Röviden: A jelszó a tájékoztató tábla alján, egy kis táblán olvasható.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Egy kis történeti visszatekintés
Ez egy nagyon régi rejtés, abból az időből, amikor még nem volt rejtés előtti moderáció. Erre utalhatnak a régi logok is.
Megközelítés
A fa Budapest II. kerületében található, bejárat a fához a Kondor útról nyílik. Megközelíthető tömegközlekedéssel: villamosról a Vadaskerti utcai megállóban kell leszállni, a 11-es busz pedig a Nagybányai úti megállóig visz. Mindkét irányból kb. 900-1100 méter séta a ládáig.
Kerékpárral is eljuthatsz ide, ám a legvégén lesz pár meredekebb utca. ;) Figyelem! A Szalonkai út egy része egyirányú (és szűk) a Hűvösvölgyi út irányába. Inkább a Törökvész út felől közelítsétek meg!
A libanoni cédrusról általában
A libanoni cédrus (Cedrus libani, Cedrus lebani) örökzöld, lassan növő fa. Közepes vagy magas fa (15-40 m). Törzse általában hamar több melléktörzsre ágazik, idős korában óriás ernyőt formál. A fiatal példányok koronája többnyire kúpos, az idősebbeké kiterül és szélesen ellaposodik. Tobozok is csak a negyvenes-ötvenes éveiben kezdenek fejlődni tűlevelű ágaikon. A hatalmas, vízszintesen kinyúló oldalágai csak erre a fajra jellemző koronát alkotnak.
Fényigényes, a szárazságot jól tűri. Szinte bármilyen talajon megél. A védett, napos helyeket kedveli, mert fagyérzékeny, éppen ezért Magyarországon kevés a kifejlett példány.
Libanonban legendás állományainak csak hírmondói maradtak.
A budapesti cédrusról
A fa pontos telepítési ideje nem ismert, de nagyságából és koronaalakjából kb. 130 évesre becsülik a korát. Ideális körülmények között akár a 2000-3000 éves kort is elérheti. Magassága 17 méter, míg törzskerülete 3,6 méter. Koronája - ami az idősebb példányokra jellemző - ernyőszerűen szétnyílik. Ezt leginkább télen lehet megfigyelni, amikor a többi fa lehullatta a levelét.
A Fővárosi Önkormányzat - mint kezelő - 1990-ben kerítést emelt a cédrus köré, 1999-ben pedig kiemelkedő tájképi jelentőségét felismerve védett természeti értékké nyilvánította, egyúttal pedig 2347 négyzetméternyi természetvédelmi területet rendelt mellé.
Arról, hogy ki ültette, csak találgatásokat lehet olvasni. A szájhagyomány szerint a fa Fedák Sári villakertjéhez tartozott, de a díva nyaralója állítólag a Hűvösvölgyi úton volt, messze ettől a területtől. A színésznő igazi otthona pedig - Molnár Ferenctől történő válása után - Pestszentlőrincen volt.
Magyarországon csak hat hasonló méretű példányról van tudomásunk: egy a soproni Lővérekben áll (GCSoCe); egy másik az alcsúti arborétum mellett (az erdőben, ld. GCCSAP); kettő Gödöllőn, az Erzsébet parkban; egy pedig Dénesfán, a Cziráky-kastély kertjében (GCcira). Szakmailag pontosabb kimutatás a magyarországi cédrusokról Barna Tamás anyagában (pdf) található.
Azt hiszem nem közismert, hogy Közép-Európa egyik legidősebb cédrusa Budapesten található. Magyarországon ennél idősebb példány csak 2 van, az egyik Alcsúton, a másik a soproni Lőverekben. 12 méteres átmérőjű koronája különösen télen látványos, amikor a környezetében levő lombhullató fák kopaszak.
120-150 éves kora ellenére gyereknek számít, mert a cédrusok 2000-3000 évig is elélnek, s csak 40-50 éves koruktól jelennek meg az 5-10 cm nagyságú tobozok. Fája értékes mert tartós és jól megmunkálható, az egyiptomi múmiakoporsókat is libanoni cédrusból készítették.
A láda története:
2015.11.30 - a láda hagyományos rejtésből virtuálisként újra kereshető lett, a jelszó megváltozott
2017.11.08 - A 2017-es Szabályzatunk értelmében a geoládát akkor is betegre lehet (kell) állítani, ha a ládaoldal elavult, igénytelen. Itt is ez a helyzet, kérem a ládagazdát, hogy aktualizálja a ládaoldalt friss információkkal, fényképekkel, tartalmasabb leírással. [Admin(Fazék)]
2018.01.07 - a ládát rohoska átadta V_Gabor részére
2018.01.13 - leírás kibővítése és fotók feltöltése
2019.03.15 - új jelszóhordozó került ki
2021.06.15 - Töröltem a Covid felhívást
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon szépen köszönöm a rejtőnek, hogy erre a dendrológiai szépségre felhívta a ládával a figyelmem. Egyébként nem találtam volna rá. Mintha Csontváry Kosztka Tivadar híres festménye megelevenett volna.