Elhelyezés időpontja: 2020.03.05 10:00
Megjelenés időpontja: 2020.03.07 06:39
Utolsó lényeges változás: 2020.10.15 20:13
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1800 m
Megtalálások száma: 146 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Röviden
1. N 48 07.311 E 20 36.676
Bronzika-barlang: a barlang lejáratától balra kőszikla tövében orvosságos dobozt keress!
2. N 48 07.314 E 20 36.731
Felső-forrási-barlang: sziklarepedésben kövekkel takart orvosságos dobozt keress a barlanggal szemben állva bal oldalt! Nem kell sziklát mászni.
3. N 48 07.252 E 20 36.554
Lilla-barlang: kőszikla tövében kővel takart 20*15*10 cm-es műanyag dobozt keress a barlang bejáratával szemben állva bal oldalt!
A Bronzika-barlangot csak a kutatók látogathatják, a Felső-forrási-barlang szabadon látogatható, a Lilla-barlang engedéllyel, barlangi vezetővel látogatható. A BARLANGOKBA MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE MENJEN BE. LEGYEN NÁLATOK FEJLÁMPA, VAGY KÉZILÁMPA. MIELŐTT ELINDULNÁL A BARLANGBA MINDENKÉPP TUDASD VALAKIVEL CÉLODAT, HOGYHA BALESET ÉRNE TUDJÁK, MERRE KERESSENEK.
AZ ESETLEGESEN ELŐFORDULÓ BALESETEKÉRT A REJTŐ SEMMIFÉLE FELELŐSSÉGET NEM VÁLLAL.
Megközelítés
Parkolni a Hámori-tó nyugati végében található kb. három autó befogadására alkalmas parkolóban lehet. N 48° 6,674' E 20° 36,884' 317 m [GCBB02+Parkoló]
A Z sáv jelzésű turistaúton mintegy másfél kilométer gyaloglás után érjük el a Lilla-barlangot, majd a N 48° 7,313' E 20° 36,608' 406 m [GCBB02+P+ elágazás] P+ jelzésen kelet felé fordulva és hamarosan a jelzett útról letérve könnyen járható erdőben érünk a multi első és második pontjához.
. A bükki barlangok
A Bükk igen változatos földtani felépítése, vízvezető, karsztosodó triász időszakból való mészkövek és a vízrekesztő agyagpalák sűrű váltakozása következtében hiányoznak a nagy keresztmetszetű, több kilométeres barlangok kifejlődéséhez szükséges előfeltételek, így nem tudott nagyobb területen összefüggő, egységes karsztvízrendszer kialakulni.
A csapadékvíz a Bükkben igen sok víznyelőn keresztül tűnik el a mélyben és számos forrás alakjában jelenik újra meg. Erodáló és korrodáló hatását ezért nem tudja összpontosítva kifejteni, mint pl. az Aggteleki-karsztvidéken, hanem barlangképző erejét szétforgácsolva számos kisebb, de tudományos értékben annál jelentősebb barlangot hozott létre.
A Bükkben nyilvántartott barlangok, sziklaüregek száma megközelíti a háromszázat. Nagy részük ugyan kisméretű, de vannak közöttük olyanok, amelyek vagy ősrégészeti vagy más, barlangtani szempontból világhírre tettek szert.
A Bükk jelentősebb barlangjait már bemutatja egy-egy geoláda, ezzel a sorozattal a kevésbé ismert barlangok egy részén szeretném végigkalauzolni a játékosokat.
Bronzika barlang
A Bükk-fennsík Kis-fennsíkján, a Felső-forrás felett 180 méternyire, dél-délnyugatra nyílik a P+ turistaút közelében. A Felső-forrási-barlanggal egy szintben, attól 80 méternyire nyugatra van a bejárata, egy sziklákkal szegélyezett beszakadás közepén. A bejárata csak egészen közelről vehető észre. A bejárati teremben található a további járatokat lezáró ötszögletű vasajtó. Felső triász mészkőben alakult ki. Valószínűleg a Felső-forrás vize egykor a barlangon keresztül ért ki a felszínre, amit a két homokos szifonja bizonyít. Ennek ellentmond a barlang viszonylag nagy mélysége. Jelenleg inkább víznyelőbarlangra hasonlít.
Az elágazó barlang formakincse változatos. Megfigyelhetők benne eróziós, oldásos és hasadékjellegű járatok. Két barlangszintet lehet elkülöníteni egymástól. A barlang járataiban nagyon sok cseppkő található, mint a közelben található Lilla-barlangban is, mert járatai közel helyezkednek el a felszínhez. Gyakori a barlangban a függőcseppkő, az állócseppkő, a cseppkőlefolyás, a cseppkőkéreg, a barlangi gyöngy.
