Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2008.03.09 19:00
Megjelenés időpontja: 2008.03.10 19:05
Utolsó lényeges változás: 2025.03.13 21:27
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: schwEster, time2go, Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.5 / 4.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1500 m
Megtalálások száma: 293 + 2 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
[szikizso, 2025.03.13 21:27]
WAP ON
Matty község külterületén, a Dráva főmedre közelében, kb. 250 cm magasan, avar alatt rejtőzik a 275 milliliteres (kb. 10*10*6 cm) négyfülű geoláda..
WAP OFF A tanösvény a Duna-Dráva Nemzeti Park védett területén van, ezért kérem, hogy a kirándulás során a kijelölt úton haladjatok. Tilos mindennemű gyűjtés - kivétel: kellemes emlékek és fényképek.
Bevezető
Déli határfolyónkhoz hívlak Benneteket egy kis sétára, melynek során betekintést nyerhettek a gátak közé szorított vad folyó élővilágába. Az út mentén még egy jelentős kárókatona-telepet is megfigyelhettek, amelyről a terület a nevét kapta: Kormorános-erdő.
A Dráváról
Hazánk harmadik legnagyobb folyója Dél-Tirolban (Olaszország) ered. Ausztrián, Szlovénián át, majd hosszan a horvát-magyar határon folyik, míg végül, 749 km megtétele után, a Kopácsi-rétnél a Dunába torkollik. A lusta Dunához és a még lustább Tiszához képest vad hegyipatak: nagyobb az esése és ezért gyorsabb a folyása is. Az, hogy befagyjon, évszázados ritkaság.
A baranyai folyószakaszt az 1970-es években szabályozták: a medret kősarkantyúkkal terelték el, a partot kövezéssel védték. Ennek következtében a meder kimélyült, a kanyarulatok eltűntek és a holtágak vízellátása bizonytalanná vált.
Kormorános-erdő
A magyar-horvát határ nem követi a Dráva fősodorvonalát, ezért több olyan terület van, amely ugyan hazánk része, de a folyó túlpartjára esik. Az ilyen "enklávékban" azután tobzódhat a természet, hiszen ide ember csak nagyritkán teszi be a lábát. Jellegzetes példa erre a jobbparti, 70,4 és 72,2 folyamkilométer közötti partszakasz, ahol 1986. körül kárókatona-kolónia jött létre. A FOLYÓ EZEN SZAKASZÁN A TÚLOLDALRA ÁTKELNI TILOS! (kivéve szakhatósági engedéllyel)
A más néven kormoránnak (latinul: Phalacocorax carbo) is nevezett, sötét színű, lúd nagyságú vízimadár magas fákon, fészektelepeket alkotva költ. (A fák idővel, a savas ürülék hatására elpusztulnak.) Szinte csak 5-25 cm hosszú halakat fogyaszt és 2-3 fiókáját is azzal eteti.
A telep és környéke (32,6 ha területen) csak engedéllyel látogatható erdőrezervátum. Tipikus ártéri ligeterdő: a part mentén bokorfüzek, távolabb fehér fűz, fehér nyár, fekete nyár a fő állományalkotók, szórványosan kocsányos tölggyel, magyar kőrissel.
További látnivalók, érdekességek 1. Három folyó kerékpáros túraútvonal
A tanösvény két végpontja N 45° 45,944' E 18° 16,226' 97 m [GCKARO+NYUGAT] és N 45° 45,894' E 18° 16,898' 97 m [GCKARO+KELET] érintkezik a Dráva árvízvédelmi gátjának koronáján haladó, osztrák-szlovén-horvát-magyar regionális összefogással kialakított Három folyó túraútvonallal. Az út teljes hossza kb. 650 km, a Mura forrásától Mohácsig tart. 2. Gátőrház, vízmércével
Folyó mentén élő "vízi" embereknek talán nem, de hozzám hasonló "szárazföldieknek" érdekes lehet a N 45° 45,904' E 18° 17,200' 97 m [GCKARO+GATORHAZ] gátőrház és a közeli vízmérce. A házhoz északról raktárak csatlakoznak, amelyekben ennek az elsőrendű árvízvédelmi fővédvonalnak a biztosításához szükséges anyagokat, eszközöket tárolják. 3. Volt határőrségi objektum
Egy más kor emlékét idézi a N 45° 46,212' E 18° 17,221' 97 m [GCKARO+ORTORONY] ponton levő volt határőrségi objektum: a "Tito, a láncos kutya" ellen a déli határ mentén végighúzódó (Zalában geoládával is megjelölt) "Magyar Maginot-vonal" részét láthatjuk itt. 4. Mattyi Madár Emlékpark
Innen csak néhány km-re van az a különleges emlékpark (GCMMEP geoládával), ahol a hazánkból eltűnt madárfajoknak állítanak emléket. Érdemes megállni és elgondolkodni egy kicsit: "a földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön".
