Multiláda leírása
A kétpontos multiládával egy kis, kelet-baranyai falu, Szebény két nevezetességét szeretném bemutatni. Érdekesség, hogy mindként bemutatni kívánt objektum magaslaton van, így mindkettő jól látható a másiktól.
Megközelítés
Szebény országúton a Mohácsot Pécsváraddal összekötő 5607. számú mellékútról Hímesházánál az 5614. számú útra, vagy az 5606. számú mellékútról Véméndet követően ugyancsak az 5614. számú útra kanyarodva közelíthető meg. Autóbusszal Pécsről, Mohácsról, vagy Pécsváradról lehet közvetlenül idejutni.
Mindkét részponthoz autóval eljutva a gyalog megteendő távolság 200 méter, a két pont közt pedig gyalogosan mintegy 1150 méter a leküzdendő táv.
Szebény község Baranya megye keleti részén helyezkedik el. A Keleti-Mecsek délkeleti előterében völgyekkel tagolt alacsony dombság nyúlik kelet felé a Duna völgyéig. Ez a Mórágyi-rög, vagy Geresdi-hátság. 200-300 m magas gránitrög, melyet vastag lösztakaró borít. Fazekasboda-Mórágyi dombvidéknek is nevezik.
Szebényi külterületen ered a történelmi hírű Csele patak, amely a Mohácsnál ömlik a Dunába.
Szebény területe és közvetlen környéke gazdag régészeti kincsekben. Több régészeti ásatás bizonyítja, hogy ez a terület már az őskorban is lakott volt. A legkorábbi időkből származó 7 sírt Dombay János régész tárta fel 1939-ben a falutól délre. Ezek későneolit, tehát Kr. e. 5000- 4000-ből származó sírok voltak. Ugyanitt rézkori és bronzkori telepeket is észleltek. A falu határában összesen 9 helyen végeztek ásatásokat, és találtak őskori leleteket. A legtöbb lelet a középső bronzkorból származik.
A rendszerváltásig Szebény közigazgatásilag Véméndhez tartozott, jelenleg önálló önkormányzata van.
Ez az óriástölgy valószínűleg még a török időkben a dombokat beborító, és a falut elrejtő erdőségekből maradt fenn, korát 600 év körülire becsülik. Törzskörmérete 632 cm, de a legújabb (2016. évi) mérések szerint 657 cm (Dendrománia). Ma már védett fa, fajtáját tekintve molyhos tölgy. Jól látható a google műholdfelvételein is. Közelről impozáns látvány, tekintsd meg! :-)
2. kálvária és kápolna N 46° 7,474' E 18° 35,180' 170 m [GCSZF-2]
Szebény kálváriája egyedi, a csendhegyek.blogspot.com honlap információja szerint csak egy ehhez hasonló van az országban (Barnagon). A kálvária stációi ugyanis nem hagyományosak, hanem Szűz Máriának, az anyának, gyermekével, Jézussal kapcsolatos szenvedéseit örökítik meg. Mária hét fájdalmáról bővebben a katolikus lexikonban olvashatunk. Különleges a kálváriában az is, hogy egyes stációk a temető sírjai közt helyezkednek el. A kálvária története: A temetőben 1827-ben szentelték fel a Havas Boldogasszony kápolnát, és valószínűleg ez idő tájt épült a kálvária is. Azt senki sem tudja teljes bizonyossággal, hogy eredetileg itt milyen képek voltak bádogra festve a kápolna körül álló egyes stációfülkékben. 2009-ben, az akkor üresen álló fülkékbe képek kerültek. Mivel a templom a Havas Boldogasszony tiszteletére épült, úgy döntöttek, hogy a stáció képei Szűz Mária ismert 7 fájdalmát ábrázolják. Erről készültek a színes nyomatok. A stációfülkékben azóta teljesen megfakultak, tönkrementek a képek. Ezért a képeket nemrég domborművekre cserélték, melyek remélhetőleg időtállónak bizonyulnak, másrészt nagyon szépek.
Az 1. ponton a villanyoszlop aljában egy petlinget találtam, amiben csak a jelszó volt és ezt nem fogadta el a rendszer. Kiderült, hogy ez a rejtés egy másik játék jelszava. Nem tudom, hogy van-e itt másik doboz is mélyebben a helyes jelszóval, majd a következő megtaláló megírja. A rejtőt felhívtam, tájékoztattam erről, akinek itt is köszönöm a segítségét a logoláshoz.
A kápolnánál a ládát a tujában megtaláltuk, ahogy írták is már, a földön.
A fa nagyon tetszett. Gyönyörű, még így lombhullás után is. A láda itt (is) rendben a helyén van. Köszönöm a rejtést.
Az óriás tölgynél kezdtük, ami nagyon tetszett nekünk. A láda könnyen meglett. A temetőnél éppen motoros fűkaszáztak, de sikerült észrevétlenül a ládát elővenni, majd visszarejteni. A kálváriától jól át lehet látni az óriás tölgyhöz. A stáció képei is tetszettek.
Tolnai-baranyai geotúra molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában. Szokásos, remek hangulatú csavargásunk Bátaszék-Pécsvárad-Bonyhád háromszög ládáira koncentrált. Az időjárás kegyes volt hozzánk, esőt csak utunk elején kaptunk.
Meglepődtem a fa méretein: ekkorára nem számítottam. A temetőnél lévő láda hamar meglett, tetszett a kis kálvária.
Köszönöm a rejtést.
Tolnai-baranyai geotúra molka, kectam, kópé1993 és pliptai társaságában. Négyen, többféle összetételben már geotúráztunk sokfelé, ez volt az első alkalom, hogy ötünket sikerült összehozni egy közös túrára. Hajnali indulással és késő éjszakai érkezéssel, de bejártuk a tervezett ládák által meghatározott útvonalat. 16/9. találat.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
A második pont ládája simán meglett, az első ponton viszont nem volt szerencsénk. A korábbi logokat olvasva a helyet alaposan átvizsgáltuk, de mi sem találtuk a dobozt. Telefonos segítséget kértünk, gondoltuk majd pótoljuk a ládát. De erre nem volt szükség, mert a pótlást a rejtő előző nap elvégezte. Megkaptuk tőle az új rejtek helyét, a ládát megtaláltuk a leírás szerint, a segítséget ezúton is köszönjük.
Első pontot nem leltük, de aztán a láda gazdájával telefonos segítségkérés után, jól zárult az ügy, mindenki megelégedésére. Ezúton is köszönet Párduc 50-nek a segítségért.
Remek kis multi, csodás környezetben, Oldfoxxal köszönjük!!
Ez a 2000.-ik találatom :-)
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (87 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.