Elhelyezés időpontja: 2024.09.08 11:32
Megjelenés időpontja: 2005.08.12 17:30
Utolsó lényeges változás: 2024.09.08 15:36
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: Snipermaster
Ládagazda: Silvius Nehézség / Terep: 2.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 414 m
Megtalálások száma: 2882 + 42 sikertelen + 335 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.9 megtalálás hetente
Mi a mozgó célja? Kísérteties helyeket látogat
Hová lehet rejteni? - - - -
Kötelező tovább vinni? Nem
Továbbvitel, újrarejtés szabályai: - - - -
Mikor lehet újra megtalálni? Ha már új helyszínre költözött, és közben volt más megtalálója is.
Esetleges egyéb tudnivalók: Ha tudod, akkor éjjel vagy alkonyatkor rejtsd vagy keresd :).
Ez egy mozgó láda. Ha tovább szeretnéd vinni, keress neki egy kísérteties helyet. Ha nem tudsz ilyet, hagyd a helyén!
Egy szellemes mozgóládának utaztatásához keresek vállalkozó szellemű geoládászokat. Ez az utazó doboz arra hivatott, hogy a történelmi Magyarország különlegesen izgalmas, akár kísérteties helyeit mutassa be a többieknek. Nem titkolt célja, hogy újabb és újabb helyekre költözve, összeállítson egy különleges "útikönyvet" hazánk kevésbé ismert, sokszor egészen eldugott helyeiről. Ezért kérjük azokat, akik felkeresik ezt a ládát, feltétlenül készítsenek fotókat a helyszínről, és az új rejtekhelyről részletes beszámolókat, tájékoztatókat is írjanak a láda logba. Aki csak megtalálni szeretné ezt a ládát és nincs ötlete hová vigye, az inkább hagyja az adott helyén, hátha a következő ládász azért érkezik, hogy egy még izgalmasabb tájra vigye.
Milyen helyekre is szeretne utazni a szellemjáró?
Elsősorban kísérteties helyekre:
- elhagyott várak, kastélyok, romok
- különleges hangulatú, ódon temetők, ősi temetkezési helyek
- kegyhelyek, Mária-jelenések helyszínei, remeték lakhelye
- furcsa történelmi helyszínek (akasztó-dombok, csaták helyszínei, furcsa események színterei)
- kedvenc íród, filozófusod, tudósod, egyéb nagy szellem szülőfaluja, lakhelye, esetleg halálának a helyszíne
- katasztrófák helyszíne
Szóval olyan rejtekhelyeket keressetek, ahová önmagában talán nem érdemes egy hagyományos geoládát tenni, vagy van is már egy másik láda, de a hely szelleme mégis megihletheti az erre fogékony ládászokat. Talán valakinek még kísérteteket is sikerül látnia egy borongós őszi alkonyon.
Persze nem fog tiltakozni a láda, ha olyan helyre viszed, amelynek nem történelmi vonatkozása van. Mire gondolok?
- különleges természeti helyek, valami furcsa, nehezen magyarázható természeti képződmény
- (már lezajlott) természeti katasztrófák helyszínei
- gabonakör, vagy babonakör, luca szék gyártó műhely
- pogány emlékhelyek
- ide esett egykor egy meteor, itt láttam egyszer valami nagyon hihetetlent (persze le kell írni mit)
- itt raboskodott, bujdosott valaki hosszú ideig
Amennyiben lehetséges, igyekezzetek a ládát alkonyatkor, vagy éjszaka megkeresni. Ezért ne rakjátok soha olyan helyekre, ahonnan könnyű lepottyanni.
FONTOS! FIGYELMESEN OLVASD EL!
