1. jelszórészlet: a csatatéren, az emlékkereszten a latin szöveg utolsó sorának első szava,
2. jelszórészlet: Montecuccoli megfigyelőpontján, a beton térképen nézd meg, hány török egység kelt át a Rábán (satírozott négyzettel van jelölve),
3. jelszórészletet a geoládában találod,
4. jelszórészlet: a múzeum melletti mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum) ültetésének éve.
Egymás után folyamatosan írva, betűvel, és számjegyekkel. A teljes jelszó 20 karakter (11+1+4+4).
A ládába TravelBug helyezhető.
****************
Szentgotthárd Magyarország délnyugati csücskében fekszik, az Őrség kapujában, a Rába és a Lapincs folyó összefolyásánál. (Érdekesség, hogy a folyót minden szabály szerint innen Lapincsnak kellene nevezni a nagyobb ág után, de ezt felrúgva innentől mégis a kisebb Rába nevét viseli.)
A Vendvidék központjaként Vas megye legdinamikusabban fejlődő települése. Lakossága nagyrészt magyar, de számottevő nagyságrendben élnek itt szlovének és németajkúak is.
A települést III. Béla király alapította 1183-ban, amikor francia cisztercita szerzeteseket telepített ide, monostort építve számukra, melyet Szent Gotthárd hildesheimi püspökről neveztek el.
A monostor mellett majorság létesült, ahol 1350-ig virágzott a feudális rendszerű mezőgazdálkodás. A település 300 évig a Széchy család birtoka volt. Vizesárokkal körülvett erődítményét 1391-ben Széchy Miklós nádor, majd a Zrínyiek, Batthyányak építették. A monostort is, az erődöt is a Bocskai-felkelés idején az osztrákok felrobbantották, ezzel a szerzetesi élet megszűnt.
Szentgotthárd fénykora - ahogy általában a nyugat-magyarországi városoké - nagyjából a kiegyezéstől az első világháborúig tartott. Az apró belvárosban ücsörögve vagy az utcákon bandukolva még ma is ennek az időszaknak a kipárolgását szívhatjuk magunkba. Ekkor épültek a település gyárai, üzemei, no meg irigylésre méltó ipari, oktatási és szociális infrastruktúrája.
Aztán először Trianon tett keresztbe a fejlődésnek, majd a szocializmus. Ez utóbbinak köszönhetően az ellenséges határtól néhány méterre levő Szentgotthárd már majdnem maga is ellenséges területnek számított, így a vasfüggöny kivételével semmi nem épült, ami volt, az is sorvadt.
Az EU csatlakozást követően részben visszanyerte több mint száz évre elvesztett vonzáskörzetét, ezzel mára elfoglalhatja helyét a magyar-osztrák-szlovén hármashatár térségében.
****************
Nagyfalva (németül Mogersdorf) falu a mai Ausztriában Burgenland tartományban a Gyanafalvai járásban. A trianoni békeszerződésig Vas vármegye Szentgotthárdi járásához tartozott. Magyar neve a falu nagyságára, német neve pedig az ottani magyarságra utal. Szentgotthárddal átellenben a magyar határ mellett a Rába bal partján fekszik. Határában zajlott 1664. augusztus 1-jén a szentgotthárdi csata.
****************
A török elleni 1664. évi szentgotthárdi csata nemcsak az ország, de egész Európa politikájára hatással volt. A szentgotthárdi csata során 1664. augusztus 1-jén a Raimondo Montecuccoli vezette keresztény csapatok csaptak össze az Oszmán Birodalom Köprülü Ahmed vezette Bécs felé vonuló török hadseregével. Az európai hadak váratlanul elsöprő győzelmet arattak. Mohács és Mezőkeresztes után ez volt az első nagy, nyílt ütközet, amely ráadásul nem a török győzelmével végződött. A hétórás küzdelem gigantikus csatája után, a menekülő törökök közül sokan belefulladtak a nagy zápor miatt megáradt Rábába. Sajnos a vasvári békében nem sikerült kihasználni a győzelemből fakadó előnyt, a bécsi kormányzat a magyarországi elit várakozása ellenére nem használta ki nyertes pozícióját. A csatát a szégyenteljesnek nevezett vasvári béke követte, de a győzelem mindenképpen Magyarország török alóli fölszabadításának kezdetét jelentette.
****************
A csata:
A török nagyvezér Körmenden át Szentgotthárdhoz nyomult, ahol július 28-ikán egyesítette a rendelkezésére álló összes hadakat. Alsószölnök és Magyarlak közti térségben helyezkedtek el. Köprülü a szultán parancsára Bécs ellen vonult, noha ő valójában nem tartotta helyénvalónak a császárváros azonnali megtámadását, amivel annak idején I. Szulejmán is megpróbálkozott. A törökök az élelmezésről nem gondoskodtak, a katonák a lakosságot dúlták-rabolták, mely kétségbeesésében itt-ott fegyvert fogott ellenük. A császáriakat a Rába vize választotta el a töröktől, aki át igyekezett jutni a folyón, hogy végre csatára kényszerítse Montecuccolit. Némi meddő kisérlet után a nagyvezérnek sikerült is az átkelés, s hadai egy részét a Rába innenső partján helyezte el. Montecuccoli szerencséjére a törökök csupán egy helyen vertek hidat a folyón, azon próbálva meg mind átkelni. A keresztény erők eleinte útjukat állva védekeztek a törökök ellen, majd több ellentámadást intéztek. Július 29-ikén Nagyfalvánál a két sereg szemben állt egymással.
A Rába bal partján, mely ma Ausztria része, álltak fel az osztrák birodalmi, német császári, a rajnai szövetség katonái (az utóbbiak vezére Wolf Hohenlohe volt), a francia dandárokkal és egy horvát ezreddel, amely seregek összesen is valószínűtlen, hogy elérték a 30 ezer főt. A számbeli hátrányuk mellett hadianyag- és élelmiszerhiánnyal küszködtek, míg az ellenség pihent, jól ellátott csapatokkal bírt: reguláris janicsár és szpáhi egységeinek állománya meghaladta a 60-70 000 főt, és csak élelemnek és takarmánynak voltak némileg szűkében. A török haderőt ráadásul vagy tizenötezer fős tatár horda is kísérte ami a környéket (köztük a helyi szlovén falvakat) felégette.
