WAP
Városi láda, könnyű terep, helyszín: Dunaharaszti.
Nem messze Baktay mellszobrától és a róla elnevezett gimnáziumtól, a Hősök terén, az első pontnál, egy 10X3 centis ládát találsz, itt:
N 47° 21,308' E 19° 5,383' 103 m [GCBaEr-1]
Két méter magasan keresd! Faodú.
A második pont Baktay Ervin szülőházának közelében van, egy padon található saját készítésű felirat, 3*1 cm, tehát kicsi, ennek koordinátái:
N 47° 21,129' E 19° 4,923' 103 m [GCBaEr-2]
A padokat néha átrendezik, így nem biztos, hogy teljesen pontos a koordináta, de tíz méteren belül megtalálod.
Megközelítés
A Hősök terén a Baktay-szobornál tudsz parkolni. Mindkét pont nyilvános, így ez csak egy lehetőség.
N 47° 21,255' E 19° 5,510' 103 m [GCBaEr+parkoló]
Bevezetés
Dunaharasztiban, Baktay Ervin szülővárosában rejtettem a ládát.
A láda célja, hogy a geocaching közössége számára megidézze Baktay Ervin személyét, aki festőművész, földrajztudós, indológus, asztrológus, muzeológus, író s nem mellesleg indián is volt.
Talán ebben a játékban is örömmel venne részt. A két rejtek felkeresése közben Baktay szülőhelyén tehetsz egy kellemes sétát.
Ha nem csak sétálnál, akkor érdemes beállni a sorba az ország hivatalosan legjobb lángosáért (2015), az első láda közelében.
(
Magyarország legjobb lángosa)
Életpályája
India kultúrájának egyik legfontosabb huszadik századi kutatója 1890-ben született Dunaharasztin.
Az festőművésznek készülő Baktay a Képzőművészeti Akadémián, majd Münchenben tanult festészetet Hollósy Simonnál.
Művész barátaival gyakran vett részt görög-római hangulatú, szerepjátszó, kosztümös összejöveteleken, symposionokon. A szabados életet élő társaság vezéralakja az ifjú Baktay volt, Eroinos Baktaios Huliganos néven.
Az 1920-as évek elején érdeklődése India felé fordult. Fordítások, tanulmányok, útikönyvek közreadása útján igyekezett megismertetni az indiai kultúrát, amelyhez családi kapcsolatai révén egyre szorosabb szállal kötődött. Testvére Gottesmann Marie-Antoinette ugyanis Szimla rádzsájának fiával, Umrao Sher-Gillel kötött házasságot. Lányuk Amrita Sérgil, India egyik legnagyobb modern festője lett.
A család több évet töltött Dunaharasztin. A falu lakói már-már idegenforgalmi látványosságként mutogatták a természetben jógázó szikh urat.
1926-1929 között Baktay Indiában tanulmányozta az indiai vallásokat és kultúrát. Felkutatta Kőrösi Csoma Sándor egykori tartózkodási helyeit és emlékeit. Beutazta Kasmírt, Bengáliát és Tibetet.
Súlyos maláriás betegen és csigolyatörés fájdalmaitól gyötörve járta be a Nyugat-Himaláját. Szegényes karavánjával kelt át a veszedelmes hóhidakon, a sziklaomlások által fenyegetett félelmetes hágókon. Az élményeiről a Világ tetején című könyvében számolt be. Útjait maharadzsák udvarában festett portréi árából tartotta fent. 1929-ben tért haza.
1930-1944 között A Földgömb című lap egyik szerkesztője volt.
1946-tól 1958-ig a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum helyettes igazgatója, az ELTE megbízott előadója.
1956-57-ben az indiai kormány meghívására újabb tanulmányutat tett Indiában: egyike volt annak a tizenhét nem buddhista személynek, akit meghívtak a Buddha születésének 2500. évfordulójára rendezett nagyszabású ünnepségsorozatra, 1956-ban.
1959-ben részt vett az Iparművészeti Múzeumban rendezett Ázsia művészete című kiállítás előkészítésében.
Nyugdíjba vonulása után számos külföldi országban (Anglia, Svédország) tartott előadást India művészetéről.
1963. május 7-én halt meg Budapesten, sírja a budapesti Farkasréti temetőben található.
Baktay Ervin sokoldalú személyisége azonban nem csak tudományos munkássága terén mutatkozott meg.
Dunaharasztiban megalapította saját cowboy táborát, Loaferstownt, a 'léhűtők városát', ahol ő mint Bucktye Sheriff szerepelt.
1931 eleje körül pedig előbb a kismarosi szigeten, majd Verőcén, a római romokkal szemben alapított indián törzset és tábort, mely halála után is fennmaradt. A tábor életét két, Baktay rendezésében 1935-ben készült, némafilm is bemutatta. Amerikai Indián Szövetség 1937-ben hivatalosan is felvette tagjai közé Baktay törzsét.
Így írt erről:
"Játszom. Engedek a képzeletemnek, hogy talán gyerekes, de páratlanul üdítő játékokra vigyen. Hasonló hajlamú pajtásaimmal nyaranta elmegyek elvarázsolt szigetemre, hogy ott felüssük szabályos indián sátrainkat, és elfeledve a civilizáció minden kétes áldását, indián módra éljünk."
(Elhangzott a Századfordító magyarok sorozat Baktay Ervinről szóló epizódjában.)
A láda első pontjának közelében van Baktay Ervin mellszobra, valamint itt található a róla elnevezett gimnázium is, ahol emlékét szeretettel őrzik.
Felesége, Baktay Aditi, örökösükként a gimnáziumot jelölte meg. Mindenüket az intézményre, ahogy ő nevezte: gyermekükre hagyta.
A láda második pontja Baktay szülőházának közelében van. Nem messze található az emlékét őrző kiállítás is a polgármesteri hivatal épületében (Fő út 152.).
A múzeum bemutatja Baktay Ervint, mint seriffet és nagyfőnököt, valamint az általa alapított táborokat, melyeknek célja a rohamosan civilizálódó világ negatív hatásaival szembeni természethez közelibb emberibb életforma megteremtése. Színpompás indián ruhák, berendezett indián sátor, kenu, szalon életszerű látványa ad ízelítőt Baktay koráról és lelkes követőinek ma is létező táborairól. (
Forrás: dunaharasztima.hu)
A nyitvatartási idő szűkös, érdemes előre tájékozódni! (
Nyitvatartás)
A jelszó a két részből áll, az első és második ponton szerezheted meg.
Kullancsveszély:
{nincsen nagy kullancsveszély}
2017.04.24. A láda első pontja megváltozott és elköltözött néhány méterrel.
2018.01.29. Az első pont ismét él és szerencsére a másodikon sem volt probléma. Ma reggel ellenőriztem, a táblácska a helyén van.
2018.05.27. Köszönjük a jelzést! Javítottuk.