Elhelyezés időpontja: 2007.06.03 11:20
Megjelenés időpontja: 2007.06.07 20:10
Utolsó változás: 2015.05.25 21:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: VP és Mikulás
Ládagazda: Mikulás Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 88 + 1 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP: normál méretű, vízhatlan konyhai edény (20x20x8 cm) a Pol'ana csúcsától kb. 200 méterre egy kilátás közelében. Sziklafalba rejtve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A POLJÁNA (POĽANA) hegység
Védett tájvédelmi körzet (vigyázz rá, kérlek csak turistaúton közlekedj!)
A Poľana a legmagasabb vulkanikus eredetű hegység Szlovákiában. A területén vulkáni tevékenység következtében egy hatalmas, 20 km átmérőjű tűzhányó jött létre, amely a legnagyobb európai kialudt vulkánok közé tartozik.
Területének központi részén látható a jellegzetesen katlan alakú kráter bemélyedés. Fennmaradtak az andezit lávafolyam részei, amelyek közül több kisebb területet védetté nyilvánítottak. Ezek a térségek a Kaľamárka hegy, a Melich szikla és a Bystrő vízesés. Az agglomerátumos maradványokat képviseli a Bátovi kőszikla, a Jánosík szikla és a Vepori sziklák (Veporské skalky).
A védett tájvédelmi körzet különlegessége a Hátsó Poľanán a csúcsokon lévő fenyőerdő, amely az eredeti terület legdélibb részén fekszik, andezit alapú talajon, a Nyugati Kárpátokban. Több védett és ritka növényfaj is megtalálható itt. Az állatvilágból megtalálható itt a medve, a farkas, a hiúz, a békászósas és az uhu (bagoly). A Poľana tájvédelmi körzet területe 1990-től az UNESCO bioszférikus védett területe.
(Forrás: www.polana.eu)
Innen egy kb. 2 km-es, kellemes, de azért szépen emelkedő, sétával érhető el a csúcs (1458 m) a piros jelzésen.
A csúcson N 48° 38,230' E 19° 29,000' 1458 m [GCPOLJ+Csúcs] a fák miatt nincs panoráma, a gerincen tovább haladva azonban több helyről is adódik kilátás. Az egyik ilyen pont, mely útba esik a ládához: N 48° 38,273' E 19° 28,994' 1453 m [GCPOLJ+Kilátás]
A következő pedig magánál a ládánál...
Biciklivel: gyakorlatilag "bike-in" láda az utolsó méterig. Túrázósan: Gyetváról (Detva) a vagy a jelzésen a hotelig, onnan pedig a -on a ládáig. Útközben találsz egy forrást is, ha esetleg a kiszáradás veszélye fenyegetne... N 48° 37,878' E 19° 28,219' 1320 m [GCPOLJ+Forrás] Vagy: Gyetváról a -en, majd -re térve a vízesésig, majd tovább a hotelig, onnan pedig .
A VÍZESÉS:
A legfontosabb, hogy NE HAGYD KI! A GCPOLJ célja kettős: felvinni Téged a Pol'ana csúcsára és bemutatni ezt a kellemes és egyben érdekes helyet, valamint megmutatni a Bystro vízesést! N 48° 37,327' E 19° 28,775' 988 m [GCPOLJ+Vízesés]
Miért nem lett akkor multi? Azért, mert hagyományost szerettünk volna rejteni, másrészt a vízesésnél található egy .com-os láda. Nem akartunk a "nyakára" rakni egy .hu-st! Igy foghatsz egy .com-os ládát is, ha már itt jársz :) Aki kihagyja a vízesést, amit méreteiben és szépségében, a Havasrekettyei vízeséshez tudnék hasonlítani, hatalmas hibát követ el! 23 m magasról zúdul alá a patak. Tektonikus tevékenység útján keletkezett, a lávafolyam egy részének süllyedésével. A természeti csoda kb. 1 km-re van a hotel parkolójától, de nem a csúcs irányába, hanem abba az irányba, ahonnan feljöttél a parkolóig. (Töltsd le a segédkoordinátákat!) A zöld jelzésű turistaút a Bystrý patak mellett halad, majd egyszer csak egy szép kilátású helyhez érkezel, innen már sejted a mélységet és hallod az erős zajt... Indulj el lefelé a vaslétrákon. Vigyázz, mert csúszik! A .com-os láda a vízeséstől lefelé haladva (kb. 50 métert) balra egy bivakban (kis barlang) található. A vízesésnél is van egy napló, oda is "belogolhatsz" :)
HA MÁR ÚGYIS ERRE JÁRSZ...
Nekünk nagy élményt nyújtottak a következő közelinek nevezhető geoládák, illetve az általuk bemutatott helyek:
.hu-s láda: GCRUZI Rózsaszállási víztározó és Divény vára
Javaslom a Felvidék térkép letöltését a Openmaps honlapról.
Kellemes felvidéki kirándulást kívánunk!
VP és Mikulás
A rejtők nem vállalnak semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagylüke és AkosGy társaságában, tarka erdős őszi túra. Hotelig nem lehet autózni, vízesés parkolónál viszont lehet sátrazni. A régi létrákat lebontották, és új lépőrácsok, létrák, viaferráta sodronyok készülnek.
Egynapos Polyána-túra nagyobb társaságban. Hajnali kiautózás után indultunk a vízesés alsó parkolójából fel a csúcsra, majd onnan - a több autó adta logisztikai lehetőséget kihasználva - le a Kalamárka sziklatömbjéhez.
