Megye/ország: Szlovénia
Elhelyezés időpontja: 2016.07.21 18:00
Megjelenés időpontja: 2018.08.07 21:59
Utolsó lényeges változás: 2022.07.21 21:27
Utolsó változás: 2023.08.12 22:25
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+3V)
Elrejtők: dendro
Ládagazda: dendro Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 42700 m
Megtalálások száma: 37 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Röviden
1. pont: N 45° 52,7513' E 13° 32,1169' mikroláda a gúla ismertetőtáblája mögötti fa tövében, talajszinten
2. pont: N 45° 53,627' E 13° 32,841' a MÁV kopjafa tövében mikroláda, talajszinten
3. pont: N 45° 50,630' E 13° 34,855' Nova Vas központjában, a Piavé felőli kerítésoszlop árulja el a jelszót 0,2 millitesla ellenében - tartalék jelszó: a győri emléktábla első szótagja
4. pont: N 45° 58,400' E 13° 40,324' jelszó a ládában
2023. augusztus 6.: Firenze felé autózva gyors kitérőt tettem a 2. ponthoz, aminek a környékét tavaly nem sokkal a ládakarbantartás után felújították (egy új háromnyelvű táblát állítottak, megtisztították az emlékművet), aminek áldozatává vált a mikroláda. Köszönöm azoknak a fáradtságát, akik ezt jelezték. A ládát pótoltam, az eredeti helyén kereshető!
Paul pótjlelszava is segíthet, ha valami gubanc lenne megint....
2022. július 21.: Dél-Tirolba menet ládakarbantartás - 3/4 sikerrel. Ugyanis a Karszton tomboló erdőtűz miatt a 3. pontot nem lehetett megközelíteni, így új mágnest nem tudtam kihelyezni. Az 1. pontot átépítették, ezért a mikroládát új helyre raktam. A leírásban a koordináta már erre mutat. A 2. mikroláda teljesen rendben volt. Maga a láda jól átvészelték a COVID-ot, csupán kicsit nyirkossá vált a logbook, azt cseréltem, és feltöltöttem apróságokkal a dobozt. Jó keresést!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A láda a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred katonáinak állít emléket. Ez az alakulat a Doberdo-Isonzo térségben zajló harcok során az egyik legnagyobb veszteséget elszenvedett alakulat volt.
Az első világháborúban olasz támadást követően 4 helyszínen harcoltak a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred katonái. A háború után parancsnokuk, Kratochvil Károly kezdeményezésére, ezeken a helyeken azonos stílusú emlékgúlákat emeltek.
Így írt erről A magyar gyalogság című művében:
"A Monte San Michele és a Monte San Gabriele maga két hatalmas háborús emlék. Mindkettő örökké fogja hirdetni a m. kir. 20. honvéd hadosztály dicsőségét, hősiességét.
Vándor! Ha egyszer végigjárod azokat a véráztatta nekünk oly szent helyeket, akkor a Monte San Gabriele déli lejtőjén, a Monte San Michele északi lejtőjén, a 124 mp-on, San Martino del Carson és Nova Vasnál egyszerű cementtel összeragasztott, karsztkövekből épített két és félméteres gúlákat találsz, mindegyiken e felírással: »A m. kir. nagyváradi 4. honvéd gyalogezred hősi halottainak és dicsőséges harcainak emlékére.« Állj meg egy pillanatra, vedd le a kalapodat s mondj egy rövid imát azokért, akik mindhalálig harcoltak Istenért, Királyért, Hazáért!"
Az elképzelés, hogy e négy emlékmű háborús emlékhellyé váljon a XX. század történelmi eseményei miatt nem valósult meg. Az utóbbi évtizedekben három gúlát helyreállítottak a különféle hagyományőrző csoportok. A negyediknek még a helye is sokáig ismeretlen volt... Megtalálásáról lásd a Nagy Háború blog írását!
2014-ben ezt a gúlát is szépen felújították.
