Megye/ország: Bács-Kiskun
Elhelyezés időpontja: 2009.03.26 00:00
Megjelenés időpontja: 2009.03.30 00:06
Utolsó lényeges változás: 2018.12.27 18:17
Utolsó változás: 2018.12.27 18:39
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: eltájoló
Ládagazda: eltájoló Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 250 m
Megtalálások száma: 321 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP: A láda egy 23x18x9 cm-es, átlátszó fedelű konyhai doboz, mely egy soktörzsű fa aljában, egy kis odúban van elhelyezve.
Kiskőrös és környéke
A kultúrsivataggá vált Duna-Tisza közi hátság néhány "oázisát", a természeti környezetért méltán aggódó megyei vezetők ösztönzésére, védetté nyilvánította a Bács-Kiskun Megyei Tanács. A 31/1974. sz. határozata alapján lett védett terület a közel 92 ha-os Szücsi-erdő is.
A mai Kiskőrös határában, a várostól északra létezett az 1500-as években Szücsi község (a helyiek ennek nevét Törökdombként ismerik). Bártfai Szabó László Pest megye történetének okleveles emlékei 1002-1599-ig című művéből tudhatjuk meg, hogy ezt a települést 1529-ben pusztította el egy török támadás. Maradék népe a környező mocsárban talált menedéket. A későbbi időszakra vonatkozó megbízható levéltári anyagok csak az 1718-as újjátelepítéstől ismeretesek. Ekkor a Wattay család felvidéki szlovák családokat telepített az akkor még kis létszámú Kiskőrös és közvetlen környékének területére.
A homokos területeken kisparcellás szőlőkultúra segítette egy kis kenyérhez az embereket. Az 1800-as évek végén kitört országos filoxéra-pusztítás a szőlő- és gyümölcstermesztés fellendülést hozta maga után. A huszadik század elejére közel négyezer katasztrális hold szőlő- és gyümölcstermő területről szüretelhettek a gazdák.
A folyamszabályozási munkák is növelték a művelésbe bevont területek nagyságát, melyeken további szőlőültetvények jöttek létre. Ezek művelése még ma is a lakosság jövedelmének jelentős részét biztosítja.
Néhány helyen (Csukás-tó, Szücsi-erdő) egy ideig megmaradt az eredeti vegetáció, mivel a talajvízszint az 1940-es évekig elég magas volt. Idősebb helybeliek mesélik, hogy a széna gyűjtését ezeken a területeken gyakran vízben állva végezték. Ma már csak kora tavasszal borítja itt a felszín egy részét a víz.
Gazdálkodó ember számára haszontalannak tűnik a szőlőtermesztésre alkalmatlan terület, de a Szücsi-erdő az eredeti ősi állapotokat megközelítő növényvilágával, gyarapodó állatvilágával kárpótol a pénzben mérhető haszonért.
A Szücsi-erdő
Kiskőrös határában, a városközponttól mintegy három kilométerre északra található a Kiskőrösi Turjános Természetvédelmi Terület, rövidebb nevén a Szücsi-erdő. Hazánk legnagyobb homokvidékén, a Duna-Tisza közi hátság nyugati peremén helyezkedik el. A táj északon a Gödöllői dombságig húzódik, nyugaton a Duna menti síkság, délen az Észak-bácskai löszhátság, keleten a Közép- és Alsó-Tisza-vidék határolja.
Az erdő által körülölelt réteken főleg réti talajok alakultak ki, az erdőkben megtalálható a karbonátmaradványos erdőtalaj is. A hajdan volt mocsarak emlékét őrzi a lápos réti talaj, ahol a felszínhez közel tőzeg is található.
Vizes, mocsaras terület volt az erdő rétjeivel együtt, de nem kerülhette el a mocsarak sorsát - a lecsapolást. A vizek elvezetésére építették meg 1948-ban a Szűcsi mellett is a VII/C csatornát, mellyel a "mételykórt" kívánták megszüntetni. A jó legelők mellett a réteken kiváló termőföldeket nyertek: kukoricát, gabonát és főleg takarmányrépát termesztettek 1956-ig. A növénytermesztés következményei, az eredeti növénytársulás "sebei" ma is fellelhetők. Az erdő is sokat szenvedett: különösen a II. világháború idején és 1956-ban volt számottevő a fairtás. Sok kocsiderék kocsányos tölgy hamvadt el tűzifaként nemcsak Kiskőrösön, hanem a környező községekben is, csak hírmondóul maradt néhány idős példány.
Az erdő élővilága
Állatvilágáról megállapíthatjuk, hogy - sajnos - eléggé szegényes. Az ízeltlábú állatok faj- és egyedszáma a környező kultúrterületeken használt rovarirtószerek hatására megcsappant. Közülük főleg a lepkék szembetűnőek. A virágokhoz lehajló gyerekeket gyakran ijesztgeti a fűszálakon meghúzódó, támadásra kész imádkozó sáska. A csigafajok közül, mivel az utóbbi időkben végrehajtott vízrendezés a talajvízszintet megemelte, újra megjelentek a nedves környezetet igénylő fajok, melyek közül 26-ot találhatunk. A gerinces állatok közül látható néhány békafaj: erdei-, leveli-, és kecskebéka. Viszonylag ritka a mocsári teknős, vizisikló, tömegesen fordul elő a fürge gyík, sok a madár. A vízszint növekedésével úgy tűnik, a gázlómadarak is visszatérnek. Ha óvatosan csendben járjuk az erdőt és a réteket, néha őzcsapatokat figyelhetünk meg, ha szerencsések vagyunk, vadászó menyétet is láthatunk. Róka is járja az erdőt, de nyomaira csak a téli hóban bukkanhatunk.
Az ötszáz évvel ezelőtti lápos, mocsaras területen a feltöltődés során nádasok, zsombéksásosok keletkeztek, amelyek az erdőtől északra ma is megtalálhatók bokorfüzesekkel együtt. Az erdőirtások helyén, a kiszáradó láprét különböző szubasszociációit találhatjuk, most már csak a növényállomány részletes elemzése igazolja, hogy az éger-kőrises láperdő létezett.
