Busszal érkezőknek, Döbrököz, Benzinkút megállónál érdemes leszállni. Menetrend
Bevezető
Ezt a ládát Kokó ötlete alapján valósítottam meg. Hetente több alkalommal is járok Döbröközön, idő hiányában viszont ez idáig csak egyszer látogattam el a kálváriához. Ez akkor volt, amikor a GCKaKu mozgó ládát rejtettük. Ugyan a szakadó eső ellenére sikerült néhány pillantást vetni a stációk domborműveire, de már akkor megfogalmazódott bennem, hogy ezt az állandó ládát meg kell valósítanom. A döbröközi kálvária 120 éves évfordulója alkalmából méltó helyre kerülhet a láda.
A kálváriáról
Ha valaki vonaton halad át Döbröközön, és kinéz az ablakon, az egyik oldalon a lankás Dunántúli-dombság részét, a Szőlőhegyet, a másik oldalon pedig a Kapos folyó melletti Werbőczy-vár maradványait, és hátterében a tájból kimagasló Római katolikus Szent Imre herceg-templom és azt körülölelő falut láthatja. Ha autóval közelít valaki Döbrököz felé, mindezt egyszerre látja, s talán innen nézve legszebb a település. A katedrális méretű templomot 1900-ban kezdték el építeni Kristein Imre Ágoston bécsi építész tervei alapján (aki a pécsi székesegyház mai alakjának tervezője is volt). 1902. november 19-én szentelték fel. Ezt a templomot az 1868-ban elhunyt Páhy István, a falu plébánosának hagyatékának egyharmadából építették fel.
Döbrököz központjában található dombon áll, a 19. század végén épült kálvária.
A döbröközi Kálvária stáció-képeinek eredetéről szól a következő levél: (megtalálható Jegesi Józsefnél)
"Baranya megyei Múzeumok Igazgatósága
Pécs, Kulich Gyula u. 5.
Jeges József
Döbrököz Vasútállomás
K - 71- 2/1983
A döbröközi pirogránit kálvária 1903-ban készítette a Zsolnay gyár - a fazonkönyvi bejegyzések szerint. A Nagy Krisztus-szobrot (2864) Apáti Abt Sándor, a latrokat (2865-2866) Mack Lajos mintázta. A számok fazonszámok, amelyeket a szobrokba is beütöttek.
A stáció-képek is a fenti két tervező munkája. Az építészeti keretüket Sikorszky Zsolnai Miklós tervezte. Mivel gyári termék, nem tudtuk pontosan, hogy hány példányban készült. A Zsolnay gyári megrendelő könyvből a teljes anyag átnézése után, talán kideríthető lenne. E könyvek a Baranya megyei Levéltár őrzi.
A Zsolnay gyárban készült kerámia kálvária - a döbröközivel úgy tűnik egyező - készült Máriagyűdre is.
Pécs, 1983. III. 29.
Dr. Hárs Éva sk.
megyei múzeumigazgató"
A már majdnem tönkrement kálvária felújítására és újra-avatására 2015-ben kerül sor. A felújításhoz szükséges pénzt a hívők adták össze. Az adományozó hívők nevei a stációk alján kis réztáblákon szerepelnek.
A hajdanában a Zsolnay gyárban készült stáció domborművek alkotói Apáti Abt Sándor és Mack Lajos voltak, most a restaurálást Dér Zoltán restaurátor készítette el, aki már a megye több pontján is megszépített kereszteket, szobrokat.
Megtalálram
Dombóvár környéki ládatúra vándorViktorral és családjával, illetve Cs.Katival.
Bemelegítő találat. A koordináta pontos, rejtek rendben a helyén volt.
1/4 találat