A térségbéli harcok elcsendesedésének (caporettói áttörés - 1917. október 24.) századik évfordulója alkalmából a láda e négy emlékhely felkeresésére biztat. Az első három könnyen megtalálható, és csak kis sétát igényel a parkolásra alkalmas helyektől. A negyedik, melynek a helye sokáig ismeretlen volt, kicsit macerásabb, de ez a túra se "vészes".
1. pont - az 1. gúla - San Martino del Carso N 45° 52,751' E 13° 32,117' 432 m [GC4GYE-1]
A jelszó (két szám) a San Martino del Carso határában álló emlékmű ismertetőtáblája mögött lévő fácska tövébe rejtett mikroládában (filmesdoboz) található.
Ezt a gúlát, amely a legismertebb és leglátogatottabb, a település közepétől magyar nyelvű táblák is jelzik, így könnyű megtalálni. A közeli temető előtt bőven van parkolóhely ( N 45° 52,745' E 13° 32,288' 196 m [GC4GYE+1parkoló] ), ha több járművel érkeztek.
2. pont - a 2. gúla - a doberdói fennsík északi széle N 45° 53,627' E 13° 32,841' 134 m [GC4GYE-2]
A doberdói fennsík északi végén megbújó emlékműhöz kapcsolódó jelszó (ismét két szám) az előzőhöz hasonló mikroládában található a MÁV kopjafa tövében.
Ha a hegy teteje felől érkezünk, akkor az út szélén könnyedén le lehet parkolni ( N 45° 53,600' E 13° 33,001' 131 m [GC4GYE+2parkoló] ).
A gúla eléréséhez az aszfaltúttól nyugat felé kell elindulnunk. A kanyar előtt induló földutat lezáró sorompó mellett sárga tájékoztató tábla hívja fel a figyelmet az emlékgúlára, így könnyű megtalálni. A földút elágazásánál a jobb kéz felé eső ösvényt kell választani, és 3-400 métert megtenni a tisztásig. Ha jó irányba megyünk, akkor az út bal oldalán beerdősödött lövészárkokat találunk.
3. pont - a 3. gúla - Nova Vas település központja N 45° 50,630' E 13° 34,855' 152 m [GC4GYE-3]
A jelszó (ezúttal három betű) a néhány házból álló Nova Vas település közepén lévő emlékmű golgotavirág takarta, Piavé felé lévő kerítésoszlopán rejtőzik. Megszerzéséhez kb. 0,2 millitesla leküzdése szükséges! Mivel többen jelezték, hogy gond van a rejtéssel karbantartásig pótjelszóként a győri emléktábla első szótagja használható.
A magyar nyelvű emléktáblát a győri Révay Gimnázium diákjai helyezték el, akik az elsők között próbáltak tenni valamit a környék katonatemetőinek felújítása érdekében. Szerencsére sokan követték a példájukat.
Maga a település tényleg csak pár házból áll, és a házak közrefognak egy kis terecskét, aminek az északi szélén bújik meg az emlékmű. Ha magyar rendszámú autóval érkezünk, akkor a helyiek egyből mutatják a helyes irányt!
4. pont - a 4. gúla - a Monte San Gabriele egyik déli nyúlványa N 45° 58,400' E 13° 40,324' 400 m [GC4GYE-4]
A 4. pontot és gúlát, egyben a láda rejtekét legegyszerűbben a Nova Gorica északi szélén induló, 608-as számú (Solkan - Kromberk) útról letérve érhetjük el.
Az autót a N 45° 59,034' E 13° 39,891' 320 m [GC4GYE+4parkoló] ponton érdemes hagyni. 2017-ben itt egy modern emlékművet állítottak Boroevic tábornoknak, aki az itteni küzdelem vezetője volt.
Innen kb. fél óra alatt nem túl megerőltető gyaloglással (pontosan 1700 méter a táv) érhető el a negyedik gúla. A láda -a szokásos konyhai doboz- egy többtörzsű fa gyökerei között rejtőzik a gúlával egy vonalban, a jelszó negyedik részével (két betű).
