Elhelyezés időpontja: 2008.03.09 19:00
Megjelenés időpontja: 2008.03.10 19:05
Utolsó lényeges változás: 2015.05.04 20:12
Utolsó változás: 2017.05.18 07:32
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: schwEster, time2go, Fairy
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3800 m
Megtalálások száma: 218 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP ON
madárfotó feletti latin név 2. szava
WAP OFF
Bevezető
Déli határfolyónkhoz hívlak Benneteket egy kis sétára, melynek során betekintést nyerhettek a gátak közé szorított vad folyó élővilágába. Az út mentén még egy jelentős kárókatona-telepet is megfigyelhettek, amelyről a terület a nevét kapta: Kormorános erdő.
Rejtés
Tájékoztató tábla, a madarat ábrázoló kép feletti latin név második szava (9 betű).
A ládába TravelBug nem helyezhető. A tanösvény a Duna-Dráva Nemzeti Park védett területén van, ezért kérem, hogy a kirándulás során a kijelölt úton haladjatok. Tilos mindennemű gyűjtés - kivétel: kellemes emlékek és fényképek.
A Dráváról
Hazánk harmadik legnagyobb folyója Dél-Tirolban (Olaszország) ered. Ausztrián, Szlovénián át, majd hosszan a horvát-magyar határon folyik, míg végül, 749 km megtétele után, a Kopácsi-rétnél a Dunába torkollik. A lusta Dunához és a még lustább Tiszához képest vad hegyipatak: nagyobb az esése és ezért gyorsabb a folyása is. Az, hogy befagyjon, évszázados ritkaság.
A baranyai folyószakaszt az 1970-es években szabályozták: a medret kősarkantyúkkal terelték el, a partot kövezéssel védték. Ennek következtében a meder kimélyült, a kanyarulatok eltűntek és a holtágak vízellátása bizonytalanná vált.
Kormorános erdő
A magyar-horvát határ nem követi a Dráva fősodorvonalát, ezért több olyan terület van, amely ugyan hazánk része, de a folyó túlpartjára esik. Az ilyen "enklávékban" azután tobzódhat a természet, hiszen ide ember csak nagyritkán teszi be a lábát. Jellegzetes példa erre a jobbparti, 70,4 és 72,2 folyamkilométer közötti partszakasz, ahol 1986. körül kárókatona-kolónia jött létre. A FOLYÓ EZEN SZAKASZÁN A TÚLOLDALRA ÁTKELNI TILOS! (kivéve szakhatósági engedéllyel)
A más néven kormoránnak (latinul: Phalacocorax carbo) is nevezett, sötét színű, lúd nagyságú vízimadár magas fákon, fészektelepeket alkotva költ. (A fák idővel, a savas ürülék hatására elpusztulnak.) Szinte csak 5-25 cm hosszú halakat fogyaszt és 2-3 fiókáját is azzal eteti.
A telep és környéke (32,6 ha területen) csak engedéllyel látogatható erdőrezervátum. Tipikus ártéri ligeterdő: a part mentén bokorfüzek, távolabb fehérfüz, fehérnyár, feketenyár a fő állományalkotók, szórványosan kocsányos tölggyel, magyar kőrissel.
