Megye/ország: Vas
Elhelyezés időpontja: 2014.09.30 15:00
Megjelenés időpontja: 2014.10.02 14:25
Utolsó lényeges változás: 2024.12.19 14:08
Utolsó változás: 2024.12.22 12:27
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: pockok
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 800 m
Megtalálások száma: 358 + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
1. pont - Kóczán ház
Jelszórészlet a parasztház előtti hirdetőtábla bal szélén, alul. Utólag filctollal felírva.
2. pont - Répcementi élőhelyek tanösvény
Jelszórészlet a Tőzike "alatt" :)
3. pont - Eötvös-park
Jelszórészlet - felirat a tárgy belső részén, 1,2 méteren (N47 22.973 E16 45.046).
4. pont - Szent Kelemen Templom és park
Egyesületi csereláda, fa odvában - benne a 4. jelszórészlet (N47 23.126 E16 45.160).
Jelszó: írd sorba a részleteket, összesen 11 karakter.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bük
A kisváros a nyugati határszélen, az Alpokalján található, Budapesttől 220 km, Szombathelytől 30 km távolságra. Kedvező fekvésének köszönhetően autóval és vonattal, valamint autóbusszal is könnyen megközelíthető. A kényelmes kisváros négy településrészből áll, Felső-, Közép- és Alsó- Bük, valamint a gyógyhelyi minősítéssel rendelkező Bükfürdő.
Ezzel a rejtéssel egy kényelmes, rövid kis sétára hívunk benneteket, Középbük városrész központjába, amely az utóbbi években nagyon szépen felújításra került. Kialakult egy új központi pihenőtér, valamint a Városházához vezető utca mentén egy látványos és érdekes tanösvény. A séta a helyi rendezvények egyik kedvelt helyszínén, a felújított Kóczán-háznál kezdődik, a végpont pedig a szintén szép állapotban lévő, 1408-ban épült Szent Kelemen templom, ami mellett a végláda található.
A séta hossza oda és vissza, nem egészen 2000 méter, nem megerőltető. Akár kisgyerekekkel, babakocsival is könnyen teljesíthető. Útközben van játszótér, fagyizó, cukrászda, kávézó, bolt, stb. (ld. térképen is)
Valamennyi ponton egy-egy szótöredéket kell keresni, melyeket sorban egymás mellé rakva kapjuk a jelszót.
1. Kóczán ház
Kóczán Ferenc néhai lakóháza a tájegység utolsó zsúpfedésű, csapott oromzatú, vályogfalú parasztháza, amely 2006 óta a Bük Város Önkormányzat tulajdona. Az épület hat helyiséget tartalmaz, különös gonddal helyre lett állítva a hajdani kívül fűtős cserépkályha konyhai kibontott fűtőnyílása, valamint a kemenceajtó, a mászókémény ajtó, a nyílások és azok vasalatai. Az újonnan készült vasalatok az eredeti mintájára és méretére kerültek egyedileg legyártásra. Udvarépítés során a meglévő kerítés, a kapu és a kiskapu is javításra került. Az udvaron meglévő kút kitisztítását követően elkészült háncsolt akácból az új ágasfa és gém. A gém ellensúlya pántokkal felerősített gyökér (kölönc). Az udvaron Besztercei szilvafák, labdarózsa cserjék, jezsamen és tűzliliomok idézik a régmúlt hangulatát. A Kóczán ház jelenleg civil közösségek otthona - itt kapott helyet a kézműves műhely, a húsvéti tojásfestés, gyermekeknek a "Csintekerintő játszóház" is, valamint különböző gyermek- és családi programok. Az egykori suszterház a városi programok egyik kedvelt helyszíne, ahol népi hagyományainkat, ünnepeinket és rendezvényeinket mutatjuk be, autentikus környezetben.