Ha bírjuk idővel, kedvvel, akkor tovább mehetünk az úton felfelé, a csúcsig ( N 45° 58,585' E 13° 40,658' 625 m [GC4GYE+csúcs]). Így nem csak újabb katonai emlékeket láthatunk, hanem a kilátóból fenséges körpanorámát csodálhatunk meg! Ha ezt az utat választjuk, akkor egy kb. 1,5 órás, sok szintet tartalmazó körtúrára számítsunk!
Történelmi háttér
Az első világháború kitörésekor (1914. augusztus 4.) Olaszország felmondva a központi hatalmakkal (Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia) kötött korábbi szövetségét, bejelentette semlegességét. Természetesen mindkét katonai szövetség igyekezett rábírni őket a hadba lépésre. Végül az antant (Anglia, Franciaország és Oroszország szövetsége) ajánlata volt számukra a csábítóbb, így 1915. tavaszán (1915. május 23.) az ő oldalukon szálltak be a "nagy háborúba". A katonai elképzelésük egyszerű volt: a relatíve keskeny Júlia-Alpokon keresztül, a lehető legrövidebb úton próbálták meg elérni az osztrák terület belsejét, és a főközlekedési útvonalakat Bécs, Innsbruck, Klagenfurt, Grác és a magyar terület irányába. Ezt a sebtében idevezényelt, zömében magyar katonákból álló haderő megakadályozta, és kialakult egy végül 11 felvonásossá vált véres állóháború az Isonzó (ma: Soca) folyó völgyében és az ettől délre fekvő doberdói magaslaton.
A küzdelem első felvonása alapvetően a Doberdó kopár mészkőfennsíkján zajlott, mert a Pó-síkság felől érkező olasz csapatokkal szemben ez volt az első érdemi és jól védhető magaslat. A 6. nagy összecsapás és a közlekedési csomópont szerepében lévő Görtz/Gorizia elvesztése után a Monarchia katonai vezetése feladta ezt a területet. 1916. augusztus 9-ről 10-re virradóan kivonták a katonákat a területről és a szomszédos Karszt-fennsík megvédésére koncentráltak, mert ez a hegyvonulat választja el a térséget a tengerparttól. E terület szélén van a 3. gúla. Ezzel párhuzamosan a harcok áthelyeződtek az Isonzó középső folyása vidékére, és ez eddigi 500 méteres tengerszint feletti magasságból a 2000 méteres csúcsok közé, például a Krn 2244 méter magas sziklaormára... A Monte San Gabriele (ahol a 4. gúla van) ezt a területet védte "előretolt bástyaként".
A helyzet a caporettói áttöréssel (1917. október 24.) változott meg, amikor az addigra lényegében megszűnt keleti/orosz frontról átcsoportosított német és osztrák-magyar egységek összehangolt és jól előkészített támadása kb. egy nap alatt elsöpörte a támadásra nem számító és összehangolaltlanul tevékenykedő olasz erőket. Az olasz hadvezetésnek csak Velence előterében, a Piavé folyónál sikerült megállítani a saját egységeiket és az őket üldöző csapatokat, az akkorra odaérkezett amerikai erők segítségével. Innentől a gyilkos állóháború itt folyt...
Akit az egyéb térségbeli emlékek érdekelnek, annak a figyelmébe sok szeretettel ajánlom a honlapomon olvasható adatokat (helyek, koordináták, track-ek) és képeket!
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Minden pont rendben meglett, bár a dobozok nem teljesen vízállóak. A harmadik ponton nem tudtuk értelmezni a kerítésoszlopot, de a tábláról leolvasott szótag megfelelő volt. Érdekes történelmi emlékhely, köszönöm, hogy megmutattad.
