Elhelyezés időpontja: 2024.07.12 09:00
Megjelenés időpontja: 2024.07.27 05:00
Utolsó lényeges változás: 2024.07.27 05:00
Utolsó változás: 2024.10.02 11:04
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: VP
Ládagazda: VP Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 73
Megtalálások gyakorisága: 6.5 megtalálás hetente
Ez a láda egy eseményláda-sorozat egyik tagja. Az adott megye legmagasabb pontját kell megtalálnod. Bővebb infók a sorozatról ide kattintva.
15x10x5 cm-es négyfülű doboz Zala megye legmagasabb pontján, az Égett-vágástól délre, egy magas berkenyétől pár lépésre, kidőlt fatörzs belsejében.
Figyelem!
Arra készülj, hogy bár a láda felé és a ládától szép kirándulást csinálhatsz, klassz helyeken (lásd a leírást), de ahol a láda van, ott nincs semmi rendkívüli: se kilátás, se hatalmas fák, se sziklák (jó, most épp érik a szamóca, később lesz szeder, van egy magasles és végtelen nyugalom).
A láda azért került ide, mert ez a megye legmagasabb pontja. Ha ez nem elég vonzó cél, akkor inkább ne indulj neki. :-)
Figyelem!
A terepen rengeteg vadászati objektum (magasles, etető, sózó) található, ezért - annak ellenére, hogy a láda közvetlenül egy jelzett turistaút mellett található - javaslom, hogy vadászati szezonban tájékozódj az esetleges lezárásokról, illetve ilyenkor sötétben inkább ne gyere.
Bevezetés
Zala megye területe zömében dombvidék (a Keszthelyi-hegyég is ötszáz méter alatt marad, így iskolai fogalmaink szerint ez se hegy).
A történelmi Zala vármegye másfélszer nagyobb volt a mai megyénél, a Balaton-felvidék nagy része is hozzá tartozott. Ekkor a legmagasabb pontja az Agár-tető volt (kb. 510 m). 1920-ban a déli részei kerültek határon túlra, 1950-ben pedig a Keszthelyi, Sümegi és Tapolcai járásokat csatolták Veszprém megyéhez. Ekkor egy ideig a megye legmagasabb csúcsa a megye déli részén magasodó Kandikó Várdomb volt (kb. 338 m, a helyesbítésért köszönet dendeocsenek).
1978-ban a Keszthelyi járás visszakerült Veszprém megyétől Zala megyéhez. (Emlékeim szerint ezt az indokolta, hogy akkoriban a Balaton nyugati medencéjének elalgásodását elsősorban a Zala által bemosott műtrágya okozta. Mivel Zala megyének 1950 és 1978 között nem volt Balaton-partja, a visszacsatolás előtt nem volt érdeke ezen változtatni.) Ettől kezdve a megye legmagasabb pontját mindenképp a Keszthelyi-hegységben kell keresnünk, annak is a keleti, a megyehatár közelében elterülő platóján.
A legmagasabb nevesített csúcs a Köves-tető (kb. 445 m), amelynek egyik csúcsán egy antennatorony is áll (ez is ellene szólt annak, hogy oda kerüljön a láda). Azonban tőle észak-keletre, az Égett-vágástól délre, egymáshoz közel több 455 méteres szintvonalat is találhatunk a lapos platón. Ez alapján itt van a megye teteje: 455 méter. Szédítő! :-)
Megközelítés
A rejtés a GCPADK - GCTUCS - GCVKIL ládaháromszög középpontjában található, sokfelől megközelíthető.
1. A legrövidebb (4 km-es) út a szomszéd megyéből indul: Nemesvitán a templom mellett, nagy hársak és vadgesztenyék alatt lehet parkolni N 46° 49,450' E 17° 22,050' 155 m [GCMM20+N-Parkolo], árnyékos és ingyenes. Innen a zöld csík jelzés egészen az Égett-vágásig vezet, ahol a piros kereszten délre fordulva már csak 300 méter a ládáig. Alternatíva: a N 46° 49,385' E 17° 20,295' 445 m [GCMM20+atkotes] ponton balra kanyarodva 30 méterre megtaláljuk a piros kereszt jelzést, amelyet innen nyugatra, majd északra követve kicsit rövidebben érhetünk a ládához.
