Megye/ország: Hajdú-Bihar
Elhelyezés időpontja: 2024.07.01 16:00
Megjelenés időpontja: 2024.07.27 07:52
Utolsó lényeges változás: 2024.08.03 21:10
Utolsó változás: 2024.09.24 16:01
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: GYEZegzug, negyesigabor80,Judith, fabian11
Ládagazda: fabian11 Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 950 m
Megtalálások száma: 75 + 2 jelszó nélküli
Megtalálások gyakorisága: 3.9 megtalálás hetente
Ez a láda egy eseményláda-sorozat egyik tagja. Az adott megye legmagasabb pontját kell megtalálnod. Bővebb infók a sorozatról ide kattintva.
Hajdú-Bihar megye felszíne jellemzően síkság. A kevéssé tagolt sík terület teljes egészében az Alföldhöz tartozik. Sós-hegy magaslat Hajdú-Bihar megye legmagasabb pontja 172,5 méter, Nyíradony határában található.
A Sos hegy az első katonai felmérésben nem szerepel. A másodikban írják először. A monográfia szerint ismeretlen eredetű helynév. Mivel a környék Károlyi birtok volt így valószínűleg a népnyelv adta a nevet. Sos nevű család nincs az anyakonyvekben. Ragadványnév sincs. A Nyírség ezen része futó homok, nagy része terméketlen, valószínűleg innen kapta a nevet.
A láda keresése a legelszántabb kessereknek ajánlott! A sík vidék szerelmeseinek, a csalánostól, magas aljnövényzettől, a monotóniától vissza nem riadóknak.
19 x 13 x 6 cm-s hagyományos konyhai dobozt talajszinten keresd!
Elindulunk, mindig balra legyen a kerítés, nincs semmilyen út, nagyon régen lehetett. A kerítés elmegy szinte a rejtésig s attól jobbra lesz a csésze.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Legfontosabb közúti megközelítési útvonala a Debrecentől Nyírbátoron át Mátészalkáig vezető 471-es főút mely 73 km hosszú. Annak ellenére, hogy háromszámjegyű út, fontossága és forgalma nagyjából az egyszámjegyű főutakéval vetélkedik.
Az interneten sajnos nem található semmilyen információ a Sós-hegyről, így örömmel vettem dr. Négyesi Gábor egyetemi docenc úr tájékoztatását, aki a Debreceni Egyetem, Természettudományi és Technológiai Kar, Földtudományi Intézet, Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszéken dolgozik. (Nem mellesleg ő is kessertárs negyesigabor80)
Köszönjük szépen az értékes tájékoztatást!
A Sós-hegyről
"Először is arról, hogy ez a Sós-hegy kisebb-nagyobb megközelítéssel elfogadható, mint a megye legmagasabb pontja. Azért írom ezt, mert egy ilyen homokbuckákkal tagolt felszínen, mint a Nyírség meglehetősen nehéz a legmagasabb pont megadása. Ez egyrészt abból adódik,
hogy ezek a - már eleve is különböző magasságú buckák - általában erdővel fedettek, a sűrű növényzet pedig nehezíti és sajnos pontatlanná is teszik a GPS-szel történő magasságmérést.
Így marad a hagyományos geodéziai módszer, ennek megfelelően kijelöltek egy magassági pontot a buckán, amely ponton elvégezték a magasság mérést, amelynek az értéke a térképen is szerepel. Megjegyzem, hogy az 1:10 000-es méretarányú topográfiai térképen 171,1 méter szerepel és nem 172,5, de ez adódhat az eltérő méretarányból is. De ugyanilyen magasságú pontot igen nagy eséllyel lehetett volna találni máshol is, pontosan az előbb már említett
mérési nehézségek és az azokat övező hibalehetőségek miatt.
A mérési hibák nagyságrendjéhez érdemes megnézni, hogy pl. a Harmadik Katonai felmérése 174 méteres magasságot írnak, hasonlóan az 1941-ben készült katonai térképeken is.