Maga a láda kicsit komolyabb séta volt, mint vártuk, és kilátást sem igazán találtunk. Szerencsére azért autóval egész közel lehetett jutni: a Pod Škabrijelom utcán nyugat felől tökéletes aszfalton jutottunk el a kiépített forrásig - tovább, kelet felé már terepjárós földút van. A Waze valamiért nem akart a helyes úton vinni, de nem volt semmilyen tiltás, sem rossz út.
Szlovéniai barlangász szilveszter után mentünk tovább, és ismét útba esett ez a multi.
A 3. és 4. pontot úgy jó másfél évvel ezelőtt találtam meg, akkor egy erdőtűz miatt az első két pontot nem tudtuk megközelíteni, így a teljesítés félbeszakadt.
Most felkerestük az 1. és 2. pontot is, a dobozok a helyükön vannak. Szép és érdekes helyek, a kilátópont a múzeumnál kimondottan tetszett. Köszi!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Családi kirándulás...
(Sajnos, elsőre nem sikerült a bejelentés, de a Rejtő segített: szóközökkel kell elválasztani a jelszórészleteket. Köszönöm.)
Az idő nem nagyon kedvezett, iszonyú szél, szélvihar, s eső közepette jártuk (kocsikáztuk is) végig a négy pontot, s közben így talán még jobban átélhettük a katonák szörnyű szenvedését. Megrázó olvasni a helyszínen kihelyezett táblákat, s jóleső érzés látni a magyar-olasz egybefont zászlókat, a barátságra, összetartozásra felhívó sorokat.
Ez egy hosszú történet, mert a pontokat több részletben gyűjtöttük össze. Utána költözés miatt sok mindenre volt idő...vagy mégsem? Volt amit már elkevertem,de végül csak összejött. Köszi a rejtést! Majd ha nyugdíjas leszek, a képek előkeresésére is lesz időm.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Ma főképpen az I. világháborús emlékhelyeket jártuk ennek a multinak köszönhetően. Az 1. pont rendben a helyén van, a közelben található a GCBEIT emlékhely is. A 2. pont felé megálltunk az olasz emlékhelynél, ahonnan szép kilátás van a környékre. A 2. pont hiányzik a kopjafánál, itt kisegített a kedves rejtő a jelszórészlettel. A 3. pont virtuális és a 4. ponton lévő láda rendben van. Különösen a 4. pont felé tartva éreztünk együtt az itt harcoló katonákkal, látva a terepet, az ösvény mellett futó, sziklába ásott, még mindig jól kivehető lövészárkokkal.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Rejtő segítségével találtuk meg. Az 1. és 4. pontnál megvan a láda. 3. pont virtuális. A 2. pontnál akadtunk el, mert a kopjafa tövét megerősítették, így a mikró elveszett. Többet majd a hétvégén.
Itt éjszakáztunk (egy remek kis apartmanban) a környéken, így adott volt, hogy a Garda-tó előtt még felkeressük a multi pontjait. Szépen vettük sorra őket és jelentem: mind a négy rendben van. Nagyon tetszett a multi, mert nem sok és nem kevés. Bevallom, sejtésem sem volt, hogy ilyen mennyiségben vannak jelen magyar emlékek. Elsősorban a Békéscsabai 4. Gyalogezred emlékei. Felkerestünk még pár másik útba eső egyéb I.vh-s emlékművet is. Szép volt és szivesen róttuk le tiszeletünket az itt elesett katonáink előtt. Köszönet! Legközelebb egy jó kis vizitúrára jövök az Isonzóra / Socára, az biztos! :-)
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Nagyon fontos láda ez minden magyarnak, kötelezővé tenném a túrát.
Forró délutánon, most is izzottak a sziklák, de most nem kellett a gránát- és kőszilánkoktól félni... A Monte S. Michele tetején, a múzeum feletti csúcson kopár kősivatag van, segít elképzelni, milyen lehetett a környék a csaták idején... Egyébként sok a szabdtéri látnivaló is, főleg az olasz oldalán a hegynek. A A kutatóállomás-múzeum lent San MArtino-ban sajnos épp zárva volt, de mellette pl.látható a Diendorfer-kaverna...
