A rejtésről kérlek NE tölts fel fényképet!
Tollat vigyél magaddal a logoláshoz!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Kedves Ládavadászok!
Az autósport egykori legendás helyszínét szeretném megmutatni nektek. Aki érdeklődik az autocross történelme iránt annak ismerős lehet a pálya és környéke, akit pedig nem csapott meg a benzingőz szaga, őt elvarázsolhatja a táj szépsége.
Megközelítés
Autóval a Pécel és Isaszeg közötti országúton Pécel felől az első vasúti kereszteződés előtt kell jobbra kanyarodni
N 47° 29,935' E 19° 22,314' 160 m [GCPEAC+kereszteződés],
itt érdemes parkolni:
N 47° 29,935' E 19° 22,452' 162 m [GCPEAC+parkoló]
A vonattal a péceli vasútállomásra,
N 47° 29,614' E 19° 20,400' 155 m [GCPEAC+állomás]
vagy a 169E busszal a Ráday Gedeon tér megállóba
N 47° 29,516' E 19° 20,548' 152 m [GCPEAC+megálló] érkezők egy könnyed 3.8 km-es sétával érhetik el a ládát. Nekik az Erzsébet sétány- Újtelep utca útvonal javasolt.
A túrázók 6 km-es úton tudják a pályát megközelíteni Isaszeg központjából indulva a piros
jelzésen haladva.
Leírás
Akinek valami köze volt vagy van bármilyen autós sporthoz, annak nem ismeretlen a péceli crosspálya fogalma. És akik a 80-as években Pécelen éltek, szintén emlékeznek rá, hiszen hétvégenként a településen belül is hallatszott a versenyző autók búgása, ki se kellett menni, tudta mindenki, hogy verseny vagy edzés zajlik a község határában. Azóta már a természet visszahódította a területet, csupán néhány, szinte járhatatlan földút és pár otthagyott autógumi utal arra, hogy itt majdnem tíz éven át komoly autocross élet zajlott.
Magyarországon csupán 1978-tól beszélhetünk autocrossról, viszont nagyon gyorsan terjedt, és vált népszerűvé. Ennek egyik oka lehet, hogy ez egy nagyon nézőbarát sport, ugyanis egy helyben ülve is egész napos pörgős látnivalót adott. A másik ok, hogy aránylag olcsó sport volt ez akkoriban. Baráti társaságok, kisebb autószerelői műhelyek is képesek voltak versenyképes gépeket fabrikálni, és egy pálya kialakításához sem kellett más, mint egy kis fantázia és egy földgyalut jól kezelő szakember.
Milyenek voltak ezek az autók?
Olyan speciális gépek, melyeket minimális karosszériával, de felerősített motorral és erőátviteli elemekkel építettek meg. Ezeket a fura alakú járműveket a közönség találóan "vasszöcskének" nevezte el.
A gyors fejlődést igazolja, hogy 1980-ban már magyar kupa zajlott Szentendrén, és 81-ben a 850 méter hosszú péceli pálya is elkészült. Az első nemzetközi versenyt Pécelen tartották 1982-ben. Erről legendák szólnak, mivel a vártnál jóval nagyobb érdeklődést vonzott, a nézők száma elérte a 15 ezret. A televízió is közvetítette az eseményt egy órás műsorban, ami igencsak jelentősnek számított. 1983-tól elkezdődtek a szocialista országok számára rendezett BBK (Béke Barátság Kupa) versenyei.
Általában a csehszlovákok és a lengyelek taroltak, ők pár évvel előrébb jártak ebben a sportban, mint a magyarok.
1984-től 6 éven át zajlottak Pécelen Európa Bajnoki futamok több, mint tízezres szurkolótábor előtt.
Az interneten sok
fényképet és
videófelvételt lehet találni a régi versenyekről. Érdekesség, hogy itt forgatták a "Linda" című magyar krimisorozat Aranyháromszög epizódjának egyik jelenetét.
Bizonyára többekben felmerül, hogy ha ilyen nagy sikere volt ennek a pályának, miért szűnt meg, illetve miért nem alakítják ki újra. Ez a kérdés már többször felvetődött hivatalos fórumokon is.
A Közép-Duna -Völgyi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség tájékoztatása szerint ez a terület "a Gödöllői Dombvidék Tájvédelmi Körzet országos kiemelt jelentőségű természetvédelmi területét képezi", és a szóban forgó tevékenység "veszélyeztetné a Natura 2000 jelölő élőhelyek és jelölő fajok fennmaradását..."
Tehát meg kell elégednünk az emlékekkel, és örüljünk annak, hogy sétálás, kerékpározás közben élvezhetjük a táj szépségét, és a csendben jó esélyünk van arra is, hogy őzeket, nyuszikat lássunk.
Érdemes felkeresni a közeli ládákat is
Pécelen:
GCRAKA,
GCBZS,
GCVABA,
GC1517.
Isaszegen:
GCHOHO,
GCIS49,
GCFAKE,
GCSITO.
Ládatörténet
2018.09.01. Új logfüzet
2021.11.17. Új logfüzet, rejtek felújítás
A hagyományos logolási eljárásokon túl a legújabb verziójú gc-s alkalmazásokkal (
g:hu+ 2.7.3 verziótól ill. a
geoládák v3.11 verziótól) úgy is be tudod jelenteni a megtalálást, hogy az alkalmazással a megfelelő módon leolvastatod a láda tetején levő QR-kódot.
FIGYELEM!
A QR-kódról NE töltsél fel képet a logod mellé!