Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2004.04.09 00:00
Utolsó lényeges változás: 2018.12.25 18:28
Utolsó változás: 2020.03.30 18:34
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: lepke és zsöffenet, Pomisa
Ládagazda: Pomisa Nehézség / Terep: 3.0 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4800 m
Megtalálások száma: 204 + 3 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
WAP: Első pont: 8x8x5cm-es láda egy nagyobb fatönkben. Második pont: 15x10x6 cm-es láda a patak jobb partján, sziklaüregben, kövekkel takarva.
1. N 46° 15,505' E 18° 20,873'
2. N 46° 15,728' E 18° 20,923'
Jelszóképzés: 1.pont, 2.pont
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Egy fárasztó túrára invitállak benneteket a Csepegő-árokba.
Megközelítés
Autóval parkolni itt tudunk: N 46° 15,060' E 18° 20,195' 476 m [GCcsep+parkoló]
Innen induljunk tovább az aszfaltos úton le a völgybe (térkép nem jelzi az utat ). Gyaloglás közben, ha szerencsénk van, találkozhatunk őzekkel és szarvasokkal. Az úton itt forduljunk balra a N 46° 15,084' E 18° 20,924' 257 m [GCcsep+balra] zöld kereszt felé A jelzést követve elérjük a pontokat és a látnivalókat. Úthossz a parkolótól oda-vissza kb 9600m
15x10x6 cm-es láda a patak jobb partján, sziklaüregben, kövekkel takarva.
Csöpögő-forrás
Vékény településtől délnyugatra tartó Csepegő-árok keleti oldalában található a forrás. Megközelíthető a jelzésen, ahol a fára a jel fel van festve. A forrás a völgy talpa felett egy jól felismerhető sziklás tömbökkel jellemezhető hely közelében jelentkezik. A természetes állapotában feltörő víz egy vékony cső segítségével távozik a sziklafalból. A kis csövön keresztül a mohás sziklafalra, s arról 2 m-re a patakba csöpög le a víz. Innen az elnevezés is. A sziklán a felirat fekete gránit táblán látható. A forrástáblát 2009-ben Biki Endre Gábor és Borbély András építette be. Szép mésztufakiválás figyelhető meg a kifolyás helyszíne alatt. A forrást stabil vízhozamú 2-4 liter/perc érték jellemzi.
Vékényről röviden
Vékény a Kelet-Mecsek legkisebb, alig 160 főt számláló, szelíd lankák közt megbúvó települése. A Völgységi-patak völgyében fekvő falu Kárász és Szászvár között félúton, a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet északi határánál fekszik.
Jó tanácsok a túrára
Mindenképp túracipőben vagy túrabakancsban gyere!
Hozz magaddal megfelelő mennyiségű vizet!
Esős időben ha lehet, ne keresd meg a multit, mert az út többször keresztezi a patakot, ami kiáradhat.
Tavasz van , itt a ládarejtés ideje! Igaz, hogy ma végig esett, de egy igazi "keselő" ettől nem riad vissza.
A láda eltűnt, ezért pótoltam.
Új helye a patak jobb partján, sziklaüregben, kövekkel takarva.
Sajnos az odavezető út elején ember-rontotta környezetet látunk, de később igazán szép az erdő.
A Csepegő-árok Vékénytől déli irányban húzódó, vadregényes völgye a Keleti-Mecseknek.. A zöld kereszt jelzésű turistaút vezet végig rajta. Benne található a Csöpögő-forrás, amely nevét onnan kapta, hogy egy kis vályún keresztül csöpög le a víz a patakba. Érdekes sziklaalakzatok láthatók itt, hasonlítanak a Hidasi-völgy mohás köveire.
Vékény a Völgységi-patak völgyében a Kelet-Mecsek talán legkisebb, szelíd lankák közt megbúvó települése. Írásos emlékek szerint az Anjou-korban szláv nemzetiségű falu volt. Elnevezése a Velek személynévből származik. 1720 körül született címerén a három rózsa Árpád-házi Szent Erzsébet jelképeként a falu vallásosságára, az eke és csoroszlya a földművelésre utal. Ipari műemléke a több mint 200 éves vízimalom.
Jó kirándulást kívánok!
2006. 04. 18-án elhelyeztük a harmadik, javított kiadású ládát. Jó lesz igyekezni, mert a dobozban lévő füstölő nem szereti a nedvességet, és élvezhetetlen lesz.
Érdemes kissé nagyobb túrát is erre tervezni, mert feljebb haladva a zöld kereszten nagyon szép, elvadult az erdő.