A geoládák egy speciális fajtája a mozgó/vándorló láda, ez a doboz is ilyen, tehát
a.) A GCSPIR-t meg lehet találni többször is, de nem egymást követően
b.) a megtaláló a ládagazda mellett gazdájává válik a bejelentés után a ládának, míg azt más meg nem találja
c.) költöztetéskor, mint telepítő kell eljárnia; megadva az új koordinátákat, az új jelszót és a leírást (pipákat is jobb szélen!), de nem módosítva a többi adatot. Fontos, hogy az újratelepítésnél helyezz el egy külön logot a láda oldalán, amelybe mindenképpen írd be a láda új koordinátáit. Ezzel biztosítod azt, hogy az általad megjelölt kísérteties helyet akkor is meg lehessen látogatni, ha a már tovább utazott.
d.) a láda elindítója adja meg a láda célját, a költöztetésre vonatkozó tematikát és fenntarthat magának bizonyos teendőket a ládaoldallal kapcsolatban is
e.) a mozgó ládát tovább vinni nem kell - ha ezt a ládagazda ki nem köti -, de ezt akkor célszerű jelezni a láda oldalán a megtalálói logban.
f.) Ha megtaláltad a ládát és tovább viszed, a dobozban találsz kis kártyákat, ezek közül egyet vegyél ki, értelemszerűen töltsd ki és hagyd ott a téged követőknek, hogy ne túrják szét a környezetet, hiszen a már tovább költözött.
g.) Ezenfelül igyekezz a megtalálás tényét minél hamarabb bejelenteni az interneten (wapon). A megtalálást a saját nevedben bejelentheted a szokásos módon; kapsz rá egy pontot. A láda leírásának elején feltétlenül változtasd meg az állapotot: "NEM KERESHETŐ"-re, hiszen a láda áthelyezés alatt áll.
h.) Csak akkor vidd magaddal a ládát, ha megfelelően kísérteties helyet tudsz neki és oda nemsokára (pár napon belül) el is tudod vinni!
j.) Újratelepítéskor mindenképpen ügyelj arra, hogy a láda ne kerüljön védett természeti területre és lehetőleg minél ötletesebben rejtsd el. A logfüzetbe feltétlenül írd be az új koordinátákat és az új jelszót. Majd az interneten a láda szerkesztői oldalán is jegyezd be ezeket, valamint módosítsd a láda állapotát kereshetőre. Mindenképpen tölts fel egy egyéb logot a ládához, ahová több fényképet is elhelyezhetsz. Ne felejtsd az egyéb logban a koordinátákat megjeleníteni!!! Végezetül tölts fel egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a láda X. állomása.
A GCSPIR tulajdonképpen az emberi lélek csodálatos mivolta előtt tiszteleg és annak valamennyire megfogható, megtapasztalható csodáit, helyszíneit hivatott sorba venni, ahogy azt Ti diktáljátok.
Ezt a ládát természetesen többször is meg lehet találni, ha valakinek újabb és újabb ötlete adódik.
NAGYON FONTOS! Hogy a ládát ne helyezzétek védett, vagy magán területre, minden szabályt tessék betartani. Továbbá ne vigyétek veszélyes, nehezen felkutatható helyekre sem. Ha mégis átlépitek vele a határt, a történelmi Magyarország határain kívülre semmiképpen se vigyétek. Lehetőség szerint csak akkor rejtsétek el városokban, ha a rejtés biztonságáról meggyőződtetek, de inkább falvakban, vagy azok közelében, a természetben találjatok neki új szállást.
Természetesen a láda díjazza, ha a szellemes hely mellett szellemesen is rejtitek újra el. A láda egyik célja, hogy egyszer bekebelezhesse a hazai geoládászat egyik mitikus vándor szörnyetegét, az Ádáz Ládász Sárkányt.
A GCSPIR egy 450 ml-es műanyagdoboz.
A láda Csobánkán látta meg a napvilágot, az elhagyatott Hubertus-kápolnánál. Ezt a kis kegyhelyet a XIX. században építették, sajnos mára már teljesen elvesztette ezt a jellegét. A község nem használja semmire, Csobánka északi végén, egy pici dombon enyészik. Margit-liget szomszédságában már a század elején kiépült a Szent Hubertus-nyaralótelep. Az itt élő művészek és építészek ingyenes munkával járultak hozzá a telep csinosításához. A Kápolna-dombon található a "lourdesi" barlang amely fölé 1904-ben emelték a domb csúcsán álló Hubertus-kápolnát. A kápolna a II. világháborúban tönkrement, igaz 1972-ben újjáépítették, de az enyészet nyomai mára már ismét látszanak rajta.
