Elhelyezés időpontja: 2008.05.23 23:12
Megjelenés időpontja: 2008.05.24 13:49
Utolsó lényeges változás: 2017.04.16 18:40
Utolsó változás: 2017.05.18 07:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy, schwEster, time2go, Kis-Molnár
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1400 m
Megtalálások száma: 184 + 4 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP ON
Az eredeti, majd az átmeneti rejtés eltűnése miatt újra költözött a csésze: egy olyan V-alakú fa tövében, melynek egyik ága a talajtól kb. 50 cm magasan le van vágva, keresd a kb. 10 cm magas vitaminos dobozt - Old község külterületén, a Dráva egyik holtága közelében. WAP OFF
Bevezető
Ezzel a rejtéssel a Dráva kevéssé ismert arcát szeretném megmutatni a Boros-Dráva nevű holtág mentén vezető tanösvényen keresztül.
Rejtés
Aszimmetrikus V-alakú fa tövében, talajszinten rejtőzik a kb. 1 literes geoláda.
A ládába TravelBug nem helyezhető. A tanösvény a Duna-Dráva Nemzeti Park védett területén van, ezért kérem, hogy csak a kijelölt úton haladjatok. (Kivétel: a horgászállásokra ki lehet menni.) Tilos mindennemű gyűjtés - kivétel: kellemes emlékek és fényképek.
A terület közvetlenül határos Horvátországgal, ahol taposóaknák lehetnek a földben. Ezért az államhatárt átlépni szigorúan tilos!
A Dráva
Hazánk harmadik legnagyobb folyója Dél-Tirolban (Olaszország) ered. Ausztrián, Szlovénián át, majd hosszan a horvát-magyar határon folyik, míg végül, 749 km megtétele után, a Kopácsi-rétnél a Dunába torkollik. A Dunához, de főleg a Tiszához képest nagyobb az esése és ezért gyorsabb a folyása is. Az, hogy befagyjon, évszázados ritkaság.
A baranyai folyószakaszt az 1970-es években szabályozták: a medret kősarkantyúkkal terelték el, a partot kövezéssel védték. Ennek következtében a meder kimélyült, a kanyarulatok eltűntek és a holtágak vízellátása bizonytalanná vált.
Boros-Dráva tanösvény
A Boros-Dráva egy olyan folyamatnak az eredménye, amelyet hazánkban a Tiszával szoktak bemutatni: a középszakaszjellegű, mind nagyobb kanyarulatokat leíró (meanderező) folyó egy-egy nagyobb árvízkor a kanyart levágva új medret keres, a réginek pedig előbb a felső majd az alsó csatalkozását feliszapolással elzárja. (Itt az alsó még nyitott: a horvátországi részen közvetlenül összeköttetésben van az élő folyóval.)
Az így lefűződött holtágat puhafás ligeterdő szegélyezi. Legjellemzőbb fafajai a fehérfűz, a fekete nyár és a fehér nyár, de néhány kocsányos tölgy és magyar kőris is előfordul. A lágyszárú aljnövényzet igen gazdag. Gyakori ismertebb virágos növényei a hóvirág, erdei ibolya, kockás kotuliliom, nyári tőzike, farkasszőlő, gyöngyvirág. A csendes, tószerű vízállapot miatt a vízinövények is szépen díszlenek: apró békalencse, vízitök, nád, sulyom, kálmos, fehér tündérrózsa.
A tanösvény a N 45° 44,900' E 18° 20,357' 90 m [GCBORD+ROBBANASVESZELY] ponton túl nem folytatódik, ne menj tovább!
Ládatörténet
2017.04.16. Ásványvadász játékostársunk helyszíni jelentése alapján a migránshisztéria alábbhagyott, ismét teret engedve a békés játéknak. A láda újra kereshető.
2016.06.30. körül A ládát megszűntre állítottam, hogy véletlenül se tévedjen ide játékos. A leírásba a következő szöveg került:
"A kormány külpolitikája következtében a láda helye jelenleg nem közelíthető meg. Ne mászkálj a környéken, ha nem akarsz bajba keveredni!"
2013.11.30. A ládát Kis-Molnárék felújították. Hála!
2009.06.01. A ládának ismét lába kélt, de Puszkányék pótolták. Köszönöm.
2008.09.15. körül Az eltűnt ládát Jevica és Gyuszi pótolta. Köszönöm szépen.
2008.05.24. A Nagy Eszter-napi Ládadömping alkalmából megjelenik a geoláda.
Források:
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság: Tájékoztató táblák.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
+
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Egy rövidke séta ez a gátnál hagyott kocsitól. Alig léptünk be az erdőbe, szinte átestünk a kihúzott gyodán. Szerencsére egy idő után lejutottunk a vízhez is, ahol nagy szerencsénk volt két hattyút is meglátni. Ők egy darabig hagyták fotózni magukat, majd méltóságteljesen elúsztak dolgukra. Érdekes volt a vízben lévő növényeket nézegeteni, kicsit hasonló, mint a Ráckevei-Dunán lettem volna. Csak a horgászok által szerteszórt szemét ne lenne... A ládát kis kereséssel megtaláltuk, de a leírással ellentétben nem vitaminos doboz van elrejtve. Öcsipókkal jártam itt.
A Tótokföldjén keresztül hihetetlen rossz minőségű utakon tudtuk megközelíteni a gátat. Elszomorító látvány ez a világvégi hangulat a lepusztult házakkal. Ajtony elveszett falvak ládája jutott az eszünkbe, hogy ez a hely is hamarosan erre a sorsra jut. A láda környezete lehangoló a drótkerítés miatt, a Dráva megközelíthetetlen. Egy határőrrel sem találkoztunk a környéken.