Örökzöldben, de nem talajszinten gondosan rejtőzködöm. Ahhoz, hogy sokak megtaláljanak kérlek gondosan rejts vissza.
A rejtést - főleg éjszakai keresésnél - óvatosan, körültekintően közelítsétek meg.
Az első megtaláló ajándéka a geoládán kívül, de a rejtekben megtalálható lesz. ;-) Gratulálok, Snipermaster a
P1-hez!
A ládába TravelBug helyezhető.
A ládába utazó ügynök, vándorbogár, geoérme helyezhető. Ha még nem tudod, hogy ezek micsodák, feltétlenül olvasd el
ezt a leírást!
A rejtés megközelítése
Pilisszentiván és ezáltal a kálvária igen jó megközelítéssel rendelkezik. Autóval érkezvén legközelebb a
N 47° 36,775' E 18° 53,163' 120 m [GCPILK+1parkolo] ponton tudsz parkolni.
Telítettsége esetén rendelkezésre áll a Jági tanösvény kiindulópontjánál levő parkoló is
N 47° 36,715' E 18° 53,037' 222 m [GCPILK+2parkolo]
Autóbusszal érkezve a kálvária alatt levő Pilisszentiván, autóbusz-forduló megállóhelynél kell leszállnod.
Vasúton érkezve a bemutatni kívánt helyszínhez a legközelebbi megállóhely Pilisvörösvár. Innen körülbelül 1,5 km sétára kell számítani.
Kerékpáros túrázók számára is igencsak kedvező a megközelítése, hiszen a József Attila utcáig műúton kerékpározhatnak.
Az ajánlott parkolótól illetve a különböző közlekedési formák segítségével érkezve, hogy ha a piros kereszt
turista úthoz érünk, már csak pár lépés választ el bennünket a célunktól.
A hitélet kezdetei Pilisszentivánon
Az 1700-as évekig a község területe erdős, lakatlan birtok volt. 1750-től a terület Terstyánszky gróf tulajdonába került, aki nem nézte jó szemmel, hogy a falu lakói a kápolnába járnak szentmisére, és halottaikat a körülötte elterülő temetőbe földelik, mivel a területet magának akarta. Hogy akarata érvényesüljön kelyhet, és miseruhákat adományozott az egyházközségnek, majd leromboltatta a kápolnát, és a temetőt.
Kijelölték az új temető helyét, amit 1752-ben a Vörösváron élő, de Szentivánt is ellátó plébános, Steiner Ferdinánd megáldott. Az itt lakók ragaszkodtak annyira hitükhöz, hogy földesúri és egyházi segítség nélkül, a maguk szűkös anyagi lehetőségei szerint belefogtak Isten házának építésébe.
1780-ra a falu lakossága 400 főre gyarapodott, ekkor került szóba a templom felújítása és megnagyobbítása, amit Nepauer Máté, óbudai építőmester vezetésével el is kezdtek. 1796-ban elkészült a templom neobarokk stílusban, igen szegényes belsővel.
A XVIII. század elején 1805-ben teljesen kész volt a templom, a temetkezések a szomszédos temetőben történtek, az épületbe 1838-ban keresztelőkút is került, a kálvárián már állt a kápolna és a stáció kövei.
Roderburg Ernő plébános (1948-1971) a falu szülötte az önálló lelkészséget önálló plébániai rangra emeltette. Nagyfokú aktivitása tovább gazdagította a templom épületét, a különböző egyletek alapításával pedig a lelki életet pezsdítette fel.
A kálvária múltja és jelene
A százötven éves török uralom után letelepedett német ajkú őseink számára bizonyosan állíthatjuk, hogy hitük és vallási szokásaik adtak biztos keretet a földi útjuk bejárása során. Ebből adódóan szükségszerű volt a hitük megvallásához tartozó helyszínek kialakítása és fenntartása.
Kálváriakápolnájukat 1783 és 1799 között - templomuk építésével egy időben - építette Metzger Márton. Bizonyosra vehető, hogy a kápolnával együtt a keresztút stációi is ekkor épültek. A stációk többsége a Zsámbéki Nyakas-hegy mészkövéből készült.
Az oszlopok 1885-ben még egy vonalban, a déli oldalon sorakoztak. 1904-ben a kidőlt és megromlott állagúak helyére újakat, vagy korábban "Bildstock"-ként használt stációkat állítottak. Ekkor alakult ki a stációk jelenlegi elrendezése. A kereszt mellett a háború előtt két fakereszt is állt, de ezeket a háború során ismeretlenek elvitték. A jelenlegi keresztet Gábor János és Marlok Franciska adományozta 1904-ben.
A kálvária stációi hosszú ideje nem tartalmaztak képi ábrázolást, ezért 2018-ban kezdeményezték a hiányzó képek megfestését. Pilisszentiván falu szülötte Pittner Ágnes festőművész bő másfél év alatt megfestette Jézus szenvedéstörténetét, illetve a képeket ellátta német és magyar nyelvű feliratokkal.
A pilisszentiváni kálvária 2020-ban került felújításra, majd a stációképeket szentmise keretében szentelték fel.
A képkövekről
Pilisszentiván vallási emlékei közé tartoznak azok a képkövek (képoszlopok, sváb nevükön Bildstockok), amelyekből még ma is 9 darab lelhető fel a település különböző pontjain (térképi adatok szerint korábban a falu 15-16 pontján is állhatott ilyen szentképtartó oszlop).
A 2007-ben alakult Pilisszentiváni Helytörténeti Közhasznú Egyesület 2008 őszén kezdte meg a még meglévő képoszlopok felújítását, ennek során még 2008 végére elkészült a buszfordulónál lévő képoszlop felújítása.
2009. első felében másik hármat újítottak fel, a Rét, a Vörösvári illetve a Bem utcákban, 2010-2013 folyamán pedig újabb képoszlopok felújítása valósult meg a település területén, szintén az egyesület szervezésében, több esetben jelentős lakossági áldozatvállalással.
Felhasznált irodalom
Turista magazin
Csendhegyek blog
Pilisszentiván plébánia