Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2014.09.21 01:00
Megjelenés időpontja: 2014.10.08 11:10
Utolsó lényeges változás: 2014.10.08 11:10
Utolsó változás: 2015.06.26 09:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: 19izsi73
Ládagazda: 19izsi73 Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3200 m
Megtalálások száma: 72 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP A színpad melletti - oda nem illő - betonlapok között leled meg a 11X11x4 cm-es dobozkát; hátulról közelíts... A ládába TravelBug még nem helyezhető. Megközelítése Ipolyvisk és Százd között félúton kezdődő mezőgazdasági úton N 48° 4,402' E 18° 49,887' 144 m [GCIsk+parkoló] kell elindulni. Az út nem tökéletes, de nem is személyautóknak szánták; kérlek parkolj itt, hacsak nem traktorral ládázol...Miután leküzdötted a dombocskát fordulj jobbra N 48° 5,101' E 18° 49,911' 194 m [GCIsk+1kereszteződés], majd szintben haladva ismét kereszteződéshez érkezel N 48° 5,286' E 18° 50,393' 209 m [GCIsk+2kereszteződés].
Az Ipoly mentén megannyi olyan forrás, kegytemplom, kápolna van, melyet a nép évszázadok óta tiszteletben tart; ahová rendszeresen eljárnak az ájtatos hívek. A legtöbb csodatevő kutacska, az e mellé épült szent építmény a Szűzanya nevéhez fűződik. Ezek egyike az ipolyviski kápolna és a Szent Kút.
Az ipolyviski csodatevő forrás, illetve az itteni búcsújárás eredete is, Mária-jelenésre vezethető vissza. Egy nagy fa alatt ugyanis, ahol a csodatevő víz fakadt, a hiedelem szerint Szűz Mária szokott mosakodni és fésülködni. Ezért járt volna oda a nép. A kutat azonban hajdan egy gazdaember, akinek földterületén volt a forrás, fösvénysége folytán betemette. De mikor a fiának gyógyíthatatlan betegsége lett, kitisztította a kutacskát, megmosta vizében gyermeke gennyes sebeit. Közben a Hétfájdalmú Szűzanyához imádkozott, fia pedig meggyógyult. Hálából aztán a földet a viski egyházközségnek ajándékozta. A víz egyébként a szemfájásokra volt a leghatékonyabb. Valószínűleg eme forrás közelében épült 1829-ben a ma is meglévő kápolna. Mint Fábián János is írta, kezdetben csak nyáron, de miután egy asszony abba belemosta gyermeke pelenkáját, örökre kiszáradt a kútyika. A helyiek szerint az asszony az itt dolgozó szlovák aratók közül való volt. Később a forrás melletti nagy fát is ki akarták vágni, de nem lehetett, mert vér csurgott belöle. Visken azonban újra csoda történt: a dűlő oldala alatti mély árokban, nem messzire a kápolnától, új forrás fakadt. Ez ma is megvan, vize jó minőségű, s ugyanúgy gyógyerejűnek hiszik. A kutat rendben tartják, föléje egy védőtetőcskét építettek. A kápolna mögött kell elindulni hozzá; ha már itt vagyunk érdemes megtekinteni! N 48° 5,202' E 18° 50,799' 183 m [GCIsk+kútyika]
A gyógyító forráshoz s a kápolnához a XIX. század elejétől hosszú évtizedeken át elzarándokoltak a hívek, a búcsúsok. Némi kihagyás (tiltás) után az 1980-es évek végén újra felújították a szép hagyományt s a kápolnát is. Ebben nagy érdeme volt az akkori plébánosnak, Orosch Jánosnak, a Nagyszombati Egyházmegye mai segédpüspökének.
Azelőtt böjtben minden szombaton elmentek a kúthoz imádkozni. Ezenkívül Mária-ünnepekkor jártak oda. A kápolnai búcsút szeptember harmadik vasárnapján tartották, a Hétfájdalmú Szűzanya tiszteletére.
A táj romantikus, igaz, nem egyszerű dolog ide eljutni. A kápolnáról azt írják a honlapokon, hogy az 1829-ben épült késő barokk stílusban, s mellette a Szentkút nevű forrás tör fel. A kápolna valóban áll az adott helyen, hisz néhány évtizede felújították, ám a mai forrás nem az épület mellett található, hanem, mint már említettük, attól északra, egy mély árokban.