Állapot: kereshető
12 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Jól ismert helyszínre került a mozgó. És a rejtés is jó; keresgéltem is egy darabig, mire megkerült a doboz. Az utánam keresőnek: ne a vasúti töltés kövei közt keresd! Maradt a Csarna-völgyben, köszönet a rejtésért!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Részletek később!
[g:hu+ 2.10.16]
GCLOST után ide is eljutottunk a kajakkal. Talán ez a sziget legkönnyebben járható része. A ládát Merci találta meg. Visszük tovább, egy egyszerűbben megközelíthető helyre...
Új rejtés:
Kemencei erdei vasút elhagyott szakasza. Itt a sín gyakran a levegőben van, elégbijesztően néz ki, itt már csak a szellemek vonatoznak...
A ládát a Helemba szigeten rejtettük el az erdő mélyén álló kőkereszt közelében egy egykori épület romjai közt fejmagasságban. Bár a láda az árvízszint felett van és remélhetőleg nem lesz itt sokáig, azért a biztonság kedvéért egy madzaggal is rögzítettük. Szellemjárta hely ez, pont a láda céljainak megfelelő. Egykor telkek és házak álltak itt és életvitelszerűen is éltek a szigeten, de mára már teljesen kihalt, csak a romok maradtak.
A láda új helye:
N 47° 49,232'
E 18° 48,081'
magasság: 103m
Szada felett kerestük meg a GCMBMM ládát és utána a multi végpontjánál megnéztük a naplementét. A ládát bejelentettem és még ránéztem a térképre, mert ha a közelben van olyan doboz ami nincs meg Fidorkának, akkor azt megkerestük volna. Ekkor vettem észre, hogy a közelbe költözött ez a mozgó, így nem hazafelé, hanem a dobozért indultunk. A helyszínen összefutottunk egy másik keresővel tothadam86-tal és együtt találtuk meg a dobozt, közben a rejtő is feltűnt a kislányával. Igazi kessertalálkozó alakult :) Legutóbb nem vittem tovább a dobozt, most velünk jött. Rejtés holnap.
Technikai log egyenlőre, úton vagyunk a láda következő rejtekhelyére.
Egy legalább 6 éve elhagyott étterem és Hentesbolt. Előbbi esetében a borosüveg tartalma az évek során csökkent amit az ablakban hagyott valaki.
A ládát ott keresd, hol a zöld szőnyeg le van terítve a lábad elé 😉
TFTC!
Fejér megyei magaspont nyomában
Megtaláltam Csákberény közelében a bocsi cetlit, ami szerint tegnap 13:40kor elvitték, ma 16:39-kor még nincs belogolva:(
Köszönöm az előttem megtaláló segítségét, mert mint tudjuk - tetszik avagy sem - kell a pont...
Amúgy útközben a SPIR-re utaló semmilyen látnivalót nem láttam, ha már szabályoskodunk, akkor rejtsük tematikához illő helyre.
[Geoládák v4.5.0]
Nemzetközi tájfutó verseny kellős közepére került a láda, pontosabban a rendezvény került ma rá. Nem volt egyszerű feltűnés nélkül előhalászni. Lányos zavaromban és térerő hiányában nem is logoltam a helyszínen.
A logbookba beírtam a találatot, viszont a jelszót nem fényképeztem és nem is írtam le. Nagy-nagy köszönet az előző rejtőnek (VP) a segítségéért!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
A láda maradt!
Csákberényhez közel az út mellett parkoltunk, és jelöletlen úton sétáltunk a ládához. Az út elején ismeretlen eredetű géphangokat és puffanásokat hallottunk messziről, a rejtek felé közelítve pedig a verseny hangosbemondója dörmögött halkan az erdőben, szóval elég kísérteties volt a hely.
