Elhelyezés időpontja: 2024.09.21 11:00
Megjelenés időpontja: 2024.09.21 11:40
Utolsó lényeges változás: 2024.09.21 11:40
Utolsó változás: 2024.09.21 11:44
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Marcsi - Szilágyiék
Ládagazda: Marcsi - Szilágyiék Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 42
Megtalálások gyakorisága: 14.1 megtalálás hetente
Kiskörén 2021 április végétől látogatható az új, "lábasházakkal" ölelt 19 méter magas Tisza-tavi kilátó. A 130 cölöplábon álló komplexumhoz gyaloghíd vezet. A számítások szerint az épületek a legmagasabb vízszint idején is szárazon maradnak, míg alattuk idővel akár vízimadarak is beköltözhetnek a nádasba.
Ez a Tisza-tó második legmagasabb kilátója a Tisza-tavi Ökocentrum 26 méteres tornya után.
Szeretnénk Nektek is megmutatni ezzel a rejtéssel.
Utólagos információ: szezonban, hétvégén 600,- Ft a belépő!
A ládát térdmagasságban egy kisméretű (nem kell bemászni) tuja-fácska öleli. Az ott dolgozó emberek tudnak róla.
A gravírozott pótjelszó helyét csak a doboz eltűnése esetén hozom nyilvánosságra, és csak a pótlás idejéig lesz látható.
Megközelítés
A kilátó többféleképpen is megközelíthető.
Mivel a tó körül végig van kerékpárút, így természetesen akár egy biciklitúrával is egybe lehet kötni.
Tömegközlekedéssel pl. a Menetrendek programjával is meg tudjátok tervezni az utatokat. A buszok a Szent István parkba érkeznek.
A gyaloglást kedvelők kb. 2,5 km sétával érhetik el a Kilátót. Ha inkább utaznátok még, üljetek fel a Kisköre Erőmű felé induló 3433, 3436, vagy a 3561 számú járatok valamelyikére, majd kb. 1 km séta után célbaértek.
A kilátó
A négy épületegyüttesből álló komplexumot egy nádasokkal szegélyezett földnyelvre tervezték. Ez a Köre Kikötő partjának egy alacsonyabban fekvő részén van, de pont ezért lehet lábasháznak nevezni az ott felépült négy épületet, mert - habár víz nincsen alattuk - cölöplábakat kaptak, hogy egy szintre kerüljenek. A négy épület ölelésében magasodik a kilátó.
Szerkezete fém, ami faborítást kapott úgy, hogy két egymásba fordított hajótestet formázzon. Ez a forma a helyi halászladikokat, illetve néprajzi vonatkozásban a felső-Tiszai Szatmárcseke református temetőjének csónak alakú fejfáit idézi.
Stílszerűen a Tisza-tavat a két csónak orrából, fordított perspektívában, álló helyzetben lehet szemlélni. Elláthatunk a tó szívéig: a Kiskörei Vízlépcsőig (GCKISK), valamint az élő Tisza és az Abádszalóki- illetve a Sarudi-medence egy résza is elénk tárul a tetejéről. Visszapillantva a kikötő felé láthatjuk a Jászsági főcsatorna (GCJasz) zsiliprendszerét.
Ahhoz, hogy ez a 800 négyzetméteres épület a nádasban megálljon, az alapozásra 510 köbméter betont süllyesztettek el a föld alatt.
Mivel a lábasház Natura 2000-es területen épült, így minden elemét környezettudatosan tervezték. Az egész épületegység fűtése levegő-víz hőszivattyúval működik, a fűtés-hűtéshez az elektromos áramot pedig a csarnoképületre szerelt napelemrendszer látja el.
A négy épület az őselemek színeit kapta, és különböző funkciókat tölt be:
- Egyikben a nyaralóhajózás vendégfogadó irodája kapott helyet.
- A másikban vízirendőrséget lehet megtalálni, akikkel a tavon nemcsak ellenőrzés céljából, hanem különböző megelőzési és egyéb programok kapcsán is lehet találkozni.
- A harmadikban büfé,
- A negyedikben mosdók találhatóak.
Kisköre város Heves megye déli részén fekszik, vonattal és autóbusszal egyaránt megközelíthető. A Tisza-tavi régió egyik legnagyobb települése. Első írásos említése Kure alakban, 1323-ban történt.