A láda megközelítése:
Kiskőrösről két irányban lehet a ládát megközelíteni.
1. A Baross utcán végighaladva, annak folytatásában egyenesen kell továbbhaladni kb. 1900 métert, földúton. Itt a szőlősor végén; N 46° 38,983' E 19° 15,685' 98 m [GCSzuE+kereszteződés] jobbra kell fordulni egy enyhén kijárt földútra. Ez az út egy csatorna feletti, átjárónál végződik; N 46° 39,106' E 19° 16,047' 97 m [GCSzuE+csatorna]. Ha valaki tovább szeretne menni, innen még egyenesen elmehet a mezőn átvágva egy sorompóig N 46° 39,196' E 19° 16,326' [GCSzuE+sorompó1] ahol a Természetvédelmi Terület kezdődik. Innen még 250 m a pihenőhely, melynek közelében található a láda.
2. A másik lehetőség a Rákóczi utca folytatásában lévő földúton való megközelítés. Itt is egy sorompónál N 46° 39,524' E 19° 16,763' 97 m [GCSzuE+sorompó2] kell az autót letenni, ahol a sárga sáv jelzés az erdő felé halad. Innen kb. 1 km-es túrával érhető el a pihenőhely, a sárga jelzésen.
A láda egy 23x18x9 cm-es, átlátszó fedelű konyhai doboz.
Pótlelszó (végszükség esetén): A jelszó a pihenőhelyen lévő kukához legközelebb eső infótábláról leolvasható. A felső sorban, balról a harmadik kék kör alatt lévő első szó.
Mindenkinek sikeres vadászatot kívánok!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mi a Rákóczi út felől közelítettünk, sorompó már régen nincs, de azért mi hamarosan leparkoltunk egy árnyékos helyen. Nekem még egy pár száz métert mennem kellett, de hamar odaértem. Sajnos a millió szúnyog és szúrós növényzet miatt hamar feladtam a keresgélést és a pótjelszót használtam. A pihenő hely már nincs top formában, de azért még használható. Köszi a rejtést!
A Rákóczi utca felől közelítettük meg a rejtekhelyet. Már egész megszoktuk a homokos úton való autózást, ami sokszor nem is olyan egyszerű.
A sorompóig mentünk, onnan gyalog a sárga sáv túrajelzésen 600 méter a pihenőhelyig.
Pótjelszós találat lett, a szúnyogok, és a magasra nőtt csalán miatt.
Köszi a lehetőséget!
Ebben az erdőban csak soktörzsű fa van, gps nélkül ne próbálkozz :) a Baross Gábor utca felől jöttem, a sorompó előtti rétszakaszon villanypásztort helyeztek el, az én megkerültem. nem nehéz idetalálni, a természetvédelmi tábla messziről kivehető. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést és a munkád! [Geoládák v4.2.1]
A láda és a pótjelszó is hamar meglett. A táj nagyon szép és nyugodt volt. Jó volt itt lenni ezen a borongós esős délutánon.
A legelő közepéig begurultunk, onnét sétáltunk. Úgy néz ki, hogy hamarosan virágba borul az erdő.
A telefonos gps jel kicsit ugrál, de jó irányba keresgéltünk, így megtaláltuk a rejtést, ami egy takarítás után rendben van (cigit és cukorkás papírt szedtünk ki).
Köszönöm a rejtést, szívesen visszamennék...
Vigyázzatok, a kullancsok már mozognak.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Hosszú kihagyás után az első keresésünk! A csapat 3 taggal bővült. Anna,Kata,Rebu,Réka,Szabolcs.
(Rábaszentmihály#GC49)
[Geoládák v3.12.10] [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!Úton Szeged felé,férjem nem olyan nagy örömére,de azért utólag neki is tetszik minden.Szép kis erdő. [Geoládák v3.12.10]
Mai családi kirándulós napunk ötödik állomása. Kistarcsáról Kalocsára való eljutás volt a cél, közben megnézni sok érdekes helyet. Ez is egy ilyen volt.
Egészen hosszan sikerült beautókáznunk a homokon. Éppen szüreteltek. A kis híd előtt álltam meg, innen mentem gyalogszerrel.
Szép, üde rétek voltak itt. Már sok helyen nyílt az őszi kikerics.
Kellemes séta volt a ládáig. A célterületen két hatalmas, több törzsű facsoport is van 1m-en belül. Persze elsőre a másikhoz mentem. De mivel itt nem találtam, másikat kerestem. Másodjára már meglett!
A mai napon karbantartottunk.
A láda jó állapotban a helyén van. Még mindig van hely az eredeti logbookban. Most a megközelítése szúnyog- és csalánmentes volt :)
Sok sikert a későbbi megtalálóknak.
mmccxxix
A Petőfi teljesítménytúráról tettem ide egy nagyobb kitérőt. Mivel igencsak tűzött a Nap odafentről a fejemre, jól esett betérni az árnyat adó fák közé (apropó: ahol a sárga sáv turistajelzés betér az erdőbe, ki van írva, hogy veszélyes fák miatt nem javasolják a továbbhaladást - jelentem, engem egyetlen fa sem harapott meg...! :-))). A láda megtalálása nem is volt ANNYIRA könnyű, kicsit már kezdtem nyűgös lenni, de végül meglett. Maximális volt a dzsungel-utánérzés a buja növényzet és a kb. 137%-os páratartalom miatt. :-) A szúnyogok is elkezdtek kóstolgatni, úgyhogy némileg sietősre vettem a logolást. :-)
Nagy élmény volt itt járni, meg úgy általában az egész túrán is. Köszönöm a rejtést!
Egy darabig beautóztunk, utána gyalog eredtünk a láda nyomára. Ezek az alföldi erdők érdekesek, bár nyáron a terep igazi kihívás lehet. Köszi a rejtést! [Geoládák v3.12.5]
Megvan! A szántóföldön nemzeti park ellenőrnek nézett egy traktoros, aki nagyon megnyugodott, mikor megtudta, hogy nem azért jöttem, hogy megkérdezzem, hová viszi a szénát!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Esős nap után egy kis kirándulás az erdőbe. Az út le van zárva fakidőlés veszélye miatt , de mi azért bemerészkedtünk. Bátorságunk meghozta az eredményét egy újabb smile-val gazdagabb lettem.
