Az ösvénytől 8 méterre, termetes bükkfa tövében hagyományos doboz, 15x10x4 cm.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Egy korábbi ládatervem moderációja alatt az egyik moderátor hívta fel figyelmemet a
Rejtés ajánlóra. Egy közeli forrás "ládaügyi felmérése" közben személyesen is körülnéztem a Százhalom nevű területen.
Köszönettel tartozom
V_Gabor játékostársnak, hogy beillesztette ezt a helyszínt a
Rejtés ajánlóba.
A Bakonyban már található egy
rejtés, ami halomsírokat mutat be.
A helyszín megközelítése:
A Kőris-hegy a Bakony legmagasabb hegye. A helyszín a hegy oldalában található, ahová legkönnyebben Bakonybélből lehet eljutni. Az út a falu északi végén, a buszfordulónál kezdődik. Autóbusszal érkezve, itt érdemes leszállni.
Menetrend.
Itt a Cseralja utcán egészen az erdei aszfalt utat lezáró sorompóig lehet gépjárművel menni. A parkolóban 8-10 gépjárműnek van hely
N 47° 15,519' E 17° 43,432' 276 m [GC100h+parkoló].
Figyelem! Ha véletlenül nyitva van a sorompó, gépjárművel akkor is tilos a behajtás! Engedélyt lehet kérni a
Bakonyerdő Zrt. Bakonybéli Erdészeténél.
Gyalogosan vagy kerékpárral is megközelíthető a helyszín (kb. 6100 m a táv), a kék sáv
jelzést kell követni az erdei aszfaltos úton. Hamarosan a sárga sáv jelzés
is becsatlakozik. Egészen a
N 47° 16,378' E 17° 45,909' 424 m [GC100h+1kereszteződés] pontig kell haladni. Itt észak felé kell rátérni a sárga kör
jelzésre, ami egy köves szekérút. Kb. 560 méter után az út bal oldalán ösvény
N 47° 16,671' E 17° 45,928' 413 m [GC100h+2kereszteződés] kezdődik, és egy tájékoztató tábla is informál arról, mi található a fák között, az erdő mélyén. Néhány méter, és a területen vagyunk.
Kerékpárral közlekedőknek (az utolsó fél kilométerre az országúti gépek talán nem annyira alkalmasak), ha nem is látótávolságban, de otthagyható az első fánál a bringa.
Motiváció
2024. június 8-án hirdette meg a MGKE vezetése a Megyei Magasságok projektet az egyesületi fórumon. Ennek a projektnek lényege, hogy minden megyében a földrajzi "csúcs" közelében megjelenik egy eseményláda (19 megye + Budapest, így 20 új rejtés lesz).
Voltak megyék, amiknél 1-2 napon belül lett gazdája a leendő rejtésnek, Veszprém megye viszont sokáig "nem kelt el". 16-án, vasárnap körülnéztünk a csúcs közelében, majd felmérve a lehetőségeket, csatlakoztunk a projekthez.
Mi kissé többet akartunk. Az volt a célunk, hogy a környék jelentősebb, ládaérdemes (de dobozzal még nem rendelkező) helyeit is bemutassuk, kvázi nagyobb motivációt teremtsünk egy vagy több, erre a csodálatos környékre szervezett kirándulásnak, kiruccanásnak. Így fokozatosan elkészítettük három különböző látványosság ládatervét, végül a Megyei Magasságok projektben megjelenő eseményládával együtt 4 rejtéssel több lesz kereshető a Kőris-hegyen.
Százhalom
Az itteni erdőségbe több mint 3000 éve érkezett egy ismeretlen népcsoport, aminek emlékét számtalan földvár és halomsír jelzi. Ezek legnagyobbika a Száraz-Gerence oldalában álló, 226 halomsírt magába foglaló terület.
A hegyvidéki körülményekhez szokott, állattartással foglalkozó közösség az addig lakatlan Öreg-Bakony erdőségeiben telepedett meg. A hegység nagy részét ekkor tölgyerdő borította, ami a makkoltatással igencsak kedvezett a sertéstartásnak. Ezt igazolja, hogy a feltárt sírokból több helyen számos malaccsont került elő. A kutatók azt valószínűsítik, hogy a temetkezési szertartás részeként a halotti toron elfogyasztott állat maradványait is a sírba tették.
A halottakat a társadalmi rangtól függetlenül máglyán égették el, majd a hamvakat urnába rakták. A halott mellé helyezték fegyvereit, ékszereit, egyéb használati tárgyait, majd 1-3 méter magas, valamint 5 és 30 méter közötti átmérőjű halmot emeltek fölé kőből vagy földből.
Itt, Bakonybéltől északkeletre található a legnagyobb, kiemelkedő jelentőségű halomsírmező összesen 226 sírral, de az Öreg-Bakony számtalan más pontján, például Ugodtól délre is felfedezhetünk ilyeneket. A temetkezőhelyek beazonosítását időnként az is megnehezíti, hogy az egykori tisztásokat az idők folyamán benőtte az erdő, visszafoglalta a természet.
Figyelem! A halomsírok védelmét törvény írja elő, épségük megőrzése érdekében például egyedi erdőkezelési eljárásokra van szükség. A fakitermelés során használt közelítőnyomok, utak nem mehetnek keresztül rajtuk, tőlük legalább tízméteres védőtávolságot kell tartani. A még azonosítható és a terepszinttől elkülönülő földsáncok, halomsírok anyagnyerőhelyként nem használhatók, a gépi közlekedés, vonszolás, deponálás sem megengedett, és vadvédelmi kerítés sem építhető rajtuk. A Bakonyerdő Zrt. az erdészeti szakmai rendszerében széles körű adat- és térképi nyilvántartást vezet a területén lévő természetvédelmi értékekről, így a szakemberek már a feladatok tervezésénél be tudják építeni a természetvédelmi szempontokat, és a gyakorlati munkavégzés során is látják, mely területek igényelnek különleges odafigyelést.
A terület 0-24 órában látogatható (ingyenesen), de minden látogató köteles fokozott figyelemmel közlekedni a területen.
Felhasznált források
Bakonybél oldala
Csodalatos Bakony oldala
Természetjáró.hu oldala
Fatáj.hu oldala