A barlang Keleti-szifon nevű része körülbelül 10 méterre megközelíti a Felső-forrási-barlangot. A Keleti-szifonban és a Nyugati-szifonban folytatott feltárással van a legtöbb esély új járatok felfedezésére. A barlang Grand-kanyon járata régi patakjának medréből barlangi medve szemfog, különféle meg nem határozott csont és minden bizonnyal egy barlangi hiéna alsó állkapocs került elő. A rendszeresen itt telelő denevéreken kívül egy kisragadozó (lehet hogy nyest) is fel szokta keresni. A lezárt barlang csak a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság engedélyével, kutatási céllal és kutatócsoporttal látogatható. Barlangjáró alapfelszereléssel járható.
Nevét az 1973-ban benne talált bronzkori női koponyatetőről kapta.
A barlang geodéziai felmérés alapján 337,5 méter hosszú, 27,16 méter függőleges kiterjedésű és 66,5 méter vízszintes kiterjedésű.
A lezárás a barlang bejáratától nyolc méterre van, tehát a barlang előterébe be lehet menni.
A barlang lejáratától balra kőszikla tövében orvosságos dobozt keress! N 48° 7,311' E 20° 36,676' 392 m [GCBB02-1]
Felső-forrási-barlang
A bükk-fennsíki Kis-fennsíkon, a Forrás-völgyben nyílik. A Felső-forrás felett, körülbelül 26 méterre, egy sziklafal aljában található. A Bronzika-barlanggal egy szintben van a nagy, körülbelül hat méter széles és körülbelül négy méter magas bejárata. A barlang egy pusztuló forrásbarlang. Belül 15 méternyire is kiszélesedik. Az elágazó barlang nagyon feltöltődött törmelékkel és nyolc helyen nyílik a felszínre a bejáratán kívül. Ebből a nyolc kürtőből három nagy átmérőjű, ötnek pedig szűk a keresztmetszete.
Triász mészkőben jött létre. A kialakulásában valószínűleg a Kaszás-kúti-patak is szerepet játszott, amelynek vize a Lilla-barlang kialakulása előtt, a Felső-forrási-barlang kürtőin keresztül jutott be a föld alá és a Forrás-völgyben került a felszínre megint. A függőleges kiterjedése és a magassága 15 méter, a vízszintes kiterjedése 34 méter. A csarnokszerű járatban jól megfigyelhető a barlangfejlődés, de leginkább a barlang pusztulása. Szabadon látogatható.
Az ásatásakor sok újkőkorszaki, a bükki kultúrába sorolt cserépedény töredéken kívül, egy barlangi medve ujjperc is előkerült. Egy szürke, kalcedonból készült, jól megmunkált, őskőkorszaki vakarót is találtak az ásatáskor
Sziklarepedésben, a bejárattól balra, kövekkel takart orvosságos dobozt keress! N 48° 7,314' E 20° 36,731' 391 m [GCBB02-2]
Lilla-barlang
A Lilla-barlangot 1978-ban tárták fel. Bejárata mesterségesen kibontott, vasajtóval lezárt és terméskővel kirakott. A feltáró munkákon kívül számottevő tudományos kutatás nem folyt, így a barlangról kevés információ áll rendelkezésre.
A triász időszaki mészkőben kialakult járatok formálásában feltehetőleg a korábban magasabb szinten folyó Kaszás-kúti-patak játszhatott jelentősebb szerepet. A járatok mai alakját főként a befolyó vizek szállította törmelékanyag eróziója alakított ki.
A barlang legtöbb részét változatos, érintetlen képződmények jellemzik: jelenleg is aktív cseppkövek, "szalmacseppkő-erdő", valamint bükki viszonylatban nagyméretű állócseppkövek (pl. a Gólem 3-4 méter átmérőjű, 4-5 magas). A barlang nagy mennyiségű agyagkitöltésében a feltáró munkák során több, barlangi medvétől származó csontmaradványt is találtak.
A Lilla-barlang látogatásához előzetes bejelentkezés szükséges a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságnál. A Bejárat - Remény-terem - Nagy-terem - Bejárat útvonalon zajló kb. 40 perces szakvezetéses, könnyű barlangi túra akár felszíni öltözékben is látogatható, sisakról és fejlámpáról a túravezető gondoskodik.