[g:hu+ 2.6.11]
Alföldi túránk következő helyszíne ez a szép erdő. Sokféle madáretetőt láttunk a fákra felhelyezve, az erdőbe vezető réten rengeteg erdei zsálya virít. Szép kis túra volt, köszönet a rejtésért.
Elbénáztuk, a leírástól eltérően mi nem Kiskőrös irányából, hanem oldalról az 53 főút felől közelítettünk. Gyönyörű réteken és napraforgó táblák mentén jutottunk az erdőig. Igazi dzsungel, és szúnyogok tömkelege fogadott, nagyjából 50 percen át tudtuk elviselni a támadásukat és ez alatt folyamatosan a soktörzsű fák odvaiban kutattunk, de sajnos eredménytelenül. Ebből az irányból érkezve persze a pihenőt sem érintettük, így a pótjelszó lehetőségét is sikerült elpuskáznunk. Ha ezek ellenére, a fotók alapján kaphatnánk egy megtalálást a rejtőtől, hálásan megköszönnénk, sajnos ritkán járunk a környéken. Köszönjük az élményt: Andi, Acsart
A vírusra való tekintettel kesztyű és kézfertőtlenítő híján a ládát csak meglestem, jelszót a pótról olvastam le. Köszi a rejtést, nagyon jó nyugis hely. [Geoládák v3.3.2]
Az út szélén parkoltunk és ez lett a délelőtti sétálós pontunk. Jól járható ösvényeken gyorsan a pihenőhelyhez értünk. A láda koordinátái nekünk kicsit pontatlannak bizonyultak, de Anti hamar megtalálta GPS nélkül, miközben én a koordinátához igyekeztem... Rengeteg különböző madár odút láttunk és Őzeket.
+one
BlackCat és Ásványvadász társaságában lefüleltük, egy kellemes kirándulás keretében. Első célpontunk ez a láda volt, majd a mozgót is begyűjtve indultunk tovább.
Ragyogó napsütésben barangoltunk az Alföldön Tabdi vm.-tól Kiskőrösig, fényképeztünk, ládáztunk és gyönyörködtünk az őszi kikericsekben. Köszönjük a rejtést!
Családi kirándulás alkalmával anyával, apával és legkedvesebb edzőbácsimmal. Pont sikerült hazaérnünk a vihar előtt. A földúton való kocsikázás színesítette a kirándulást, de jól vizsgázott a Toyota. Magát a ládát nem kerestük, mert a kullancsveszély miatt nyáron nem szívesen mászkálok a dzsungelben, ha nem muszáj. A pótjelszó kellemes környezetben van és egyértelműek hozzá az instrukciók. A pihenőhely jól ki van építve, a turistaút azonban lehetne kicsit jobb állapotban is.
Hatalmas gazban, rövid nadrágban bementem az erdőbe, onnan az útról letérve csalánosban pókok és temérdek pókháló közt megtalaltam köszi! Nekem ez sajnos nem jött be! :(
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Kalandos érkezessel ertünk ide, a homokban kicsit nehéz volt motorozni. Még folyik a madárgyűrűzés. [Geoládák v2.2.4]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A pihenőnél két férfi pihent, körben sátrak, 2 kocsi, 6 gázpalack. Elég furán néztek ránk. A koo el van mérve, és nem kétágu fa aljába volt a láda, hanem egy korhadt facsonk aljában. [Geoládák v2.2.4]
Amennyire lehetett közel autóztunk a ládához, az ajánlott megközelítés szerint. A meleg, csapadékos nyár meghozza az eredményt, jól nagyra nő mindenféle növény.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget!
A nálam magasabb csalánra, rózsára, szederre való tekintettel, kicsit lehetne közelebb a láda a pihenőhelyhez. És akkor még ott van a temérdek bögöly, és szúnyog. Szóval itt minden csíp, harap, szúr és tép. Bár Oldfox szerint, ők vannak itthon.. szóval köszönjük! Amúgy klassz hely, a kitett állat lakhelyek jópofák..
Rendszeresen járunk Kiskőrösre, régóta készülünk ide. Most végre a zord idő ellenére sétáltunk itt egyet. Visszajövünk még kellemesebb időben a helyi rokonokkal, akik még nem jártak ebben az erdőben.
TFTC!
Kétnapos tavaszváró csavargás Kiskunság változatos tájain.
Ezzel a szép sétával zárult a környék felfedezése.
Valóban nagy dzsindzsa lehet nyáron a láda környékén, de így téli növényzetben teljesen átjárható és szúnyogmentes.
A csatorna környékén puha, süppedős a talaj a nagy belvíz miatt - mintha szivacson járna az ember.
-------------------------
Off: a két nap alatt a megtalált ládák kivétel nélkül szépek, szinte újak, igényesek, logfüzetek mindenhol tökéletesek voltak, csere, pótlás sehol sem kellett. Ez megmutatja a környék gondos ládagazdáinak igényes munkáját.
Köszönet nekik, így még nagyobb élmény volt a környék megismerése.
Postás tájfutóverseny volt Szabadszálláson. A nappali és az éjszakai verseny között ládavadászatot tartottunk bortel kollégámmal. Elég jó a szúnyogfelhozatal .... :)
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Harmadik keresésre megtaláltuk, most negyedszerre, regisztráltan, hivatalosan is. [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Második nekifutásra sikerült csak megtalálni, de a lényeg hogy meglett. Nem vagyok finnyás, de a sok méretes pók engem is idegesített. A ládánál egy kis béka őrködött, de látta hogy békés szándékkal érkeztem, és elugrált :-) Köszönöm a lehetőséget!!!