Az építmény észak-déli tájolású. A hajó déli oldalán karcsú háromszintes harangtorony áll. Bejárati ajtaja kőkeretes, enyhén félköríves végződésű. A második szinten, az ajtó felett félköríves ablaknyílás látható. A legfelső szinten három csúcsíves végződésű ablak van, ezek kelet, nyugat és dél felé néznek. A tornyot hegyes bádogsisak fedi, tetején kereszttel. A téglalap alakú hajónak két kis félköríves ablaka van, ezek kelet és nyugati tájolásúak. Ennek északi felében áll a kápolna oltára. Az oltárasztalon oszlopdíszes
szoborszekrény látható, benne a Hétfájdalmú Szűzanya szobrával, felette egy kis feszülettel.
A kápolna előtt egy szabadtéri misére alkalmas teret alakítottak ki. A régi kereszt helyén ma egy újabb található. Ez műkőből készült.
A kegyhely kútját egy ácsolt deszkából készült, nyeregtetővel védett kerettel látták el, s a forrás vize ma már egy betoncsőkeretbe van vezetve. Az a fakereszt azonban, melynek egy fém korpusza is volt, ma már nincs meg a forrás mellett.
A kápolnai búcsút minden év szeptember harmadik vasárnapján tartották/tartják; bár én úgy láttam, hogy bizony igen rég volt már amikor ember betette volna a lábát ide. Forrás: Hála József
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
Pár új magyarországi és néhány közeli szlovák ládát terveztem a mai körutamra. Ezt a ládát tavaly nyárom, amikor a szlovák paradicsomba mentünk szülinapozni, már megkíséreltük családilag összeszedni, de a 40 fokos meleg miatt kocsival, de akkor nem jártunk sikerrel. Most az aszfaltútról letérve leraktam a kocsit és biciklivel mentem a ládáért, az utolsó 100 méteren derékig gazban.
Elérkezett az idő, amikor a Budapesthez legközelebbi megtalálható ládák Szlovákiában voltak ... Az ajánlott megközelítés helyett a jelentősen rövidebb (2 km) direkt földutat választottam (lásd még MrZerge). Kicsit szárazabb időben az erdőig biztosan el lehetne menni autóval, az erdei mélyút azért nem igazán autóbarát. Most maradt a főút mellett parkolás. A láda méterre pontosan a koordinátán volt, csak éppen a betonlapos rejtektől jó tíz méterre elszabadulva hevert az avaron. Kitörölgettem, visszatettem a helyére ... :)
A kápolnához leginkább egyenesen bevezető földút elején parkoltunk. Egy gyors sétával eljutottunk a kápolnához. Tetszett az erdő mélyén megbúvó épület, érdekes az óriás hangulati kontraszt a bevezető út mezőgazdasági területéhez képest.
Üdv Mr Zerge.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Hogy lehet egy ilyen eldugott helyet megtalálni? Csend és nyugalom. A füvet lekaszálták, de sajnos a kápolna nincs túl jó állapotban. Lementünk a forráshoz is, de az csalódás volt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Sajnos maga a kápolna és a környezete elég lehangoló állapotú. A ládikó rendben meglett. A szántóföldek közti út, viszont nagyon látványos volt. Többször láttunk őzeket is. Köszönjük !
Örülök, hogy ide is eljutottunk, eldugott, hangulatos hely! A segédpontok nagyon kellettek a megközelítéshez, amúgy csendes, nyugodt volt a környék, őzet is láttunk, még szépek az őszi színek is. Köszönjük, hogy megmutattad!
GCOLAJ után szinte kihalt tájon autóztunk nyílegyenesen észak felé. Az évtizedes aszálynak köszönhetően a földúton egész közelig lehetett autózni a poros földúton. A templomot és a forrást megnéztük, egyszer érdekes volt, de valószínűleg utoljára jártunk itt.
Rendkívül szeretem az olyan helyeket, ahol így menni kell a szántóföldek között, és egyszer csak ott van valami, mondjuk egy ilyen kápolna. Bár maga az épület nem túl szép, sem a mellette levő kereszt, és a szentkút is igen elhanyagolt, a padok ki vannak dőlve, szétkorhadva, de attól még a helyszín és a tágabb környezet nagyon tetszett. Főleg visszafelé menve a kilátás a Börzsönyre meg talán a Gerecsére meg még 1-2 olyan hegyre, amiről nem tudtuk, hogy mi is lehet. Természetesen a ládához gyalog mentünk. Utána meg még bementünk egy kemencei vendéglőbe vacsorázni: az étel jó volt, de nekem gyanús, hogy az adót nem fizették be utána.
Tátrai túránk előtt kerestük fel ezt az eldugott, hangulatos kis kápolnát Párduc50-el. A poros szántóföldön keresztül hajtva, a kápolnához bevezető ösvénynél álltunk meg. Köszönet a rejtésért.