Kőszikla tövében kővel takart 20*15*10 cm-es műanyag dobozt keress! N 48° 7,252' E 20° 36,554' 394 m [GCBB02-3]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Lillafüredi hosszú hétvégénk harmadik napjára egy nagy körtúrát iktattunk be GCSEBA, GCMoSz, GCMEEE, GCFlf, GCbk08 és GCBB02 levadászására. Szép kis távolság, jó kis túra lett..., kicsit több, mint 15 km, folyamatos emelkedő, lejtő, itt-ott szuszogtatós, talákozás siklóval és denevérrel...
A + útvonalon, a Kecskelyuk-barlang felől érkezve komoly akadályokba ütközött a barlangok megközelítése. Egy hosszabb szakaszon a rendkívül mély, sáros, vízzel borított turistaút csak komoly terepmunkával, kidőlt fákon átmászkálva volt kerülhető, majd az utolsó métereken lábunkban sok kilométerrel egy nem túl jól eső, igen meredek szakasszal értünk a multi első két pontjához. A 2-es pontnál (mely egyébként ismét egy lenyűgöző barlangnyílás), az ezúttal kissé pontatlan GPS koordináták miatt a leírás alapján volt egyértelmű a találat, a többi rendben megtalálható.
Mai túránk ládatalálati része itt ért véget, innen még egy jó hosszú ereszkedés a ▬ jelzésen vissza a Hámori-tó mellett egészen a jócskán benépesült büfésorhoz, ahol elfogyasztottuk jól megérdemelt frissitő(ink)et...
Jó kis fárasztó nap volt sok élménnyel és látnivalóval.
A GCBB03 és GCBB02 pontjait egy 6 pontos multivá összekötve kirándultam kicsit a Bükkben. Sok szép eldugott pont, tetszett.
Ez a második pont tetszett legjobban a mai 6 barlang közül, csend, nyugalom, kihaltság.
Az új Zsófia-kilátótól kellemes sétával tettem egy 10 km-es kört. Ennek a túrának a 3. találata. Az első pontnál sokáig keresgéltem, az avar nagyon jól eltakarta a rejteket. A második barlangban épp laktak, de nem zavarta őket, hogy nézelődök, keresgélek.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
A versenyhelyszínen történő megjelenés után tettem egy nagyobb gyalogtúrát a környéken. Ez a túra végül 14,5 km-es lett, több környékbeli rejtést felkerestem, köztük ezt a multit is.
A barlangokhoz közeledve egyre hangosabb zsivajt halottam, végül egy gyerekcsapatba botlottam, akik két felnőtt kísérővel járták az erdőt. Hiába, érlelődik az utánpótlás...
A három pont viszonylag hamar meglett, itt eléggé kis területen található a három barlang, szemben GCBB03 rejtéssel, ahol rendesen megjáratják a keresőt a három részletért cserébe.
Mai program, a sorozatból még hiányzó, egymáshoz közeli barlang pontok végig járása. GCFlf- től jövet göngyölítettem fel a pontokat.
Épp visszarejtettem a dobozt, mikor népes nyugdíjas csapat ért a barlanghoz. Állítom egy óvodás csoport nem tud ekkora ricsajt csapni.....
TFTC!
Bükki ünnepi multi 4. pontja után egy bevált, bicajjal jól tekerhető útvonalon jöttem fel az ajánlott parkolóból, pont úgy mint 4 éve a közeli GCBK08 forráshoz. A 2. pont a látványos, a másik kettő pedig érdekes. Az 1. pontot pedig elég sokáig kerestem, mert a bejárat fölé navigált a GPS.
[Geoládák v3.12.6]
A mai láda-programot az erősen fogyatkozó kisvasutas ládákhoz illesztettem, már csak kettő maradt. GCBB03-mal felvezetve a visszaúton GCBB02 is belefért a programba. Kicsit egyszerűbb, mint a párja, de ez is látványos és élvezetes. :)
Miskolcon jártam munkaügyből kifolyólag, és a munka végeztével gondoltam nem megyek egyből haza, hanem kicsit ládázok Lillafüred környékén. A Tiszai pályaudvartól 1-es villamossal Felső-Majláthig utaztam, majd 15-ös busszal Középgaradna megállóhelyig. A GCbk09, GCBB03, Gcbk08, GCBB02, GCFlf, GCMEEE ládákat kerestem meg. Köszönöm a rejtést!
Mai napon ismét Lillafüreden és környékén ládázunk, nagyszerű időben. Jó volt feljönni a nagy hőségből. Ezeket a helyeket én is kereshetem
Köszi szépen a lehetőséget.
Megtaláltuk! 🙂
A barlangászás nem az én világom, a mai túránk fénypontja azért a korábban megtalált Kecskelyuk barlang volt, ahova fejlámpával én is be mertem menni.