Montecuccoli a Rába nyugati partján Nagyfalu (ma Mogersdorf, Ausztria) előtt foglalta el állásait. A generális csupán kényszerből választotta a megütközést, csapatait ugyanis nem tudta kellőképp felkészíteni és az ellenség erejét sem tudta fölmérni teljesen, ezért nem bízott a győzelemben. Montecuccoli a balszárnyra rendelte Coligny francia hadát, melyben sok előkelő nemes úr, szolgált; míg a jobbszárnyon a császári katonaságot helyezte el. A két szárny közt a középen a birodalmi had állott.
A török támadás épen a leggyöngébb pont, a közép ellen irányult s a birodalmi had csak akkor vette észre az ellenséget, mikor már a nyakán volt. Az erős rohamnak nem is bír ellenállani s érzékeny veszteséggel szoríttatott vissza. A veszélyes pillanatban a keresztény seregek két felől az ellenségre vetették magukat, s szerencsésen visszaverték. A török még két ízben teljes erővel újította meg a támadást, de mindig hasztalan. Montecuccoli végül még egy rohamra szánta el magát azzal a feltett szándékkal, hogy amennyiben az nem sikerül, akkor elrendeli a visszavonulást. A támadás azonban a várakozások ellenére sikerrel járt, s a török haderő meghátrált. A visszavonulásból hamarosan fejvesztett menekülés lett, több százan a Rábába vetették magukat (köztük a tatárok nagy része is), amely az utóbbi idők esőzéseitől megáradt. Sokakat elragadt az ár, másokat a francia gyalogság rájuk zúdított tüze ölt meg. Eközben a tüzérség erősen lövöldözte a Rába túlpartján levő török lovasságot, mely megfutott, mire a csata sorsa eldőlt s a török teljes vereséget szenvedett. A pasák közül többen, még pedig a legjelesebbek, elestek s 25000 török harcos vérzett el, vagy veszett a Rába hullámaiba; 40 zászló, 15 ágyú került a győztesek kezébe s noha tulajdonképpeni üldözés nem történt, a katonák töméntelen zsákmányt ejtettek. Magyarok a császári táborban csak kisebb számban harcoltak, mert az egykorúak szerint a vezérek hamis praktikája kizárta őket a maguk hazája oltalmából. De mégis magyar adta a győzelmet: a Rába vize, mely többet emésztett meg az ellenségből, mint a fegyver. A Rába vizén kívül azonban Zrínyi neve is hozzájárult a diadalhoz. A törökök azt hitték, hogy Zrínyivel állnak szemben, mert eszükbe sem juthatott, hogy a nagy törökverőt épen a döntő pillanatban tétlenségre kényszeríti irigyeinek konoksága. A török megvolt győződve, hogy Zrínyi vezeti a harcot s ez a tudat ólomsúllyal nehezedett rá a csata folyamán. Zrínyitől rettegett, előle futott meg s ő neki engedte át a csatatért a török.
Montecuccoli vezértársa Wolf von Hohenlohe, a Rajnai Szövetség német-francia erőinek parancsnoka. Vita tárgya, hogy vajon ő kezdeményezte a döntő ellentámadást, vagy Montecuccoli.
A törökök húsz-huszonötezer embere esett el a harcban, kétezren a vízbe fúltak, mások fogságba estek, vagy eltűntek. Összesen 30 000 ezer fős veszteséggel menekültek vissza. A keresztények mintegy kétezer embert vesztettek. A hirtelen támadt esőzések miatt a Rába még jobban megduzzadt, és az üldözést Montecuccoli inkább elszalasztotta. A törökök augusztus 5-én még kiküldtek egy kisebb egységet, amely megkísérelte újból az átjáró elfoglalását, ezt azonban véresen visszaverték.
A harc után a környékbeli, többségében szlovén ciszter jobbágyok temették el a halottakat. Montecuccoli az udvar parancsára nem folytatta a hadműveleteket. A győzelmet egész Európában ünnepelték.
A szentgotthárdi győzelem a legfényesebb fegyvertények, a legnagyobb diadalok egyike, melyeket keresztény fegyverek a törökön arattak. Csakhogy minden győzelem annyit ér, a mennyire a győztes fél értékesíteni tudja.
Montecuccoli nem üldözte a futó nagyvezért. Annál többet kérkedett győzelmével, mely Zrínyivel szemben ismét őt tette a hadjárat hősévé. Nagyhangú tudósításai szétmentek Európába s mindenüvé elvitték dicsőségét s a szentgotthárdi diadal hírét. Jelentései nem is túlzottak, mert a győzelem könnyen a török teljes megsemmisítésére vezethetett volna. Csakhogy Montecuccoli tétlenül pihent babérain s időt engedett a nagyvezérnek, hogy kiheverje a csapást, mely egy pillanatra teljesen elkábította. Minthogy nem üldözték, Ahmed pasa hamar föleszmélt s hadait a Bakonyon át Fehérvárnak, onnan meg Esztergomnak vezette. De a császári diplomácia volt az, mely a szentgotthárdi napot minden értékéből kiforgatta. Minthogy az udvar soha sem akarta a háborút s mindent elkövetett, hogy a törökkel megegyezzék, a váratlan győzelmet csak alkalomnak használta, hogy régi szándékát immár valósítsa.
Augusztus 10-én Vasváron béke jött létre a törökkel, ami meghagyta a korábbi oszmán hódításokat és visszaállította a háború előtti állapotokat.
A békét szeptemberben hozta nyilvánosságra I. Lipót.
Az udvar magyarországi és nemzetközi lelkesedés ellenére mutatott passzivitása így járult hozzá a főnemesi berkekben hamarosan megszerveződő Wesselényi-összeesküvés kibontakozásához.
****************
Emlékhelyek:
A csata helyének emlékműve a falu nyugati szélén látható Fehér Kereszt. 1840-ben állíttatta Kuzmics Dániel szentgotthárdi perjel.
1. pont: N 46° 56,799' E 16° 13,060' 230 m [GC1664-1] (1. jelszórészlet: a csatatéren, az emlékkereszten a latin szöveg utolsó sorának első szava)
A falutól 3 km-re levő Schössbergen 12. századi cisztercita templom és kolostor állott. A szentgotthárdi csata 300. évordulóján e helyen egy 15 m magas szürke kőkeresztet és emlékkápolnát emeltek. A kápolnát a cisztercita templom romjaiból alakították ki. Nagyon szép innen a kilátás. A kereszt a határmenti magyar falvakból, Szentgotthárdról, Tótfaluból, Szakonyfaluból, Alsószölnökről is gyönyörűen látható. Itt található a keresztény seregek vezetőinek megfigyelőállásán a csata beton térképe is.