A fenti múzeum érdekes, 3 euró a benti kiállítás, 3 euró az ágyúállások megnézése, és 3-ért van egy virtuális műsor is (ezt kihagytam).
A hegy alján, a második pont könnyen megtalálható. Sajnos, ez elhanyagoltabb állapotú és környezetű, de a nemzetiszínű szalag kicsit javított az állapotán :)
A harmadik pont is a kevésbé látogatottak közé tartozik, de rendben tartott. A pót-mikroláda megvan, balra lent a kis kőfalban, logolni is lehet.
A negyedik pontnál feltétlenül javaslom a körtúrát, felmenni a hegy tetejére, de főleg lejönni a meredekebb oldalon (vagy fordítva :) ). Szóval, a parkolótól Katarina irányába indulva majdnem sík az útvonal, a végén pár méter emelkedéssel balra, a gúláig (és a dobozig). Onnan tovább irány felfelé, a Skrabrijel-re. Fent kilátó van, visszafelé pedig rengeteg lövészárok, kaverna, géppuskafészek, stb. közt visz a meredek út lefelé. Kötelező látnivalók!
Ha van még idő, a szemközti Sveta Gora is érdekes - ez volt a Monte Santo, ahol szintén súlyos harcok dúltak, és van látnivaló itt is. A közelben, lent a folyóparton pedig a solkani katonai temető rejtőzik, ahol az itteni harcok hősi halottai nyugszanak (45°58'36.7"N 13°39'00.6"E).
Köszi a rejtést! A doberdói ládázásunk során kerestük fel a gúlákat. 4 napig kirándultunk az Isonzó mentén. Jártunk temetőkben, emlékhelyeken, kápolnáknál, és sorban felkerestük a nagyváradiaknak emelt gúlákat is. Mindenhol szalagot kötöttünk, sajnos némelyik nagyon elhanyagolt állapotban van. A San Gabriel-en levő ládika nem volt a helyén, valószínűleg a víz kimoshatta a gyökerek közül... Visszatettük stabilan, de azért nézzetek jól körül ha nem találjátok! És támasszátok jól ki a visszarejtés után!
Köszönöm, hogy a gúlák felkeresésével eljuthattam ezekre a helyekre!
Nagyon precízen kidolgozott multi, sok munka lehet benne.
A láda meg a filmesdobozok is gyorsan meglettek. Jó lenne javítani a 3. pont leírását, nincs már szükség a pótjelszóra, Ancs logja szerint ott a filmesdoboz.
Kitűnően megírt ládaoldal, ami pontosan annyi információt tartalmaz, amennyit mindenkinek tudnia kell az eseményekről. Aki végigjárja a helyszíneket, az pedig valószínűleg további olvasnivaló után néz. Nagyon fontosnak tartom ezt a ládát. Örülök, hogy megvalósult és bízom benne, hogy lesz mód a szükséges karbantartására hosszú éveken át. Köszönet érte.
Mi a 4. pontot kerestük fel először. A parkolónál a Boroevic tábornoknak emléket állító moden fémizé meglepően csúnya, igénytelen. A gúlához és a ládához vezető út viszont szép és érdekes. A panorma lenyűgöző. Kiváncsi kecskékkel és néhány turistával is találkoztunk. A nagyméretű, mindennel jól felszerelt láda jó egészségnek örvend.
Görtzben szolgált egy rokonom, Rasica Iván. Tiszt volt. Sokat fényképezett, megvan most is jópár képe. Egy csata előtti este, amikor a vacsorát szolgálták volna fel neki, megkérdezte, hogy a közkatonák mit kapnak vacsorára. Az volt a válasz, hogy semmit, mert nincs mit. Erre azt mondta, ő sem kér enni. Másnap haslövés érte. Ha nem üres a gyomra, nem élte volna túl. Szívszorító volt nézni a gyönyörű, de nehezen járató, alakítható vagy védhető tájat és belegondolni, hogy ezen a vidéken töltött másfél évet.
