A láda sziklák ölelésében, fadarabbal takarva vár.
Legegyszerűbben a kerítés mentén futó csapáson közelítheted meg.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Nógrád tetején
Ha Nógrád hegyei kerülnek szóba, a legtöbben alighanem elsőnek a Karancsra gondolnak. Valóban, a "Palóc Olümposz" hatalmas tömbjével, és a Kápolna-heggyel alkotott, már messziről felismerhető kettős csúcsával méltóságteljesen uralja a tájat Salgótarján és Somoskőújfalu nyugati oldalán. Szép és nem könnyű túraterep, meredek lejtői több mint hétszáz méter magasra törnek, a főcsúcs a
kilátóval 725 méter magasan fekszik.
Azonban mindez mégis több mint kétszáz méterrel marad el a vármegye valódi csúcsaitól!
Nógrád területe ugyanis "belelóg" az Északi-középhegység magasabb régióiba is, egyrészt nyugaton, ahol a Pesttel közös megyehatár éppen a Börzsöny tetején, a
Csóványoson át vezet, így ez a csúcs Nógrád második legmagasabb pontja.
Kelet-délkelet felé a Hevessel közös határvonal pedig felnyúlik egészen Mátraszentimre területéig - és itt, ezen a környéken halad át a 944 méter magas Piszkés-tető csúcsán, ezzel elérve a vármegye területének legmagasabb pontját.
Nógrád ezzel az országos listán is előkelő helyen szerepel: ennél csak két vármegye büszkélkedhet magasabb csúccsal. Egyrészt természetesen Heves, ahol az egész ország legmagasabb csúcsa, a
Kékes található, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén, ahol a bánkúti sípályák fölött tornyosuló, NATO-radarjáról is ismert
Felső-Borovnyákot kereshetjük fel.
Úti célunk, a Piszkés-tető
A 944 méter magasra nyúló Piszkés-tető a Mátra északi területén helyezkedik el, a Galya-tető csoportjának északi határához tartozik, a hegycsoport főgerincének nyugati végén található a Galya-tetőtől, és az arról elnevezett, közismert és népszerű településrésztől mintegy 2 kilométernyire nyugatra. A Mátra 5., Magyarország 16. legmagasabb csúcsa.
Környéke kedvelt kiránduló- és túrázó hely, közelében sok turistaút található, többek közt itt halad át az
Országos Kéktúra 20. szakasza, félúton a mátraszentistváni és a galyatetői pecsételőpontok közt.
A hegycsúcson épült fel 1960-ban a Piszkéstetői Obszervatórium, mely Magyarország legmagasabban fekvő csillagvizsgáló intézete.
Az obszervatórium
Az obszervatórium, hivatalos nevén:
HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézete Piszkéstetői Obszervatóriuma hazánk legnagyobb és legjobban felszerelt csillagvizsgálója. Itt található Magyarország legnagyobb csillagászati távcsöve, az 1 méteres tükörátmérőjű, két emelet magas
RCC-teleszkóp, és a hatalmas látómezejű
Schmidt-távcső, amivel eddig mintegy 2000 új kisbolygót, 5 új üstököst és több mint 50 új szupernóvát fedeztek fel szakembereink.
Hetente hat alkalommal, meghatározott időpontokban csillagászok kalauzolják az ide látogatókat, bemutatják tevékenységüket, eredményeiket, az obszervatórium jelenlegi három teleszkópját, valamint gyönyörű erdős területét.
FIGYELEM! Az obszervatórium megtekintése előzetes írásbeli bejelentkezéshez kötött, és a bemutató árának mértéke miatt elsősorban csoportok számára ajánlott. Egy tíz fős csoport esetén fejenként körülbelül 3000 forintra kell számítani. A jelentkezés módját, a pontos programot, a vezetett csoportok indulási időpontjait, és a létszámtól függő árakat a csillagvizsgáló
hivatalos honlapjának "Látogatás" részében lehet megtekinteni.
Ahogy az az obszervatórium kapuján is olvasható, bejelentkezés nélkül, találomra ne csöngessetek be, hiszen ez egy komoly, tudományos munkát végző intézmény.
