Ez a két állomásos multiláda a szegedi Vízügyi Emlékhelyhez és aztán a Maros árterébe vezet. Autóval az emlékhelyig szabad menni, tovább hivatalosan nem. A fenti koordináták az emlékhely kerítésére mutatnak, ahol is egy kis lapról leolvasható a hagyományos láda koordinátája.
Azonban az eredeti rejtekhely megszűnt, így a láda új helyre került. Az új koordináta: A leolvasott N érték utolsó három számjegyéből vonj ki 87-et, az E érték utolsó három számjegyéhez pedig adj 229-et.
A kerítéstől a láda másfél kilométerre van, lenn a Maros árterében egy érdekes ezüst juhar fasor egyik tagjában. Körülbelül egy órás gyalogtúra oda-vissza.
Befőttes üveg, két méter magasan.
A Vízügyi Emlékhelyet az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság tartja fenn. Az újszegedi Szövetség utca végén található a töltés mellett, abban a magasságban, ahol a Maros régen a Tiszába ömlött. Ezért ha a belvárosból jövünk, végigsétálhatunk a töltésen is, úgy is odaérhetünk.
A kiállítás 8-14 óra közt van nyitva hétfőtől péntekig.
Kertjében meg lehet szemlélni a régi vízügyi és árvízvédelmi eszközöket: a kubikusok szerszámaitól a régi utcai kutakig van itt minden.
Megbámulhatunk egy "vasasztalt" azaz egy olyan geodéziai jelet, amit Szeged újjáépítésekor használtak. Még egy néhány fellelhető közülük eredeti helyükön a város különböző pontjain.
Benn a házban két teremben sorakoznak a Tisza és mellékfolyói szabályozásának dokumentumai. Maga az emlékhely is egy ilyen átvágás helyén épült. A Maros itt a Tiszába ömlés előtt egy hatalmas hurkot írt le 1855-ig, amikor is kicsit "feljebb vitték" a torkolatot. A holt Maros ma Újszeged utcái közt kanyarog és mára már ki is tisztíttatta az önkormányzat.
Aztán ott vannak a gátőrök eszközei és - mivel ők hivatalos személyek voltak - egy kardjuk is. Az első világháború előtt a hivatalos személy kardot hordhatott.
Végül a kiállításon láthatjuk az árvizek (pl. az 1879-es "Víz" és az 1970-es vész), a védekezés és az újjáépítés képeit is.
A "Víz"-ről, ami Szegedet és Algyőt 1879-ben öntötte el, további részleteket olvashatsz a Köves-töltés és a Nagyárvízi nagy séta láda oldalán.
Ha az emlékhely éppen zárva van, a láda meglelése nyújthat némi vigaszt. Amikor a láda közelébe érsz, ne a gps-t nézd, hanem hogy hol lehet a doboz eldugva. Elég egyértelmű.
A láda után, ha kicsit tovább gyalogolsz az ártéri fasor mentén, eljutsz egy érdekes házhoz, ami az enyészetnek van kitéve. A házat lebontották, csak egy téglahalom van a helyén. - 2009 nyara.
Az ártér bizony saras tud lenni és a szúnyogok is nagyszámban várakoznak rád. Erre jó felkészülni.
Azért kellemes sétát.
Ládatörténeti változások:
Elvitte a víz a ládát. Igaz 10 méterrel arrébb egy fa tetején megtaláltam, de még szárítkozik. 2006. máj. 23.
Újabb fejlemény: A víz lement, újrarejtettem a ládát. Épp rakosgattam rá kérgeket álcának, amikor előbújt egy lódarázs raj. Egyikük zuhanórepülésben a nyakamba döfte fullánkját. Otthagytam csapot-papot. Most borogatom a nyakamat, aztán elutazunk két hétre, úgyhogy a láda kint van, de betegen hagyom, mert megközelítése nagyon veszélyes. 2006. júl. 10.
A ládát kimentettem a lódarazsak közül (nagyon veszélyes vállalkozás volt) és kissé távolabb helyeztem el. Így mostantól számolgatni is kell a megtaláláshoz. 2006. aug. 6.
A láda ideiglenesen visszakerült eredeti helyére, ahol most nincsen lódarázs-veszély. Most nem kell számolgatni, viszont a láda csak mikro most. 2010 szeptember 8.
Újra a számolgatós helyen a láda. 2011. nov. 3.
És újra az eredeti helyén!!! 2012. 06. 26.
Újra számolgatós lett a láda. Az első rejtekhely teljesen megsemmisült. 2018. 04. 28.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Csak nem hagyott nyugodni! B-) Igaz telefonos segítséget kértem, hogy biztosra menjek ezúttal. Végül én is adtam segítséget... Az elmúlt 2 hétben a ládához vezető utat igencsak kiszélesítették, könnyebben járható, kicsit off-road, de szerintem bátran járható, akár biciklivel is. Valami géppel két sávban oda-vissza kitisztították az utat. A ládához való hozzájutást kicsit elvágták, de szabaddá tettem. Köszönöm a jelszót, végül magam is rátaláltam. A szúnyogok most is jelen voltak, de a tágasabb út kényelmes volt. Kis csapatunknak újabb siker, igaz most is egyedül voltam. Irány tovább a Tisza-Maros sétány! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.0.0_beta_3]
A lapocskán már kissé megkopott a felirat, kellett hozzá az olvasó szemüveg. Aztán összeadás, kivonás, és indulás. Rengeteg szúnyog volt, kullancs is akadt, a riasztóm nem hatotta meg őket. Már majdnem feladtam a keresést, amikor eszembe jutott, hogy megnézem hátulról is. És lőn...
Köszönöm a rejtést!
Köszönöm! Az első pont nem okozott gondot. Szerencsére nagyon gyorsan megtaláltam a ládát is, mert irtózatos sok szúnyog volt ott. Szó szerint a véremet adtam a találatért. [Geoládák v3.12.10]