Lassan már mindenki előtt ismeretes a régi baráti kapcsolatunk a Macimúzeummal Rákóczifalván. A képek erről (is) mesélnek.
A rejtés apropója
2023-ban sógornőm (Eszter, a Laja nővére) szólt: van egy öreg mackó, amelynek utolsó esélye a Macimúzeumban lenne. Lajával kigondoltuk, hogy - mivel Eszter is szeret kirándulni - menjünk el hármasban, mentsük meg azt a medvét. A rejtés gondolata már akkor is felmerült, de azután mindig közbejött valami...
Nemrégiben egy kedves barátunkkal beszélgetve feldobta a kérdést: a maciknak miért nincs még ládája? Gondoltam ez JEL! Itt az idő!
Ez most tényleg egy személyes indíttatású rejtés lesz, de aki felkeresi, annak bizton mondhatom: "hűűha!" élmény lesz ott lenni!
Megközelítés
Autóbusszal a
Városháza megállónál szálljatok le a 4620, 4621, vagy 4622 számú - Szolnokról vagy Szolnokra menő járatokról. Segítség:
Menetrendek.
Autóval itt célszerű megállni:
N 47° 5,306' E 20° 13,604' 48 m [GCBAP+parkoló]
Rákóczifalva története
A település a török kor végén pusztult el. Thaly Kálmánnak a Rákóczi-kor történetírójának kutatásai szerint II. Rákóczi Ferenc 1704-ben Szegedről telepítette ide a lakosságot.
Az 1704 és 1706 között épített kastély lett a központja az uradalomnak. A szabadságharc leverése után a kastély báró Malonyai, majd a kincstár tulajdona lett.
1882-ben a telepesek úgy határoztak, hogy a község neve Rákóczifalva legyen. Így állítottak emléket a nagyfejedelemnek, kinek egykori birtokán kaptak új otthont.
(A kastélyt a későbbi időkben sajnos elbontották, az anyagát felhasználták.)
A Macimúzeum története
A macihad a világ számos mackójátékgyárának a kollekciójából származik. Származásuk mellett az is érdekesség, hogy ruházatuk a történelmi korok öltözködési stílusát is feleleveníti. A ruhák- és a jelmezek nagy részét, néhai
özv. Balázs Antalné, Piroska néni (aki április 2-án lenne 90 éves) kezdte tervezni, varrni. A Múzeum nevében a
BAP az édesanya emlékét hordozza. Ezt a családi szenvedélyt vitte tovább a fia, a rákóczifalvai születésű Balázs Antal és családja.
A macik száma évről-évre gyarapodik. A legidősebb, régi farostos macik kora 100 év fölött van.
"Schwajda György tanácsokért, Rátóti Zoltán kertészkedni járt hozzá éveken át. Restaurátor, látványtervező, költő és festő, ötletgazda vagy múzeumtulajdonos? Mindez egyszerre
Balázs Antal, a sokoldalú tulajdonos, aki azonban főként a rákóczifalvi macimúzeum által vált országosan ismertté. (A cikk 2012-ben jelent meg)
Balázs Antal szintén fantasztikusan elkötelezett párja, felesége:
Papi Bernadett mutatja be a Múzeumot ebben a
YT-videóban.
Ma már kb. 1600 maci van. Mivel nincs hely mindegyikük egyidejű bemutatására, ezért folyamatosan cserélődnek a múzeumban.
A világ minden tájáról kaptak már mackót, sőt híres emberek egykori játékaival is büszkélkedhetnek, így például a Latabár Kálmánéval.
A videóban - többek között -
- láthatóak azok a saját készítésű macik is, amelyek egy-egy hírességet, vagy híres zenekar tagjait formázzák meg,
- megtudhatjátok, mit kell tenni a régi lemez-doboz gyűjtemény darabjaival,
- mit találtak egy restaurálandó kanapé belsejében, vagy
- mi a kapcsolat egy mackó és egy császárné derékbősége között...
2008-ban a szervezők kezdeményezésére a macik világ körüli útra indultak.
(Az utazó Kuruc-macik ruházatukban is Rákóczi Ferenc emlékét őrzik.) Magánszemélyeket, sztárokat, hírességeket kísértek el külföldi útjaikra, ahol képes beszámolókat készítettek az aktuális hely nevezetességeiről. Mára sikerült az összes kontinenst beutazniuk, rengeteg célállomással, gyönyörű környezetekben.