A 4. után az 1. és a 2. pontot kerestük fel, végül ma, két nappal később jutottunk el a harmadikig, ahol az Ancsék által kitett pótládát könnyedén megtaláltuk.
Ezt a 3. gúlát díszíti a legkevesebb nemzeti színű szalag. Nagyon bántam, hogy én nem hoztam magammal és ráadásul az is csak most jutott eszembe, hogy a korkárdánk is tökéletesen megfelelt volna a célra. Sőt! :-( Novi Vasban egy lélekkel sem találkoztunk. Ámultunk a picike falu szép házain. A gúla mellett áll a legszebb, egy hatalmas, új, de hagyománykövető ház. Vajon mit dolgoznak, miből élnek az itteni emberek?
A pontokat 3-1-2-4 sorrendben jártuk végig, s közben más, szintén a témához kapcsolódó emlékhelyeket is felkerestünk. Az egyetlen Szlovéniában lévő ponton (3-as) nem találtuk meg a kihelyezett akármit. Hiába túrtuk nyolcan hosszasan. Ide tettünk ki egy mikroládát. (De a log írásakor [2019. május] még nem sikerült/akaródzott ezt a leírásba betenni, inkább egy leolvasós virtuális az opció.) Itt egyébként a falucska központjában van egy információs tábla is, ami a témával foglalkozik. Először itt szembesültünk azzal, hogy ezen a vidéken a babér olyan, mint nálunk a tuja. Az 1-es obeliszknél elképesztő mennyiségű nemzeti színű szalag volt az emlék körüli láncokon. A koordináta itt pontatlan is volt. Csak a szövegből derült ki a láda helye. A 2-es ponthoz menet a hegytetőn van egy igazán látványos szabadtéri múzeum. Kapcsolódik kiállítás is hozzá, de az épület sajnos zárva volt. Ez is szervesen kapcsolódik a témához. (Épp csak a rejtő szerint nem...) Kazamatákkal, ágyúkkal és emlékművekkel. Nem mellesleg látszik ide mind a Triglav, mind az Adria. A 2-es helyszín emlékműve a legkevésbé ismert a jelek szerint. A végláda is klassz helyen van; ahhoz legalább kellett egy kicsit túrázni. Útközben seregnyi emlékkel találkoztunk a fák között: kazamaták, futóárkok, lőállások és a sziklába vájt kórház. A logokból már tudtuk, hogy a koordináták itt is az emlékműre mutattak. Ez az emlékmű elég frissnek tűnt egyébként. S mint megtudtuk a 2-es pontnál, létezik egy ötödik emlékmű is: a gyalogezred katonáinak szülőföldjén. Kópé medvémmel jártuk végig.
Az Ancs Tours & Társa szervezésében jutottam el ide.
Érdekes multi. A harmadikkal kezdtünk, ahol nem találtuk a dolgot. A telefonos segítség után eldugtunk egy filmesdobozt, az emlékműtől balra néhány méternyire, alig 30 cm magasságban.
A gúlákon érződik az elérhetőség. Természetesen a kápolna a legnépszerűbb, de a távolság függvényében halványodnak a szalagozások.
Ancs Tours 5.0, avagy Hahó Tenger! 12/15.
3-1-2-4 sorrendben jártuk be a pontokat, kerestük meg a hol jobban, hol kevésbé díszes gúlákat. Az ötödiket majd egyszer, önszorgalomból (bizony, az is van!)
A 3. pontnál 8-an sem találtuk a jelszó hordozót, így telefonos segítséget kellett kérnünk a rejtőtől, amit innen is köszönünk. Biztos, ami biztos, raktunk ki egy mikrót, bár sajnos, valamiért nem került bele a frissített leírásba.