Kiskőröstől Bácsbokodig két keréken. A korai időpontban még harmatos erdőt némi küzdelemmel lehet elérni a földúton, időnként tolva a bringát. Hiába, nagy forgalom mindig tönkreteszi ezeket az utakat. Az éppen virágzó erdőben már könnyebb volt, csupán a láda bújt el túlságosan a fák, a pókhálók, és a bozót közé. Visszaúton sokáig a lenyírt tisztásokon haladtam, a másik utat keresve, ami végül meglett, és a Délibáb utcába vitt.
Igyekszem én, igyekszem, de nem tudom megszeretni a sík vidéken elterülő erdőket. A sík vidéket sem. :-)
Az információs táblák érdekesek voltak és klassz a rejtekadó fa is.
A soltvadkerti fagyizás után hazafelé vettük az irányt. A család a fürdőben akarta zárni a napot, nekem más ötletem támadt. Így elvitettem magam a Rákóczi utca végéig, s innen gyalog vágtam neki az útnak. Alig tűnt el a család a kocsival az utca végén, az eső - ma már ki tudja hányadszor - megint rákezdett. Szerencsére egy jó darabig fák alatt vezetett a jól autózható földút, de egy idő után már szőlősök mellett vitt. Itt azért sikerült eláznom. A S- jelzést elérve balra fordultam és erős-mezős területen haladtam tovább. Rengeteg és nagyon változatos megjelenésű madárodút láttam közvetlenül az út mentén is. A réteken most kisebb volt a flóra változatossága, mint tavasszal lehet, de sikerült fotóznom boglyos szegfűt. A pihenőnél igyekeztem ésszel bevágni az erdőbe. Ennek okán nem fogadott trópusi esőerdőre hajazó környezet, vagy áthatolhatatlan csalántenger. Szerintem közel sem olyan vészes a környék, mint ahogy azt néhányan előttem leírták. A ládát rejtő fa is egyből meglett, pedig van pár öreg példány a közelben. Kiskőrösre vissza is a S jelzést követtem. A jelzett(nek nevezett) út úgy vág át a réten, hogy nincs nyomvonal, vagy jelzés. Érdekes volt. A nap konklúziója az lett, hogy mindenki másképp ázott szét aznap. Mi Bibissel fentről kaptuk a vizet.
Nem tudom, hogy egy évben hány nem geokesser jut el erre a pihenőhelyre, de meg lennék lepve, ha több, mint ahány ülőhely van ott összesen.
A ládát csak azok keressék nyáron, akik borneói túlélőtúrára készülnek éppen. A csalán kétméteres, sűrűn beszőve pókhálókkal, bennük 3-4 cmes megtermett pókokkal. Ez mondjuk rohadtul nem zavarja a rengeteg böglyöt és szúnyogot. A láda a táborhelytől távol, aljnövényzettel (csemete fákkal, bokrokkal, csalánnal,) sűrűn benőtt területen. A pontossági körön belüli 16 kéttörzsű fa közül az egyik alatt rejtőzik. Az én ízlésemnek kicsit túl van bonyolítva a rejtés, de télen biztos sokkal könnyebb, egyszerűbb és kevésbé pusztító a keresés.
Mindenesetre meglett, köszönjük, nem tervezzük, hogy valaha visszatérünk.
(Viki, Geri,) Krisz', TZ
A szőlők között eljutottunk a sorompóig, innen 500 m-es kellemes séta. Rossz érzéssel hagytuk ott a kocsit, mert a szomszéd tanyáról furcsa, ijesztő hangokat hallottunk. Hát a ládával se volt szerencsénk, rengeteg szúnyog, méteres csalán és mindez sűrű bozóton keresztül ott voltak velünk. Végül feladtuk. Ha tudod fogadd el!
Gyorsan kihasználtuk ezt a tavasziasított telet egy kis természetjárásra. A rákóczi utas megoldást választottuk innen kb 2 km földút ami viszonylag tűrhető ilyen időjárási viszonyok között. Köszönjük a rejtést :)
Én a Rákóczi utcán, és annak folytatásán ballagtam ki a Szücsi-erdőbe. Nagyon szép, igazi őszi időt fogtam ki, amíg gyalogoltam az erdő felé, hullott a rengeteg sárga nyárfalevél, tele volt vele a széles földút, nagyon látványos volt. Az erdők közti tisztások pedig telis-tele voltak virágzó őszi kikericcsel, szintén nagy látványt nyújtva.
Az erdei pihenőhelynél megreggeliztem, majd bevetettem magam a dzsungelbe a ládáért, amit szerencsére elég gyorsan meg is találtam.
Visszafelé szintén ugyanezen az úton mentem, nem volt kedvem átgyalogolni az orkok földjén, Mordoron, mint azt Tiszaparti kessertársunk tette.
Külön köszönöm Neki az ezirányú figyelmeztetést és útbaigazítást, valamint köszönöm a rejtést! :)
Köszönjük a rejtést. SZerintem teljesen renben van a környezet. Lehet, hogy amikor az előttem szóló járt ott, akkor még nem volt lekaszálva. Most le volt. A rejtést pedig a GPS igen pontosan mutatja. Nekem tetszett. :)
Katasztrófa ez a hely. Kezdetnek beleszaladtam a roma telepbe, belém is kötöttek. SAJNOS A LEÍRÁS ERRŐL MÉLYEN HALLGAT: A turistautak.hu térképe szerint a kettő megadott megközelítési lehetőségen felül van egy harmadik is a kettő között. Ez a Délibáb utca folytatása lenne. Aki idetéved a javasolt megközelítési utak hiányában mint én az kötözködős cigányokkal fog találkozni és még a jelzett földút sem használható, mert kocsitetőig ér a gaz!
Utána jött a poros homokút a sárga jelzésen... majd gyalog a gazban, vállig érő csalánban...
A hely egyébként szépén meg van csinálva, szinte új padokat, asztalokat, táblákat találtam, de láthatóan senki nem gondozza és megközelítése is gyalázatos.
A láda egyébként a helyén van.