2. pont: N 46° 57,573' E 16° 14,183' 322 m [GC1664-2] (2. jelszórészlet: Montecuccoli megfigyelőpontján, a beton térképen nézd meg, hány török egység kelt át a Rábán, ezek satírozott négyzettel vanak jelölve)
A kápolnától sétáljatok el a ládához. Ameddig lehet, a földúton menjetek, csak az utolsó 10-15 méteren kell bemenni az erdőbe. Egy korhadt tuskót keress!
3. pont: N 46° 57,507' E 16° 14,108' 298 m [GC1664-3] (3. jelszórészletet a geoládában találod)
A kereszttől nem messze múzeumban is emlékeznek az 1664-es eseményekre. Belépőjegyet nem szednek, önkéntes alapon becsületkasszába lehet fizetni.
Szomorú tény, hogy, bár a falu osztrák neve is jelzi, hogy főleg magyarok lakták Nagyfalvát, a magyar határtól mindössze három kilométerre vagyunk, és együttes történelmi dicsőségünkre emlékezünk, az emlékhelyeken csak német eligazító táblákat, és feliratokat találunk. 2007-ben, az Európai Unió közös berkeiben. A nyitvatartási idő sem volt kiírva.
Bezzeg a Fehér Keresztnél (1. pont) 1840-ben négy nyelven állítottak emléket anno, magyarul, németül, franciául és latinul, és késöbb, 1984-ben oda került az ötödik, a török is, de ez valahogy így kerek.
4. pont: N 46° 57,639' E 16° 14,033' 321 m [GC1664-4] (4. jelszórészlet: a múzeum melletti mamutfenyő -Sequoiadendron giganteum- ültetésének éve)
****************
Minden nyáron a szentgotthárdiak történelmi napok keretében is megemlékeznek a nagy eseményről. Ennek részeként megnyitják Mogersdorf és Szentgotthárd között a zöldhatárt a futók számára, akik a magyar városból felfutnak a dombtetőn levő kereszthez, majd - kellemesen megizzadva - visszatérnek Szentgotthárdra.
93 kilométeres e-bike túra Szentgothárd környékén.
Alaposan megizzasztottak a meredek emelkedők míg mammutfenyőhöz értem. Meglepődtem a fa ültetési dátumán. A beton térképen egy kis gondolkodás után kitalálható a megfejtés de itt jobb lenne egy kicsit precizebben megadni a jelszórészletet. A láda romokban, a logbookból csak a fekete penésszel borított első oldal maradt meg. Nekem nem sikerült még a fénykép alapján sem megállapítani a jelszórészletet. Amúgy egy remek láda lenne, a magyar történelem egy kevésbé ismert dicső csatájára hívja fel a figyelmet.
Érdekes helyszín, könnyen megtalálható pontokkal. Sok jó ismeretterjesztő táblát lehet olvasgatni. Most nyitva volt a kápolna, belülről is meg tudtuk nézni.
Üdv Mr Zerge.
A nap második ládája, és akárcsak Németújvár, ez is nagyon tetszett.
Szentgothárdi pizzázás után bringára pattantam és a közeleni pontok miatt a hegyre tekertem fel először, de nem az aszfalton, hanem a murvás erdei uton, ami szintén szuper állapotban volt! A Vasdobrai láda felé menet gyüjtöttem be az első pontot.
Pontok hamar meglettek, érdekes helyet és történelmi időt mutat be, nagyon köszönöm!
-------------
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Mivel az idei év gombában szűkölködik, ezért a ládáink számát és a történelem tudásunkat gyarapítottuk. ;)
A láda elég ramaty állapotban volt, szerencsére a jelszó olvasható. Kicseréltük a nálunk lévő dobozzal, de nem tudom, hogy mennyire lesz tartós, nem igazán vízzáró a teteje és egy kis hazai sajtos pogácsát tartalmazott, amit nem tudom, hogy az állatok mennyire értékelnek. Zacsiba is csomagoltam az eredeti jelszós tetővel.
[Geoládák v4.0.3]
Zalaegerszeg SE Tour. Sofőrködtem és most ráhúztunk egy hétvégét is.
A pontokat végigjártuk, jó kis megfigyelőpont volt ez a domb. Az osztrákok szépen karbantartják a környéket, nyírják a füvet. A pontok rendben vannak. Köszi.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Minden pontot könnyen megtaláltunk. A ládát már az út széléről megláttuk, nagyon szem előtt volt. Logolás után megpróbáltuk jobban eltakarni.
Reggel itt indult a napunk. Még kihalt volt a környék, az éjszakai eső nyomait törölgettte egy ember, aki múzeumot kinyitotta nekünk is szívesen invitált. Be is mentünk megnézni, de engem nem nyűgözött le. Innen elsétáltunk a kereszthez, ami éppen fel van állványozva és a beton térkép is hiányzik a magasító elemről. Tippeltem az itteni jelszórészletet és bejött. Végül a ládához sétáltunk, ami gyorsan előkerült, annak ellenére, hogy kicsit pontatlan a koordináta. (az én mérésem: 46°57.5007 és 16°14.1144 )
Jólesett a friss levegőn sétálni, a történelmi ismereteimet frissíteni....
Az első ponthoz átautózva mesebeli tájon jártunk, itt-ott őzikéket láttunk, majd Raks, Gyanafalva útvonalon körbe autózva értünk Alsőszölnökre.
Az Őrségben a Ferenc-portán töltöttünk 8 éjszakát a kis családdal. Mivel a legkisebb lányomnak még nincs személyi igazolványa, ezért a gyerekek délutáni alvását használtam ki arra, hogy megkeressem ezt a ládát. 13:00 óra után indultam autóval Szalafőről. A hírekből csak annyit tudtam kihámozni, hogy a Szentgotthárd - Mogersdorf közötti határátkelő megvan nyitva, és Ausztria zöld országnak minősül jelenleg, így nem kellett tartanom a két hetes karanténtól. Kicsit azért izgatott voltam, hogyan történik a határátlépés. Szentgotthárdot elhagyva közeledtem a határhoz. A határon osztrák határőrök álltak, akik le is intettek. Személyi igazolványt kértek, és kérdezték hogy Svédországban jártam-e. Elmosolyodtam a kérdésen, és megadtam a várt nem választ. Benéztek még a csomagtartóba, és átengedtek a határon. Mogersdorf (Nagyfalva) teljes hosszában átépülőben van, nagyon dolgoztak több helyen is a főutcán. A falun átérve elérkeztem az emlékműhöz. Gyorsan lefotóztam a latin feliratot, és elolvastam a magyar feliratokat. Visszaszálltam az autóba, és elindultam a vasbeton kereszthez a 2-3-4 pontokat begyűjteni. A 4. pontnál parkoltam, lefotóztam a mamutfenyő ültetésének az évét, majd a 2. pont felé vettem az irányt, immár gyalogosan. A 2. ponton kellett egy kis idő, mire értelmeztem a beton térképet a csatáról. A leírással ellentétben már mindenhol ki van írva magyarul is az ismertető szöveg. Végül a ládát kerestem meg, kellett egy pár perc mire a megtaláltam. Hazafelé kíváncsi voltam lesznek-e magyar határőrök, de nem voltak. Ez lett a második megtalált ausztriai ládám. Köszönöm a rejtést!
