Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2007.06.03 11:20
Megjelenés időpontja: 2007.06.07 20:10
Utolsó változás: 2015.05.25 21:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: VP és Mikulás
Ládagazda: Mikulás Nehézség / Terep: 2.5 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 96 + 1 sikertelen + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP: normál méretű, vízhatlan konyhai edény (20x20x8 cm) a Pol'ana csúcsától kb. 200 méterre egy kilátás közelében. Sziklafalba rejtve.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A POLJÁNA (POĽANA) hegység
Védett tájvédelmi körzet (vigyázz rá, kérlek csak turistaúton közlekedj!)
A Poľana a legmagasabb vulkanikus eredetű hegység Szlovákiában. A területén vulkáni tevékenység következtében egy hatalmas, 20 km átmérőjű tűzhányó jött létre, amely a legnagyobb európai kialudt vulkánok közé tartozik.
Területének központi részén látható a jellegzetesen katlan alakú kráter bemélyedés. Fennmaradtak az andezit lávafolyam részei, amelyek közül több kisebb területet védetté nyilvánítottak. Ezek a térségek a Kaľamárka hegy, a Melich szikla és a Bystrő vízesés. Az agglomerátumos maradványokat képviseli a Bátovi kőszikla, a Jánosík szikla és a Vepori sziklák (Veporské skalky).
A védett tájvédelmi körzet különlegessége a Hátsó Poľanán a csúcsokon lévő fenyőerdő, amely az eredeti terület legdélibb részén fekszik, andezit alapú talajon, a Nyugati Kárpátokban. Több védett és ritka növényfaj is megtalálható itt. Az állatvilágból megtalálható itt a medve, a farkas, a hiúz, a békászósas és az uhu (bagoly). A Poľana tájvédelmi körzet területe 1990-től az UNESCO bioszférikus védett területe.
(Forrás: www.polana.eu)
Innen egy kb. 2 km-es, kellemes, de azért szépen emelkedő, sétával érhető el a csúcs (1458 m) a piros jelzésen.
A csúcson N 48° 38,230' E 19° 29,000' 1458 m [GCPOLJ+Csúcs] a fák miatt nincs panoráma, a gerincen tovább haladva azonban több helyről is adódik kilátás. Az egyik ilyen pont, mely útba esik a ládához: N 48° 38,273' E 19° 28,994' 1453 m [GCPOLJ+Kilátás]
A következő pedig magánál a ládánál...
Biciklivel: gyakorlatilag "bike-in" láda az utolsó méterig. Túrázósan: Gyetváról (Detva) a vagy a jelzésen a hotelig, onnan pedig a -on a ládáig. Útközben találsz egy forrást is, ha esetleg a kiszáradás veszélye fenyegetne... N 48° 37,878' E 19° 28,219' 1320 m [GCPOLJ+Forrás] Vagy: Gyetváról a -en, majd -re térve a vízesésig, majd tovább a hotelig, onnan pedig .
A VÍZESÉS:
A legfontosabb, hogy NE HAGYD KI! A GCPOLJ célja kettős: felvinni Téged a Pol'ana csúcsára és bemutatni ezt a kellemes és egyben érdekes helyet, valamint megmutatni a Bystro vízesést! N 48° 37,327' E 19° 28,775' 988 m [GCPOLJ+Vízesés]
Miért nem lett akkor multi? Azért, mert hagyományost szerettünk volna rejteni, másrészt a vízesésnél található egy .com-os láda. Nem akartunk a "nyakára" rakni egy .hu-st! Igy foghatsz egy .com-os ládát is, ha már itt jársz :) Aki kihagyja a vízesést, amit méreteiben és szépségében, a Havasrekettyei vízeséshez tudnék hasonlítani, hatalmas hibát követ el! 23 m magasról zúdul alá a patak. Tektonikus tevékenység útján keletkezett, a lávafolyam egy részének süllyedésével. A természeti csoda kb. 1 km-re van a hotel parkolójától, de nem a csúcs irányába, hanem abba az irányba, ahonnan feljöttél a parkolóig. (Töltsd le a segédkoordinátákat!) A zöld jelzésű turistaút a Bystrý patak mellett halad, majd egyszer csak egy szép kilátású helyhez érkezel, innen már sejted a mélységet és hallod az erős zajt... Indulj el lefelé a vaslétrákon. Vigyázz, mert csúszik! A .com-os láda a vízeséstől lefelé haladva (kb. 50 métert) balra egy bivakban (kis barlang) található. A vízesésnél is van egy napló, oda is "belogolhatsz" :)
HA MÁR ÚGYIS ERRE JÁRSZ...
