Elhelyezés időpontja: 2014.12.14 16:05
Megjelenés időpontja: 2014.12.14 22:30
Utolsó lényeges változás: 2020.07.08 21:22
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: Piroskaa1&BlueMali
Felhasználó: nepster Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 193 + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP
Két pontos multiláda:
1-es pont:Mikroláda átmérő 3 cm hosszúság 6 cm, kidőlt fa törzsében a tövéhez közel a jelszó első felével. Gravírozott táblán a hozzá legközelebbi oszlopon szemmagasság felett.
2-es pont: Végláda 16X10X5 cm-es hagyományos geoláda, kövek között, út keleti oldalán. Nem kell szétszórni az álcát, a túloldalról könnyen kivehető. 2-es pont alternatív láda eltűnésre: N 47° 24,695' E 18° 15,616' 250 m [GCPATR+alternatív]
Tájékoztató tábla déli oldalán fejmagasság felett, gravírozott táblán, második jelszó részlet.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
2016.06.11
Megörököltem a ládát.
2016.06.16.
A bejárás és javítás során kiderült, hogy a tanösvény déli része már nem gondozott, nehezen járható. Az eredeti első pontot áthelyeztem a vadasparkhoz. A láda egyenlőre maradt a forrásnál, de a megközelítése leginkább aszfalton javasolt a Csuka-tó északi részéig, innen a tanösvény útja járható. N 47° 24,111' E 18° 15,608' 260 m [GCPATR+kereszteződés]
Alternatív 2-es pont lett kihelyezve annak aki nem akar a forrásig menni. Idáig a tanösvény jól járható, és gondozott, rövid sétával bejárható.
Bejárt járható track . A tanösvény többi útvonala nem járhatatlan, de nem feltétlenül ajánlott. Van olyan szakasz, főként a régi egyes pont környékén, ahol a növényzet elburjánzott.
2016.11. 07.
Második ponton láda karbantartás, egyenlőre marad a rejtés, megvárom mi lesz a tanösvény gondogottságával, pontosabban a nem gondozottsággal az ösvény második felén. Ha marad ez az állapot akkor a ládát áthelyezem jövőre a mostani alternatív második pont környékére.
2018.09.21
Láda eltűnés és a tanösvény gondozatlansága miatt a ládát áthelyeztem. Tulajdonképpen a tanösvény első részére sem fordítanak sok gondot, de a második fele már nincs látogatható állapotban. Az utolsó tájékoztató tábla előtt az út bal oldalán kövek között lehet keresni. A Csuka-tó és a forrás megmarad poi-nak, aki akarja felkeresheti.
A parkolóból elindulva végig a piros tanösvény jelet kell követni. Ez a jel végigvezet a tanösvényen, és visszahoz a kiindulóponthoz. Ez a jel érdekes, mellékelten a fotón látható piros függőleges 3 pötty!
Ládapontok
1; Mikroládás rejtés, adott ponton kidőlt fa törzsében, átmérő 3 cm hosszúság 6 cm a jelszó első felével N 47° 25,099' E 18° 14,809' 228 m [GCPATR-1]
Gravírozott táblán a hozzá legközelebbi oszlopon szemmagasság felett.
A tanösvény a Vértesi Erdő Zrt. 2006-ban kialakított ökoturisztikai létesítménye, a Malomerdő Panzió és Üdülőház udvaráról indul.
A továbbiakban az eredeti tanösvény leírása olvasható, jelenleg a második pont az eredeti útvonal kb felénél található.
Az útvonal mentén 5 állomás található, ahol információs táblák segítik a tájékozódást. Az egyes állomások mindegyike más-más témakörrel ismerteti meg a túrázókat, így az erdőben való tájékozódás elméleti és gyakorlati ismereteivel, a különböző talajok fizikai és kémiai tulajdonságaival, az egykori bányákat érintő tájrendezési (rekultivációs) tevékenységgel, a vizes élőhelyek fontosságával és élővilágával, valamint az erdő felújítás módszereivel és menetével.
A tanösvény a Malomerdőn keresztülhaladva jut el a Pátrácosra vezető útig, ezen pedig a bánya rekultivációs területig. Ez-után egy festői szurdokvölgyön vezet át, majd a Csuka-tavat érintve hamarosan a Csuka-forráshoz ér. Ez egyben a tanösvény fordulópontja is, ahol egy kiépített esőbeállóval, szalonnasütővel, padokkal, asztalokkal felszerelt pihenőhely található.
Vértes növény-és állatvilága
A Vértes ragadozó- és vízimadár állománya Európa-hírű. A szurdokvölgyek és a hegylábi vidék ürgés legelői felett gyakran kering a levegő óriása a parlagi sas, a sebesen vadászó kerecsensólyom, vagy a zsákmányára szitálva leső kígyászölyv. Innen néhány lépésre sík, Hortobágyot idéző nap perzselte táj tárul a szemünk elé. Láp- és mocsárrétek hatalmas madárcsapatokkal, száraz füves puszták tavaszi virágtengerekkel nyújtóznak a messzeségbe. A gémeskút közelében magyar szürkemarha képe lebeg, és az izzó forrósában időnként tükröt tart a tájra a délibáb. Mintha a magyar tájak mind adtak volna magukból egy kicsit, hogy itt együtt lehessen minden érték és szépség, amit a természet alkotott.
A hegység déli lejtőinek ritkasága az öves százlábú. Ez a vöröses páncélba öltözött rovar fél arasznyira is megnő, rágókarmának mérge fájó és elhúzódó gyulladást okoz. Egyébként hasznos, védett ízeltlábú. Érdekes tulajdonsága, hogy petéit egy hónapon át magához szorítva dajkálja, közben nem mozdul, nem is táplálkozik.
A régi egyes pont helye, itt ősi tengeri üledékek között lehet keresgetni: N 47° 24,539' E 18° 15,752' 254 m [GCPATR+Információ]
A Csuka-tóhoz és a forráshoz a letérő N 47° 24,111' E 18° 15,608' 260 m [GCPATR+kereszteződés]
KDP Mór - Pusztavám
A bányatavak felől érkeztünk, így fordított sorrendben jártuk be a pontokat. Mindkettő cseppet el van mérve.
Maga a tanösvény pont olyan, mintha csak egy sima erdőben sétálna az ember, csak épp van pár tábla. A simogatónál láttunk őzit, muflont és szarvast is.
Sajnos nem derül ki, hogy mi az a pátrác?
Köszi
Hát, nem most a legjobb biciklivel keresni, de azért megoldható.
A pontok kereshetőek, bár a leírás kell hozzá, nekem a koordináták kissé pontatlanok voltak.
Érdekes hely!
Nekem a koordináták minden ponton 6-10 m eltérést mutattak, de azért mind megtalálható. A tanösvény elején közelebbről is megismerkedtünk az álatokkal. Köszönjük a hely bemutatását!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Az 1. ponton csak a pótjelszót találtuk meg. 2. ponton a láda rendben. A Malomerdő Panzió parkolójából indultunk, a kis "vadasparknak" most is volt pár lakója, szép őszi sétát tettünk a barátainkkal a környéken ellátogatva a közeli bányatavakhoz, a Kristálydombhoz és a Cicahomokhoz, 15 km volt összesen. [Geoládák v3.7.6]