Ma Szentgotthárdra, majd onnan Fölöstömbe mentünk (ahol nem találtuk az egyik multiláda pontját), majd visszafelé útbaejtettük Nagyfalvát. Érdekes történelmi emlékhelyek, kár, hogy a kilátás a fák miatt nem volt olyan jó, és az is kár, hogy az újjáépített kápolnára nem került vissza a magyar felirat, aminek pedig érdekes története is van, nem csak egy egyszerű akármilyen felirat.
Nem feltétlenül ide tartozik, de Szentgotthárd városában miért nincs egy láda sem?
Fontos történelmi emlékhely, így jó, hogy bemutatja egy láda.
Szép a kilátás a hatalmas kereszttől.
Érdekes a betontérkép. Furcsa, hogy ilyen magas, így gyerekek nem igazán tudják tanulmányozni.
A hármas ponton valamelyik kedves játékostársnak köszönhetően jó minőségű, jó állapotú egyesületi ládát találtunk, de 17-18 m-rel arrébb mutatott a GPS-ünk. Nem volt nagy élvezet a magas, vizes gazban a meredek partoldalon kutakodni. Talán ez a koordinátapár valamivel pontosabb:
N 46° 57,497'
E 16° 14,110''
A leírás informatív. Kár, hogy a végére úgy látszik, belefáradt a rejtő és a különböző források összefésülése (és megnevezése) elmaradt, így megtudjuk két egymás utáni bekezdésben is, hogy a Rába megáradt és az egyikben azt, hogy 25 000, a másikban, hogy 30 000 török veszett oda. Érthető lenne a 20%-os különbség, ha tudnánk, hogy az egyik szám török, a másik a keresztény hadvezetés beszámolójából származik, de enélkül olyan, mintha csak figyelmetlen lett volna a ládaoldal írója.
A négyes ponton a mammutfenyő gyönyörű, de mi köze a láda témájához?
Nagyon igényes, alapos leírás és valóban ládaérdemes hely. A "végláda" rejtése nem egy nagy durranás, ráadásul mostanában ott épp fákat vágtak ki, nehéz az odajutás. Mindent összevetve azonban tetszett!
Köszönjük...
Kicsit nehézkesen raktuk össze a pontokat (megzavart bennünket a határőrök látványa, elszoktunk tőlük...) és rengeteg ésszel csak a vasi és zalai ládákat töltöttük fel az Oregonra de hál-isten volt teló is és aztán minden meglett. A láda csak kicsit volt messze, viszont találkoztunk "stájer" őzikével. Hihetetlen hogy ez a fenyő csak ennyi idős.
TFTC! [Geoládák v2.2.3]
Haladva a nyugati pont felé nagyon klassz hely!
Sehol senki szerencsére, csúcsszezonban jó sokan lehetnek itt.
A láda meglett, nagyon rossz állapotban van, se jelszó, se logfüzet nincs benne, a környéken óriási fakitermelés zajlik.
A rejtővel telefonon egyeztettem, így a láda tetejére felírtam a jelszót.
-----------------------------
Update 2018.04.04. 12.35
Akkor én egy régi ládát találhattam meg?! Lásd fotón.
Nyugatvég krónikái, avagy a felsőszölnöki verseny 8.
Ezzel a multival indítottuk a nap érdemi részét. A tegnapi ragyogó napsütés ma is kilátásban volt, de egyelőre megült a köd a Rába völgyében és a sejtelmesen gomolygó felhőben kanyarogtunk fel a második ponthoz. A pontokat végül 4-2-3-1 sorrendben érintettük, mert a napi tervhez ez a sorrend passzolt. Parkolni az étteremnél ajánlott, ahol kiszállva a kocsiból már a tegnap is megtapasztalt napsütés fogadott, s szétnézve láthattuk az alattunk mindent beterítő, egybefüggő ködréteget. Megnéztük a mamutfenyőt, majd elsétáltunk a messziről is impozáns fehér emlékkereszthez. Megnéztük a csata halottainak emlékkápolnájának helyére emelt emlékkiállítást, a seregek elhelyezkedését bemutató "terepasztalt", s végül lesétáltunk a ládához. A doboz rendben van, de csak kis (otthoni) kutakodással tudtunk rájönni, hogy a rajta lévő com-os azonosítóval eleinte miért nem találtunk ládát. A végére maradt - útban Vasdobrára - a Fehér-kereszt, ahol egy com-os dobozt is kerestünk, de nem jártunk sikerrel. Hogy ez a com-on miért volt multi, nem tudom. Mivel nem pontról-pontra, s ott a jelszórészleteknek nincs értelme, felesleges. Viszont egy hagyományos dobozként élhetne. Na, mindegy is! Reggeli belerázódásnak tökéletes volt és még élményekkel is gazdagodtunk Bobóval, nem beszélve a történelmi ismeretekről.
GCfeszt kalandozások 11/21.
Ha már az ország szélén voltunk, kihasználtuk a hétvégét és 8:20-kor már Ausztriában voltunk.
A hely gyönyörű! A völgyben még a reggeli köd gomolygott, de a dombtetőn már érhezhettük a nap melegét.
A pontok és a láda is hamar meglett.
Köszi
Felsőszölnöki kirándulás 7/15
Verseny utáni barangolás közben útba esett. Az emlékmű a gyönyörű nagy mezővel nagyon impozáns. Köszönjük, hogy megmutattad.
Négynapos Őrség túra közben kár lett volna kihagyni.
Még ennyi év szabad határátjárás után sem lehet elfelejteni hogy itt egykor még vasfüggöny-drótkerités húzódott.
Szinte drive in pontok. A láda már április közepe óta vár karbantartásra.
Érdekes látnivalók és a kereszttől hibátlan panoráma.
Látványos a különbség a két ország között, ennyire nagyon határközeli területeken is. Jó helyszínek, de a keresés élményét rontotta a szó szerint szétrohadt láda, a jelszó nem olvasható. A képek alapján, kérem a találat elfogadását.
