Elhelyezés időpontja: 2004.08.06 10:40
Megjelenés időpontja: 2004.08.07 11:00
Utolsó lényeges változás: 2023.09.19 15:22
Utolsó változás: 2023.09.19 15:23
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Geobubó és CacheFinder
Ládagazda: CacheFinder Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 205 m
Megtalálások száma: 1625 + 11 sikertelen + 26 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.6 megtalálás hetente
WAP-barát leírás
Egy gyógyszeres fiolát keress a megadott ponton. Toll legyen nálad. A környék néha forgalmas, ekkor körültekintő keresés ajánlott! A láda megszerzéséhez nem kell a jelzett turistautat elhagyni!
Segítség a megtaláláshoz visszafelé írva:
.nebévöt aF
A ládába Travel Bug nem helyezhető. Fontos információ
A Rupp-hegy egyike Budapest néhány kiemelkedően fontos védett területének, amelyet a Fővárosi Önkormányzat Természetvédelmi Őrszolgálata folyamantosan ellenőriz. Ezen a területen kerékpárral közlekedni, a jelzett turistaútról letérni, a kihelyezett kordonok mögé menni, a környezetben bármilyen kárt tenni, növényeket gyűjteni szigorúan tilos és súlyos pénzbűntetést von maga után! Kérünk benneteket a kihelyezetett táblákon lévő szabályok maradéktalan betartására! A láda csak külön engedéllyel maradhatott fenn, annak megszerzéséhez nem kell a jelzett turistaútról letérni!
A megközelítésről
Tömegközlekedéssel legegyszerűbben a Keleti Pályaudvar és a Kelenföldi Pályaudvar között közlekedő 8-as autóbusszal érkezhettek, melyről az "Irhás árok" megállónál kell leszállnotok. N 47° 28,605' E 18° 59,249' 265 m [GCRupp+buszmegálló] Az autóval érkezők járműveiket az ajánlott, de kissé szűkös parkolóban hagyhatják hátra. N 47° 28,514' E 18° 58,896' 269 m [GCRupp+parkoló] A hegyre a piros körtúra jelzésen lehet feljutni.
A helyszínről
Pösingermajor a Kakukk-hegy déli meredek lejtőjén kialakult városrész, melynek közepén meredeken emelkedik ki az 1977 óta védett Rupp-hegy. A török megszállás alól felszabadított Buda első polgármestereinek egyike Bösinger Ferenc Ignác volt, aki 1688-ban az első telepesek között érkezett Bécsből Budára és 1695-től 1705-ig töltötte be ezt a tisztséget. Patikái (például a Budai Várnegyedben ma is meglévő Arany Sas Patika) mellett jó kapcsolatai révén jelentős földbirtokokra is szert tett. Ezek egyikén építette fel majorját, mely a városrész nevét adta. Az egykori szőlőkertek és gyümölcsösök helyén ma már többnyire kertes családi házak, elegáns villák állnak. A terület védettség alá vonását már az 1940-es években kezdeményezték, de ez végül csak 1977-re valósult meg. A Rupp-hegy a Budaörs felett található Csíki-hegyek vonulat egyetlen fővároson belül található része, amely Budaörsi Kopárok néven is ismert. A hegytetőről kitűnő kilátás nyílik a Budapestre. N 47° 28,482' E 18° 58,791' 275 m [GCRupp+kilátás] Tiszta időben egészen messzire el lehet látni innen.
A botanikai értékekről
A Rupp-hegy Budapest azon területeinek egyike, amely az egykor összefüggő természetes növénytakaró maradványait még napjainkban is őrzi. A közel 7,7 hektáros terület, mint a Csiki-hegyek vonulatának utolsó tagja, mindig is a botanikusok egyik kedvelt kutatási területe volt. Megfordult itt Sadler József és Zólyomi Bálint, vagy az utóbbi években Dobolyi Konstantin és Seregélyes Tibor is. A terület növényzetére a sűrűn látogatott degradált gyepek és a telepített erdei fenyves kivételével a természetes növénytársulások jellemzőek. A főként molyhos tölgy alkotta zárt mészkedvelő tölgyesben megtalálható a Kerti berkenye (Sorbus domestica), a Déli berkenye (Sorbus graeca), a Barkóca berkenye (Sorbus torminalis) és a Lisztes berkenye (Sorbus aria) mellett a Budai-hegység bennszülött növényének tekinthető Budai berkenye (Sorbus semiincisa) néhány példánya is. További fásszárú társulásai a felnyíló mészkedvelő Karszttölgyes, valamint a Sajmeggyes karsztbokorerdő. A szikla- és pusztafüves lejtősztyepp mellett egy kisebb Nyílt dolomit-sziklagyep folt is megfigyelhető. Néhány az itt előforduló 38 védett növényfajból: Tavaszi hérics (Adonis vernalis), Csillagos őszirózsa (Aster amellus), Magyar bogáncs (Carduus collinus), Magyar repcsény (Erysimum odoratum), Apró nőszirom (Iris pumila), Nagyezerjófű (Dictamnus albus), Magyar gurgolya (Seseli leucospermum), Fekete kökörcsin (Pulsatilla pratensis ssp. nigricans), Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis), Homoki vértő (Onosma arenaria agg.), Bíboros kosbor (Orchis purpurea), fehér madársisak (Cephalanthera alba).
