Megye/ország: Heves
Elhelyezés időpontja: 2014.11.26 16:55
Megjelenés időpontja: 2014.11.28 17:12
Utolsó lényeges változás: 2022.08.06 16:18
Utolsó változás: 2022.08.06 16:51
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+5V)
Elrejtők: becko
Ládagazda: becko Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7000 m
Megtalálások száma: 273 + 1 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A jelszó 2022.08.06.-án megváltozott, ha valaki már korábban megtalált egy-egy részletet, az küldje el, és megkapja az újat.
Röviden
Minden ponton öklömnyi kavicsokra ragasztott zöld gravírozott lapocskákon találod a jelszórészleteket.
Az 1-5 pontokon kisebb-nagyobb sziklák mellett/alatt keresd
Ugyanazon a sziklán találsz pótjelszót is.
1. forrás felett legnagyobb szikla tövében
2. ahol két fa és két nagy kő áll egymás mellett
3. jeles fa melletti szikla háta mögött
4. a forrás melletti nagy szikla oldalában
5. a forrással szemben szikla tövében. (Árpi segít)
6. a forrástól 15 m-re, egy fa 2 m magas rejtekében, a fán több alkalmas hely van, ne a közepébe tedd, mert abban gyakran áll a víz!
A pótjelszó itt a kerítésen kívülre került, egy út menti műtárgyon van, ahol a forrás vize kifolyik a kerítés alatt.
A rejtés a Börzsönyi források sorozat ötletének mátrai adaptációja, azzal megegyezően 10+1 pontból áll, minden pont egy önálló láda, a +1 pont helyének megismeréséhez szükséges a 10 helyszínen található jelszavak kezdőbetűje, és utolsó száma.
Mint azt a népmesékből jól ismerjük mindig az utolsó próba a legnehezebb, hősünk ilyenkor küzd meg a hétfejű sárkánnyal, hogy aztán a fele birodalomban a királykisasszonnyal holtomiglan ...
Királyságot nem - annál inkább egy szép hosszú túrát - ígérhetek, királylányt/királyfit meg mindenki hozzon magával:)
A Mátrai források sorozat utolsó nyilvános ládája 6 pontból áll, Mátrafüredtől Kékestetőig a zöld sáv jelzés mentén 7 km, és 650m szintemelkedés vár, és még vissza kell jutni a kiindulóponthoz.
1. N 47° 50,156' E 19° 59,055' 420 m [GCMF10-1] A Csepegő-forrás szépen kiépített bővizű forrás, a gyöngyösi óvodások ajánlásával. Innen a következő pontig a Csurgó-patak Vizes-Kesző nevű tetszetős völgyében haladunk. A völgy felső szakaszát sok - mohával vastagon borított - szétszórt kő borítja.
2. N 47° 50,991' E 20° 0,219' 645 m [GCMF10-2]> A Kossuth-kútra jobban illene a "csepegő" név, mert bizony csak cseperészik belőle a víz. A forrás után kikanyarodunk a Csurgó-patak völgyéből.
3. N 47° 51,363' E 20° 0,211' 790 m [GCMF10-3] A Vályús-kút megbízható forrás a - valaha szebb napokat látott - házikó mellett, sajnos a forrásház egyik köve kilazult, ezért most nem a kifolyón jön a víz.
4. N 47° 51,684' E 20° 0,584' 925 m [GCMF10-4] A Pezső-kút neve nem tűnik értelmes szónak, így a tuhu-n már a Rezső - mint a legközelebbi értelmezhető - alak szerepel. Nevét a közeli Hidas-bérc sziklaormáról, a Pezső-kőről kapta. Egyes források a Hidas-bércet - a maga 973 m-es magasságával - az ország második legmagasabb csúcsaként tartják nyilván, mások vitatják hogy önálló csúcs lenne, a Kékes oldalnyúlványának tartják. Lassan ez a forrás is renoválásra szorul, de egyelőre vidáman csordogál belőle a víz.
5. N 47° 52,070' E 20° 0,967' 977 m [GCMF10-5] A Disznó-kút rövid kitérővel a piros kör jelzésen érhető el. A vékonyan csordogáló forrást a Cartographia térkép "az ország legmagasabban fakadó forrása" címmel illeti. Szerintem a Kékes-forrás magasabban van, de azon a 10 m-en nem vitatkozunk:)
A forrásházon a "DISZNÓS-KÚT" elnevezés szerepel, de itt is a nyomtatott térkép névadását tekintem mérvadónak.
A hat forrás vize a Bene-patakban egyesül, legkésőbb a Disznó-kút vize csatlakozik a többiekhez, Abasárig a Vár-patak szállítja, itt ömlik a Bene-patakba.
A Mátra turistatérkép helynévmutatója 195 nevesített, további 325 név nélküli forrást, csevicét és kutat sorol fel, ezek közül választottam 11 érdekes helyszínt.
Az utóvulkáni tevékenység következtében számos különleges összetételű forrás található a hegységben, ezeket gyűjtőnéven csevicének hívják. A csevicék a hegység északi oldalán gyakoriak, leghíresebbek a Parád környéki a kénes gyógyforrások, de mint látni fogjuk a déli oldalon is előfordul.
A források, és a belőlük kialakult patakok vizét 2 folyó gyűjti össze.