A hármas határról a szlovén-osztrák határ érintésével jutottunk el Nagyfalvára, majd onnan az emlékműhöz. Egy lélekkel sem találkoztunk sehol. A nagy kereszt messziről nem is tűnik olyan nagynak, de amikor előtte álltunk, akkor azért érződik a méret. A ládát elég sokáig kellett keresni, elég messze van az emlékműről és ott a vétel sem az igazi.
Köszönjük a rejtést
Gyönyörű a falu és környéke, tényleg a béke szigete - a csata emlékei és a világháborús bunker ellenpontjaként. És megemlékeznek a csatában elesett török katonákról is. A törökök által Gallipolinál emelt emlékmű jut eszembe erről ...
Két hete voltam itt, a magyar láda megvan, viszont beázott, ezért egy gc.com-os kesser telepített helyette egy újat (kb 15 méterrel odébb!). Majd kimegyek és a ládába beírom a hiányzó jelszórészletet.
2015.01.13. Ma voltam a ládánál, az új rejtés a helyén van, minden rendben van vele, a jelszót pedig már beleírtam. (a régi .hu-s rejtést is meghagytam, de abba logolni már nem igazán lehet)
Nem találtuk meg, vagy megtaláltuk.
A 3 virtuális pont meglett.
A ládát is megtaláltuk, a helyén viszont egy com-os láda volt jelszó nélkül.
A hétvégén feltöltöm a képeket, kérem a rejtőtöl a találat elfogadását.
Kis telefonos segítséggel meg van .Kösz
Később teszem a képeket ahogy ígértem.
UI:Hát ezt a képet láttam meg először a témával kapcsolatban kb 2 évvel ezelőtt egy ingolstadti vár (Német, Bajor) múzeumban amikor elhatároztam hogy egyszer felkeresem a helyszínt,ami meg is történt.
Nagyon szép történelmi emlékhely, nagyon tetszett az út melletti kereszten a magyar szöveg, illetve a csatát ábrázoló térkép - kőtömb is. A közelben található egy 2. vh-s kis bunker is, nálunk is lehetne pár ilyet helyrehozni, megmutatva hogy a háborúk senkit, semmit, sem helyeket nem kerülnek el.
Sajnos nem olvastam el a logokat, és sokáig kerestük a ládát :P
Kétnapos ládázás Vas- és Zala-megye valamint az Őrség tájain. 37/9. találat.
Kétnapos munkával összekötött kirándulásunk egyik legszebb kilátást nyújtó ládája - lett volna, ha megtaláljuk - de sajnos hosszas dzsungelharc és a vadszedernek köszönhető véráldozat után feladtuk a keresést. Az első három pont mindegyike érdekes volt a maga nemében. A legjobban a mamutfenyő tetszett, a legérdekesebb viszont a Rába-menti csatát ábrázoló emlékmű volt.
Kérem a rejtőt, a képek alapján fogadja el a találatot! (Ha szükséges, a megtalált jelszórészleteket elküldöm.)
Kétnapos ládázás atipapával Vas- és Zala-megye valamint az Őrség tájain. 37/9. találat.
(Egy-két láda kedvéért a határon is átugrottunk.)
Kétnapos munkával összekötött kirándulásunk egyik legszebb kilátást nyújtó ládája - lett volna, ha megtaláljuk - de sajnos hosszas dzsungelharc és a vadszedernek köszönhető véráldozat után feladtuk a keresést. Az első három pont mindegyike érdekes volt a maga nemében. A legjobban a mamutfenyő tetszett, a legérdekesebb viszont a Rába-menti csatát ábrázoló emlékmű volt.
Kérem a rejtőt, a képek alapján fogadja el a találatot! (Ha szükséges, a megtalált jelszórészleteket elküldöm.)
Kis dzsungelharc után meglett a láda is- helytelen volt a megközelítésünk. Sajnos a logfüzet úgy át van ázva, hogy nem lehet bele jegyzetelni. Megjegyezném itt, hogy a halomsiroknál is. Nem készültünk pótlásra.
Amúgy szép tavaszi napsütésben mutatta magát az emlékhely, Köszönjük a rejtést.
A láda véres csata közben lett meg - karathl barátom arcáról hosszú véres csíkot kellett lemosnom a szederrel folytatott harc után. Mindkettőnk gps készüléke a láda alatt 16 m-rel jelezte a láda helyét. Nagyon tetszett az étterem melett a háziaszony török virág gyűjteménye.
Nagyon tetszett a park. A ládát a rejtektől távol találtuk meg nagyon rossz állapotban, a doboz törött, a tartalom elázott, a füzetbe még éppen lehet írni. Köszönjük a rejtést.
Megtaláltuk! Érdekes helyszín, jó a leírás. A láda rejtekével meggyűlt a bajunk, mivel eléggé bent van a járhatatlan dzsindzsában (szerintünk nem túl indokoltan), de azért sikerült előszednünk. Köszönjük a rejtést.
A láda megvan!, csak elég rossz állapotban, és nem túl kényelmesen elérhető helyen. A doboz lyukas, a tartalma vizes és penészes. A logbookot, köszönhetően a zacskónak még egész jó állapotban találtuk, viszont a fedőlapja nincs meg, amin a jelszórészlet volt.
Ideiglenes gyorsmentés keretében ragasztószalaggal befoltoztuk a lyukat a doboz oldalán, és gondoltam, felhívom a rejtőt a jelszórészlet pótlása érdekében.
Sajnos épp akkor nem volt elérhető, a másik számon a családtagok nagyon készségesen segítettek volna, ha kéznél lett volna a jelszórészlet.
Szerencsére még nem jártunk messze, mikor a rejtő visszahívott, és nagyon szívesen megadta a hiányzó részt. Megbeszélésünk alapján természetesen én is visszamentem újra a rejtekhez, és a részletet beírtam a logbook hátsó borítójának belső oldalára.
Így a jelszó ismét kereshető, de azért a dobozra alkalmasint egy karbantartás ráfér majd.
Kerékpárral Őrségi nyaralás alatt. Szuper multi. Kár, hogy nincs meg a láda. :( Több vérző sebet szereztem a felkutatása közben. A képek alapján kérem a találat elfogadását.
Nagy lelkesedéssel indultunk ezt a multit keresni idei Őrségi pihenésünk alkalmával, mivel a rejtők jó néhány ládáját kerestük már, s eddig mind nagy élmény volt. Most sajnos kicsit csalódtunk. Kár, hogy a láda csak "véráldozat" által volt megközelíthető, benne a logbook fedél, egyben jelszó részlet nélkül. Kellene egy alapos karbantartás!
A környék csodálatos volt, köszönjük!