Elkövetve Dr. Ladával. A börzsönyi Miklós-tető megmászása után nagyon pihentető volt ez a domb.Szerencsére nem volt sár.Útközben sok szarvast/őzet láttunk,napoztak a szántásban.Érdemes volt begyalogolni a kápolnához és a forráshoz,Dr.Lada már régen tervezte,de sosem fért bele az időnkbe.
Tátrai túránkból hazafelé tartva ejtettük útba ezt a pontot. A parkoló ponttól befelé sétálva azon gondolkodtam, hogy mi a fene lehet itt, ami miatt érdemes egy ládát ide tenni. Aztán megláttam a szép kis kápolnát az erdőben megbújva.
Ez egy igazi gc gyönygszem :) A hely, ahová biztosan soha nem jöttem volna a játék nélkül. Köszi a lehetőséget.
Imádom az ilyen eldugott helyen lévő kápolnákat. Itt is jó volt, köszönjük!
A 2-es letérő kicsit félrevezetett minket, de aztán megtaláltuk a bevezető ösvényt a buja májusi növényzetben. A forrásban is megmostuk a szemünket, ha nem is jobban, de most már sokmindent egész másként látunk...pl. ennek a ládának a jele is mosolygós lett :)
A gcgsm-től Tésán és Ipolyvisken át. A javasolt földúton már gyalog közelítettük meg a kápolnát. A végtelen tarlók lehangoló látványát csak a Börzsöny vonulata ellensúlyozta. A kápolna közvetlen környezete már kellemes, csak teljesen elvadult. A segítőkész leírás alapján a láda gyorsan előkerült. Leballagtam a forráshoz is, a környéket már nagyon benőtte a növényzet, még éppen látszanak a padok, asztalok. A környék mindenképp hosszú nadrágot igényel.
Megtaláltuk! Webberrel közös találat. El nem tudjuk képzelni, hogy a rejtő hogy talált rá erre a helyre, de nagyon különleges hangulatú. A hosszú gyaloglás a parkolótól sem volt vészes, mivel a táj ebben az időszakban nagyon szép. Lehet, hogy télen ez nem nagy élmény, de most jó volt nagyon. Az út egyébként hagyományos építésű autóval eléggé járhatatlan, magas a bakhát és rajta a fű. Ha nem terepjáróval jön valaki, csak akkor autózzon, ha az autót nem félti.
Szuperek a fotók a honlapon, gratulálunk hozzájuk!
A buszmegálló melletti mezőgazdasági út felől közelebb lett volna, de kocsival így is sikerült lerövidíteni 2 km-rel. Jól körülszántották a kápolnát.. Köszönjük a rejtést! :)
Lefülelve :-)
Útban a Tátra felé ide is beugrottunk, és mivel (majdhogynem véletlenül) a tónál parkoltunk, volt miben gyönyörködni is. Sajnos nem kétséges, hogy a kápolna sorsa meg van pecsételve, szépen lassan az enyészetbe temetődik :-(
Köszi a rejtést
Tátrába menet útba esett.
A földút vízmosásos, és magas fű borítja, így végig gyalog kellett menni.
Ez nem is volt baj, mert az út maga jobban tettszett mint az elhanyagolt környezetű - egyébként aranyos - kis kápolna.
Az aszfaltról az ajánlott útvonalon közelítettük. Bár kocsival is járható lett volna a földút, mi féltávtól mégis gyalogosan folytattuk az utunk a kútig.
Gyönyörű kis sziget ez és a kilátás is szuper a Börzsönyre!
Ráadásul virágzó hóvirág, ibolya és kakastaréj mező veszi körül a kápolnát!
Köszönjük az invitálást!
Drégelypalánkról indított bicajos kör határátlépő kitérője. Tésa felől egyszerűen az egyenest választottam, és pár km után már az alkalmas letérőt kerestem. Mivel vonzott a betontáblás út, a gazdaság K-i szélénél rátértem a tóhoz vezető szakaszra, majd a gátnál természetesen a bal oldalon tekertem tovább. Az út végén ismét balra nekiindul a dombnak egy jobb földút, majd aszfalttá változik, és egy betonozott tárolóhoz vezet, ahonnan 1 km jobbra a kápolna. (Ez egyébként egy 4-es kereszteződés, az előzőekben említett útvonalak is elérhetőek.) Innen már nem úsztam meg a dagonyát, viszont óvatosan lépegetve csak a cipőm bánta. Jó érzés volt célba érni, kellemes látvány a kápolna és szűk környezete is. A mező szélén ledobált zöldséghalom nem tartozik ebbe a kategóriába!