Nyugaton a Zagyva 62, keleten a Tarna 46 mellékág vízét vezeti a Tiszába.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! Bővebben majd otthonról... [g:hu+ 2.10.16]
Mátraházától gyalogoltam fel Kékestetőre, majd pedig a zöld sávon ballagtam le Mátrafüredre, azaz én fordított sorrendben kerestem fel a multi állomásait. A kis zöld lapocskákat mind könnyedén megtaláltam, hol kavicson, hol sziklán.
Köszi a rejtést, örültem, hogy újabb forrásokat ismerhettem meg! :)
PEx2-vel és golyostollal teljesítettük a túrát. Az első ponton nem találtuk meg a követ, de a felirat rendben volt. Innen a kék kereszt jelzésen a Mátra déli bércein pontjait gyűjtöget ve jutottunk vissza, Máriácska érintésével Matrafüredre. Klassz nap volt, köszönjük a rejtést.
Mátraháza-Kékestető-Mátrafüred útvonalon haladtunk, a szombati pénteknek köszönhetően alig találkoztunk valakivel. A hegy tetején misztikus köd és fagyos hó fogadott, így a felső 2 pontot nem is sikerült megtalálni, nem tudtuk, hol kezdjünk ásni a hóban.
A Pezsgő-kútnál mázlink volt, mert pont a hómentes sziklaoldalon volt a lapka. Az erdészeti út után (a Kossuth kút felett) pedig nyoma sem volt hónak.
A 4 megtalált jelszórészletet átküldtük a rejtőnek.
Köszönjük.
Megtaláltuk, köszönjük.
Kékestető felől jöttünk Mátrafüredre, de a végén ránk sötétedett.
az 1. pont volt nekünk az utolsó, mire egyikünk megtalálta a követ (már sötétben), a másikunk kitalálta a hiányzó részletet. [Geoládák v4.5.2]
Apukámmal SzittyaReflexszel Kékestetőről Mátrafüredig sétáltunk a zöld jelzésen, közben próbáltuk megkeresni ezen multi 6 pontját. Sajnos minden másodiknál találtuk meg a kavicsot. A Disznó forrás, a Vályus kút és a Csepegő forrás kavicsát hiába kerestük. A képek alapján kérem a találat elfogadását!
Köszönöm a sétát!
Sajnos csak minden második kavicsot találtuk meg! Ha szükséges akkor a megtalált jelszórészt átküldöm e-mailben.
Kérném a fotók alapján az találat elfogadását.
Köszönöm szépen a rejtést!
Busszal fel, gyalog le. Ma ennyi is elég volt, a végére már rendesen fájt a lábunk.
A pontokon csak a pótjelszókat kerestem, mind rendben meglett.
A források mindegyike működött, de inkább csak csordogálós üzemmódban.
Megvan, köszi!
Mátrafüred-Kékestető kutyás körtúrán ez a multi volt a felfelé teljesített út apropója, kitérővel a GCKSKO dobozához is. Ez utóbbi miatt a zöld sáv 2. és 3. pont közti szakaszáról nem tudok nyilatkozni, de az alsóbb rész patakvölgyes része nagyon tetszett. A Vályús-kút feletti bokros-susnyás mérsékeltebben szép, de ott is van egy-két szebb erdőrész. Az utolsó ponthoz már lassan bárhol be lehet menni, annyi helyen dőlt rá fa a kerítésre, megnyitva ezzel az utat, mivel nem javítják ki ;)
A források közül ma volt, ami szinte egyáltalán nem folyt, a többi is inkább csak csurgott. Azért Pezső-kútnál meg tudtam tölteni a palackomat.
Pezső-kút alatt még egy erdei bringapályába(?) is belebotlottam, bár erről a térképeim semmit nem árulnak el...
Ami a pontokat illeti, az 5. ponton én is csak a pótot találtam, a többi helyen a kavics is és a pót is rendben.
Kár hogy nincs láda, én ugyan elég ritkán írok füzetbe, de az ilyen szép és tartalmas túramultik után ha csak tehetem, mindig logolok. Ezért most ide írom, amit szoktam: Jó túra volt, köszi a lehetőséget!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Az 5-ös pont kivételével mindenhol megtaláltam a köveket, de a pótjelszó ezen a ponton is rendben. Kisebb-nagyobbb megállókkal 2,5-3 óra alatt fefelé le lehet nyomni. Kiadós eső után jártam végig, egyes pont kicsit becsapós volt, taknyos parton majdnem nyakam szegtem :D de összességében nagyon jó volt! [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Kékes 4x túrán kerestem fel kis kerülővel a forrásokat. Sajnos látszik az aszály. Alig csepegtek.
A kis kövek nem mindengol vannak meg, de az alternatív jelszavak rendben megvannak. [Geoládák v4.5.0]
Köszönjük a rejtésbe fektetett munkádat.Ez egy nagyon szép túra volt. Mi fordítva csináltuk, Kékestetőig busszal felmentünk, majd gyalog vissza Mátrafüredre, közben a Kis-kő ládáját is begyűjtöttük. Mindegyik forrás működött, bár volt amelyik csak éppen csordogált. Különösen hangulatos volt az utolsó szakasz a Csurgó patak völgye. A jelszók keresgélésében sokat segítettek az előző bejegyzések, köszönjük ezeket is.