12 éve jártam itt utoljára, akkor csak a vízeséshez mentünk le, a csúcsra (és így a ládára) már nem jutott idő. Most kiváló időben, gyönyörű őszi színekben pompázó erdőben túrázhattunk. Az aszályos időszak miatt kissé hervadtan csordogáló vízesés után egy kávé erejéig érintettük a hotel büféjét, majd nem sokkal később már csodálhattuk a panorámát a kilátópontokról. A kissé párás idő ellenére a környező hegyek szépen látszódtak.
A láda hamar előkerült, jó állapotban van. Köszi a rejtést!
A hotelnél nagy volt a nyüzsgés. Sok autó volt a parkolóban. Valamilyen teljesítménytúra lehetett éppen. Sokan már lefelé tartottak bringával, autóval. Fent csak pár emberrel találkoztam. A láda rendben a helyén, könnyen megtaláltam.
[fotók és bővebb log később]
Köszönöm!
[g:hu+ 2.10.4 teszt]
Két napos felvidéki kirándulásunk során ezt a ládát szántuk a végvári gyűjtögetés utánra, mert Toti régóta ódákat zengedez, mennyire gyönyörű a Polana. Emlékei szerint régen fel lehetett menni a Hotel Polanahoz, és úgy vélte, gyors kör lesz, ezért nem siettünk, előtte letettük a cuccainkat a Penzion Amalka-ba Herencsvölgyben.
Az úton felfelé szembesültünk vele, hogy a védett területre már nem lehet behajtani, csak a vízesés parkolójától lehet gyalog felmenni.
Így a túra 15-18 km és 900 méter szint a hoteltől javasolt túra kör helyett.
Ezzel semmi gond nincs, mert minden métere megéri a túrát, csodás kilátópontokat javasolt a geocaching.com is, sőt az áfonya is épp megérett, csak máshogy kalkuláltunk volna, ha tudjuk.
Mi délután 17 órakor indultunk a kocsitól és épp sötétedésre értünk le, bele kellett kocognunk, mert fejlámpát sem vittünk magunkkal.
A felfelé út eleje murvás, utána nagyon izgalmas a vízesés környéke, mert az út létrákkal folytatódik (csúszós).
Az útvonalon .com-os ládákat érdemes begyűjteni, vannak szép számmal, de az igazán érdemlegesek azok, amik megmutatják a gyönyörű a kilátópontokat.
A Hotel Polana nincs nyitva és elég elhagyatott, de az aljában működik a büfé, a bejárattal szemben pedig az itt élő maci populációról szuper info tábla van kitéve, amiről megtudhatjuk a macik nevét, korát és súlyát.
Tovább innen a Polana-csúcsra gyönyörű fennsíkon és sípályán vezet az út. A láda könnyen meglett és szuper állapotban van, és mindenkit biztatunk hogy keresse fel a kb. 200 méterre lévő kilátópontokat is, ahonnan jól látszik a következő napi programunk, a Vepor-csúcs, illetve a teljes vulkán kalderája.
Út közben szarvassal és rókával találkoztunk, medvével szerencsére nem :)
Köszönjük szépen a ládát és az idegenvezetést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Még soha nem jártam erre, lenyűgözött a táj szépsége, köszönöm, hogy idevezettél.
A rejtés hibátlan állapotban van, odafelé rengeteg áfonyás ettünk.
A forrásban sajnos épp nincs víz. A vízesésre nem volt időnk, úgyhogy mindenképpen visszatérünk. [Geoládák v3.12.10]
7 év után újra a Pol'anán (most hatodszor).
A láda teljes épségben várja a megtalálókat. A hegy is a régi. A lucfenyők közül viszont egyre több kiszárad és kidől, így egyre több helyen lehet kilátni a fák között. (Idővel újra "poljána" lesz a csúcs is.)
A csúcs felől érkezve kb. 300 métert továbbmenve balra és jobbra is P3 jelzésű kis kitérő kilátópontokhoz. Balról a teljes kráter látszik, jobbról pedig a Klenóci Vepor (GCtars).
Az áfonya sajnos leérett, csak pár szemet találtunk, málnát is csak keveset.
Kiadós hegyi túra szép környezetben, némi esővel. Az útvonalat a GPS döntötte el, mert az ajánlott parkolópontot beírva mégis a vízesés alatti, a z- jelzésen lévő sorompó előtti parkolóhoz navigált. Egyébként a hegyet felkeresők többsége is ezt használta. Csodás ez az útvonalrész, a cache kétségkívül lenyűgözőbb és kalandosabb része. A hegytetőről egyre korlátozottabb a kilátás, fejlődik a növényzet.
Egy nagyon jól sikerül felvidéki kirándulás közben ejtettük útba ezt a helyet. Kis bemelegítő várnézés után ezt a túrát terveztük a fő attrakciónak. A megadott ponton parkoltunk és onnan sétáltunk fel a Polyána tetejére. Gyönyörű virágos rétek és szép fenyőerdők váltogatják egymást. Mesés környék ez, egy egész napot el lehetne itt boklászni. Nekünk viszont kapkodni kellett a lábainkat, mert a tetőre felérve csúnyán beborult és az ég is dörögni kezdett. Villámgyors logolás után tapostunk vissza az autókhoz. Nem voltunk elég gyorsak, mert útközben lecsapott ránk egy intenzív zápor és rommá áztunk :)
Nagyon tetszett a hely, köszönjük az invitálást. Jövök én még erre, akár áfonyaéréskor, akár téli hótalpazás keretében.