Egy biztos, Hajdú-Bihar megye legmagasabb pontját vagy a Nyírségben, vagy pedig a Hajdúháton kellene keresni, de ez utóbbi legmagasabb pontja a Csegei-halom csak 163 méter, így ez elmarad a Sós-hegytől. Ami a szó valódi értelmében természetesen nem tekinthető hegynek, hiszen még a síkságok esetén érvényes legmagasabb határértéket, a 200 métert sem éri el, de összevetve ezt pl. a Hortobágyon jellemző 88-95 méter magassági értékekkel, ahhoz képest már valódi hegynek tekinthető, minden csak viszonyítás kérdése.
Tovább erősítheti a hegy képet a környezetéhez képest valóban kiemelt pozíció, mivel abból ezek a homokbuckák akár 10-15 méterrel is kiemelkedhetnek (Ebben a tekintetben a Sós-hegy eléggé hasonlít a Nyírség legmagasabb pontjára a Hoportyóra: ott is egy összetorlódott homokbucka mező legmagasabb pontját jelölték meg egy
háromszögelési ponttal). Különösen igaz ez a relatív magasságkülönbség azon a területen ahol a Sós-hegy is megtalálható, mivel ez az úgynevezett nyírségi vízválasztó, amely nagyjából Hajdúhadház, Nyíradony és Mátészalka között húzható meg. Ennek a vonalnak az
a jelentősége, hogy ez képezi a Nyírség legmagasabb részét, emiatt ez a vízfolyások futásirányában is változást okoz: az ettől a vonaltól északra eredő vízfolyások északi, a délre eredő vízfolyások pedig délre folynak. Többek között a Kék-Kálló is ettől a vonaltól délre,
nagyjából Fülöp község határában ered. Maga ez a nyírségi vízválasztó valószínűleg egy tektonikus kiemelkedésnek köszönheti a létét: egy délnyugat-északkeleti irányú törésvonal mentén a Nyírség ezen része a környezetéhez képest kiemelkedett. Ennek a kiemelkedésnek a kora nem bizonyított, legalábbis konkrét irodalmi adat nincs rá.
Még annyit érdemes tudni ezekről a homokformákról, hogy ezek anyaga a Kárpátokból az Alföldre lépő folyók (A Nyírségben leginkább a Tapoly, az Ondava és a Laborc) által lerakott hordalékanyagból származik, abból fújták ki a nagy sebességgel fújó munkaképes szelek a
0,1-0,2 átmérőjű aprószemű homokot, amely a homokbuckák anyagának döntő többségét alkotja.
A Sós-hegyet hordozó homokvonulat egyébként egy parabolabucka mezőben található, így hívják azokat a homokformákat, amelyek leginkább egy Nike cipőn található pipához hasonlítanak. Ezek magassága a 10-15 métert is elérheti, nagyon gyakoriak például Bátorliget környékén is, ott különösen látványosak, mert egy legelőterület kialakítása miatt leírtották róluk az erdőt, így a formák is könnyebben
felismerhetőek."
Az 1980-as években a domb déli oldalán kb. 50 m széles nyiladék, előtere szántóföld volt. Ekkor sárkányrepülő oktató - gyakorló terepként használták.
Az információ FyG, Ftom játékosoktól van, melyet ezúton is köszönök.
A magaslaton akáctuskó sarjról felújult fák láthatók. Szokták mondani, hogy az akác a Nyírség aranya. Egyes részeket tarra vágtak, sajnos panoráma nincs.
Mindenkinek kitartást, jó időt és kedvet kívánok!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
-
GPS nélkül is érdemes megkeresni
+
kereshető egész évben
+
kereshető 24 órában
-
a látnivalóért fizetni kell
urbanj2024.12.01 10:50 - Jelszó nélküli megtalálás
A mai nap Debrecen környéki kirándulásunlat itt kezdtünk és sajnoa sok-sok keresést követően sem találtuk meg a ládát. A leírás szerinti helyet valószínűleg megtaláltuk, de nem vt doboz. Akkor olvastam, hogy 1 hete már az előző kerrső sem találta meg. Kérlek a képek alapján fogadd el.