Így került hozzánk a kis Kuruc 2022-ben. Azóta nagyon sok kirándulásra vittem/viszem magammal, akár csak Lajával ketten-, akár 20-50 fős csoporttal utazom. Vicces, amikor furcsán néznek rám. :) Van aki kérdez, van akin látom hogy szeretne kérdezni, de nem mer... Olyankor mindig elmondom, hogy nem, nem az alvómacim, nem is a gyerekkori játékom, hanem... és "ez itt a reklám helye". elmondom a tudnivalókat. Ez nagyon szokott tetszeni múzeumokban, kiállítótermekben is. Elmesélek egy sztorit, ami mostanában történt: nyilvános mosdóban épp kezet mosok, bejön egy nő. Rámnéz, köszön, tétován azt kérdi: "MACI?" és egymásra mosolyogtunk... Örültem, kezd beérni a vetés, mert ha tudja, hogy "Maci", akkor azt is tudja, hogy hol van Rákóczifalva, és a Macimúzeum!
Egyéb - ajánlott - látnivalók Rákóczifalván
Régi idők háza, amely szintén a Balázs házaspár munkáját dicséri.
Az öt teremből álló igényesen felújított parasztház nem mindennapi gazdag kollekcióval rendelkezik. Az életszerűn, antik bútorokkal berendezett helyiségek vitrinjei rejtik a Dudás család gyűjteményét. Több száz darabból álló antik vasaló gyűjtemény, színes régi szódásüvegek, különleges kávédarálók gyűjteménye, bögrék, órák, fémdobozok, mozsarak... Aki meg szeretné tekinteni ezeket és a többi érdekes tárgyat, akkor a jó idő beköszöntével látogasson el Rákóczifalvára és térjen be a Régi Idők Házába!
Cím: Rákóczifalva, Rákóczi Ferenc út 9.
Telefonos bejelentkezés: +36307420547
Éden Madárpark, amit szintén
Tóni és Detti üzemeltet. Gyerekekkel ez is érdekes lehet!
50 fajta tollas különlegességgel ismerkedhetnek meg azok akik ellátogatnak ide: több mint 20 fajta ázsiai díszfácán Tajvanból, Mianmarból, Kínából, Tibetből. Különleges foglyok és fürjek, egzotikus gerlék, azoknak akik egy különleges élményben szeretnének részesülni.
Cím: Rákóczifalva, Vasvári Pál út 48., Tel.:+36702680009
Nyitvatartás: sajnos
átmenetileg zárva, de van remény, ne maradjon ki a látnivalókból.
Jean Béliveau emlékpark
2007. január 6. szombaton Rákóczifalvára érkezett egy kanadai vándor, aki a település előtt tudta maga mögött a negyvenezredik kilométerét. ... Szolnoktól a rákóczifalvi természetjárók kis csoportja kísérte, akik vendégül is látták. Ekkor született a Világlépés-emlékmű ötlete is: a vándort friss betonba léptették, az akkor 31. pár cipőjét újra cserélték és a Macimúzeum tárlatába vették több más személyes relikviával együtt. A közeli Macimúzeumban méltóan megemlékeznek a világjáróról.
A Turista Magazin 2014.07.03-i számában van egy érdekes cikk:
113 millió lépés a Föld körül - emlékparkavatás Rákóczifalván
A ládaleírás szerkesztése alatt írtam Jean-nak, aki azonnal válaszolt is. Ezt írta: "Szia Szilágyiné Marcsi. Nagyon sok szép emlékem van Magyarországról és Rákóczifalváról, és sok barátom is van, akik a szívembe vésve. Kérem, köszöntse meg barátaimat a Medvemúzeumban."
Már nem tart nyilvános előadásokat. 2022 novemberében Kolumbiába utazott, hogy tuktuk segítségével felfedezze Dél-Amerikát, és ott éljen. Jelenleg a Paraguay folyó közelében építi a házát.
Az emlékparkot itt találod:
N 47° 5,303' E 20° 13,543' 47 m [GCBAP+park]
Ha megéheztek, szívesen ajánlom a
Maci Laci Gyorsétkezde & Pizzeria igazi retro hangulatú kis kajáldáját, és finom pizzáit.
Cím: Rákóczifalva, Szent László Király út 74. 442 sz. út mellett.
Telefon: +36202558777.
E-mail: macilacibufe@gmail.com
És aki még nem járt erre, a település határában egy plusz geoládát is begyűjthet:
Bivalytói (Bivaly-tói) tanösvény (GCBTO)
Remélem tetszeni fog ez a rejtésünk is. Megtisztelnéd a munkánkat, ha néhány mondatban, esetleg pár fotóval feldobnád a láda oldalát. :)
Kellemes élményeket kívánunk:
Marcsi és Laja
Kedves DenkeT!
Szeretettel gratulálunk a
P1-es találatodhoz! Reméljük neked is tetszett a hely, és mesélsz majd róla az ismerőseidnek is, hadd fedezzék fel minél többen.
További sok ládatalálatot kívánunk Neked:
Marcsi és Laja