Most a nagy sár miatt, illetve mert a traktorok mindent széttúrtak (éppen szántottak) nem lehetett autóval megközelíteni a kápolnát. Igazából nem értettem meg, miért kellett ezért a helyért, kivéve persze a találat :), 7-8 km-et caplatnom a sárban a felszántott földek között.
Az ajánlott parkolónál induló úton száguldoztunk befelé, így száraz időben simán autózható 20 méterig. Nem semmi eldugott kis kápolna tényleg érdekes kérdés, hogy Izsi hol találja az ilyen helyeket :)
Találtunk egy autózható földutat, így kevés sétával értük el a helyszínt.
A Tátrába igyekszünk, de útközben 1-2 pontot érintünk. Itt kezdtük. A kis kápolna közelében találtunk egy napszemüveget, lásd fotót. A kövön hagytuk. A rejtés egyértelmű. Köszönjük.
Miután alaposan telepakoltuk Kokó kocsijának a csomagtartóját kofolával Ipolyságon, még eljöttünk, hogy megnézzük ezt a helyszínt. Nem is igen tudom, hogy Izsi mi módon szerez tudomást az ilyen eldugott helyekről. Lehet, hogy egykor népszerű búcsújáróhely volt, de az utóbbi 30 évben itt biztosan összesen nem fordult meg összesen 50 ember. Csak földutakon közelíthető meg, s a végén egy vetés szélén kell menni. Tény, hogy a közelítő utakról egészen jó a rálátás az Ipoly-völgyre. Ha már itt voltunk, akkor a forrást is megnéztük. Nagyon nagy jóindulattal mondjuk, hogy csordogált némi víz a kis házikó alatt lévő betongyűrűből. Az odavezető úton meg mellig ért a gaz. Csoda, hogy láttuk az utat... Brumi medvémet hoztam magammal.
Börzsönyi jelzésfestés után kofola-tankolás, majd "drájvin" dobozolás keretében.
A környék gazos, csalános, szúnyogos. Ennek ellenére a forrást is megkerestük.
A börzsönyi ládázás közben kiugrottunk Felvidékre ehhez a nagyon szép kápolnához. A Százdi útról tértünk le és simán be tudtunk menni a kocsival 1 kilométert.
Nagymarosról vágtunk neki feleségemmel a tésai duzzasztó és az ipolyviski kápolna megkeresésének- hogy valami sport értéke is legyen a dolognak.
A ládának még tegnap sem volt megtalálása, így moderátorként kicsit félve indultam a láda felé, hátha első megtaláló leszek és majd hallgathatom a szemrehányásokat...
Már a parkoló felé vezető országútról láttam, hogy valaki sárga mellényben kapaszkodik felfelé a hegyoldalon, sejtettem, hogy ládász.
A ládához érve kiderült, hogy csehipest volt az, aki alig 15 perccel megelőzött.
A leírásban szereplő útvonal nem a legrövidebb, gondolom az autós parkolás miatt alakult így. A N48 04.199 E18 50.468 pontban leágazó földút egyenesen a ládához visz, bár személyautóval ez sem járható.
A ládaleírásban két útpont neve azonos, ezek felülírják egymást a letöltéskor.
A kápolna környezete rendkívül hangulatos (leszámítva a sittkupacokat a környéken)
(A láda valódi megtalálásának ideje 2014.10.12 13:00)
Őszies, reggeli ládakeresés ezúttal a határon túl. Az előttem megtalálók által is javasolt (és logikus) helyen parkoltam és indultam a kb. két kilométerre lévő kápolnához. Itt-ott pici sár, de azért jól lehetett haladni. A hely és a környezete csodaszép, nagyon tetszett. Eldugott kis épület, annyi bizonyos. Ilyenkor mindig elgondolkozom azon, hogy a rejtő hogyan keveredett (és miért?) ide... :-)
A rejtéshez annyi hozzáfűzni valóm van még, hogy nem valami szerencsés helyen van a láda mivel ha a kápolna környékét kitakarítják akkor valószínűleg a ládát is viszik onnan. Én inkább valahova a kápolna tövébe rejtettem volna el vagy pedig a tisztás másik oldalára mivel ott nincs szemét.
+ 1 megjegyzés:
Ahogy az előbb leírtam itt érdemes a kereszteződésről letérni:
N 48 04.200 E 18 50.468
Innen még kb. 1 km-ert be lehet menni szerintem még egy suzukival is és a szántóföld végénél le lehet parkolni, ahonnan még 1 km-erre van a láda. Akik pedig terepjáróval vannak azok pedig akár a ládáig is be tudnak gurulni.