Köszönjük a rejtőnek a segítséget! Igen amit az előttünk lévő talált az nem az igazi láda volt. Egy álláda és nem tudjuk mi értelme van ennek az egésznek. Miért jó szórakozás ez egyeseknek. Mi nekünk eszünkbe sem jutott hogy ez nem az igazi láda. Mi is megtaláltuk így az eredeti rejteken nem is kerestük mondván úgysem lesz ott semmi. Biztos kifosztották. Már találtunk pár kifosztott ládát.
Remélem most elégedett aki ilyennel szórakozik!
Azért köszi a rejtőnek még egyszer! Szép környék, csak egy kicsit büdös volt épp trágyázták a földeket :)
Tisztisz Csaba, Viki baba, Rita
Mai napon találtunk a Szűcsi erdőben (Kiskőrös mellett) egy ládát, de nem vagyunk benne biztosak, hogy az igazi ládára bukkantunk, ugyanis se nem a leírt helyen(a fa tövében elrejtve), se nem a pihenőhelytől 70 m-re találtuk meg! A csatolt képeken jól látható, hogy hol találtuk meg és milyen volt ez a (láda), illetve, hogy mit is rejtett.
Kérjük véleményezzétek(ha lehet valami hozzá értő személy, -ek), hogy valójában az eredeti ládát találtuk-e meg, vagy valaki "szórakozásból" csinálta ezt az egészet!?!?
Tomi77-tel voltunk ott, kerestük a ládát 1.5 órán át, de nem találtuk meg. Több fát is megnéztünk, csináltunk fotót a közeli padokról és egy fáról, ahol talán a láda lehet. Kérjük a megtalálás jóváhagyását. Köszönjük!
Körbejártuk a területet, de ösvény nem volt egy darab se. Mindent benőtt a növényzet, ahogy kell. Egyik oldalon egy agyament ember rövidnadrág, szandál zokni nélkül, póló felszereltséggel, másik oldalon 1,5-2 méteres csalán (persze nem mindenütt, csak arra amerre menni kell), ágak, indák, pókhálók. Agyament ember - Természet 1-0. Küldetés teljesítve! A fényképek alapján amikor az elrejtés történt még a rejtektől lehetett látni a parkot, most már a nap sem tud besütni a növényzettől. Este fürdésnél derült ki, hogy a csaláncsípés nem szereti a melegvizet. Szép és nyugodt környék, köszi hogy megmutattad.
Csalán, szúnyog - erdőben ilyentájt természetes.
Rajtam rövid nadrág, a terepruha otthon az előszobában vigyorog - bizony előfordul.
Hogy a fentiek eltántorítsanak a láda megkeresésétől? Na az nem fordulhat elő! :-)
A csonka toronytól a vasút mellett zötyögtem el a sorompóig. Nagyon tetszett a háborítatlan erdő, a fás területek és rétek változatos egysége. A láda eléréséhez kellett egy kis dzsungelharc, de a csalán szerencsére még csak növőben, annál több rovar repkedett mindenfelé.
Kicsit korábban tettük le az autót, mert a kiszáradt futóhomokon autózni pont olyan volt mintha friss havon/jégen lavíroztunk volna. Szép környék, köszönjük a rejtést.
Hirtelen elhatározásból indultunk útnak ezen a csodálatos napon (november közepe ellenére verőfényes napsütés, sehol egy felhő és szokatlanul enyhe idő). Két sikertelen próbálkozás (Magyarkert és Bugac) után döntöttünk úgy, hogy ezt a pontot keressük fel (eredetileg ez nem volt tervbe véve). A csatornánál parkoltunk. A réten jót fociztunk a lányokkal. Az út a ládáig oda-vissza onnan 1,65 km-re volt, és ez volt GyöngyVirág eddigi leghosszabb "túrája". A ládát Lilla találta meg, CsillagVirág "turkálta" ki, és ő is helyezte vissza, nekem már csak logolnom kellett. Igazi családi kooperáció!
Útközben visszafelé nem hagyhattuk ki a soltvadkerti Korona cukrászdát.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.3.21] [wapon beküldött szöveg]
17 fokos "tavaszi" november 1-jén régi elmaradásunkat pótoltuk ezzel a ládával. A leírások miatt nem akartuk a nyári időszakban a növényzet burjánzása miatt felkeresni, ez most láttuk: jó döntés volt. Ezúttal könnyű találat, főleg azért mert a fa tövében a láda abszolút nem volt rejtve, zacskóban ugyan, de álca nélkül hevert. Természetesen logolás után elrejtettük.
Kis túlzással: ennyi madáretetőt egy életben nem láttunk még, mint itt most néhány km2 területen. Szép hely.
A mai munka végeztével még elindultunk egy-két közeli ládát becserkészni. Ez lett az 5/4. találatunk atipapával.
Tavaly októberben egyszer már nekirugaszkodtunk ennek a ládának, de akkor az egész mező süppedősen víz alatt állt, így fel kellett adnunk.
Most a jó időben egész közel jutottunk autóval és a ládát is hamar megtaláltuk. Sok szép virágot láttunk a mezőn mindenfelé, tetszett a hely.
Az 5 és a 7 éves fiammal kerestük meg. A nagyobbik már többször vissza akart fordulni,mert nem tetszett a terep.A kisebbik szó nélkül végigcsinálta.Azért azt is hozzá tenném,hogy csupasz szandálba követtek.A feleségem jól időzött közben a pihenő helyen. :)
Köszönjük!
Nem volt infóm a várható terepviszonyokról, ezért gondolkodtam nekivágjak-e. Nem bántam meg, hogy végül elmentem a ládáig.
A terep járható. 2-3 kátyús részt kerültem ki biciklivel a sorompó utáni szakaszon.
A tájnak sajátos hangulata van a láda környékén. Ez volt a mai legjobb találatom.
Köszönet a rejtésért.