Kérjük a képek alapján a megtalálás sajnos jelszó nélküli elfogadását!
Megtaláltuk! Köszönjük! A láda siralmas állapotban van. a jelszó utolsó betűje hiányzik,most eltaláltam.A láda helye sem piskóta a vadon kellős közepén, választani sem lehetne ennél rosszabb helyet. Volt mostanában arra a rejtő??? Néha a ládát karban is kell tartani!!!
Megtaláltuk. A jelszót tartalmazó papírt sajnos teljesen szétázott és szétszakadt állapotban találtuk. Megkíséreltük összeilleszteni, de nem volt meg minden betű. Így hát tippelnünk kellett.
Három alkalommal jártunk a hegyen (érdemes).
A pontokat szépen összeszedtük, miközben a rejtő általi mondanivalót alaposabban megnéztük.
A ládikót azonban siralmas állapotban találtuk.
Sajnos nem volt nálunk javító készlet. Aki arra jár legközelebb - és van rá lehetősége - az cserélje ki az egész ládát (köszönet).
Kullancs infó: mi egy darabot szedtünk le magunkról.
Ami a 3. pontot (ládika) illeti, egy erőteljes renoválásra szorul (törött, beázott). Igazából szerencsém volt a jelszóval, mert a dobozban nem találtam, a notesz fedlapja hiányzott. Ekkor láttam meg, hogy a földön, a ládához közel heverő gyűrött, tépett, ázott papírdarab pont az, és mázlimra még a jelszó is épp kivehető volt rajta. Ezt a fecnit is betettem a ládába, remélhetőleg nem mállik szét a következő megtalálásig.
Figyelem, KULLANCS-veszély! Az erdőből (3. pont) kijövet jópárat leszedtem a ruhámról.
megtaláltuk, szép időben egy jó kis séta egy szép helyen... érdekes az utakon egyből észre lehetett venni, hogy valami nincs rendben.. mintha nem Mo.-n lennénk
Autómentes napon kerékpáros átruccanás Szentgotthárdról. A tájék, az emlékhely nagyon tetszettek. Bár a határ fizikailag megszűnt, a különbség még így is nagyon szembeötlő.
Jópofa multi, érdekes helyszín. Talán egy problémánk volt: nagyon tüskés volt a bozót, amíg a ládáig eljutottunk. Nekem sikerült megcsúsznom, és három-négy bokornyit csúsztam mire megálltam. Ha pontosabb lenne a gps-em, valszeg nem ebből az irányból megyünk. IJ, újabb tanulság. Ha valaki megy nyugat felé, egy arrafelé tartó bogarat hagytunk benne.
27.-én megkerestük az emlékművet, és a multi 3 pontját.
A negyediket keresve szembesültünk egy elég hosszú útépítéssel.
Emiatt nem tudtunk megállni elolvasni az emlékkereszt feliratát.
Köszönöm a rejtő kedvességét, hogy kisegített a latin szóval.
Monumentális a hegytetőn állított kereszt, és újfent tanultunk valamit a történelmünkből.
Nagyon érdekes multi! Valahogy így kellene történelmet tanítani, hogy felkeressük a helyeket, ahol az események zajlottak. Különben olyan idegen és távoli, így pedig itt van karnyújtásnyira tőlünk a múlt. Na, milyen szépen mondtam...
A jelszóval kicsit megkínlódtunk, de ez a figyelmetlenségünknek köszönhető, nem a rejtés hibája.
Köszönjük!
Kellemes hétvégi túrázás alkalmával. Döglesztő meleg volt, de jött a frissítő eső, ahogy az a képeken is látszik. A Ferencz család rejtéseinek egyébként is rajongói vagyunk, mert jó helyeket, szép helyeket mutatnak be és mégsem kell dzsungelben bóklászni órákat a ládáért. Köszönet érte!!!
Sajnos elég kevés információval, GPS nélkül próbálkoztunk megtalálni a ládát, ami elég kilátástalannak tűnt. Szerencsénkre osztrák barátaink lebuktatták a ládát, így végül meglett.
Nagyon tetszett.. Amikor fent jártunk a keresztnél, katona tanulók jöttek, kisbusszal, szemléltető eszközökkel, két autó a tisztekkel, oktatókkal, fent a térképnél tartottak órát :-)
hoztunk egy TB-t gclosz-tól.. Asymptote nevű csacsit :-)
Őrségi túráink 11., utolsó ládája. Reggel gyorsan ki Alsószölnökre a GCASZV-hez, majd pedig Szentgotthárdon, a Szentgotthárd-Mogersdorf (Nagyfalva) Békeút kezdetétől indultunk a négypontos multihoz Ausztriába. A kiváló pontleírás eleve sokat segített. Törökverőnek nem tudtam igazán elmondani, mit is jelent átlépni egyik országból a másikba, ráadásul úgy, hogy a határt csak egy, a bicikliútba süllyesztett jelzőpont (és egy Polizei feliratú, kétfős kisbusz) jelzi.
Javaslom a gyalogosoknak, akik Szentgotthárdról mennek és ide jönnek vissza, hogy a 4. pont után esésvonalban menjenek le a kereszttől a 81-es műútra, és annak a túloldala már Magyarország. A szántón keresztül sokat lehet rövidíteni. Felvettük az utat is csillagmutatóval (GPS), letölthető a http://invitelweb.hu/quiz/ oldalon az őrségi kirándulásunk leírásánál.
Képek Törökverőnél.
Mai élményfürdős napunk előtt egy kis ládakeresgélést terveztem a közelben. Sajnos Bambusz belázasodott, így Ő és Zsé nem tudtak velünk tartani. Nem mentünk túl korán, mégsem volt senki egyik helyszínen sem. Lilivel szépen bebarangoltuk a pontokat, némi játszóterezést is közbeiktatva. Köszönjük a rejtést!
3 napos Orseg tura Gaborral lada 18.
Erdekes volt ez a lada is.
Lam-lam, ugy latszik megsem a magyarok mentettek meg Europat a torokoktol, hanem az europai hadak.
Ennyit a tortenelem konyvekrol.
HEURÉKA!
Nagyon szép és gondozott faluban csak elismerően lehet szólni az emlékműről, a környékéről, a kilátásról és nem utolsósorban a rejtésről.
Köszönjük a rejtőnek, hogy ezt megismerhettük. Tonayos Croatia Caching Geocoin megy tovább.