Geolaci2024.11.24 09:05 - Jelszó nélküli megtalálás
A rejtek elég jó GPS vétel mellett szerintem megvan, viszont nincs itt a láda. 5-10 centi hó van a terepen, talán a láda itt van a közelben, csak a hó miatt nem látom. Még a takaró gallyakat is megtaláltam, azokat vissza is tettem a fa/tuskó tövébe. Kérlek fogadd el jelszó nélküli megtalálásomat! [Geoládák v4.5.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Biciklivel!
20/2 Ez már a második!
Nyíradony-GCMM09-Hajdúsámson-GCZSUV-GCAROK-Debrecen útvonalon tekertünk egyet és közben ezt a ládát is megkerestük (mondjuk ennek az útnak e ládának a megtalálása volt célja).
Jelenleg nem annyira durva a terep, mint a képeken, biciklivel is járható. Szép hely! [Geoládák v4.5.2]
A 20-as évfordulós kirándulós ládákat mind megkerestük. Feltett szándékunk, hogy ezek a megyés ládák is hasonló sorsra jussanak. Ma két tőlünk nagyon távoli magasságos láda volt az úticélunk. Ez volt az egyik amitől tartottam, kár volt. Elismerem biztos jókor jöttünk, de szinte "sztráda" volt a ládáig. Tökéletes földes, füves út "mindenmentesen".(20/8)
Mivel a vásárosnaményi gumis nem volt az indulási haditervben, így a két magasságos ládát egymás után szedtük össze, jópár templomot kihagyva a sorból...
Már ment le a nap, mikor a libatelephez értünk, és csak egy embert láttunk a távolban, libát sehol. A leírás egyértelmű, én véltem felfedezni nyomokban utat, bár közel sem olyan minőségűt, mint a tuhu mutat... :D
Petra-találat lett, mi Erivel kicsit elmaradtunk, a gombák fotózása miatt... Visszafele már majdnem ránksötétedett, így már csak a hajdúhadházi városi ládát néztük meg, és irány haza...
A sorozat legkeletebbi ládájától jöttünk, hogy S hazafelé úton és még sötétedés előtt elcsípjük a dobozt. Mivel egy útközbeno defekt és gumisműhely látogatás hátráltatott odőben, így a térség többi ládáját nem sikerült megkeresni.
Ribizli9, farkas_e és csmeri társaságában elsétáltunk a kerítés mellett a dobozig, majd logolás után sötétedésre értünk vissza a kocsihoz.
Köszönjük a rejtést.
Martinkai tantestületi csapatépítés után úgy gondoltam, elég közel vagyok ehhez a ládához, gyönyörű idő volt, és reméltem, hogy még világosban visszaérek Debrecenbe. Minden összejött, egy 62 km-es kellemes kerékpározással begyűjtöttem ezt a még hiányzó ládát is - köszönöm a rejtést!
Napnyugtára odaértem ... A kerítés mögött rengeteg őzlábgomba lakott, sajnos elérhetetlenül. A dobozba zárt törött ládát kicseréltem egy újra és szereztem a tetejére nehezebb faágakat, hátha így túléli az érdeklődő vadakat ... :)
A kacsa farmnál parkoltunk és én elindultam a kerítés mellett, ahogy a ládaoldal ajánlotta. Az viszont nagyon meglepett, hogy az egész úton, kb. 2 méter szélesen, rövidre lett levágva a fű és egyéb vegetáció, és így egész kellemes volt a séta. Útközben láttam a nedves fűben egy bringa keréknyomot, gondoltam, biztos ládász, majd találkozom vele amikor lefelé jön. Ahogy felértem kb. arra a szintre, ahol el kellett volna hagynom az utat, egy bringát láttam a kerítéshez döntve. Aha, gondoltam, ez lesz a bringás kesser és elkiáltottam magam: "Megtaláltad a ládát?" Mire visszaszólt, hogy "Igen, itt állok a rejtek mellett." Így ismerkedtem meg FTom kessertárssal, akivel logolás után együtt felmentünk a kulisz kockához és együtt sétáltunk le a tetőről is. Nagyon örülök, hogy megismerkedhettem egy másik debreceni ládásszal, mert nem túl sokat ismerek erről a környékről.
