Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2014.05.29 18:23
Megjelenés időpontja: 2014.07.07 16:12
Utolsó lényeges változás: 2019.06.10 14:43
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: mozgo
Ládagazda: mozgo Nehézség / Terep: 3.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 973 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.7 megtalálás hetente
A láda egy 15x10 centiméteres fehér műanyag henger. Eső, és nap elől védett helyen gondosan álcázva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A Balaton felőli megközelítésnél a 71-es útról Balatonakalinál kell északra fordulni. Ezen az úton haladj körülbelül 6 km-t, majd a N 46° 55,605' E 17° 43,655' 258 m [GCDOKO+parkoló] pontnál hagyd a gépjárműved! Innen gyalogolj!
Ha észak felől közelíted meg a helyszínt, akkor Nagyvázsonynál fordulj délre. Innen még körülbelül 10 km az ajánlott parkoló. A parkolótól 300 méter séta a ládáig kellemes környezetben. Az első sziklák már 100 méter múlva láthatók :)
Ha tömegközlekedéssel jönnétek, akkor napi több buszjárat is indul Balatonfüredről.
Dörgicse község Veszprém megyében, a Balatonfüredi kistérségben. Balatonakalitól kb. 5 km-re északnyugatra helyezkedik el.
Régészeti leletek bizonyítéka szerint a község már az őskorban is lakott terület volt. A mai Dörgicse több kisebb településből állt. Első írásos említése 1082-ből származik. A török támadást követően elnéptelenedett a falu. A XVIII. századtól jelentek meg az új telepesek, akik a szőlőtermelés kultúráját hozták magukkal. A XX. században ismét a kihalás fenyegette a falut. Napjainkban minden feltétel adott a falusi turizmust kereső emberek kikapcsolódásához.
A mostani község három különálló falu egyesítéséből jött létre. Alsó-, más néven Boldogasszonydörgicsét és Felső-, más néven Szentpéterdörgicsét 1950-ben egyesítették Dörgicse néven. 1984-ben hozzácsatolták Kisdörgicsét.
A láda története
Az egyik kedvenc Veszprém megyei sziklamászó helyszínemre invitállak titeket. A környezet gyönyörű, a levegő a legfrissebb a megyében, és itt csicsergik a legszebb dallamokat a madarak :) Sőt a környéken karnyújtásnyira több láda is levadászható.
E láda megszerzése elég kalandos. A sziklafal közepén van egy hasadék, amit a második képen láthatsz. Na ezen át kell préselned magad, majd elindulni felfelé. Ne ijedj meg! Annyira nem lesz nehéz, lépcsőház jellegű (Figyelj arra, hogy ereszkedésnél is szembe fordulj a fallal!).
Amennyiben nem fértél át a hasadékon elkezdhetsz fogyózni :) A 100+ kg-os mászótársam nem kényelmesen, de átfért és sikeresen eljutott a ládáig. Tehát ha nem sikerült átküzdened magad, megpróbálhatod kívülről levadászni a ládát a hasadéktól balra, a negyedik képen található kis kanyonban. Ez egy kicsit nehezebb, de nem lehetetlen. A doboz a legfelső "lépcsőfok"-ról látható lenne, ha nem takarná egy élére állított lapos kő. Először a sziklafal tetejére szerettem volna tenni, de ez a hely százszor jobb, majd meglátjátok! Ennek ellenére menjetek fel a fal tetejére is. Mindkét oldalról lehetséges. Jó keresést!
A Kő-völgyet áthidaló híd
Mindenképp nézzétek meg! Az ajánlott parkolótól épp ráláttok. A helyi hagyomány római eredetűnek tartja, de valójában a XVIII. századból származik, barokk stílusban épült. Kőből falazott csúcsíves nyílása ritkasága miatt méltó műemléki védelemre.
Kedves ládát kereső kesser-társaim kérlek titeket legyetek nagyon óvatosak a láda begyűjtése közben! Kisgyermekre figyelni, sziklára egyedül nem felengedni, falra sem! Ha mégis mászásra adná a fejét 2 méter körüli magasságban még kényelmesen leszedhető :)
Hát ez a láda volt a mai nap csúcspontja. Egyszer már jártunk a völgyben, de akkor nem tűntek ilyen vadregényesnek a sziklák. Talán dúsabb volt a növényzet. Sok időt megspórolhattunk volna, ha előtte áttanulmányozzuk a csatolt fényképeket, de csak mentünk a magunk feje után. Bekukucskáltunk minden lyukba, még a szikla tetejére is felmásztunk, hátha ott van valami rejtek, s csak ezután jöttünk rá, - egy előző bejegyzésből - hogy mi a megfejtés. JungSanyi mérete meghaladta a bejárat keresztmetszetét, így AltSanyi, fájós térde ellenére is lelkesen vállalta a kihívást. És tényleg ott volt a doboz. Lefelé ugyan a térdfájás mellé sípcsont fájást is begyűjtött, de ez igazán kis ár volt e kalandért. Köszönjük, hogy megismerhettük a völgyet látványos szikláival, és kalandos rejtésével.
Halló!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Van előnye és hátránya is ha kis termetű vagy. Be tudsz bújni mindenhová, de rövid a karod. Nem vagyok egy sziklamászó alkat, kicsit paráztam, de nem voltam egyedül, voltak sziklamàszók, igaz nem magyarok. [Geoládák v4.5.0]