Az út rövid, de 300 méter szintemelkedés van benne, aminek nagy része az út középső harmadára esik. Vízvételi hely nincs közben, vigyél magaddal folyadékot.
Nemesvita látnivalóit két láda is bemutatja (GCNVMF és GCTUCS). Az utóbbi a Tücsökdombi kilátónál van, amelyet belefűzhetünk az oda- vagy visszaútba is. Azonban annak a ládának a leírása nem említi, hogy a kilátóhoz felvivő piros háromszög jelzés a kilátótól tovább vezet az erdőben eldugott nemesvitai zsidó temetőig. A temetőt 2019-ben felújították, de a POI bemérésekor méteres aljnövényzet borította. Néhány sírkő így is látható, fölötte pedig öreg erdő húzódik fel a völgyben. A temetőtől továbbhaladva a piros háromszög becsatlakozik az Égett-vágáshoz vezető zöld jelzésbe, de aki nem akar szintet veszíteni, a temetőtől nyugat felé haladva jelzetlen szekérutakon cikkcakkozva is mehet a zöldig. Ha visszaúton tennél egy kis kerülőt a temető és a kilátó felé, akkor ezen a ponton érdemes letérni a jelzésről: N 46° 49,590' E 17° 20,750' 310 m [GCMM20+elagazas].
2. Kicsit hosszabb (5 km) északról (de valamivel kevesebb a szint, és végig Zala megyében lehet gyalogolni, szerintem ez a legszebb útvonal). Parkolni Válluson a temető (és a kéktúra pecsételőhely) melletti füves parkolóban lehet N 46° 50,710' E 17° 18,250' 230 m [GCMM20+V-Parkolo]. Innen a zöld kereszt jelzésen kell elindulni, majd a Szent Miklós-forrásnál keleti irányba a zöld csíkra fordulni, amely már az előző pontban említett Égett-vágásig vezet. Én lefele - száraz időben - országúti biciklivel végig legurultam ezen az útvonalon. Felfele kell némi elszántság biciklivel.
Ezzel az útvonallal összeköthető a Láz-hegyi kilátó (GCVKIL) felkeresése, azonban ha nem akarsz kétszer mászni, akkor szinte végig jelzetlen utakon kell haladnod (például a Kutyatemető érintésével).
3. Dél felől a Büdöskúti turistaház a legjobb közbülső célpont N 46° 48,625' E 17° 19,725' 375 m [GCMM20+Budoskut], amely biciklivel remekül elérhető a hegységet a Keszthely - Várvölgy országúttól Balatongyörökig átszelő erdészeti aszfaltúton (vagy legrövidebben egy jól biciklizhető murvás úton Vállus felől, ami becsatlakozik ebbe az útba). Az erdészeti utakra autóval tilos behajtani!
Büdöskúttól jelzett úton a piros csík , majd piros kereszt jelzéseken, vagy a zöld jelzésen (az előző pontban említett Szent Miklós-forrás érintésével) lehet feljutni a ládához, mindkét esetben némi szintvesztéssel.
Biciklivel azonban a legjbb (és a legrövidebb) az elágazástól észak felé induló kicsit murvázott, de középen füves, szép erdészeti utat követni, amely egyenletesen emelkedve, szintveszteség nélkül vezet a ládáig (trek).
A rejtés
A láda közelében a piros kereszt észak-déli irányban vezet a lapos platón. Ez egy elég széles, fakihordásra is használt, de biciklivel is jól járható út. Körülötte az erdőt valamikor az elmúlt évtizedben felújították: most csak néhány magasabb fa emelkedik ki az erdővágás után felnövő 5-10 méter magas újulatból. A megadott koordinátákhoz egész közel egy szép nyiladék keresztezi az utat, a kereszteződésben pedig egy kisebb magasles áll. Innen már látszik az a kicsit kimagasló barkóca berkenye, amely egy tölgy közvetlen szomszédságában áll tőlünk kb. harminc méterre. (Magas, vékony, látszik, hogy a közelmúltig egy zárt erdőben állt, felfelé törekedett.) A kereszteződéstől pár lépésre délre egy kis ösvényke vezet be hozzá. A berkenyétől egy-két lépésre kelet felé egy száraz fatörzs fekszik. A ládát annak belsejében keresd.
