Elhelyezés időpontja: 2003.03.15 11:00
Utolsó lényeges változás: 2011.05.10 13:30
Utolsó változás: 2022.08.11 21:47
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: zayd
Ládagazda: zayd Nehézség / Terep: 1.5 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 9700 m
Megtalálások száma: 109 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Wap:
A jelszó első fele a Bükki Nemzeti Park területén található különleges madárvédelmi területek nagysága hektárban (6 számjegy), a második fele pedig a Nagy-kő déli, délkeleti oldalán található sziklafal hossza méterben (3 számjegy). A két számot egybeírva kapjátok meg a jelszót. A számok a tanösvény 3.állomásán található ismertető táblákról olvashatóak le.
A ládába TravelBug még nem helyezhető.
A leírás még átszerkesztés alatt áll, de keresni már lehet.
A megközelítéshez addig is javaslom a Nagy-kői tanösvényt melynek nyomvonala megtalálható a turistautak.hu térképen.
A Nagy-kő a Heves-Borsodi dombság területén fekszik. Az egész területen az üledékes homokkő az alapkőzet. A Nagy-kő is a homokkő rendkívül szép megjelenési formája. A környéken nem nagyon járnak turisták csak a helybeliek, ezért úgy gondolom, hogy sokak számára lesz újdonság ez a hely.
A Nagy-kőre két irányból lehet feljutni: észak felől és kelet felől. Én az északi feljutást írom le nektek, mert az a szebb útvonal. Autóval mindkét irányból meg lehet közelíteni a ládát kb. 500m-re, de nem ajánlom, mert 2-3km hosszan kell földúton menni és csak jó terepképességű autóval lehet végigmenni rajta (különösen ha vizes az út). Kiinduló pontnak ajánlom a N 48 03.085' E 020 09.348 pontot. Itt van egy bolt vele szemben pedig egy kocsma. Innen indul egy út ami 500m-ig műút utána pedig földút. Mielőtt még elindulnátok érdemes megnézni az út jobb oldalán lévő bekerített területet. Régebben a helybeliek innen bányászták a homokot, most azonban már védett, mert nagyon jól megfigyelhető rajta a különböző kőzetrétegek váltakozás.
A földúton haladva kb. 2 km múlva elértek egy magányosan álló beton villanyoszlopot és egy félig-meddig bekerített területet. Régen nyáron itt tartották a teheneket, de most már mindent lebontottak és csak a kerítés maradt meg néhol. Erről a pontról már elétek tárul a Nagy-kő gyönyörű látványa (utolsó kép). A területen keresztül vezet az út a célhoz. Ez az út az utolsó 100 m kivételével autóval is járható. Onnantól gyalogösvénnyé alakul át és elér egy kis tisztásra. A tisztáson van szalonnasütő hely és áll egy kis faház is (harmadik kép). Innen 20 m-re van egy forrás, amihez egy lépcső vezet fel. A forrástól jobbra kell menni egészen egy olyan bükkfáig, aminek a törzse tele van vésve. A fától balra-felfelé haladjatok majd addig, amíg a sziklafal el nem laposodik annyira, hogy fel tudtok rajta menni. Ha felértetek a tetőre, akkor már a gps szerint könnyen megtalálhatjátok a ládát (első kép), ami egy bokor tövében van. Végül felhívnám a figyelmeteket arra, hogy a láda a sziklapárkánytól nem messze van ezért nagyon vigyázzatok (különösen a gyerekekre).
Jó keresést.
Ládatörténet:
2011.05.10 - A láda virtuálisként újra kereshető, a BNPI által létesített tanösvénynek köszönhetően.
2004.06.12 - A láda a BNPI határozata alapján megszűnt.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A földúton kicsit rövidítettünk autóval, legalább ennyi haszna legyen az idei eső- és sármentes nyárnak. A gyalogút első, csalános mélyút része után váratlanul jött a ligeterdős meredek rész, de legalább tényleg változatos volt az út. A tető nagyon rendben van, csend, nyugalom, szép kilátás.
Vittünk egy dobozt, hogy a virtuális rejtést dobozra cseréljük, hiszen jelzett út ~10 méteres környezetében immár lehet rejteni, de hirtelen nem találtunk megfelelő rejteket a fiammal. Ritkás erdő, egészséges odú nélküli fákkal, visszavittük a dobozt :(.
Meglett. Mi a D-DNy-i irányból jöttünk, ahol szűk völgyek vannak, egy helyen nem is találtuk a megfelelő utat. A tető felé meredek ösvény van, végül is följutottunk.
Mi elég kalandosan mentünk fel a nap utolsó ládájához. Visszafelé a tanösvényen mentünk Bükkszenterzsébetre. Kerítéssel nem találkoztunk, azt a zöld kaput (ami ha2 képén is szerepel) pedig nem tudtuk értelmezni. :-/
Tarnavidéki kirándulás közben kerestük fel a ládát kitkat0123-mal. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. A környéken volt dolgunk, így adott volt, hogy ezt a ládát is felkeressük. Váraszó, Istenmezeje, Bükkszenterzsébet és Tarnalelesz volt a célpont. Nagyon tetszett a környék. Napsütéses időben kellemes volt a túrázás. Gyorsan meglett a láda.
Köszönöm a rejtést!
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (110 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.