Hajnali vonattal Várpalotára, stoppal fel a dombra, onnan be gyalog.
Megtalálás után leereszkedtem a Burok-völgybe. Eközben megtámadott egy darázs. A jobb tenyeremet és a bal vállamat csípte meg, aztán elrepült. Nem láttam, de hangos volt, amikor elszállt, és nagyon fájt is a csípése, szvl valszeg nagy volt. Mindez lent a Burok-völgyben, ahol nulla térerő van. Igyekeztem is ki belőle, hogy ha rosszul leszek, tudjak mentőt hívni. :D De egyelőre csak fáj, és helyileg van megduzzadva.
Tovább a GCMM07-hez, a továbbiak az ottani logban.
2024.08.16 17:30 új rejtés:
Öt napig Csákberény közelében van a tájfutó EB és a Hungária Kupa. Ma de. volt EB futam, így a Hungária 0-ideje du. 3-kor volt. Én 4 után rajtoltam. 35 fok, napsütés, részben nyitott táj. Több mint ezer ember, a legidősebbek 85 felett, ebben futottak. Szint is volt benne. Többen kicsit zombi fejjel értek célba. Ez ihletett a SPIR elrejtésére. :D
A láda egy furcsa vízcsőcsonk közelében, egy ismeretlen eredetű kis gödörben lévő szintén ismeretlen származású kődarab mellett, ágakkal takarva.
2024.08.19 09:45 egyéb log: Akkor ez tényleg kísérteties hely! Tegnap elvitték a ládát (hagytak egy bocsicetlit is), és ma mégis meg lehetett találni!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0] Elvittük.
A kopjafánál, ahol találtuk a dobozt, 2023.januárban jártunk. A GPS-emben "EDINA" néven meg is jelöltem a helyet, így most műszer nélkül is odataláltunk, és a jelszóért sem kellett volna kinyitnom a dobozt. Remek rejtekhelyet találtál Árpi. :-) Köszönjük.
A kopjafa felirata: Cseke-Szanyó Edina
1978 - -2013
Tovább a régi ösvényeken.
Edina emlékére 2018
Az új helyszín egy régi sírhelyet jelöl a POI adatbázis szerint.
Semmi más érdemlegeset nem találtam róla. Titokzatosság lengi körül. Éppen a GCSPIR ládának való hely. :-)
A láda a mellette lévő kidőlt fa alatt van, kéreggel álcázva.
Királyszállás felől a köves, murvás úton egy darabig autózható az út, de a láda vonaláig nem érdemes elmenni, mert nem tudsz megfordulni.
Utána még a közeli dimbes-domboson sétáltunk, ami közben egy karikába akadt a lábam. Először jól megijedtem, hogy egy hurok, de nem, és ha már a kezembe akadt, akkor kipróbáltam a karikadobálást.
Megtaláltuk Nékámszállás romjainál. ELVISSZÜK!!!
Néhány hete a közelben a piros jelzésű Széky István útra hoztuk a turistajelek mozgót. Most másik útvonalat választottunk. Odafelé a kerékpár úton mentünk, és szedreztünk, visszafelé a sárga smile-n.
Marad a Mátrában. Wachter Jenő / Emerge turisták emlékmű mögött keresd.
Rejtés után még elmentünk felfedező útra a Nagy-Tölgyes-bérc tetőre. Kilátópontot jelöl a térkép, de már kilátástalan.
Wachter Jenő hegymászó, bölcsész hallgató Tátrában bekövetkezett tragikus halála emlékére állított tábla kicsinyített másolatát lehetne itt látni...
Wachter Jenő (1887. július 1., Pécs - 1907. augusztus 8., Magas-Tátra, sírja Pécsett)
A végzetes túra:
Augusztus 8-án mászták meg a Simon-tornyot a déli fal Häberlein-útján.