A zoológiai értékekről
A terület állatvilága a vegetáció kedvező állapotának köszönhetően viszonylag gazdag. A Nyerges szöcske (Ephippigera ephippiger), a Selymes futrinka (Carabus convexus), a Szarvasbogár (Lucanus cervus), a Farkasalma lepke (Zerynthia polyxena), a Gyászlepke (Nymphalis antiopa), a Tarka szemeslepke (Chazara briseis pannonica) csak néhány védett faj a terület rovarfaunájából. Kétéltűek közül megtalálható a Leveli- (Hyla arborea), és az Erdei béka (Rana dalmatina). A hüllőket a Fali- (Podarcis muralis)-, a Zöld (Lacerta viridis)- és a Fürge gyík (Lacerta agilis) mellett a Pannon gyík (Ablepharus kitaibelii) és a rézsikló (Coronella austriaca) képviseli. A madárfajok között a közeli összefüggő erdők miatt előfordulnak a kevésbé urbanizálódottak is, mint a Rövidkarmú fakusz (Certhia brachydatyla), az Örvös légykapó (Ficedula albicollis), a Sárgarigó (Oriolus oriolus), a Fülemüle (Luscinia megarchynchos) és a Csilpcsalp-füzike (Phylloscopus collybita).
A geológiai értékekről
A terület földtani felépítése a budaörsi hegyekkel mutat rokonságot. A felső triászkori Fődolomitra felső, eocén korú Abráziós breccsa konglomerátum települ. Ez a képződmény sziklás tengerpartokon keletkezik. A tenger pusztító munkája során összetört sziklák anyaga épül be a képződő üledékbe. Az ezt követő üledékek a tenger mélyülését jelzik. A hegy teteje közelében, a felszínen már a Budai márga található meg.
A rejtésről
Egy gyógyszeres fiolát keress a megadott ponton. Toll legyen nálad. A környék néha forgalmas, ekkor körültekintő keresés ajánlott! A láda megszerzéséhez nem kell a jelzet turistautat elhagyni!
Segítség a megtaláláshoz visszafelé írva:
.nebévöt aF
Mindenkinek jó keresgélést kíván: Geobubó és CacheFinder
A természetet és a megtalálás élményét beszennyező, ládát beázni hagyó és nedvesen tartó, bepenészesítő undorító nejlonzacskók ellenzői vagyunk, ezért kéretik ládáinkat ettől megkímélni! Köszönjük! A vízálló dobozaink viszonylag szellős helyekre vannak rejtve, így majd csak megszáradnak maguktól...'
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Megtiszteltetés, hogy az új rejtést követően mi találhattuk meg és írhattunk először a füzetbe. Szimi és András (Tigris csapat) [Geoládák v4.0.3]
Ládakarbantartás. A mai napon egy új dobozka, új helyre került. Köszönet érte imi75-nek! A leírtást módosítottam, a koordináták már az új helyre mutatnak. A láda kereshető.
A rejtővel egyeztetve hoztam egy új mikroládát.
A kis gyógyszeres dobozban csak egy mini logbook van, ha írni akarsz bele, legyen nálad íróeszköz. Ajándékok nem férnek bele.
Új helye: a piros háromszög jelzés mentén egy turistajelzéssel ellátott fa tövében, kővel és avarral takarva.
Pontos koordinátákat a rejtőnek elküldtem.
Kellemes sétaút, remek zárása volt a ma délelőtti budaörsi panorámasétának.
Az utóbbi négy kereső jelzése alapján egyértelműen eltűnt, emiatt betegre állítottam.
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a rejtésért és a gondoskodásért: hk
Köszönöm a rejtést, de egy igen rendes elvitte a jelszót dobozostól !
Megbeszéltük a rejtővel, hogy elfogadja a megtalálásom, köszönöm szépen .
üdv :öreg 48