A kilátás fent nem volt túl csodás, hiszen a fák felnőttek és takarják a zömét. Azért csináltam egy pár képet a loghoz. Köszi a rejtést! Ez volt a hetedik találatom a megyei magasságok sorozatban. 7/20
Aradványpuszta felől jöttem biciklivel. Jól lehetett haladni a kerítés mentén - egy hozzászólás alapján számítottam is erre -, a gazda vághatta le néhány hete. Nyomok nem voltak, az emelkedős utolsó szakaszon a homok mutatta volna. A háborítatlan környezet aztán meglepetéssel szolgált. A megadott rejtekhelynél és a közelében semmi nyoma turkálásnak és keresgélésnek se. De elrejtve sincs sehova a doboz. Végül kissé távolabb, a fák közül a gyepre kilökve lett meg.
Az előző két napban is volt megtaláló. Ha elrejtették, hogyan kerül újra, módszeresen a "szabadba" a doboz? Járőröznek a vadak?
Igyekeztem rendezni a dolgot: a megadott koordinátáknál egy fa tövében - talán épp az eredeti helyén -, kis karókkal kialakítottam egy biztonságosabb rejteket. Mielőtt végeztem volna, érkezett meg emiGrant. Ő már észlelhetett nyomokat! Együtt fejeztük be a rejtést. Egy ép, de kevésbé erős ételes dobozba tettük a négyfülű töröttet, mely kisebb a leírásban megadott 19x13 centisnél.
A magassági pontot (HP 1966) persze meglátogattuk együtt.
Legutóbb 2011 márciusában jártam itt, akkor FyG kessertárssal, még más céllal.
A megye legmagasabb pontját felfedezni indultunk Nyíradony felől a dombvonulaton, ide a háromszögelési pontra.
Bővebben az akkor rögzített POI adatlapján is írtunk:
https://www.turistautak.hu/poi.php?id=113328
Keresgéltünk ismertetőket, adatokat, és mivel egyértelmű leírás nem akadt, átnéztük a fellelhető térképeken a megyét.
Az alapján találtuk meg ezt a legmagasabbnak mutatkozó pontot. Végül a mértékadó DTA-50 katonai térkép adatát (172,5 m) fogadtuk el, sajnos mostanáig is ez a legfrissebb. A GCMM09 leírásában is említett térképek (például az EOTR 1:10000) felülvizsgálatával készítették a DTA-50 digitális katonai térképet, de azt is még a 2000-es évek előtt.
Régóta tart a korszerűsítése, DITAB-50 néven. Még nem volt teljes 2022-ben, ennél újabbról nem értesültem.
3 napos hosszú hétvége Nyíregyháza-Debrecen OKK és geocaching két csúcsra járatással 3 fős kis csapattal.
Láda törött, cserére szorul.
Kilátás minimális, csak fényképezőt felemelve a fák fölé.
Egész jó az út, szinte a ládáig el lehet jutni kerékpárral, az utolsó 50 métert kell tolni a homokbucka aljától.
[g:hu+ 2.10.16]
14/20 (Somogy/Zala/Tolna/Baranya/Jász-Nagykun-Szolnok/Nógrád/Heves/Fejé/Veszprém/Pest/Békés/Komárom-Esztergom/Szabolcs-Szatmár-Bereg/Hajdú-Bihar)
A mai napot GCMM16 (13.) és GCMM09 (14.) tengelyre fűztük fel (potom 700 kilométer autóztunk). Azért a kettő közt sem tétlenkedtünk, ha már egyszer eljöttünk idáig.
Az igazat megvallva ennek a huplinak a környezete nem túl attraktív. Gábor, igazán ajánlhattál volna helyette egy vonzóbbat.
A láda törött, karbantartásra szorul.