Az őszi szünetre tervezett ausztriai túrázásokból csak a Medveölő-szurdok valósult meg, a többi napon ládagyűjtögetés a három határ mellett. Rengeteg ládikóból válogathattunk, sok szép helyre hoztatok el minket! Miután rájöttünk, hol tévesztettük el szombaton az átkelést, nagyon gyorsan meglett a ládikó, annak ellenére, hogy 4 pontos multi.
4 napos Őrségi kiránduláson voltunk. Várakozásunkat felülmúlta a táj, és a környék szépsége. Ferencz portán szálltunk meg, nagyon elégedettek voltunk vele. 22 őrségi nevezetességet néztünk meg, ebből 13 helyre Ferencz család navigált. Nagyon jó, napos időnk volt végig.
472. megtalálásunk. Sokrétű multi ez. Van történelmi háttere. Szép rendezett a környék. Az egyik ponttól szép panoráma van. Kis sétát is lehet tenni a közeli erdőben.
Pontok: 4. 14:00, 2. 14:10, 3. 14:20, 4. 14:45
leFILelve. [wapon beküldött szöveg]
Élményfürdőzés utáni találat, már-már sötétben. Érdekes hely, nem lehetett kihagyni. Mindenkinek jó szívvel ajánljuk, ha erre jár, szánjon időt erre helyre, mindenképpen érdemes. Köszönjük a lehetőséget.
Farkasfán nyaralva geoládák mentén ismerkedtünk meg az Őrséggel.
A gyerekeknek annyira megtetszett a Szentgothárdi élményfürdő, hogy muszáj volt ma is ott tölteni a nap nagy részét. Igy mára csak ez az egy láda lett betervezve.
A csata helyén hatalmas tök-ágyás (ha ezt lehet egyáltalán ágyásnak nevezni.) Az emlékpark nagyon szépen gondozott.
Szalafőn, a Ferencz portán töltött második napon szinte végig esett az eső, így a délelőtti kalandos GCKuto ládát követően már csak erre a jól autózható multira tellett. A megtalálást követően beültünk a mamutfenyő melletti étterembe. Nem kellett volna, nagyon silány májgombóc levest és jellegtelen ízű toast-ot kaptunk. A második jelszórészletet illetően legyetek figyelmesek, még jó, hogy utólag Krisztával egyeztettem, mert -bár minkét parti egységet sikerült helyesen összeszámolnom- éppen a másik halmazra gondoltam.
Őrségi nagyon hosszú hétvége Anyával kettecskén.
Az esős időjárás miatt eleve ajándékvásárlásra és meleg vizes áztatásra készültünk, így egy rövid Osztrák bevásárló túra után Szentgotthárd felé az élményfürdőbe vettük az irányt. Közben persze nem maradhatott ki a szentgotthárdi csata helyszíne sem. Az első jelszórészletet a közelmúltban már egy másik ládánál is megtaláltam, már akkor is tetszett. A pontok egyébként jól megközelíthetőek és sógoraink nagyon szépen rendben tartják őket. Persze ez nem csak a multi pontjaira igaz, hanem az egész környezetre. Összesen egyetlen eldobott csokis papírt találtam, az is Boci volt, tehát némi hazai fílinget hagyott valaki maga után. A házak már 1km-re a határtól igen takarosak, meg is állapítottuk, hogy nekünk bármelyik megfelelő lenne, kiváltképp aminek ilyen szép sziklakertje van.
Köszönjük!
Első multi ládánk és egyben az első határon túli is.
Szentgotthárdon tavaszoltunk, onnan mentünk gyalog 3 kölökkel.
Kevés vizet vittünk, úgyhogy a nyárias melegben megszenvedtünk kicsit, de megérte. :-)
Élmény volt a gyerkőcöknek, hogy csak úgy átsétáltunk egy másik országba, ahol másképp köszönnek, más pénzzel fizetnek...
Köszönjük!
Megtaláltuk. A GPS nem működött. Külföldi ládaként, nem volt jelzés, hogy merre is kellene indulni. Kértünk telefonos segítséget. Kaptunk, hogy a Béke út, jó kiindulás, és csak nézzünk szorgosan, mert nincs messze az erdőben a fatuskó. Nem volt könnyű, minden rejteknek vélt helyet megnézni. Az avar csúszott eső után. De siker koronázta kitartásunkat. A többi jelszórészlet egyértelmű volt.Köszönjük a rejtést.
Utána jól esett, a szengtotthárdi fürdő, csendes és lazító légköre.
Valahol elhagytam a ládajelszót. Gondolkodtam elmenjek-e újra, de mostanában nem akarom? elfoglalni a hegytetőt ... Ilyen fenyőt legutóbb a Ferenczi portán láttam utoljára (de az fiatalabb volt ..)!
Köszönöm az elfogadást.
Sajnos a múzeumra nem jutott idő, így csak a pontok levadászására került sor. Szép a környék, bár most az idő nem kedvezett a bámészkodásnak. A leírás példaértékű!
Kellemes kirándulás a határok nélküli EU-ban. Ugyanezt 20 éve még rázós lett volna megcsinálni.
Tetszett a pontok kiválasztása, az "idegenvezetés", köszönjük.
Nagyon tetszett csata emlékhelyeit bemutató láda. Jót sétáltunk fenn a hegytetőn. A múzeum sajnos már zárva volt, oda nem jutottunk be. Montecuccoli ma már nem sokat látna megfigyelő helyéről. A termézset rendesen átvette a hatalmat a kilátás fölött.
Tavaly már jártunk itt egy történelmet jól ismerő csapattal, így a hely nem volt újdonság. A jelszóképzés kissé bonyolult.
A kimerítő napot egy bad blumaui fürdőzéssel zártuk, ami innen csak 30 perc kocsikázás. Nagyon ajánlom mindenkinek, aki szereti Hundertwasser építészetét és a minden igény kielégítő fürdőket. És soha nincsenek sokan, bár ez a húzós beugró következménye is lehet (17 óra után 25 ajró a jegy).
ok [wapon beküldött szöveg]
Szuper multi, szép helyekre visz. Csak a 2. ponttal akadt némi problémánk, de 2. próbálkozásra sikerült. Nagyon szép a kilátás a megfigyelőponton.