Nekünk nagy élményt nyújtottak a következő közelinek nevezhető geoládák, illetve az általuk bemutatott helyek:
.hu-s láda: GCRUZI Rózsaszállási víztározó és Divény vára
Javaslom a Felvidék térkép letöltését a Openmaps honlapról.
Kellemes felvidéki kirándulást kívánunk!
VP és Mikulás
A rejtők nem vállalnak semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Egy kis izgalommal lefelé, találkoztunk egy macival. Ellentétes irányba haladtunk és sietősen haladt. Kb 70m-re tőlünk az erdőben a sárga jelzéses úttól. [Geoládák v4.2.1]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Az erdei ösvényt körülvevő őserdő, a kaldera belseji láprét a csodálatos vízesés magával ragad. A keményfa pallókon való séta, majd a kis forrás. Andris is teljesen elvarázsolódott, s végre idén is ehettünk áfonyát. ugyanis a hoteltől a csúcsig lehetett találni. Andris arcocskája, szája teljesen lila lett. Ízlett neki. A kilátást ugyan benőtték már a fenyők, de a nyeregről (ahhol leágazik a kék s a sárga turistajelzés azért akad bőven látnivaló messzire is) Az ösvényt még szegélyezték igazán szép narancsvörös légyölő galócák, s őzlábgombák, melyekből finom vacsi készült! Újabb remek nap. Andris mrá bőr alatt, hanem háton ,remélem legközelebb már a lábán fog jönni :-)
Tegnap még délután megpróbáltunk eljutni autóval a hotel parkolójába bízva hogy az eső elkerüli ezt a hegyet... De nem... nem kerülte el... sőt olyan zuhi jött ránk, hogy 7 km-el a parkoló előtt alig tudtunk visszafordulni... De ma reggel újra megpróbáltuk és mintha nem itt jártunk volna tegnap, olyan szép volt a táj az autóból a szép napsütésben. Szóval ma eljutottunk a parkolóig, de itt meg rá kellett jönni, hogy 1250 méteren vagyunk és nem olyan meleg az idő... Mindent magunkra vettünk, amit csak találtunk és mentünk a csúcs felé. Nagyon szép volt a padló sétány, a kis medve forrás :) és a megérdemelt kilátás a láda közelében. Természetesen utána elmentünk a vízeséshez is, ahol egy kis zápor fogadott. Szerencsére hamar elmúlt, de persze én azalatt mentem a vízesés aljához, hogy onnan is csattintsak pár képet. Ezt kár lett volna kihagyni. Bár azt is hozzá kell tenni, hogy mára ennyi volt a túra, mert a 600 méter szintkülönbséget rendesen megéreztük és a nap jó része el is telt. Meg ugye Betti lába még nincs 100%-os formában. De ez a nap is remek volt.
Idefelé jövet meg érdekes volt, ahogy az autópályát építik... Több kilométer hosszan betonelemeken fog haladni, amit sok helyen közvetlen a forgalom mellett építenek...
Köszi a rejtést!
Nagylüke és AkosGy társaságában, tarka erdős őszi túra. Hotelig nem lehet autózni, vízesés parkolónál viszont lehet sátrazni. A régi létrákat lebontották, és új lépőrácsok, létrák, viaferráta sodronyok készülnek.
Egynapos Polyána-túra nagyobb társaságban. Hajnali kiautózás után indultunk a vízesés alsó parkolójából fel a csúcsra, majd onnan - a több autó adta logisztikai lehetőséget kihasználva - le a Kalamárka sziklatömbjéhez.
12 éve jártam itt utoljára, akkor csak a vízeséshez mentünk le, a csúcsra (és így a ládára) már nem jutott idő. Most kiváló időben, gyönyörű őszi színekben pompázó erdőben túrázhattunk. Az aszályos időszak miatt kissé hervadtan csordogáló vízesés után egy kávé erejéig érintettük a hotel büféjét, majd nem sokkal később már csodálhattuk a panorámát a kilátópontokról. A kissé párás idő ellenére a környező hegyek szépen látszódtak.