Már az előző nap végén eljutottunk a szőlők végéig, de a szürkület és a folyamatos eső miatt nem vágtunk neki a rétnek. Másnap kicsit korábban próbálkoztunk újra. A rétig sem volt egyszerű, de most a világosban látszott, hogy az egész rét 10-20 cm víz alatt áll. A kitaposott nyomban volt a legnagyobb a víz. Mivel bakancsaink gázlómélységét meghaladta a vízállás, így néhány méter próba után nagy gázzal nekivágtunk a kitaposott nyomon. Ha megállok, valószínűleg nem indulok el újra, de sikerült "átúsztatni" a sorompóig. Onnan már gyalog, "kisebb" tócsákon átugrálva jutottunk el a ládáig. Közben azon gondolkoztam, mennyivel szebb lehet ez az erdő nyáron. De akkor ősszel üljek a szobában?
19izsi73-al közös találat. A messzebbi parkolóból vágtunk neki a láda felkutatásának. miközben haladtunk a láda felé néhány őzet megugrasztottunk, és sikerült is rekordsebességgel előkapnom a fényképezőt, így az egyiket futtában sikerült "lelőnöm".
Autóval, bicón és gyalog nekimentem a homoknak, UV sugaraknak, hőségnek és a szúnyogoknak.
A Baross Gábor utcai megközelítést választottam a sorompo1 irányából. A megadott kereszteződés után tulajdonképpen nincs semmilyen jelzett, vagy jelzetlen út. Talán egy picit alacsonyabban nő ott a fű, ami egyébként derékig ért. Ezt tovább nehezítette, hogy a kötött talajon megmaradt a belvíz, így a hőséggel együtt igazán embert és bringát próbáló volt eljutni a sorompóig. Ott letettem a kétkerekűt, mivel megjelentek a szúnyogok és nem akartam megadni nekik azt az előnyt, hogy mindkét kezem a kormányon van. Jól is tettem, hogy gyalog indultam tovább, mivel méretes fa dőlt az útra. Aztán a pihenőhelyen próbáltam egy kicsit szusszanni, de a vérszomjas dögök miatt ki kellett hagyni a pihenőt. Az erdő aljnövényzete mellig érő csalán, szerencsére nem a nadrágon is átcsípő fajta. A rejteknél ismét millió szúnyog és valami dongószerű repülő állat támadt rám. A láda fedelével hadakoztam ellenük. Csak úgy kopogtak a műanyagon. Sajnos csak visszafelé vettem észre, hogy a vendégmarasztaló fauna kinyitotta a táskám zsekét és kipottyant egy tölthető ceruza akksi. Azon túl, hogy sajnálom az elvesztését, még szennyeztem is a környezetet. Ha valaki megtalálja, vigye megfelelő helyre!
Nem igazán értettük miért kell ennyire a susnyásba elrejteni! A sötét, szúnyogos erdőben bóklásztunk egy ideig mire teljesen rejtés nélkül megtaláltuk a ládát! Fényképet ott nem készítettem, mert már a logolás alatt is halálra csíptek a szúnyogok és miután kijöttem két kullancsot is találtam magamon! Azért az odavezető séta kellemes volt!
Szép alföldi erdő - csak a millió hatalmas szúnyogtól nem nagyon lehetett élvezni.
Tájfutó éjszakai országos bajnokság Ruzsán. Előtte és utána ládázás a Duna-Tisza-köze déli részén. Hatalmas fű és gaz, rengeteg szúnyog, az esők miatt vizes minden. Sok helyre csak gumicsizmával lehetett bemenni. Sajnos a fényképezőgépet otthonfelejtettem.
Autós homokrally az első pár kilométeren, majd kevéske tekerés :)
Az erdőben már most térdig érő csalánrengeteg és rengeteg szúnyog!
Ráadásul ezek vmi új fajták, mert nem igazán zavarta őket a szúnyogriasztóm :-)
Biciklivel a réten, ahol épp most a jelzés nem látható. Az útközben talált juhász kartárshoz sajnos nem volt tolmácsunk. Megérkezve a pihenőhöz, irány a rejtek biztatás ellenére a Plali nem talált (félt a dzsindzsában), ezért nekem kellett megkeresni. "A hátulról jövök, mint a fodrász" módszerrel próbálkoztam, ami sokáig ígéretes volt, de aztán mégis jöttek a csalánok a szúnyog bajtársakkal....mind az ezren.
Megtaláltuk. Szép a környezet, de annyira nem nyerte el a tetszésünket az a bozót, ahová a ládát rejtették. A térdig érő csalán (főleg rövidnadrágban) és a millió szúnyog nem volt túl kellemes. Azért köszi a rejtést.
Szombat délutáni ládázgatás Zsuval Bács-megyében. A hétvégét szüleinknél töltöttük, Kecskeméten és nagyon régen portyáztunk már szűkebb értelembe vett hazánkban. Most végre csodálatos időjárás és komoly elhatározás eredményeképpen összejött :)
A Vadkerti délutántól jöttünk át ide. A ládáig oda-vissza kb. 3 kilométert sétáltam, de olyan csodálatos tájakon, hogy csak néztem. Nagyon nagy boldogságot okozott az itteni gyönyörű természet. Maga a láda és szép helyen van, de az oda vezető út is az. Köszönöm szépen! Nem, hogy nem jártam erre, de korábban még csak nem is hallottam e helyről. Pedig védett! A sárga turistaúton támadtam.
A megközelítés autós részét jól elbaltáztam. Így jár, aki nem olvas ládaleírást, és csak a saját buta feje után megy :o)
Másfél kilóméter séta a mezőkön keresztül, amúgy toronyiránt. Itt ott kissebb patakátkelésekkel tarkítva. (villanypásztor is megvolt)
Végül csak meglett az a fránya Szücsi erdő is.
Ajándékot nem cseréltem.
Köszi a lehetőséget!
Másodjára sikerült megtalálni a ládát. Első alkalommal óriási zápor kapott el minket a láda közelében és akkor még nem volt esőbeálló a tisztáson. Siettünk vissza a kocsihoz, de mire kiértünk -bőrig ázva- már hét ágra sütött a nap. Annyi tücsköt és bogarat még nem láttam egyszerre mint a nagy réten amin átsétáltunk. Találkoztunk egy madarásszal is aki a kihelyezett madáretetőket ellenőrizte.
Megtaláltuk !Délutáni kirándulás a barátainkal!
Az első megközelítési formát választottuk.