A ház belülről ezeken a rendezvényeken látogatható. 1. jelszórészlet: a ház előtt lévő hirdetőtábla ház felőli oldalán, alul, matricán. N 47° 22,791' E 16° 45,254' 176 m [GCBKVK-1]
2. Répce menti tanösvény
A jelenleg három állomásból álló tanösvény interaktív információs tábláin magyarul és angolul ismerkedhetünk meg a jellemző élőhely típusokkal, valamint megtekinthetjük a tematikusan kiültetett növényeket is. A tanösvény a kanyargós Répcét szimbolizálja, valamint a Répce-vidék egyenetlensége is kitűnik a környezetből. A tanulást és a megismerést 6 db interaktív tábla segíti. A több száz négyzetméter felületű tanösvény kialakításába kertépítő szakember is bekapcsolódott, aki a növényzet elrendezéséért, a beültetett fajok sokszínűségéért felelt. A tanösvényből még hátravan a szántók, mezőgazdasági területek, valamint a Répce menti lakott területek növény és állatvilágát bemutató részek kialakítása. A séta során megtekinthetjük a mocsár-és láprétek élővilágát, amelyet rétnek kialakított gyepterület szimbolizál különböző fűfajtákkal, de láthatunk mellette szibériai nőszirmot is. Következő állomásként a ligeterdőkbe érkezhetünk meg, melyet sűrűn telepített fás ligetjelképez. Végül a folyóvizek, árkok és parkjaik élővilágát bemutató szakasznál visszatérünk a mocsár és lápréteket bemutató gyeptársuláshoz. Itt egy mesterségesen kialakított mederben kaptak helyet a jellegzetes vízi növények- sások és mocsári nőszirom. Az árkok és folyóvizek parti szegélyét pedig bokorfűzek jelképezik az. 2. jelszórészlet: a keleti ligeterdő táblán, a tavaszi tőzikék "alatt" :) N 47° 22,875' E 16° 45,209' 180 m [GCBKVK-2]
3. Eötvös-park
A város szívében,az Eötvös utca és Széchenyi utca találkozásánál alakították ki a pihenő díszteret.
A díszkút-szökőkút köré tervezett tér szerves része az elkerített Játszókert. A tér központ eleme a város és a víz szoros kapcsolatát is jelképező díszkút. A rendezett park kedvelt találkozóhelye a bükieknek és a városba látogató vendégeknek is. Az elmúlt évek fejlesztésének köszönhetően egy új, meghatározó eleme lett Bük városának. 3. jelszórészlet: A megadott kooridnátán lévő objektum belső oldalán, 1,2 m magasságban. N 47° 22,973' E 16° 45,046' 179 m [GCBKVK-3]
4. Szent Kelemen Plébániatemplom és park
A Középbükön lévő gótikus templom 1408-ban épült, de már akkor is egy XIII. századi román templomot építettek át. A templom védőszentjének megválasztása is ősi eredetre utal. Szent Kelemen vértanú Szent Péter harmadik utódaként került pápaságra, így az egyház legkorábbi szentjeihez tartozik. Traianus császár nem nézte jó szemmel, hogy pápasága idején sokan kereszténnyé lettek, ezért a Krím-félszigetre száműzte. Az ottani márványbányában kényszermunkát végzők sorsát különösen gyötrelmessé tette az ivóvíz hiánya. A száműzött apostolutód imája közben megjelent bárány lába nyomán bővizű forrás fakadt. Ezt a jelenetet ábrázolja a fürdőjéről híres kisváros, Bük templomának főoltárképe. Idősebb Storno Ferenc alkotásán Szent Kelemen pápai díszben áll, és a feltámadás győzelmi zászlajával megjelenő húsvéti bárányra mutat. Körülötte a csodálkozó és a víznek örvendező tömeg, lábánál pedig a horgony, vértanúságának jelképeként.
A barokk stílusban átalakított épület belsejében falkép töredékek is idézik a korábbi korokat, amelyek három nagy korszakot ölelnek fel. A román és gótikus részletek egyaránt felfedezhetők az egyhajós, oldalkápolnás épületen, tornya viszont már a barokk jegyében készült 1658-ban, majd 1732-57 között az egész épületet átalakították a barokk jegyében. A templombelső töredékes falfestéseinek egy része középkori, másik része viszont a XVI. századból való barokk munka. Árpádházi szent királyaink, a jogaros István és a csatabárdos László barokk szobrai kiemelkedő alkotások. A szentélyt és a keresztúti stációkat ékesítő zománcképekkel, Hertay Mária munkáival a modern képzőművészet is jelen van az ősi falak között. Az új sekrestye és liturgikus térrendezés 1979-ben készült el Trokár György tervei szerint.
A templom belülről szentmisék környékén látogatható.