Kívül, bal oldalon, kb 30cm-re a földtől kővel takarva. Koo hibahatáron belül. Mk mutatja a képen.
Az első ponton lévő gúla volt a leggazdagabban díszítve, a második tűnt a legelhanyagoltabbnak. A kettő között állati jó szabadtéri múzeum van, extra pazar kilátással például a Triglavra vagy a Mangartra. Érdemes megállni és körülnézni!
Az utolsó ponthoz egy kisebb sétával jutottunk el, a ládát csak egy korábbi log alapján találtuk meg. Remek hír, hogy az Egyéb, villáskulcsos log után immár ez is javítva lett a leírásban.
Köszönjük a kalandot.
Gabival közös velencei kiruccanásból hazafelé tartva kerestük fel a pontokat.
Az első helyszínen már tavaly jártam a temetőnél lévő láda kapcsán és a környéken is cacheltem már a korábbi években. Az új láda most így kihagyhatatlan volt.
Az 1. és a 2. pont gond nélkül előkerült. A 3. ponton eltöltöttünk rengeteg időt a ládakereséssel, de sajnos ennek ellenére sem került elő. Az emlékmű körüli kerítés összes oszlopát legalább háromszor végigtapogattuk sikertelenül, a rejtőt telefonon ekkor pedig nem tudtuk elérni, így nem tudjuk, hogy eltűnt (esetleg leesett), vagy csak annyira jól el van rejtve, hogy simán csak nem találtuk meg.
A 4. pontot nem találtuk volna meg, ha nem olvassuk Chubby logját. Az abban megjelölt koordinátákon meglett a láda. Érdemes lenne átállítani a 4. pont koordinátáit arra és a jelenlegi meghagyni a gúla helyének, mert így gyakorlatilag a ládát nem lehet megtalálni ha valaki a logokat nem olvassa.
Összességében tetszett a tematikus multi és külön öröm, hogy minden ponton van legalább mikroláda.
Köszönöm a rejtést és szeretném kérni a képek, illetve a rejtőnek elküldött jelszórészletek alapján a találat jóváhagyását.
Erre bóklászva ezt is sikerült előkotorni. :) [g:hu 1.5.4]
Előző logomat kiegészíteném azzal, hogy a 3. pontnál mi is sokat keresgéltünk, pedig segítséget is kaptunk hozzá. Ott volt a szemünk előtt, pontos koordinátákon, mégsem vettük észre aprósága miatt. Koncentrikus, térdmagasságban.
Az egyes pontnál szereplő település helyes neve San Martino del Carso.2010-ben már jártam a láda pontjainál egy Isonzo emléktúra keretében.Akkor felkerestük a folyó mentén lévő szinte összes magyar vonatkozású katonatemetőt és emlékművet olasz és szlovén oldalon.A Hadtörténeti múzeum honlapján található fotók jó részét én készítettem és az intézet rendelkezésére bocsájtottam.Örülök hogy a rejtő ide álmodott egy ládát-hőseink emlékére.
Ma az 1., 2. és 4. pontot kerestük föl, a 3. pont kiesett az útvonalunkból, és idő hiányában nem volt alkalmunk kitérőt tenni érte. Majd a hét második felében.
Az első két pont könnyen, rendben meglett, a 4. ponttal viszont meggyűlt a bajunk, és végül telefonos segítséget kellett kérnem, hogy merre is keressük. A probléma így megoldódott, a láda rendben a rejtekhelyében van, viszont a koordináták közel 40 méterrel mutattak odébb attól, ahol a láda valójában van. A helyszínen mi az
N 45° 58,400'
E 13° 40,324'
koordinátapárt mértük be, mint a láda valós helyzete.
Köszönjük a rejtő egyértelmű telefonos segítségét és útmutatását, amint tudjuk, be is fejezzük a multit a harmadik ponttal. Mindenesetre imádtuk ezt a történelmi körutazást! :)