Elhelyezés időpontja: 2014.11.26 16:55
Megjelenés időpontja: 2014.11.28 17:12
Utolsó lényeges változás: 2020.11.04 11:24
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+5V)
Elrejtők: becko
Felhasználó: becko Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7000 m
Megtalálások száma: 158 + 1 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP
A 2 - 6. pontokon öklömnyi festett kavicsokat keress!
1. a 18x12x6 cm-es doboz forrás felett egy szikla alatt
2. ahol két fa és két nagy kő áll egymás mellett
3. a forrástól 20 m-re, egy nagy fa talajszinti üregében
4. a forrás háta mögötti fa gyökerei között
5. a forrás felett egy tuskó gyökerei között
6. a forrástól 15 m-re, egy fa 2 m magas rejtekében, a fán több alkalmas hely van!
Pótjelszó gravírtáblán egy út menti műtárgyon, ahol a forrás vize kifolyik a kerítés alatt.
A rejtés a Börzsönyi források sorozat ötletének mátrai adaptációja, azzal megegyezően 10+1 pontból áll, minden pont egy önálló láda, a +1 pont helyének megismeréséhez szükséges a 10 helyszínen található jelszavak kezdőbetűje, és utolsó száma.
Mint azt a népmesékből jól ismerjük mindig az utolsó próba a legnehezebb, hősünk ilyenkor küzd meg a hétfejű sárkánnyal, hogy aztán a fele birodalomban a királykisasszonnyal holtomiglan ...
Királyságot nem - annál inkább egy szép hosszú túrát - ígérhetek, királylányt/királyfit meg mindenki hozzon magával:)
A Mátrai források sorozat utolsó nyilvános ládája 6 pontból áll, Mátrafüredtől Kékestetőig a zöld sáv jelzés mentén 7 km, és 650m szintemelkedés vár, és még vissza kell jutni a kiindulóponthoz.
1. N 47° 50,156' E 19° 59,055' 420 m [GCMF10-1] A Csepegő-forrás szépen kiépített bővizű forrás, a gyöngyösi óvodások ajánlásával. Innen a következő pontig a Csurgó-patak Vizes-Kesző nevű tetszetős völgyében haladunk. A völgy felső szakaszát sok - mohával vastagon borított - szétszórt kő borítja.
2. N 47° 50,991' E 20° 0,219' 645 m [GCMF10-2]> A Kossuth-kútra jobban illene a "csepegő" név, mert bizony csak cseperészik belőle a víz. A forrás után kikanyarodunk a Csurgó-patak völgyéből.
3. N 47° 51,360' E 20° 0,205' 790 m [GCMF10-3] A Vályús-kút megbízható forrás a - valaha szebb napokat látott - házikó mellett, sajnos a forrásház egyik köve kilazult, ezért most nem a kifolyón jön a víz.
4. N 47° 51,684' E 20° 0,594' 925 m [GCMF10-4] A Pezső-kút neve nem tűnik értelmes szónak, így a tuhu-n már a Rezső - mint a legközelebbi értelmezhető - alak szerepel. Nevét a közeli Hidas-bérc sziklaormáról, a Pezső-kőről kapta. Egyes források a Hidas-bércet - a maga 973 m-es magasságával - az ország második legmagasabb csúcsaként tartják nyilván, mások vitatják hogy önálló csúcs lenne, a Kékes oldalnyúlványának tartják. Lassan ez a forrás is renoválásra szorul, de egyelőre vidáman csordogál belőle a víz.
5. N 47° 52,060' E 20° 0,947' 977 m [GCMF10-5] A Disznó-kút rövid kitérővel a piros kör jelzésen érhető el. A vékonyan csordogáló forrást a Cartographia térkép "az ország legmagasabban fakadó forrása" címmel illeti. Szerintem a Kékes-forrás magasabban van, de azon a 10 m-en nem vitatkozunk:)
A forrásházon a "DISZNÓS-KÚT" elnevezés szerepel, de itt is a nyomtatott térkép névadását tekintem mérvadónak.
A hat forrás vize a Bene-patakban egyesül, legkésőbb a Disznó-kút vize csatlakozik a többiekhez, Abasárig a Vár-patak szállítja, itt ömlik a Bene-patakba.
A Mátra turistatérkép helynévmutatója 195 nevesített, további 325 név nélküli forrást, csevicét és kutat sorol fel, ezek közül választottam 11 érdekes helyszínt.
Az utóvulkáni tevékenység következtében számos különleges összetételű forrás található a hegységben, ezeket gyűjtőnéven csevicének hívják. A csevicék a hegység északi oldalán gyakoriak, leghíresebbek a Parád környéki a kénes gyógyforrások, de mint látni fogjuk a déli oldalon is előfordul.
A források, és a belőlük kialakult patakok vizét 2 folyó gyűjti össze.
Nyugaton a Zagyva 62, keleten a Tarna 46 mellékág vízét vezeti a Tiszába.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Újévi túrán, a mátrafüredi geokarácsonyfa után. Az első négy pont gyorsan, az utolsó kettő a rejtő segítségével.
Nagyon szép út volt, köszönjük a lehetőséget!