A zöld kereszt találkozik az "Árnyas" kulcsosháznál a sárga csíkkal, amely Kárászig vezet, és a piros kereszttel, amely Magyaregregyig megy. De a kulcsosháznál ezeken kívül is számos lehetőség van szebbnél-szebb túraútvonalakat választani.
Ládatörténet:
2014: A ládát adoptáltam (Pomisa)
2017.03.08: Köszönöm a ládacserét zalajaronak, Zerginek és Bubukanak!
2017.05.24: A ládát átalakítottam multivá.
Sikeres megtalálást kívánunk:)'
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Meglepően kemény terep fogadott minket. Elkecmeregtünk a pontokig, aztán siettünk vissza az utóhoz. Szép hely, most jeges csúszós saras küzdelem volt :) [Geoládák v4.5.4]
Vörösfenyő turistaháztól közelítettem meg a völgyet. Az 1. pontot megtaláltam. A 2. pontnál felülről nagyon meredek volt a terület, nem mertem leereszkedni, pedig egészen közel voltam hozzá. Vékény felé a zöld + haladva a tehenek közt találtam magam, mert a gazda leterítette, utána a kerítés mellett szűk utakon jutottam be a faluba. Kalandos volt a vége. Sajnos félsiker. A csatolt fotók alapján kérem a jelszó nélküli találat elfogadását! Köszönöm szépen!
Nyolc fős nyugger kirándulócsapatot vezettem az egykori rejtésemhez és jóval tovább, egészen Vékénytől Óbányáig 15km-t. Mit mondjak, leszerepeltem, már ami a rejtést illeti, a második ponthoz nem mertem lemenni, bevallom, ezt a jelszórészletet kitaláltam, illetve ez volt az én régi jelszóm. Egészen biztosan átalakult húsz év alatt a környezet, mert háromszor is voltam itt annak idején, és semmilyen extra nehézségre nem emlékszem, már akkor is gyáva voltam, úgyhogy akkor tuti nem rejtek ide. Szerintem az erózió elvitte a földet, és ami még rosszabb, a Csepegő-árok nem csepegett, nem volt az árokban víz, ez a látványvilág kimaradt.
Azonban az erdő szépsége kárpótolt bennünket, az út elején a csalánkezelés is megtette a hatását, lévén mindig csak szoknyában közlekedem, hehe.
Vékényben parkoltunk, innét indultunk körtúrára a Vörösfenyő-kulcsosházhoz és a PCKOL útvonalon vissza. Bár a patakban nem volt sok víz, a túra így is vadregényes volt.
Köszönjük a lehetőséget.
Ezt a multit a visszaútra "tartogattuk" és ezáltal a két pontot sorban érintettük. A Vörösfenyő-kulcsosháztól lefelé ballagva a völgyben láttunk nagy kankalin-bokrétákat, környezeténél idősebb hagyásfákat is. A völgyben ereszkedve pedig egyszer csak egy zuhataghoz értünk. Innen az út vonalvezetése technikásabbá vált a meredek oldalban. Hamarosan egy újabb zuhatagot pillantottunk meg jóval alattunk, a völgytalpon. Leereszkedni hozzá még a kisebbik feladat volt; visszamászni az útra annál nagyobb kihívás. De legalább - a nap során egyedül itt - láthattunk májvirágokat is. A második ponthoz (Csepegő) picivel könnyebb volt lemenni, ám itt a ládáért kellett többet dolgozni, de azt is gyorsan megoldottuk. Itt is van egy vízesés, aminek a karakterisztikája eltért a másik kettőtől. Így lett teljesebb a kép. Ide kevesen jönnek le, mert az úttól karnyújtásnyira egy madárfészket is találtam. Kicsivel odébb meg egy olyan szúrós csodabogyó cserjét, amin nagyon sok piros bogyó virított. Innen hamar kiértünk az erdő szélére, hogy egy nem túl izgalmas szakasz után ismét Vékény utcáit járjuk. Azt hiszem, hogy a Kelet-Mecseknek egy nem túl sokak által járt részét sikerült ma bebarangolnunk.
Mecseki sétánk végén szedtük össze - fordított sorrendben. Mindkét pont látnivalója tetszett, bár a jelszórészletek megszerzése nem egyszerű. A Z+ faluközeli kilométerét szerintem tisztították. Most úgy-ahogy járható volt, de nyáron a sűrű szedres lesz a jellemző.
Mecseki sétánk egyik találata - fordított sorrendben. Jó volt ismét együtt sétálni egy remek tavaszias napon.
Nem egyszerű a jelszórészletek megszerzése, de megéri.
Megtaláltam Andival. A javasolt túrát tettük meg, láttunk jó pár szarvast. A sár kissé nehezítette a meredek helyeken a közlekedést, de végig élveztük a túrát.