Röviden
A ko-ordináták a kávéház bejáratára mutatnak. A szokásos 19 cm x 13 cm x 6 cm-es kis konyhai dobozt az üzletvezetőtől kell elkérni, majd logolás és némi fogyasztás (nem kötelező, de ajánlott!) után neki kell vissza is adni.
A ládába TravelBug helyezhető.
Elérhetőség
Nyitva tartás: hétfő - szombat: 10:00-22:00 óráig;
vasárnap: 10:00-21:00 óráig.
2019.08.20-tól hétfőn zárva. Nem biztos, hogy állandóan zárva lesz hétfőn, így előre érdeklődjetek ha hétfőn akarjátok keresni!
Megközelítés
Tömegközlekedéssel a legegyszerűbb az 50-es villamossal menni, amely a Határ úti 3-as Metro megállótól megy Lőrincre és a Szarvas Csárda Téren kell leszállni. Onnan már csak 50 méter. Ha autóval jössz, a kávéháznak két parkolója is van, a nagyobbik bejárata a Ráday Gedeon utcáról van
N 47° 26,406' E 19° 11,202' [GCSzLo+parkoló], a másik a kerthelyiség másik végénél nyílik, ahhoz egyenesen az Üllői útról kell behajtani.
---------------------------------------------------------------------
Ezzel a ládával Budapest XVIII. kerületébe szeretnénk invitálni benneteket, ahol egy érdekes, történelmi értékű kora XX. századi épület rejtőzködik a kerület egyik legnépszerűbb vendéglátóipari létesítményében, a Zila Kávéház - Krisztina Cukrászdában.
A lövölde története
A mai kávéház központi, régi épülete 1905. május 5-én nyílt meg, mint lövölde. Építtetője Szemere Miklós, író, jogász, diplomata, császári és királyi kamarás, lótenyésztő, országgyűlési képviselő volt. Abban az időben ezt a területet Pusztaszentlőrincnek hívták és Szemere nem régen vásárolt birtokot a közelben. Patrióta lévén, hazafias indíttatásból úgy dönt, hogy a területen egy modern, európai igényeknek is megfelelő lövöldét építtet. Homlokzatát a gipsz díszítésbe írt Caput Gloriae Virtus (legfőbb dicsőség a vitézség) felirat ékesíti. Májusban megindul az országos, később nemzetközi lövőversenyek sorozata. 1904-ben már a harmadik nemzetközi céllövőversenyt rendezik, "Szemere Miklós lövőversenye" címen.
1908-tól a létesítmény már mint "katonai rendszerű lövölde" üzemel. 1912-ben olimpiai vonatkozású esemény kötődik a Szemere-féle épülethez. Az itt gyakorló később évekig oktató Prokopp Sándor Stockholmban 300 méteres hadifegyver kategóriában aranyérmet nyer.
Az első világháború kitörése után a létesítmény teljes körűen hadi rendeltetésűvé alakul, illetve egyre inkább tömegrendezvények színterévé válik. Itt búcsúztatják a frontra induló katonákat, később itt tartja ünnepi nagygyűlését a Tanácsköztársaság helyi vezetése 1919. Május 1-én.
1919. augusztus 19-én gróf Szemere Miklós meghal, és ezzel egy jellegzetes szakasz lezárul a lövölde életében. Az örökösödési bonyodalmak után rövid ideig Szemere István irányítja a ház életét, a céllövő sport tovább folytatódik.
1928 alapvető változást hoz, lakossági követelésre betiltják a lőtér működését. 1929 novemberében az épület és a hozzá tartozó terület a község tulajdonába kerül, amely távlatilag fürdőt akar itt létesíteni. Az épület, mint rendezvényközpont, továbbra is népszerű. 1930 februárjában a helyi elöljárók itt ünneplik Horthy Miklós kormányzásának tizedik évfordulóját.