Minden pont rendben a helyén. Az első ponton a dobozból kiszedtük a cukrokat és a hangyákat, ami ellepték belül. Az erdő igazi novemberi, ködös de nagyon látványos arcát mutatta. Sajnos Kékestetőn sem láttuk meg a napot, odáig felért a köd. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Fordított sorrendben jártam be a forrásokat.
Bíztam benne, hogy a Kékes ma is kibújik a ködréteg fölé és megpillanthatom a csodát...
Köszönöm a rejtést!
Hát ez a pandémia kezdete óta a legcsodásabb napom volt. Kb. 10 hónapja kirándultam egy ekkorát és ma reggel a sajgó izületeim is bizonyítják ezt a tényt. Katona55, stmester és jómagam úgy döntöttünk, hogy fentről járjuk végig ezt a multit, mert 650m szinthez már nem vagyunk kalibrálva. Ehhez még hozzátoltunk egy-két más ládát is, és így lett tökéletes a napunk. Az időjárás nem igért túl sok reményt a sok szép kilátáshoz, de azért vittem a fényképezőgépet, mert mit lehet tudni. És jó döntés volt, jóval a Kékestető előtt kibujtunk a sűrű ködből és csodás napsütés fogadott bennünket. Ahogy a fotókon is látszik, a köd alattunk volt, vattaréteg szerűen úgy nézett ki, mintha a tengert látnánk, amiből éppen csak, hogy kibújtak az erdős szigetek. Az 5-ös pontot pótoltuk, így a karbantartás kérést kikapcsoltam. Köszönöm becko-nak a rejtést, emlékezetes napot kaptam. :)
A csúcstól jöttünk lefelé, mesés helyeken jártunk. Az 5-ös ponton a rejtő tudtával új kavicsot raktunk ki, mert a régi rejtek megsemmisült. Fönt sütött a nap alul ködpaplan volt.
Zsókával Mátrai túrázás közben megtaláltuk. Köszönjük a rejtést!
Az 5-öst mi sem találtuk, pedig átforgattunk egynehány kavicsot,kissebbet-nagyobbat. A végén feladtuk, ímélen a rejtőtől kérdeztük. [g:hu 1.6.7]
Egy kellemes túra során végigjártuk a források útját. Még száraz időben értünk fel a Kékesre ahol aztán hamarosan szemerkélni kezdett az eső. Ahogy múlt az idő úgy vált egyre nyilvánvalóbbá, hogy le kell mondanunk a visszaútra még betervezett néhány ládáról. Még "egy életem, egy halálom alpon" egyre erősödő esőben elbandukoltam a GCKeTe-ért, hogy aztán a szanatóriumnál buszra szállva fejezzük be a mai túrát. Az ötös ponthoz tartozó jelszórészletet én is a rejtőtől kaptam meg, köszönet érte.
Megtaláltuk ! 🙂
A múlt héten alkalmazott mátrai túránkhoz hasonlóan ma is egy autóbuszos szakasszal kiegészített útvonalat választottunk, ahová az unokák is elkísértek bennünket. Mátrafüredről a 9.57-kor induló autóbussza utaztunk Kékestetőre igy fordított sorrendben jártuk végig a rejtés pontjait. A szanatóriumnál a forrás mellett a kerítés hiányzik most itt is be lehet menni a parkba, de mi a főportától mentünk be. Az 5-os ponton sajnos mi sem találtuk meg a jelszórészletet, itt a rejtő telefonos segítségét kértük. A többi pont rendben meglett. Az útvonal most barátságos volt hozzánk az előző napi esőzések ellenére nem voltak sárosak az ösvények.
SünVeedee-ékkel közös találat. Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.2.2]
A mai biciklizés fő célpontja ez volt... Az első két pontot még egy közös túrával szedtem össze 2017-ben. Most felülről, Kékestetőről támadtam... :)
Galyatetőről Mátra-nyeregig nagyon élveztem a száguldást... A jutalom a felfelé tekerés után... De Mátraházától Kékestetőre, azért meredek volt..., de egy pihenéssel a Jávoros-forrásnál sikerült teljesítenem... :)
Viszont azt gondolom, hogy a források jobban karban vannak tartva és jobban kiépítve, mint máshol... Úgyhogy tetszettek a források és a patak-völgy is.
Egyedül a Disznó-kútnál nem találtam a jelszó hordozót... De a rejtő segített...
Köszi a rejtést!
A mai napon Kékestetőre felfelé menet ezt az utat választottam.
Nem bántam meg :-)))
Az összes pontot megtaláltam kivéve az 5.-et, ahol szerintem eltűnt a jelszóhordozó kő. Utólag látom hogy ezt már mások is jelezték.
Valójában már délelőtt meglett a láda, de 23:59-re raktam hogy az 500. találat GCKETE legyen. Mazochista vagyok tudod :P
Nagyon örülök hogy ez a láda megmutatta nekem Magyarország legmagasabban fekvő forrását, nem tudtam eddig hogy ez itt van. Legnagyobb meglepetésemre még víz is volt benne, ha kulacsot tölteni nem is lehetett, mert nem a csövön jött ki a víz. Nagyon sajnáltam hogy 2 kukányi szemét hevert szanaszét itt. Ez a pont egyébként sacc/kb. 10 méterrel arrébb volt, mint ahol a telefonom jelezte a koo-t.