulásnak indult egykori paplakot modern turistaszállóvá alakították át. Újabban az ország és Európa más tájairól is érkeznek a letelepedni vágyók, akik itt akarják kipihenni a világ zaját.
Fekedről bővebben itt tudtok olvasni.
Köszönet Lázár Gy. Leventének a fotókért.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
Csodaszép falu, szépen karbantartott parkkal, gyönyörűen felújított házakkal. Ez az a hely, ahová tényleg ne csak a találat miatt gyertek. Mi úgy csináltuk, hogy megkerestük a ládikót, és utána alaposan körbejártuk az egész falut. A parkban egy igen szerény piknikre is sort kerítettünk, a nálunk lévő kis elemózsiát itt fogyasztottuk el.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.1]
A stációs láda keresése közben, már hazafelé tartva tettünk ide is egy kitérőt. A zacskó valóban elszakadt, de a láda rendben a helyén várja a megtalálókat.
Feked igen szép fekvésű falu, és a stációk is erdekeltek volna, de a talányos és nem éppen karbantartott multitól a harmadik pontnál elment a kedvünk, így maradt ez a láda. Ha nem is éppen Feked leglátványosabb helyén van, de legalább próbára tette falmászó képességeinket. Vszeg a ládabontás alatti egyensúlyozásnak köszönhető, hogy rosszul jegyeztük fel a jelszavat, de szerecsére fantáziánk jó irányba pótolta a hiányosságot, így ezért nem kell visszamenni a faluba, ahova viszont egyszer még biztos visszatérünk, egy részletesebb tanulmányozásra. Dehát vár még Erdősmecske, Lovászhetény, és a többiek. Köszönjük, hogy ezt megtalálhattuk.
Halló!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Csodás házak! Sokáig sétáltunk, gyönyörködtünk, 5 percenként változott a "kedvenc" :) , olyannyira belefeledkeztünk, h a multi láda csak a szálláson jutott eszünkbe ;) Így legalább tuti, visszajövünk!