A láda hamar előkerült, jó állapotban van. Köszi a rejtést!
A hotelnél nagy volt a nyüzsgés. Sok autó volt a parkolóban. Valamilyen teljesítménytúra lehetett éppen. Sokan már lefelé tartottak bringával, autóval. Fent csak pár emberrel találkoztam. A láda rendben a helyén, könnyen megtaláltam.
[fotók és bővebb log később]
Köszönöm!
[g:hu+ 2.10.4 teszt]
Két napos felvidéki kirándulásunk során ezt a ládát szántuk a végvári gyűjtögetés utánra, mert Toti régóta ódákat zengedez, mennyire gyönyörű a Polana. Emlékei szerint régen fel lehetett menni a Hotel Polanahoz, és úgy vélte, gyors kör lesz, ezért nem siettünk, előtte letettük a cuccainkat a Penzion Amalka-ba Herencsvölgyben.
Az úton felfelé szembesültünk vele, hogy a védett területre már nem lehet behajtani, csak a vízesés parkolójától lehet gyalog felmenni.
Így a túra 15-18 km és 900 méter szint a hoteltől javasolt túra kör helyett.
Ezzel semmi gond nincs, mert minden métere megéri a túrát, csodás kilátópontokat javasolt a geocaching.com is, sőt az áfonya is épp megérett, csak máshogy kalkuláltunk volna, ha tudjuk.
Mi délután 17 órakor indultunk a kocsitól és épp sötétedésre értünk le, bele kellett kocognunk, mert fejlámpát sem vittünk magunkkal.
A felfelé út eleje murvás, utána nagyon izgalmas a vízesés környéke, mert az út létrákkal folytatódik (csúszós).
Az útvonalon .com-os ládákat érdemes begyűjteni, vannak szép számmal, de az igazán érdemlegesek azok, amik megmutatják a gyönyörű a kilátópontokat.
A Hotel Polana nincs nyitva és elég elhagyatott, de az aljában működik a büfé, a bejárattal szemben pedig az itt élő maci populációról szuper info tábla van kitéve, amiről megtudhatjuk a macik nevét, korát és súlyát.
Tovább innen a Polana-csúcsra gyönyörű fennsíkon és sípályán vezet az út. A láda könnyen meglett és szuper állapotban van, és mindenkit biztatunk hogy keresse fel a kb. 200 méterre lévő kilátópontokat is, ahonnan jól látszik a következő napi programunk, a Vepor-csúcs, illetve a teljes vulkán kalderája.
Út közben szarvassal és rókával találkoztunk, medvével szerencsére nem :)
Köszönjük szépen a ládát és az idegenvezetést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Még soha nem jártam erre, lenyűgözött a táj szépsége, köszönöm, hogy idevezettél.
A rejtés hibátlan állapotban van, odafelé rengeteg áfonyás ettünk.
A forrásban sajnos épp nincs víz. A vízesésre nem volt időnk, úgyhogy mindenképpen visszatérünk. [Geoládák v3.12.10]
7 év után újra a Pol'anán (most hatodszor).
A láda teljes épségben várja a megtalálókat. A hegy is a régi. A lucfenyők közül viszont egyre több kiszárad és kidől, így egyre több helyen lehet kilátni a fák között. (Idővel újra "poljána" lesz a csúcs is.)
A csúcs felől érkezve kb. 300 métert továbbmenve balra és jobbra is P3 jelzésű kis kitérő kilátópontokhoz. Balról a teljes kráter látszik, jobbról pedig a Klenóci Vepor (GCtars).
Az áfonya sajnos leérett, csak pár szemet találtunk, málnát is csak keveset.
Kiadós hegyi túra szép környezetben, némi esővel. Az útvonalat a GPS döntötte el, mert az ajánlott parkolópontot beírva mégis a vízesés alatti, a z- jelzésen lévő sorompó előtti parkolóhoz navigált. Egyébként a hegyet felkeresők többsége is ezt használta. Csodás ez az útvonalrész, a cache kétségkívül lenyűgözőbb és kalandosabb része. A hegytetőről egyre korlátozottabb a kilátás, fejlődik a növényzet.