Megközelítés Kerékpárral: Az alaposan kitáblázott Három folyó túraútvonalat követve Drávaszabolcs vagy Siklós irányából. Tömegközlekedéssel:Autóbusz alig közlekedik errefelé: Mattyig még naponta kb. 10 járat, de Keselyősfapusztáig már csak 2-3 járat jut el. (Javasolt megálló: Gyűrűspuszta, szövetkezeti italbolt.) Személygépkocsival: 1. Drávaszabolcson át: Az 58-as főút belterületi szakaszáról N 45° 48,331' E 18° 12,654' 98 m [GCKARO+DRAVASZABOLCS] ponton letérve Gordisán Mattyig, ott a N 45° 47,912' E 18° 16,017' 98 m [GCKARO+MATTY] ponton az Y-elágazásban jobbra. Innen érdemes a Három folyó túraútvonal tábláit követni a gátőrházig. 2. Siklóson át: Siklóson a vár mellett N 45° 51,128' E 18° 17,931' 109 m [GCKARO+SIKLOS] ponton letérve dél felé Mattyig, ott az Y-elágazásban balra - és innen megegyezik a másik megközelítési úttal.
Ládatörténet
2021.05.18 08:15 Frissítettem a ládaadatokat az oldalon és feltöltöttem néhány új, a jelenlegi állapotokat jobban tükröző képet.
2021.05.17 17:30 V_Gabor, mint logbíró a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és "a rejtő inaktivitása miatt" betegre állította.
2021.04.16 16:30 140 kilométeres ládakarbantartó kör során pótoltam a ládát az eredeti multi hagyományos pontjának helyén.
2008.03.10 19:05 Az első jelentős Születésnapi Ládadömping alkalmából megjelenik a multi geoláda.
2008.03.09 19:00 Elhelyezem a hagyományos dobozt.
2008.02.11 Benyújtom moderációra a ládatervet, amelyet a moderátorok többsége (+6/-1) támogat.
2008.02.09 A Duna-Dráva Nemzeti Park által szervezett Kikerics túra után Anyu és a kessergyerekek társaságában felmértük a terepet.
Sikeres kincskeresést!
Források
http://ddnp.nemzetipark.gov.hu/index.php?pg=menu_1994
http://hu.wikipedia.org/wiki/Dráva
DDNPI: Dráva-menti tanösvény. Tájékoztató táblák
http://www.ddkovizig.hu/page.php?id=137
Állapot: beteg
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mint ládadoki a geoládát az utolsó bejegyzések vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Láda hiába keresése után kezdtem el olvasgatni, hogy mások se találták. Mivel nem volt betegre állítva, ezért nem készültem előre. Képek alapján szeretném kérni az elfogadást. Köszönöm. [g:hu 1.6.4a]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.5.4]
Se kormorán (legalábbis most), se láda. A fa egyébként fantasztikus, de a törzsek (ágak) közötti eredetinek megfelelő rejtés, kivitelezhetetlen. A fának támasztott létra minden arra járót arra csábít, hogy kapaszkodjon fel az ágak közé, így itt egy időtálló rejtés lehetetlen.
A jelszót ezért több helyre is felírtuk. A kéreg nélküli vékonyabb ágon és a fára szegezett fatábla aljára írva is megtalálod.
Szintúgy, mint a másik helyen, itt sincs meg a láda. 2023 augusztusi az utolsó megtaláltam log. Ugyan lehetséges, hogy csak 2024 tavaszán veszett el a ládika, mégis kevés volt ez az idő, hogy betegre legyen állítva, vagy pótolva legyen a doboz.