Hogy élvezetesebb legyen a megközelítés, Hajdúhadházról bicajjal bő 20 km terepen. Az eső után csak néhány pocsolyát kellett kikerülni, egyébként jó kötött volt a homok. A helyszínen a fogadóbizottságot néhány méretes szarvas alkotta, be is ugráltak szépen az elkerített területre. Gondolom ők lehetnek a felelősek a láda aljának betöréséért is, szerencsére így sem ázott be. Élmény a hely, ahogy hirtelen egy nagyobb emelkedő felvisz a bucka tetejére. És persze az élmény maga az út is. :)
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Láda fedetlenül hevert 8 méterre a feltételezett helyétől. Valami össze is törte. Karbantartás szükséges.
TFTC! 8/20 Hajdú-Bihar megye
3 napos Kelet-Magyarország magaspontok kanyar
Ez az egyik a magaspontok közül, ahol nincs állandó láda, éppen ezért tetszett itt a világ végén. Egyébként kacsákat nevelnek itt, korábban valóban libákat, a tulajdonos éppen megérkezett mikor visszaértünk a kocsihoz, kicsit tudtunk is vele beszélgetni és elmondtuk, hogy miért vagyunk itt.
[Geoládák v4.5.0]
Kivártuk a nap legmelegebb időszakát és bizony az a kicsi emelkedő is megszuszogtatott.
A jelszó is csúcs🤗
A kacsa telep tulajdonosával is találkoztunk, elbeszélgettünk kicsit.
Szerinte a magassági pont az ő magánterületén találharó.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Debrecenből indultam kerékpárral. Debrecenből kivezető úton az útépítések miatt kicsit elkeveredtem, nehezen találtam rá a kerékpárútra. A város határától már jó, vagy legalábbis elfogadható minőségű bicikliút volt. Szinte a rejtésig el lehetett menni biciklivel (32-es gumi), csak a kerítés melletti földúton kellett a mélyebb homok miatt 50-100 m-t tolnom.
Útban a GCMM16 felé, felkerestük ezt a magassági pontot is Attibatival. A libatelep bejáratánál parkoltunk, és végig a kerítés mellett haladva értünk a homokbuckáig. Az aljnövényzetet nemrégen lekaszálták, jókor jöttünk. A láda könnyen meglett, köszönet a rejtésért.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 10/20 [Geoládák v4.5.0] Most nincs csalán, gaz, szépen lenyírt út vezet a ládához. Viszont egy pókháló elhárító botot nem árt lengetni magatok előtt.
A megyei magasságok roadshow 9.pontjaként a sorozat 10. ládáját szedtem össze. Fotózni nem nagyon volt mit, de most eszembe jutott, hogy kifelé jövet lőttem egy képet az elhagyott kunyhóról. Szóval ha ezt látod, akkor jó helyen fordultál le. :)
4.
Köszi Judith mindent.
Szívesen átadnám Hajdú -Bihar megyei kessernek a ládaoldalt. Örömmel és nagyon nagy szeretettel adom át véglegesen fabian11 Játékos Társamnak.
Megcsíptem!
A nevem ugyan fel van tüntetve rejtőnek, de csak az anyaggyűjtés segítésében vettem részt. Illetve felkutattam Gábort aki nagyon-nagy segítség volt a ládaoldal tartalmának előteremtésében. Kutatott az anyag után.
Itt is nagy köszönet érte.
Aztán ennek a ládának az első megtalálójával közösen kerestük fel a számomra is teljesen idegen terepet, de íratlan szabály ládarejtő legalább 4-5 bejelentő lehet. Betartottam
62 kilométeres tekerés a Debrecen-Nyíradony kerékpárúton. Nem nagy meggyőződéssel vágtam neki a láda megkeresésnek olvasva a ládaoldalt. Most kerékpáros szerelésben nem volt kedvem csalánban járni. Gondoltam elmegyek a baromfi telepnél levő parkolóig aztán majd onnan visszafordulok és a vegetációs időn kívül keresem meg a ládát. Ezzel szemben nagy meglepetésemre a kerítés mellett lekaszálták a növényzetet így szinte autópályán lehetett megközelíteni a homokbuckát. Számottevő szint csak az utolsó 50 méteren volt, 20 méterig úton haladhattam.most érdemes tehát levadászni ezt a ládát amíg a növényzet megint vissza nem veszi az uralmat.