Elhelyezés időpontja: 2018.04.30 15:00
Megjelenés időpontja: 2018.05.18 09:36
Utolsó lényeges változás: 2018.05.18 09:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Párduc50, Geoléda
Felhasználó: Párduc50 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 19 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP
A láda (8 cm átmérőjű, 10 cm magas, henger alakú, négyfülű konyhai doboz) többágú fa tövében, fadarabokkal takarva várja a megtalálókat.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A láda a Papuk-hegységben található, északi és déli irányból is megközelíthető. Magyarországról természetesen elsősorban az északról történő megközelítés javasolt. Orahovica település a cél, melyet a 4030. számú mellékúton érhetünk el, ami a 34. számú, Eszéket és Verőcét összekötő főútról ágazik el délre, Podravska Moslavina (Monoszló) településen. Legközelebbi határátkelő Drávaszabolcs.
Orahovica településről utunkat déli irányba folytatva a N 45° 29,543' E 17° 52,745' 545 m [GCSVN+elágazás] koordinátáig, az aszfalt útból keleti irányba egy jól járható földút ágazik ki. Itt akár le is parkolhatunk (innen a láda 900 méter), de a földút jól járható, azon egészen a kolostorig mehetünk járművünkkel.
A javasolt parkoló a N 45° 29,304' E 17° 52,689' 460 m [GCSVN+parkoló] koordinátákon található.
Láda leírása
A Papuk-hegység felfedezése során nemcsak kiváló panorámát nyújtó hegycsúcsokkal, és csodálatos természeti képződményekkel találkozhatunk, hanem megismerhetünk néhány ember alkotta, látványos, és maradandó objektumot is. Ezek közé tartozik a Szent Miklós kolostor, horvát nevén Manastir Sveti Nikola is.
A jelenleg megtekinthető kolostor helyén eredetileg egy, a középkorban "Remete" néven emlegetett Ágoston rendi kolostor állt, melynek első maradványai a XVI. századból származnak. A múltban (XVI. század) jelentős átírási központ volt és a pécsi elöljárósághoz tartozott.
Ezt a törökök lerombolták, majd kivonulásuk után, 1693-ban telepedett a romok közé a görögkeleti egyház (Arsenije Čarnojević szerb pátriárka vezetésével), akik a kolostort 1758-ra helyreállították.
A kolostor temploma Szent Miklós tiszteletére lett felszentelve,
A déli oldalon 1775 és 1777 között egy új szárnnyal bővült. A kolostor 1804-ben, egy földrengés miatt súlyosan megrongálódott. Az ismételt újjáépítés 1835-ben fejeződött be Igman Aleksandar Lićinić irányításával.
Az első világháborúban ismét megsérült épületegyüttest 1938-ban állították helyre.
A második világháborúban a szerzetesek elhagyták a kolostort a háború által generált veszély és nyomás miatt. Teofan Dragutinović apát a kiürítés során elrejtette a kolostori kincstár legértékesebb darabjait. 1941 nyarán egy zágrábi múzeumi csoport találta meg őket Zágrábban, ahol 1983-ig maradtak, amikor visszatértek a Papukba.
A háború utáni időkben a kolostor rossz állapotba került, mígnem Milutin Amidžić apát állami támogatás nélkül felújította, így az visszatérhetett a szlávok szent életébe.
A kolostort 2016 óta négy szerzetes lakja, akik a montenegrói Ostro kolostorból érkeztek, Pavle atya vezetésével.
Évente két nagy összejövetelt tartanak, Szent Miklós (május 22) és az újjáépítés (augusztus 19) napján.
Kedvcsináló video a kolostorról itt, a 08.19-i ünnepségről pedig itt található.
Hosszas keresés után se találtam a dobozt, pedig a "sokágú" fák megvoltak, 0 métert mutatott a műszer. Sajnos ott térerő se volt, így nem tudtam a helyszínről telefonálni, és így pótolni se. Aztán fentről, az országútról sikerült telefonálnom - elnézést a korai zavarásért!
A kolostor előtt állt két autó, és sok ajtó is nyitva volt, de én egy árva lelket se láttam. Szép, nyugis hely. Utána megnéztem a hágóban lévő kilátóból, föntről is.
Hátul, a síkságból kiemelkedve látszott a Szársomlyó is!
A telefonos megbeszélés (és a képek) alapján kérem az elfogadást.
Köszönöm!
Papuk hegyi túránk utolsó állomása ez a gyönyörű környezetben található kolostor, a csend, béke és nyugalom helyszíne, melyet remek társaságban a Pappcsaláddal kerestünk fel. A kilátóhelyről láttuk a völgyben található kolostort és a távolban a hegyekkel tarkított csodás panorámát. A kolostor nyitott kapuja szinte hívogatja a betérő vándort, nem találkoztunk senkivel, de a kolostor egyik szárnyában égett a villany, a szerzetesek otthon voltak. A felújítás alatt álló kolostor minden zeg-zugába benéztünk, a kolostor mögött egy hangulatos forrás is található. Az elmúlt napok nagy esőzései miatt magasra nőtt aljnövényzeten keresztül jutottunk el a ládáig, de ez semmit sem vont le a látnivaló értékéből. Köszönet a rejtésért és a kolostor bemutatásáért.
Klassz, világvégi hely, csend és nyugalom. A montenegrói Ostrognál többször is jártam, jó messze van innen.
Szomorú volt látni, hogy a láda mellett a patakban rengeteg palack és flakon hever, mint ahogy szinte mindenütt a Balkánon.
Varázslatos hely. Köszönöm, hogy megmutattad.
Sajnos ahhoz is varázslat kellett volna, hogy a rejteket csípések nélkül megközelítsük, igaz, csak kb. 50 m a durva szakasz. Utálom, amikor a hónaljamat csípi a csalán! Így nyáron a mugliveszély, azt hiszem, nulla. :-)
Jó látni, hogy a kolostort felújítják és igyekeznek a turisták kedvébe járni. (Nyitva van, lehet kapni képeslapot.)
Nagyon tetszett a kolostor, nyitva is volt, ember sehol, így nyogodtan körül tudtunk nézni.
A láda rendben a helyén, mindenképp hosszú nadrágos megközelítést javaslok, de nem olyan vészes.
Kirándulás a Papuk-hegységben. Egy kis pihenés gyanánt jól jön ez a békés hely, de a rejtéssel nem sikerült kibékülnöm. Csalánerdő a patak felé mindenhol, hiába járkáltam körül a területet. Hát belevágtam... Visszafelé találtam egy kevésbé szúrós csapást, melyhez fentről a tűzrakóhely, kavicskupac felé indulj, majd jobbra le, fokozatosan visszakanyarodva a kolostor felé. Ez így nem volt olyan kellemes.