1932 márciusában a község központi ünnepsége zajlik a házban, mégis egy évre rá ugyanez a vezetés az épület bontására tesz javaslatot. A stockholmi olimpiai bajnok, Prokopp Sándor vezetésével az épület védelmezői megfellebbezik az előterjesztést. A lövőház megmarad, és kiállításoktól nagygyűlésekig szolgálja a helyi közönséget.
Időközben sikertelen próbafúrásokat végeznek melegvizet keresve, de az 1936-ban városi rangra emelkedett Pestszentlőrinc vezetése nem adja fel a fürdőre vonatkozó elképzeléseit. A második világháború ismét militarizálja a létesítményt, ezúttal a női "levente szakosztály" kap benne otthont.
A háború után 1947 augusztusában a városi vezetés határozatot hoz a strand terveinek elkészítésére. A terveket Mattyák Aladár építész készíti "a Szemere-lövölde felhasználásának figyelembe vételével". A beruházás 1949-ben készül el. A következő, több mint 40 évig tartó, időszakban az épület alapvető karbantartás nélkül strandöltözőként üzemel.
A 80-as évek első felében a Fővárosi Fürdőigazgatóság által működtetett Május 1. strand területének egy részét, amely határos a Szemere-féle épülettel bérbe adja Zila László cukrászmesternek. A Krisztina Cukrászda 1984-ben nyílik meg és rövidesen népszerűvé lesz. Az igények és a lehetőségek 1998-ban találkoznak, amikor először a bérelt terület, majd egy évvel később a strandöltöző és a közvetlen környezetét jelentő zöld terület is Zila László tulajdonába kerül.
Az ezredfordulón kezdődő rekonstrukció az épületet kritikus állékonyságú állapotban találja. A több mint két évig tartó felújítást és átalakítást a tervezők Molnár László és Khell Csörsz építészek segítségével a lokálpatrióta cukrászmester maga vezeti le, és 2002. decemberében a jeles épületnek új, méltó funkciót ad; a volt Szemere-lövöldében elkészül a Zila Kávéház.
Másodszor is megmenekült Szemere Miklós lövöldéje, amelyt először lebontani akartak, majd annyira elhanyagoltak, hogy összedőlés fenyegette. A hozzáértő, igényes és sok szeretettel véghezvitt felújítás a modern kor igényei szerint, de építészeti és történelmi értékeit megtartva őrizte meg az utókor számára.
Tudom ajánlani mindenkinek, hogy térjen be ide és nemcsak a ládát megkeresni. Nézzetek körül, a környezet igazán békebeli, az étkek, sütemények, fagylaltok és a kiszolgálás tökéletes. Akár csak egy gyors kávét fogyasztasz és sütit eszel, de ha az egész családot hozod vacsorázni, csalódni nem fogsz!
Források
Szemere Miklós élete
A Zila Kávéház honlapja
Pestszentlőrinc története (Wikipédia)
Budapest XVIII. kerülete számokban
Pestszentlőrinc Krónikája, Szerkesztő: Dr. Téglás Tivadar ISBN 963 03 4015-1
Ládakarbantartás
2023.06.23 Új, 3-ik logbook kihelyezve, karbantartási kérelem kikapcsolva. Kérek mindenkit, hogy használja az összes üres helyeket az egyébként betelt oldalak hátulján, mielőtt elkezdené a 3-ik füzetet használni!
2022.06.15 Láda leellenőrizve. Semmi baja, az első betelt füzetet elvittem, a másodikban még mindig van sok üres oldal. Próbáljátok sorban írni a logokat, nem minden második oldalon! :)
2018.07.10 A logfüzet kezd betelni, így raktam bele egy másodikat. Amíg van hely az elsőben, kérek mindenkit, hogy azt használja! Köszi.
2017.03.20 Mivel többen említették, hogy a ládát netkesselni is lehet, ma megváltoztattam a jelszót. Mivel toll nem volt a ládában, azt is raktam bele. Egyébként minden rendben van és a logfüzetben is van még sok hely. További jó ládázást és evést/ivást mindenkinek!