ZÖLDSPORTOS vitorlázás - HELYETT - a Balaton-parti, nemrég megjelent rejtések felkeresése.Kessertalálkozó ismerős játékosokkal. Már csak kettő hiányzik a célbaérkezésig.
Stílszerűbb lett volna utolsónak megkeresni a sorozat ládái között, de most adódott egy remek lehetőségem ide eljutni.
Az eső is elállt mire felértem.
Balatongyörök felől oda-vissza végül 16 km lett a Szobakű-barlang ládájával együtt.
Annyival helyesbíteném a ládaoldal leírását, hogy a Vár-domb (338 m) volt a megye legmagasabb pontja, amikor a Keszthelyi-hg. Veszprém megyéhez tartozott.
A nagyszüleim Zala megyeiek. Édesanyám a 60 as években eljött Zalábol Fejérmegyébe munka után. S ittragadt. Családot alapitott. Én már itt születtem. De nagyon sokat jártunk gyerekként s felnőttként is . Zala megye szivében, a Göcsejben laktak ők sajnos azóta már egy kihalt faluban. A nagypapa kb 20 évig egyedüli állandó lakoja volt a kis településnek. Becsvölgye részeként szereplő Kereseszegnek. 102 évesen hagyott itt bennünket s a kis falucskáját. Sajnos szilárd burkolatu ut nélküli kis település volt. Esős időben a közlekedés arrafele nem volt egyszerü. Gyerekként s felnőttként rengeteget jártuk az erdőket. Ezért is nagyon örültem, hogy elinditottátok a megyék legmagasabb pontjait bemutató sorozatot. Abban biztos voltam, hogy ide mindenképp el kell jönnöm. Mára esett a választás. A sok eső után azért néha csuszós volt a meredekebb domboldalon felmenni. Sajnos a pont közelében kicsit gondba is kerültem, mert a program a telefonon elkezdett frissiteni. De nem tudta végigvinni, s állandóan hibát jelzett. Kb fél óra után csak megjavult. S meglett a ládikó is. Útközbe láttam őzeket, mókusokat. Aztán kis meglepi is volt. Egy hangjából itélve igen termetes szarvasbika elbődült a közelemben. Hát meg is iramodtam a helytől Nemesvita irányába. Vadásszal is találkoztam utközben. Mondta, hogy ne sokáig bóklásszak az erdőben, mert vadászat lesz. Lehetőleg 15 óráig hagyjam el az erdőt. Ugyhogy aki erre ládatalálatra vágyik, ezt vegye figyelembe. Nagyon köszönöm, hogy elkalauzoltál Zala megye számomra eddig ismeretlen részére . Nagy élmény volt az erdőben kirándulni.
A mai túra fő célja volt ez a láda. Mondanám, hogy a mai attrakcióóóó, de ahogy a rejtő is megjegyzi, itt aztán semmi különös látnivaló nincs. :-) Viszont az erdő az még ilyen hosszú aszályos időjárás után is szép. A feljutás a fennsíkra az eléggé megterhelő volt. Utoljára a Zengő csúcsára rejtett Baranya Megyei Magasság rejtésekor éltem át hasonlót. Főleg az utolsó szakasz volt nehéz. De itt fenn lágy szellő lengedezett és nagyon könnyű terepen, széles erdészeti utakon lehetett haladni. Nagyon tetszett. MM 2/20
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
BHajnával kerékpárral elfogva.:-)
ĵó kis móka volt föltekerni, főleg a defektem miatt 2 bárral. Büdöskútnál meg is örültem a pumpának a bringaszervíz ponton. Így felfelé erőlködés, lefelé meg pattogtam az 5 bárral.:-)
[g:hu+ 2.10.16]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (73 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.