A mezőn ugyan áll a belvíz,de azért sikerült a sorompóig jutni autóval.
Ugyanis nem volt csizmánk.:-))
A ládát nem könnyen, de megtaláltuk! Sok érdekes tövű fát lehet itt látni! A padok és asztalok rendben vannak,és van egy új nádtető is!
Már látszanak a tavasz első jelei! Köszönjük a rejtőnek...
Nem jöttünk volna ide ha nincs ez a láda!
Az 1.megközelítés szerint mentünk, az átjáró után a mezőn átvágva a sorompó felé, mikor a sorompón túlról 'pánikszerüen' kirobbant egy lada, egy férfi rohant utána, majd menet közben beugrott és 'eltűztek' az erdő mellett. 'Szegény' fatolvajok megijedtek az autónktól. A sorompó 'természetesen' nem volt lelakatolva.
Az utolsó 50m nyáron elég szúrós lehet.
Lehet, hogy vaksik vagyunk, de pihenőhelyet (padokat, asztalokat) nem láttunk. A fa könnyen felismerhető. Vonuló ludakat láttunk ma csak.
Jó sokat autóztunk földutakon, csillagszemű helyett félszemű juhásszal találkoztunk, végül meglett a láda is.
Nyáron biztos szebb, most eléggé szomorkás volt az alvó erdő.
Azért az autóhoz visszaérve láttunk egy elrohanó őzet, már megérte! :-)
Bugár: nekünk még megvoltak az asztalok a megadott koordinátán.
Kiskőrösi ládázásunk első állomása volt az erdő. Jót sétáltunk a ködös, vizes területen. Kerestük egy darabig, de végül csak meglett az a bizonyos fa. Az erdő mellett 500 birkával is találkoztunk! :-))
Sok soktörzsű fa körül keringtünk. A bozótos a célnál majdnem elriasztott minket, de pár méteres behatolás után jól járható az erdő. Kellemes kirándulás volt.
Megtaláltuk köszönjük.
Kerékpáros megtalálás. Kiskunhalas-Kiskőrös-Kiskunhalas 65 km. Ezt a ládát ne tekerve akarjátok megtalálni. Az utak amit a russa mutat nincsenek. Egy autónyom a mezőn keresztűl, az is pár napos. Igazándiból tolnom kellett a kerékpárt majdnek akkor úton, mint ha gyalog mentem volna a város széléről. De azért jó volt.
A hétvégi kerületi túratalálka elé tettünk fél napot. Hátizsákjainkat az állomáson hagyva indultunk szinte toronyiránt. Jól végigmértek a helyiek, amikor megmondtuk hova megyünk. Vigyünk botot, mert arra felé kóbor kutyák vannak. Nem vittünk. A szőlőt sok helyen szüretelték. Az erdők által körbefogott réteken sok-sok virág fogadott bennünket. A láda igazán nem sok bóklászással lett meg. A pihenőhelyen ettünk. Visszafelé az erdőben maradtunk, majd kibújtunk a virágos mezőre. A magasságponton még ott a sárga csík. Jól éreztük magunkat. Köszi. Oda-vissza 8 km.
Barátnő látogatáson voltam Izsákon és elcsábítottam egy kis sétára. Ő a pihenőnél várt, míg megkerestem a ládát. Előttem épp egy kesserpár alatt reccsentek az ágak, mire odaértem már a kezükben volt a láda. Hihetetlen, hogy itt a pusztában nem éppen népszerű helyen futottunk össze.
Mai utolsó alföldi ládánk. Alig találtuk meg az "enyhén kijárt" földutat. Először egy másikat választottunk, aztán amikor kiderült, hogy az nem jó irányba visz, visszamentünk az elágazáshoz, ahol korábban láttunk egy keréknyomot bemenni a mezőbe (nem földút, sima rét). Ez volt a nyerő :) innen már könnyű dolgunk volt. Éppen kivettük a dobozt a rejtekéből, amikor is az ellenkező irányból megjelent Carmin :)
Szeretjük a hosszú pusztai drive-in eket (na jó, aki a sorompónál parkol annak 250m) ami most egy nagyon hangulatos erdőbe vezetett! Kár volt ennyire bevinni a dzsindzsába a ládát :)
Ideális terep terhes anyukák sétáltatására! Mi ezt meg is tettük, nem bántuk meg. Bár a végén az anócosba már csak a hímek merészkedtek. Kicsit Dagobah system feeling, vártam is Yoda mester felbukkanását, de semmi nem jelezte ezt az erőben :)
Utolsó közös láda Ózékkal.
Kellemes séta a nagy pusztaságban. A végén az erdő rendesen besűrűsödött. A szőlős mellett az akasztott rozsomák (vagy mi) biztos hatékonyan szolgál madárijesztőként :))
Az egész napos keresés után maradt még szabadidőm, így leírás nélkül nekivágtam ennek a ládának. Rengeteget autóztam földutakon, de végül meglett. Az erdei réteketet példásan kaszálják, sajnos a láda környékén az erdőben sok a csalán, ... no de több is veszett Mohácsnál.
Megtaláltuk! Az 1. megközelítés felől érkeztünk, kb. 400 m-re meg tudtuk közelíteni autóval a ládát. A kis hídnál már túl mély volt a nyom. Az odavezető rét nagyon tetszett, az erdő pedig átlagosnak tűnt. A kelleténél mélyebben van a láda a dzsumbujban, de azért hamar meglett, bár előtte teljesen körbejártuk a sisnyát annak érdekében, hogy a legoptimálisabb behatolási útvonalat felfedezzük.
Egyszerűen csodálatos. Mármint az erdőben megbúvó hihetetlen szépségű aprócska rétek. Szerencsénkre nem kellett tökig gazban gázolnunk a sárga elején, itt-ott nemrégiben kaszáltak. De a pihenő környékén szerencsére nem, így láthattunk számtalan védett, és szigorúan védett vadvirágot - most épp a lila, rózsaszín és kék minden árnyalatában. Az állatok talán hűsöltek valahol, csak madarakat hallottunk. A hőséget kellemes szellő enyhítette, különben megkukultunk volna a tűző napon.