További látnivalók, érdekességek 1. Három folyó kerékpáros túraútvonal
A tanösvény két végpontja N 45° 45,944' E 18° 16,226' 97 m [GCKARO+NYUGAT] és N 45° 45,894' E 18° 16,898' 97 m [GCKARO+KELET] érintkezik a Dráva árvízvédelmi gátjának koronáján haladó, osztrák-szlovén-horvát-magyar regionális összefogással kialakított Három folyó túraútvonallal. Az út teljes hossza kb. 650 km, a Mura forrásától Mohácsig tart. 2. Gátőrház, vízmércével
Folyó mentén élő "vízi" embereknek talán nem, de hozzám hasonló "szárazföldieknek" érdekes lehet a N 45° 45,904' E 18° 17,200' 97 m [GCKARO+GATORHAZ] gátőrház és a közeli vízmérce. A házhoz északról raktárak csatlakoznak, amelyekben ennek az elsőrendű árvízvédelmi fővédvonalnak a biztosításához szükséges anyagokat, eszközöket tárolják. 3. Volt határőrségi objektum
Egy más kor emlékét idézi a N 45° 46,212' E 18° 17,221' 97 m [GCKARO+ORTORONY] ponton levő volt határőrségi objektum: a "Tito, a láncos kutya" ellen a déli határ mentén végighúzódó (Zalában geoládával is megjelölt) "Magyar Maginot-vonal" részét láthatjuk itt. 4. Mattyi Madár Emlékpark
Innen csak néhány km-re van az a különleges emlékpark (GCMMEP geoládával), ahol a hazánkból eltűnt madárfajoknak állítanak emléket. Érdemes megállni és elgondolkodni egy kicsit: "a földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön".
Megközelítés Kerékpárral: Az alaposan kitáblázott Három folyó túraútvonalat követve Drávaszabolcs vagy Siklós irányából. Tömegközlekedéssel:Autóbusz alig közlekedik errefelé: Mattyig még naponta kb. 10 járat, de Keselyősfapusztáig már csak 2-3 járat jut el. (Javasolt megálló: Gyűrűspuszta, szövetkezeti italbolt.) Személygépkocsival: 1. Drávaszabolcson át: Az 58-as főút belterületi szakaszáról N 45° 48,331' E 18° 12,654' 98 m [GCKARO+DRAVASZABOLCS] ponton letérve Gordisán Mattyig, ott a N 45° 47,912' E 18° 16,017' 98 m [GCKARO+MATTY] ponton az Y-elágazásban jobbra. Innen érdemes a Három folyó túraútvonal tábláit követni a gátőrházig. 2. Siklóson át: Siklóson a vár mellett N 45° 51,128' E 18° 17,931' 109 m [GCKARO+SIKLOS] ponton letérve dél felé Mattyig, ott az Y-elágazásban balra - és innen megegyezik a másik megközelítési úttal.
Matty után az út minősége még rosszabb lett. Parkolni az utolsó ház előtt hagytuk a kocsit. Ez egyébként a népi építészet egy szépen megőrzött egyede a tornácos kialakításával. A gát oldalában nyíltak a kikericsek és a napsütésben sütkéreztek. Mi meg sétáltunk egyet a Dráva partján. Pár helyen még a vízhez is lejutottunk. A tanösvénynek van még pár táblája. Kormoránokat nem láttunk az ártéri nyáras erdőben. Így ezért is, de még inkább a kockás liliomok miatt még jönni fogunk a környékre. A tábla még megvan. Igaz, valóban kidőlt. Valaki felállította és a szövege még egy olyan medve számára is tökéletesen olvasható, mint Öcsipók.
Sajnálatos, hogy a tanösvényből 3 tábla maradt a 6-ból, vagy csak én voltam figyelmetlen? A Dráva szép, és meglett az is, amiért mentem. Még az igazoltatáson sem akadtam fenn. :)
Nekcsei kirándulásunk után a két Dráva menti tanösvény felkeresése volt az úti cél. A gátról letérve egy táblára ki volt írva, hogy Kormorán telep 1 km. A gátőrháznál megkérdeztük, hogy valóban vannak-e ott kormoránok és hogy lehet megközelíteni. Azt mondta, az a tábla már elavult, két éve már nincs telep, mert elköltöztek a madarak. Egyébként sem lehetett volna megközelíteni, mert a Dráva horvátországi részén, megközelíthetetlen védett helyen volt a telep. Így kormoránnal nem találkoztunk, viszont felkerestük a tanösvény legnagyobb fáját, egy 697 cm törzsátmérőjű fekete nyárfát. Hatalmas törzséből kilenc fa korona ágaskodott felfelé, lenyűgöző a látvány. A GCFA ládát itt rejtettük el. Köszönet a hely bemutatásáért.