A rejtőt teljesen felesleges felhívni. Javítottuk volna a rejteket, ahogy előzőleg mások is megtették, de aki ilyen bunkó, értetlen, annak nem jár a segítség...
"Ezzel nem segítesz semmit" "Majd kimegyek, javítom"
Na az ilyen igénytelen "ládagazdáktól" mentsen meg az ég mindenkit.
Kis pozitívum: Itt legalább lehetett látni valamit a vízből :)
[Geoládák v4.5.2]
A mattyi Madár-emlékpark (GCMMEP) után próbáltam megkeresni ezt a ládát. Bár amikor Alsómiholjácon, a kastély előtt ücsörögve néztem a mára tervezett ládákat, akkor már láttam, hogy az utolsó bejegyzések is jelszó nélküli találat elfogadását kérték, mert nem találták a dobozkát. Sajnos, én is így jártam.
Az autót a gátőrháznál tettem le, onnan sétáltam hozzávetőleg 1,2 km-t. Nagyjából 1 km vezetett a töltésen, majd az utolsó 200 méter volt kellemes, erdei séta. Nem siettem, csodáltam az égig érő fákat. A rejtekadó fát gyorsan megtaláltam, a létra feltűnő ismertetőjel. Fel is másztam, körbe is néztem, de a fényképekből látszik, hogy ez az a fa, ahova a rejtő eldugta a dobozt. Ahogy az előttem járók sem, úgy én sem találtam a dobozt.
Készítettem néhány képet, remélve, hogy beszámolóm és a fotók alapján elfogadható a találat.
4 napos bringaturank utolso napjan felkerestük GCKARO és GCBORD ládák helyét, azonban egyiket sem találtuk hosszas keresés után sem. A szúnyogok és a szálló nyárfa pihe nehezítette a keresést. A rejtekadó fát sikerült beazonosítani, azonban a kihelyezett tábla szerint valakik szintén kinézték a fát titkos találkahelyül talán. A fa megmászásához létra is készült.
Kérem a fotók alapján a sikeres log jóváhagyását.
Ritával együtt indultunk a Baranyai határszéli ládák begyűjtésére. A jellegzetes fekete nyárfát a GPS segítségével gyorsan észrevettük egyből megörültünk, hogy milyen könnyű dolgunk lesz hisz egy létra is könnyíti a feljutást a rejtekhez . Korai volt az öröm mert se égen se földön nem találtuk a ládát! A képek alapján kérem a megtalálás elfogadását.
A jellegzetes fekete nyárfát a GPS segítségével gyorsan észrevettük egyből megörültünk, hogy milyen könnyű dolgunk lesz hisz egy létra is könnyíti dolgunkat. Korai volt az öröm mert se égen se földön nem találtuk a ládát! A képek alapján kérem a megtalálás elfogadását
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Szúnyogriasztó erősen ajánlott, valamint a rengeteg csapadék miatt a dráva hamarosan kilép az ártérbe. [Geoládák v4.0.2]
Biciklivel tettünk egy túrát és ez a pont is felfűzésre került. A megfelelő helyen legalább 20 percig kutattam, feltúrtam az avart, sajnos csak csúnya meztelencsigákat találtam láda helyett... Térerő korlátozottan volt, de mivel volt nálam javító felszerelés, nem szerettem volna annyiban hagyni. Telefonos segítséggel pótolva, egy fehér vitaminos dobozban zöld logfüzetbe írtuk a jelszót. (Nagy sietségemben elfelejtettem az új papírra pecsételni :D.) Szúnyog akad, a töltésen élvezetes a tekerés. Nagyon begyorsultunk, vissza is kellett gurulni pár métert.
Vékony ágakkal takartam a rejtést fent, viszont teljesen "felmenni" nem feltétlenül indokolt.
Köszönjük, ha módosítjátok majd a leírást.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Keselyősfapusztán parkoltunk. Eddig egész tűrhető az út. Felsétáltunk a gátra, majd balra indulva bementünk az erdőbe. Nagyon szép volt a táj és végre láttunk kockás liliomot is. Néhány kilométer séta után visszamentünk az autóhoz.
Köszönjük a lehetőséget.