A tágabb környezet
A láda tágabb környéke kiváló kirándulóhely, felkeresését érdemes egy nagyobb sétával, kirándulással, túrával összekötni - kinek-kinek vérmérséklete szerint. :)
Mátraszentimre és területileg elkülönülő településrészei: Mátraszentlászló, Mátraszentistván, Bagolyirtás, Fallóskút és Galyatető télen-nyáron rengeteg lehetőséget kínálnak hosszabb és rövidebb programokra egyaránt, étkezési és szálláslehetőségekkel együtt. A környék legismertebb látványosságai a téli sportokat kedvelők körében a
Sípark, az év minden szakaszában látványos panorámát ígérő
galyatetői kilátó, vagy a
Mária-kegyhely Fallóskúton.
Ezeken túl is érdemes azonban böngészni a
település honlapját, melyen számtalan egyéb programot találhattok, szállás- és gasztrotippekkel együtt.
Megközelítés
Ahogy már korábban írtam, elsősorban egy hosszabb-rövidebb túra közbeni megközelítést javaslok. Akár Mátraszentlászló, akár Galyatető felől érkezel, mindkét helyen bőséges és ingyenes parkolási lehetőségek vannak, ahonnan akár a
, a
, a
, de még a
jelzésén is érkezhetsz. A ládához, bármerről is jössz, rövid kitérőt kell tenni a
jelzésen, ahol egy szép, kelet és észak felé tekintő kilátóhely közelében találod a dobozt, a csillagvizsgáló kerítéséhez közel.
Amennyiben autóval érkezel, és csak a lehető legkevesebbet szeretnéd sétálni,
az országút mátraszentistváni elágazásánál, a Bőgős-rét szélén tudsz parkolni. (
N 47° 54,831' E 19° 53,215' 810 m [GCMM13+parkoló]). Innen a
jelzésen körülbelül egy kilométernyi út áll még előtted.
FIGYELEM! Az obszervatórium bekötőútja magánút, és behajtani tilos tábla van az elején. Kérem, hogy az esetleges konfrontációk elkerülése érdekében ezt tartsátok tiszteletben, és az előbb említett parkolónál tegyétek le az autót.
Aki tömegközlekedéssel érkezik, három lehetőség közül választhat. Ritkán, de van közvetlen autóbusz
Budapestről, esetleg sűrűbben
Gyöngyösről, vagy szellősebben
Pásztóról. A dobozhoz legközelebb eső megálló vagy az autós megközelítésnél említett parkolóhelynél lévő "Mátraszentistváni elágazás", innen a túraúton haladhatsz tovább; vagy a "Csillagvizsgáló bejárati út" - ez utóbbiról pedig az aszfaltúton juthatsz fel az obszervatóriumhoz.
A szűkebb környéken a jelzett túrautak mindegyike gyakran járt, ezért vegetációs időszakban is jól láthatóak és jól követhetőek. A doboz környékén sem kell számítani csalánerdőre, szederindás bozótosra vagy hasonló finomságokra. A Mátra adottságaiból következően azonban gyakoriak a meredekebb, esetenként csúszósabb szakaszok, valamint a szárazabb időben is nedvesen maradó területek. A túrák tervezésekor, akár erőnlétről, akár ruházatról vagy eszközökről legyen szó, ezeket vegyétek figyelembe, hogy a ládázás valóban élmény legyen és ne bosszúság.
Érdekességek
Az obszervatóriumról neveztek el egy magyar tudósok által 2002-ben felfedezett kisbolygót, mely a
37432 Piszkéstető nevet kapta.
Az obszervatórium területén két webkamera is működik. A
nyugati kamerán a hegyvonulatokat csodálhatjátok meg, illetve aktuális időjárási támpontot is adhat.
A másik viszont egy egyedülálló,
az egész égboltot áttekintő kamera. Ha egy reggel visszanézitek rajta egy felhőtlen, csillagmiriádos éjszakai égbolt gyorsított felvételét, igazán különleges látványban lehet részetek.
Zárszó
Köszönöm, hogy elolvastad ezt az oldalt. Fentebb az MGKE szervezésében 2024-ben megvalósuló "Megyei Magasságok" eseményláda-sorozat Nógrád vármegyei pontjáról, a Piszkés-tetőről és annak környezetéről olvashattál. Remélem, hamarosan a láda megtalálói között üdvözölhetlek! Kérem, logodban pár mondatban mondd el élményeidet, tapasztalataidat, oszd meg a közösséggel a túra során készült fotóidat.
Ha Nógrád vármegyéről és turisztikai programjairól többet is szeretnél megtudni, keresd fel
ezt az oldalt.
A ládaoldalhoz felhasznált források az adott helyen linkelve találhatóak, képek esetében a képcímekben vannak jelezve.
Mindenkinek emlékezetes túrákat kíván a láda
rejtője.