"egy kiugró párkányról lelépve oldalt lendült, mert nem egészen abba az irányba haladt, mint az előtte menők. Ezzel megrántotta a kötelet, és 85-90 kilós súlya alatt elszakadt az ereszkedő gyűrű, amely eddig hét embert megtartott! Ő "Jaj, a kötél!" kiáltással lezuhant a mintegy 100 méteres mélységbe, majd az alsó sziklafalakon még néhányszor odacsapódva, élettelenül csúszott le további 150 métert a havon a Békás-tavak felé. Az elszakadt kötélgyűrűt később tüzetesen megvizsgálva kiderült, hogy csak kívülről látszott jónak, belseje viszont silány minőségű volt."
A Poprádi-tótól a Tengerszem-csúcsra vezető út mentén, Jankovich Marcell lírai szövegével ellátott emléktábla szövege:
WACHTER JENŐ
bölcsészettanhallgató
+ Simontorony 1907. aug. 8.
EMLÉKÉNEK
bajtársi kegyelettel
a Budapesti Egyetemi Turista Egyesület
Láttunk az ihlet, a lelkesedés pillanatában
Az örömök tiszta forrásánál ...
Szilaj voltál, mint bérci zerge ...
Elszakadtál tőlünk ...
Könnyeink kísérnek ...
Az emléktáblát később a Poprádi-tónál létesített Szimbolikus temetőbe helyezték át. Rögtön halála után a Márta-csúcs tűhegyes középső ormát Wachter-toronynak nevezték el Janusz Chmielowski indítványára.
Megvan, köszi!
A GCSPUJ bejárásakor ismertük meg ezt a szép parkot Maki kutyámmal.
Szinte napra pontosan tíz évvel ezelőtt ismertem meg Makit, ő is bántalmazott kutya volt, ezután vettem magamhoz. Azóta egy stramm túrakutya lett belőle, nem mellesleg egy végtelenül barátságos, szófogadó és ragaszkodó jószág.
Ma is vele jöttem el a ládáért és sétáltunk is egy nagyobb kört a környéken.
A dobozt elvittem, köszi a lehetőséget.
-----
Új rejtés egy mátrai kutyás kóricálás közben augusztus 2-án, az egykori Nékámszállás romjainál. Ha meg szeretnéd tudni, miért ez a neve a helynek, mire szolgált, kik építették, sőt, még régi képeket is néznél róla, bátran kattints ide.
Ha a piros sávon állsz és a falmaradványt nézed, annak bal széle felé eső részét figyeld meg jól, és már logolhatsz is.
Ébredés után láttam, hogy a közelben, a Duna túloldalán, Káposztásmegyeren van ez a mozgó. Úgyis azon gondolkodtam, hogy munka előtt kimenjek e kicsit tekerni, de ezzel el is dőlt. Drótszamaram felnyergeltem és irány a doboz. Könnyű találat volt. Itt hagytam, jöjjön más is.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Elviszem, de marad Budapesten. Időhiány miatt rejtése a jövő hét elején várható.
Rejtve! Káposztásmegyer, a bántalmazott állatok emlékműjénél.
Még a korábbi rejtéshez fedeztem fel ezt a helyet, azonban akkor nem tudtam eljönni ide. Utána a GCIZGI akadt a kezeim közé, amit el is hoztam ide. De már oda is írtam, hogy a következő alkalommal ide fogom hozni. És itt is van. A rejtek az emlék mögötti jellegzetes fa tövében van lombbal álcázva. Vigyázz, nappal mugliveszély!
Most látom, hogy a ládaoldalon elfelejtettem átírni a kép címét. A következő megtalálónak köszönöm, ha javítja.[Geoládák v4.5.0]
2024.07.23 19:00 új rejtés: Újlaki-hegy, egykori sárkányrepülős starthely alatt. Mássz be alá, a tetejéhez közel, középen, kövek között, fadarabok takarásában.
A sportrepülés és a kisrepülős repülés - szemben a nagy utasszállító gépekkel - veszélyes sport.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (3259 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.