A gátszakadás helyét jelző emléktáblánál NY-i irányba lemászva a töltésről és egy kicsit D-re haladva egy bokorcsoport szélén, egy háromtörzsű nagyobb fa mögött, keresd a ládát.
A ládában lévő QR kóddal is bejelentheted a megtalálást.
Első ládámmal egy történelmileg nevezetes helyre invitálom a kedves kesser-kollégákat: egy, az 1879-es nagy árvízzel kapcsolatos helyet szeretnék megmutatni, nevezetesen a petresi gátszakadás helyét. A pontot egy emléktábla jelzi, koordinátái N 46° 26,060' E 20° 11,046' 85 m [GCPTRS+emlek]. Itt szakadt át a Tisza gátja 1879. március 5-én. Az ár egy héttel később, 1879. március 12-én éjjel tört be Szegedre, elpusztítva Magyarország akkor második legnagyobb - 70000 fős - városát. Az épületek akkoriban főleg vályogból készültek, így nem meglepő, hogy a 6000 házból alig 260 maradt meg. A vasúti töltés, a vár, az állomás és a magasabb középületek (a felsővárosi minorita kolostor, a piarista gimnázium, a Szent György téri iskola, a kálvária, az árva ház) szigetként emelkedtek ki. Az itt maradt lakosok közül aki csak tehette, ezekbe menekült. Sokan a háztetőkön vagy fákon kerestek menedéket, várva a szabadítókat. A mentés gyakorlatilag március 19-ig folyt.
Az árvíz egyik legfőbb sajátossága az volt, hogy igen lassan húzódott vissza. Ezért a városban valóságos "velencei" élet folyt, csónakokon közlekedtek. Hamarosan deszkákból úszó járdákat készítettek, és az emberek így már könnyebben mozogtak. Április folyamán szádpalló fallal erősítették meg a vasúti töltést, ezzel Szegedet elzárták a víz elől. A városban rekedt óriási mennyiségű áradatot nagyteljesítményű gőzszivattyúkkal kezdték átemelni. Júniustól több mint 120 ilyen gép dolgozott és augusztus végéig mintegy 33 millió köbméter vizet szivattyúztak ki. (Helyenként 4 méter magasan állt a víz.) A természetes párolgással együtt ez lehetővé tette a város kiszárítását. De az újjáépítés csak 1880 tavaszán indulhatott meg.
A szegedi nagy árvízről és az újjáépítésről sok heklyen olvashatsz. Illetve akit érdekel a téma, és még nem járta végig, annak feltétlenül javaslom a Nagyárvízi nagy séta (GCNANS) multit.
Megközelítés:
1, Biciklis hardcore kessereknek a PETRES - 79 kerékpáros teljesítményúra útvonalát javaslom, a táv kb. 78 km. (Ez nagy vonalakban úgy néz ki, hogy Szegeden rá a töltésre, és azon végig az emléktábláig. Majd aszfalton vissza.)
2, Kényelmesebb és/vagy rohanósabb túrázóknak: A Sándorfalva-Ópusztaszer közötti útról az N 46° 26,364' E 20° 6,375' 84 m [GCPTRS+docra] ponton kell letérni Dóc irányába, végig a jelzést követve. Dócon belül balforduló az N 46° 26,283' E 20° 8,219' 85 m [GCPTRS+balra] ponton. A betonútról az N 46° 27,023' E 20° 9,371' 85 m [GCPTRS+jobbra] ponton térj le jobbra. Innentől földesút vezet a ládáig, száraz időben normál építésű járművel is jól járható, esős időben viszont 4x4 előnyben. Javasolt parkolóhely az információs tábla mellett ( N 46° 26,619' E 20° 11,514' 85 m [GCPTRS+info]). Innen gyalog a töltésen, kb. 1300 m. (A töltésen gépjárművel (max. 3500 kg) közlekedni csak ún. gátonjárási engedély birtokában szabad, mely beszerzéséről a vízügyi igazgatóságoknál lehet tájékozódni. Kérnék szépen mindenkit, hogy ennek hiányában kizárólag gyalog vagy kerékpárral induljatok a ládáért!)
Egyéb látnivaló a környéken: a "Hét nővér"-nek nevezett, 880 cm törzskörméretű fehér nyárfa, melynek koordinátája N 46° 26,614' E 20° 11,476' 82 m [GCPTRS+nyarfa]. (A koordinátákért köszönet Zsoltinak) Ő hívta fel a figyelmet arra, hogy a fába évszámok vannak bevésve, amik a fákkal nőnek és egyre magasabbra kerülnek. A legrégebbi 1940-es.
A fának 1935-ben egy repülőgép ütközött és aztán lezuhant. Az egyik pilóta meghalt. Az ő emlékére állították a szántóföldön az emlékművet. Az emlékműről a márványlap leesett és összetört, amint a képen látható. N 46° 26,401' E 20° 11,227' 85 m [GCPTRS+emlek]
Illetve rengeteg őz, nyúl, fácán (és még sok egyéb jószág) rohangál/repül a környéken, a természetbarátok nagy örömére. :)
Kellemes (láda!)vadászatot! :)
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Dóc felől jöttem a sárgán, Algyő felé távoztam szintén a sárgán. A (matrjoska)ládánál egy nyúl és egy bambi várt.
Szegedre jártam egyetemre, de nem tudtam hogy gátszakadás miatt volt a híres árvíz. A körútnevekről tudtam, de abba eddig nem gondoltam bele hogy szinte az egész város elpusztulhatott :-(
A hosszú gáti menetelés alatt volt idő gondolkozni, abban az időben hogyan is ment a hírközlés, mentés, árvízvédelem, helyreállítás..
pedig azért annyira nem is volt régen, de.. nem kicsit volt más világ
Fogtam!
Szomorú emlékű hely ez!
Az ajánlott irányból közelítettem, a sorompó után már gyalog. A rejtek egy háromtörzsű fa tövében van, ne bokrot keress!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! ???? Ennek a ládának 2 alkalommal, 2 biciklivel, 2 irányból futottam neki. Elsőre szorított az idő, nem is lett meg. Aztán egy kis rejtői segítséggel türelmesebb voltam - és van néhány 3 törzsű fa is! :)) A fotó természetesen NEM a ládarejtekről készült. [Geoládák v3.12.2]
Csongrád- és Békés megyei ládakeresésre indultam, ez volt az első találtat. Ide már többször nem jöttem el, messze volt, kiesett az útból stb. Most optimális volt minden. Az 'itt jobbra' pontnál "csakazértis" egyenesen mentem. Egész jó minőségű földúton a gátőrházig lehet autózni, ott elővettem a biciklit, és pikk-pakk ott voltam a ládánál. A környék szépen kaszált, szúnyog egy darab sem. Reggeli nyugalom.
Megpróbáltam közel jutni, de még ebben a száraz időben se sikerült. A betonút végén egyenesen, azután jobbra az első nagyobb elágazásig ... utána két kilométer séta. Vannak szúnyogok ... Matula megmondta, hogy nappal alszanak, de ha felzavarják őket, akkor idegesek. Visszafelé mentem árkon-bokron, így volt érdekesebb (és rövidebb). :)
Ez egy is egy önkéntes véradó hely volt! Azt hiszem ennyi szúnyog még nem csípett meg sohasem, mint ennek a ládának a megtalálása közben! Talán ez az időpont nem volt ideális a vizes helyek melletti ládák becserkészéséhez. Köszönet a rejtést!