A láda szerintünk feleslegesen van ennyire eldugva, a pihenőhöz képest megkerültük az egész erdőcskét, és a túlfélről egy kis bejárót találva a sűrű aljnövényzetben csalánmentesen bejutottunk a ládához. Hát a ládát is kapitális kőrisfa rejti.
Két munka között váratlanul lett egy szabad órám, így a koordinátákat telefonon megkérdezve elindultam megkeresni leírás és wap nélkül. Régebben olvastam a leírást, így annyit tudtam, hogy a láda dzsindzsában van, amely tényleg ott is volt sok szúnyog és kullancs társaságában.
A fényképezőt sajnos az autóban hagytam, pedig a sárga turistaút amin mentem szép mezős és erdős részeken át vitt a ládához.
Az első megközelítési módot válaszva 250 m-re sikerült megközelíteni a rejteket. A mezőn át közlekedve arról beszélgettünk, hogy a leírásban szereplő pihenőhelyen milyen kellemesen eshet majd az uzsonna.
Lehetséges, hogy rosszkor jöttünk, hiszen a növényzet igencsak sikerrel vívta meg harcát az őt pusztítani szándékozókkal, és határozottan nagyot nőtt a rejtés, és a ládaoldalon található képek megjelenése óta. A jelzett sárga úton egyes helyeken csak térdig, másutt derékig ért a kullancsokban gazdagon ellátott fű. De a ládát rejtő fa megközelítéséhez képes ez igazán csak kismiska mutatvány volt. :-)
Szerencsére a rejtő GPS-e nagyon pontosan mér, így a koordináták határozottan a kérdéses fához vezettek, s ennek következtében sikerült gyorsan megszabadulnunk a jelen állapotában kesselésre nem igazán alkalmas terepről. Az erdő és a táj egyébként tetszett, az előző mondatban leírt megállapiítás a mai nap-ra és a mai állapotra-ra vonatkozott. Más évszakban biztosan kedvesebb arcát mutatja majd a környék.
Lehetséges, hogy a rejtés időpontjában jók voltak a zöldnövényzeti viszonyok, de mostanra kész harccá vált a ládához eljutni. Derékig érő csalán, szúnyoghegyek, a rejtekadó fában két lódarázs. A meleg ellenére tetőtől talpig beöltözve harcoltam be magam a susnyásba.
Kiskőrösi születésű lévén örömmel kerestem meg a ládát.
A láda előtti mezőn általános iskolai tanulóként hatalmas számháború csatákat vívtunk a vörösökkel a zászlóért. Jó volt felkeresni a helyszint.
Nem találtuk meg. A másodi útvonal ajánlás felől közelítettük meg az erdőt. Kb. 25-30m mentünk be az erdőbe, de a rengeteg kullancs miatt feladtuk a keresést.
Wanda, Anna, Betti, Ferruggio
Kellemes vasárnap délelőtti séta!
A keresztlányommal és a Kedvesével indultunk a láda megkeresésére. Nagy alkalom volt, hisz Gyula még nem ládázott, s szerettük volna, ha kellemes élményekkel találkozik. Rögtön az elején a kezébe nyomtuk a GPS-t, s Ő vezetett bennünket a ládáig. Szép tavaszi réten sétáltunk, csicseregtek a madarak, és a rejtés is nagyon jópofa fa tövében van. Leültünk a padoknál, ettünk egy kis csokinyuszit, csokitojást, elvégre mégiscsak húsvét volt!
Elmondhatjuk, sikeres volt a beavatás!
A leírt földút mély homok út volt, ezért bicóval nem igazán szerettük. Kiskőrösről induló 4 napos gemenc környéki kerékpártúránk első ládája. Kiskőröst jól ismerem, 1,5 évet dolgoztam a rendezési tervén. A Szücsi erdőnél nem jártam még. A Petőfi szülőházánál pont lekéstük a ládát, mert előttünk zárt be délben péntek lévén.
Estefelé értünk ide a nyuszis famászás után. Kellemes séta a pihenőhelyig, majd rövid, és már most susnyás, csalános, kullancsos út a ládikáig. Nyáron keserves lesz majd itt keresni.
110 km kerékpár edzés 0 m emelkedéssel a Tiszaalpár - Kiskunfélegyháza - Soltvadkert - Bócsa - Kiskőrös útvonalon 2 új ládával. Gyógybiciklizés volt az elmúlt időszak állandó szembeszél meneteihez képest, mert egy-két szakasztól eltekintve enyhe hátszélben lehetett haladni, húzódások pedig az Alföldön nincsenek :-).
Tiszaalpárt elhagyva hosszú hetek óta végre tudtam használni a külső tányért. A változó irányból érkező, de lényegében segítő szélben 54/16 - 54/19 között tempóztam átlagos 81 rpm ped. és 139 bmp pulz. mellett. Útközben Jakabszálláson frissítettem.
Kiskőröst elérve lassítás, majd gurulás következett a Rákóczi út végéig. Itt az aszfaltnak is vége lett, és a sorompóig hol felülve, hol cipelve haladgattam a mély homokozóban.
A sorompónál megjelent a , egyszersmind a homokot füves út váltotta fel, amin haladt a bicó. A pihenőhely padjaiiig gurultam. A láda azonnal meglett. Kihasználva a padok adta kényelmes logolási lehetőséget, kihoztam a ládát az odujából, és elegánsan logoltam.
Mivel volt még egy kis idő a kiskőrösi vonat indulásig, visszarejtés után leültem a tavaszt hallgatni. A gondozott rétek felől méhek zümmögése, az erdőből énekes madarak köszöntése és a harkály doktor szorgos kopogása hallatszott. Nagyon élveztem a nyugalmat.
Ok! Már reggel megláttam, hogy új láda jelent meg a közelemben, de sajnos dolgozni kellett mennem. Csak az ebédidőmet feláldozva tudtam rámozdulni, így lekéstem az első helyről. Hangulatos erdőt ismertem meg ezzel a rejtéssel. Köszönöm!