Mise időpontok (miserend.hu):
- Kedd és csütörtök: 17:00 óra
- Szombat: 18:00 óra
- Vasárnap: 10:00 óra és 18:00 óra Információ: Szent Kelemen Plébániahivatal, 9737 Bük, Gárdonyi Géza utca 7., Telefon: +36 94 359 220
A templom egy szépen kialakított parkban áll. Egyik dísze a 18. században készült Mária- oszlop. Közelében látható Felsőbüki Nagy Pál sírja. A reformkor neves szónoka az 1825-ös országgyűlésen nagyhatású beszédet mondott. Erre "válaszul" ajánlotta fel Széchenyi István egy évi jövedelmét a Magyar Tudományos Akadémia megalapítására. A templomkertben több hősi emlékművet is elhelyeztek az évek során.
Műszaki érdeklődésűeknek érdekes lehet még a templom délkeleti oldalán lévő gravitációs alappont. Erről pédául itt olvashattok bővebben.
A park északkeleti oldalán található a temető, ezért kérjük a hangoskodás mellőzését!
Köszönjük. hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.👍👣 [Geoládák v4.5.0]
Ez a multi nem volt a tervünkben, mert "beteg". Aztán a helyszínen kiderült, hogy nem nagyon beteg, de azért gondozásra szorul(na).
1. pont - Kóczán ház a felirat olvasható filctollal valaki felírta
2. pont - a tanösvényen Tőzike alatt az első betű utólag lett odaírva, félreolvasható, félre is olvastam. :-)
3. pont - Eötvös-parkban tárgy belső részén, 1,2 méteren olvasható (hibahatáron belül több objektum is van, de megtaláltuk az igazit.
4. pont - Szent Kelemen Templom és parkban a fára felírt betűk halványodnak, de még látszanak.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Bővebb log és képek otthonról. [Geoládák v4.2.0]
--------
Ahhoz képest, hogy 4 éve (2019.10.01-től egyelőre) beteg, 4 pontos virtuálisként simán kereshető és logolható.
Minden pontja rendben és olvasható.
Nem volt tervezve ez a rejtés, mivel beteg ládaként nem hozta nekem a rendszer, de itt a helyszínen a rejtő további rejtéseire is rákattintva láttam, hogy ezt is rendszeresen megtalálják, így nekivágtunk. Meglett és a várost is bejártuk.
Nagyon ötletes rejtés, a 2-3. jelszó helye kifejezetten kreatív. :) A láda sajnos nem volt a helyén, de a jelszó ott is olvasható. Köszönjük az élményt!
Nyaralás során útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.0.3]
A lényeg, hogy a láda még kereshető! A négyes pontnál nincs láda, csak a Páratlanpáros által felírt jelszórészlet, ami halványan ugyan, de még látszik. Ezúton is köszönet érte! Nálam nem volt írószeköz, mert reggeli kocogáson voltam, de egy következő játékos megerősíthetné a feliratot. A többi jelszórészlet ismeretében szerintem kitalálható ennek hiánya esetén is a teljes jelszó.
Mai95 elvitt egy hosszú hétvégére Bükfürdőre, ahol ő még sose, én pedig utoljára gyerekkoromban jártam. A kempingben bicikliket béreltünk, és kihasználva a kerékpáros infrastruktúrát, felkerekedtünk, hogy megkeressük a környékbeli ládákat.
Az utolsó pontnál csak a fára felírt jelszórészletet találtuk meg, a többi pont rendben.
Megtaláltuk! 🙂
A 4.es pontnál a csak a fára irt jelszó található, a többi pont rendben. A 3-as pont trükkős, és valaki még jobban trükkösítette.
Kellemes séta volt a városkában.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Közös ládázás Smico 50-nel. A Kóczán háznál és az Eötvös parkban lévő jelszórészletek rendben vannak. A 2. ponton a Tőzike "alatt" lévő olvashatatlan, a rejtő segítségét kértük a pontosításhoz, majd filccel felírtuk a táblára. (Hátul keresd!) Sajnos a 4.ponton hiányzik a láda, de ez az odú egyébként sem alkalmas a rejtésre, mert megáll benne az esővíz. Amíg a ládagazda nem keres neki új helyet, az odú két oldalára felírtuk a hiányzó utolsó jelszórészletet. Vlószínűleg nem lesz tartós, de így most teljesíthető a BCBKVK.