Kedvelt üdülőváros, ami nem csoda, hiszen szabadvízű strandja, a látnivalói, valamint gazdag turisztikai kínálata számos turistát vonz ide a főszezonban.
A város életében döntő változást az 1975-ben átadott vízlépcső jelentett, amely gyökeresen megváltoztatta nem csak Kisköre, hanem a Közép-Tisza-vidék, az Alföld életét is.
A településtől délre éri el a Tiszát a szarmaták által 324 és 337 között épített, a Dunát a Tiszával összekötő Csörsz árok nyomvonala.
Nevét egy monda alapján Csörsz avar királyról kapta, aki vizi utat akart építeni szerelméhez, a longobárd Délibábhoz. A valóságban egy római előretolt védműről lehet szó.
A hallépcső után megkerestük a kilátó ládáját. A láda könnyen előkerült. Át szerettünk volna menni Abádszalókra, de a település előtt néhány kilométerrel Zafira új huncutsággal lepett meg, kidurrant egy hűtővíz vezeték ... A harmadik autó némi hezitálás után visszatolatott (elmondta miért nem állt meg azonnal, megértettem), bevontatott a benzinkútig, szerzett szerelőt és jobb utat kívánt. A vezetéket fél óra alatt kicserélték, kaland vége, jöhettünk haza ... :)
Tisza-tó kör e-mtb-vel fegyverneki kitérővel 150 km.
Az új tisza-tavi ládák megjelenése alkalmából tartott összejövetelen nem tudtam ott lenni, ezért másnap vadásztam le az új ládákat és egyben ránéztem a Gctiko ládámra is.
Nagyon merész a rejtés itt a pihenő mellett, reméljük hosszú életű lesz.
A tegnapi találkozón nem tudtam résztvenni (a szlovák hosszútávú tájfutó bajnokságon indultam a gyönyörűséges Körmöci-hegységben), de a rejtő kedvességének köszönhetően a ládát 2024.09.04 10:20-kor béta-tesztelhettem.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A Tisza-parti kesser parti esemény előtt, alatt és után nagyon sok ládát kerestünk és találtunk meg a résztvevő játékostársainkkal közösen. Köztük volt ez is.
A GCKV megtalálása és továbbszállítása után visszaértünk a kikötőbe, ahol már együtt volt a nagy társaság. A GCJaro mellett itt a még ropogós, frissen megjelent GCKure ládát is megtalálhattuk. A rejtés nagyon ötletes.
A nap folytatása is csodás volt. A másik új láda mellett a faültetés, a csoportos szemétszedés, még néhány mozgó és egy-két régi láda megkeresése tartotta együtt a megjelent kessereket.
A kilátóba tavasszal már felmásztam, akkor egyetlen emberrel találkoztam az egész kikötőben. Most más volt hangulat sok kesser, sok biciklis, szép őszi napsütés. Köszönjük az új geoládát.
A Szilágyi Marcsi által remekül megszervezett Tisza-parti kesser találkozón élesedett a láda. Már nagyon vártuk és örültünk az új ládának, mivel különleges a látnivaló, nagyon szép környezetben. Felmentünk a kilátó tetejére, ahonnan nagyon szép a tó látványa. Marcsi remek háziasszonya volt a találkozónak is, és a ládának is jó gazdája lesz. Köszönjük a rejtést.
Tisza-tavi kesser-parti keretében, csodás időben, nagyon jó barátokkal, jó társaságban mi is megtaláltuk.
A környezet ötös, a rejtést és a webes megjelenést nem tisztem értékelni :-)
A Tisza-parti kesser parti keretében a csónakázás után még ezen új láda kereshetőre állítása előtt voltam fenn a kilátóban. Az elég vicces volt, hogy ott ettünk-ittunk a padoknál, amitől 1,5 méterre rejtőzött a tujában a még élesítetlen láda.
Nagyon érdekes kilátó, szellemes jelszó és a Tisza-tó közelsége. Mi többet akarhat az ember egy ilyen csodásan napsütéses szombaton, ahhoz, hogy sok-sok kesserbaráttal együtt jól érezze magát? SEMMIT!!!
A nagy beszélgetésben és kínálásban élesedett a láda. A füzetbe gyorsan logoltam, itt már valószínűleg sokadikként, de üsse kavics. A lényeg a friss rejtés és az élmény, amit ezúton is megköszönök:)