A mai túránkon olyan helyeket sikerült végigjárni amik kimaradtak korábban szervezett természetjárásaink során.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.9.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Szerintem ez volt a legemlékezetesebb multi geoládánk. Nagyon szép barlangokhoz vitt el, amelyekről eddig nem is tudtunk. Köszönöm a rejtést!
Négy nap barangolás a Bükkben. Főleg az új Attibati ládák felkeresése volt tervbe véve, és igen jó választásnak bizonyult mindegyik. Szebbnél szebb helyeken jártunk, és főleg Zolikával nagyon élveztük a barlangok felfedezését. Így a séta sem volt olyan fárasztó alig vártuk a következő barlang milyen "titkokat" rejt számunkra. Köszönjük.
Mai mottó: Két hét "zárt osztály" után kifelé valahová, ahol jó a levegő és kevés az ember.
A Sanofi parkolójában álltunk meg, ahol ma meglepően sok autó volt. A -en indultunk GCBB01 pontokhoz, először a Király-kúti-sziklaüreghez. Idáig több családdal találkoztunk, de amint letértünk a Büdös-pest felé már senki nem volt rajtunk kívül az erdőben. Jó kis emelkedőt kellett itt leküzdeni. Ezután megint letértünk az erdőbe az "izom útja" nevű ösvényre, és felkerestük a Középső-forrást. Igen érdekes, ahogy a szikla alól csordogál a víz. Tovább mentünk a Flóra-forráshoz (GCFlf) egyre sűrűbb aljnövényzet között úttalan utakon. A ládaoldal szerkesztése óta a forrásházat nagyon szépen rendbe tették. A láda rejtek nagyon jó, rendben van a tartalma is. Innen továbbra is az erdőn át közlekedtünk, és szembesültünk a hatalmas területen lévő erdőírtással. A GCBB02 pontokat fordítva kerestük fel. Az erdőn át először a Lilla-barlanghoz, majd Felső-forrási-barlanghoz végül a Bronzika barlanghoz mentünk. Minden ponton nagyon gyorsan megtaláltuk a jelszót. A Felső-forrási barlangnál egy magányos sziklamászóval találkoztunk gyakorlatozás közben. Tisztes távolságból jót beszélgettünk, majd mindenki folytatta a szabadidős tevékenységét. Visszatértünk a jelzett útra a -ra és útba ejtettük az Udvarkői barlangot (GCUDVA), ami az egyik leglátványosabb barlang szerintem. Végül megkerestük a GCBB03 pontjait. 1. a Csókási-barlang. Sosem mennék le oda.... Itt elkezdett esni az eső. Felnézve az égre nem tűnt komolynak, ezért el sem kezdtünk az esőkabátok előkotorászását. 2. Ördög-kúti zsomboly, amit megint jelöletlen ösvényen értünk el, és közben megnéztük a Sánta-tehén-barlangot. Nagyon látványos a környezete. Kicsit később pedig a Szabadkai Béla bácsi szerszámosládája barlangját. A környéken annyi fát kivágtak, mintha nem lenne holnap... És végül a nap csúcspontja a Lambrecht Kálmán-barlang volt. Mi felültről érkeztünk, így előbb a láda, utána a barlang lett meg és Anti nem is akart lemenni a sárgára, szóval visszafelé is felfele távoztunk. Így végül a , útvonalon sétáltunk vissza a parkolóba. Remek útvonal volt, és meseszép idő. 19 km és 680 méter szintemelkedés.
Séta a barlangok mentén 3/4.
A Bronzika-barlang ládája hamar előkerült. Innen tovább kellemes, kicsit vadregényes szűk ösvényen jutottunk el az impozáns Felső-forráshoz. Nekem valamiért az rémlett, hogy itt Bükk forrásai kódot kellett volna találnom, de itthon néztem, hogy Bükk barlangjai. Ezek szerint a 2. pontnál kellett volna? Hát ez most kimaradt...Bár nem rémlik, hogy a Felső-forrási-barlangnál láttam volna.
Ha már itt tartunk, hatalmas az üreg. Itt jó sok időt eltöltöttünk a kereséssel, a leírás végig pörgetése segített, ahol ott van, hogy bal. :) Érdemes lenne ezt az infót a WAP részben is beleírni.
A Lilla-barlang körül is matattunk némileg sokat. A "bal" infó itt is sokat segítene, mielőtt a kesserek széttúrják a teljes környéket.
Összességében tetszett, eldugott és szép helyekre jutottunk a láda által.
Köszi
Bükki barlangok, 2. rész: Chinoin - GCBB01 - GCBB02 - GCBB03 - Chinoin. Élveztem a sok úttalan iránymenetet, az érdekes sziklákat és barlangokat, a nyárias időt és a rengeteg virágot.