Nagy élmény volt unios polgárnak lenni.Észre sem vettük,hogy már Ausztriában vagyunk.Még most is ég a pofám!Adtunk az ország imázsnak rendesen.Kezdem megérteni a sógorokat miért van tele a hócipőjük a határnyitással.Az úgy volt hogy sztgothárdról láttuk a keresztet a hegytetőn,oda kell menni.Deutsch Minihof szélén ott a nagy tábla rajta a nagy kereszt,balra keskeny aszfalt út a hegyre.Nosza!Ja hogy nincs nyíl a táblán,biztos nem szeretik.GPS ben turistautak hu-egy centi Ausztria sem.Felkészülten,tele uniós öntudattal másodikkal föl a lejtőn!Hoppá ez egy magánház,fésült,virágokkal teletüzdelt gyep.Körülményes megfordulás.A gazdasszony hirtelen felindulásból üdvözölt "hinaus losz losz,dummkopf ungaris "ha jól hallottam.Valamiért elég nyugtalannak tünt.Mein Gott varum..utánna már eltakarta a kanyar.200méterrel arréb a valódi út.Nagyon érdekes az emlékhely.Ápolt,rendezett.A tájékoztató táblák üvegdől vannak! A hegytetőn nekik a világ végén.Nálunk a városban szétverik a buszmegállók borítását.Fel kéne nőnünk Európához.Nekem is.Az emlékmúzeum érdekes.A drága lcd tv a falon kevésbé mert 3 képet ismétel,ami amúgy is ott van a múzeumban.Kedves utánunk jövő, a láda fedele törött,ha módodban áll,vigyél egy újat.Köszönjük a rejtést.Euro,zöldkártya eus tb kártya nélkül kockázatos az átjárás.Akkor is ha akadálytalan.
Az egyik legszebb környékbeli láda. Gondosan megtervezve a csata emlékhelyei és a messziről látható kereszt környéke is pazar. Jó volt Montecuccoli bőrébe bújni.
Szüleimet látogattam a hétvégén, és gondoltam, ha már itthon vagyok és szabad a határ, mire várok? Ebéd előtt könnyű találat. A környék csodaszép, mindig meglep, hogy a határtól akár 1 km-re menniyre máshogy mennek a dolgok. Komolyan mondom, még a fű is szebb. Gondozott minden, a faluban a zöld területek, láttam lovaskocsin sétakocsikázó fiatalokat. Állatokat tartanak faluhelyen, hogy nálunk ez miért nem megy? Na mindegy. Kitűnő láda, mindenkinek ajánlom aki erre jár. Ja a láda teteje ripityára van törve, és a logbook alapján már jó régóta, aki erre jár kicserélhetné, vagy a láda gazdáját kérném meg rá.
Csodás dolog csak így átsétálni a határon.
Ezt még tetéztem azzal, hogy toronyiránt az erdőn keresztül indultam az emlékhelyre.
Az emlékhely színvonala és persze a rejtés megfelel a történelmi emlék méltóságának.
Köszönöm.
Dorka lányunk Szentgotthárdon kézilabdatornán vett részt, a mai nap mindkét meccset megnyerték. Ezután, levezetésül kerestük meg a közelben lévő, de eddig kihagyott ládát. Tetszett a multi. A csatát segített feleleveníteni a múzeumban lévő kiállítás és a kisfilm megtekintése ( kapóra jött a zsebünkben lapuló 50 centes ).
Ősrégi területek, avagy Őrségi vadászat. 27/50 láda. Nagyon tetszett. Azon gondolkodtam, Mo-n vajon meddig maradnának meg az üvegtáblák, üvegezett plakátok, és egyáltalán minden ilyen szépen. Kár, hogy felmerülnek ilyen gondolatok, sajnos nem ok nélkül. Köszönjük a rejtést.
Minden nagyon szép.
Miért kell ahhoz egy határátlépés, hogy a környezet így, renben maradjon. Jövőre itt is úgy lesz, vagy ott is így lesz?
Na de nem politizálunk.
Köszönjük, hogy idecsaltatok a ládával!
Őrségi őgyelgés ötünknek - 3. nap, 27/50. láda
Kár, hogy ezért át kell menni a határon. Hihetetlen, hogy mekkora különbség van a mi és az osztrákok által rendben tartott parkedők között. A fű nyírva az erdei sétányon, a belógó bokrok eligazítva, megnyírva. Tetszett a rejtés.
Élmény volt. Kristófot szerencsére átengedték a határon jogsival,így nem maradtunk le a ládáról. A magyar feliratokat hiányoltuk, ezt leszámítva nagyon tetszett a hely.
Szinte tökéletes láda, minden van hozzá, ami kell. Gyönyörű környezet, nagyon ötletes rejtés (beleértve a leolvasandó részleteket), izgalmas történelmi háttér egy igen színvonalas kis múzeummal, csak kár, hogy már nem a mienk... Talán a legjobb az eddigi megtalálásaim közül, de ennél jobbat produkálni legalábbis nehezen lehet.
Öröm volt a keresés, az erdőben annyi karcolást szereztünk, amennyit csak gyermekkorunkban számháborúzáskor... Este a rejtő segítségével sikerült a jelszót megalkotni. Köszönjük a rejtést és a segítséget!!!!
A múzeumban látott fényképek alapján a templom romjaiban is szebb, érdekesebb wolt, mint most.. A hely megérdemelte a ládát. A magyar nyelwű feliratokat mi is nagyon hiányoljuk. Magyarországon a múzeumokban a határoktól messze is több nyelwű ismertetők wannak. Köszönjük a rejtést! [wapon beküldött szöveg]
Elso kulfoldi ladamegtalalasom! :) Erdekes volt a helyszineket vegigjarni, es a csata tortentet ujra feleleveniteni. Kicsit sietos leptekkel tettuk mindezt, mert mar kesore jart, es elottunk volt meg egy 3 oras hazaut is.
Nagyon jó kis multi ez! A hegyen lévő "újraértelmezett" templom mellett elolvastuk az egész történetet. Hát igen, ebből is rosszul sikerült kijönnie Magyarországnak, sajnos már akkor se voltunk fontosak Európának.
A láda előtt pár méterrel megdöbbentük, hogy milyen ősdzsungelbe kell bemenni, de aztán megtaláltuk az "ajtót" és könnyen meglett és karcolás nélkül!
Jaj miért nem a második latin szót választottátok? :-) Köszönöm ezt az érdekes multit. Egy csomó történelmi ismeretet ad a leírás, olyanokat amikről már arra sem emlékezem hogy tanitották volna. Kár hogy a magyar részvétel csekély volt mind a csatában mind az emlékezésben.
Örülök, hogy ez a láda bemutat egy ilyen fontos történelmi eseményt, amelyben elődeink is szerepet játszottak, sajnálatos, hogy kis hazánk már akkor sem tudott szebb jövőt kilobbizni magának és akkor is politikai megosztottsággal volt az ország elfoglalva.
Figyelemre méltóak az út mellett felállított osztrák határvadász sátrak és megfigyelő pontok.
A történelmi leírás a Ferencz családtól megszokottan rendkívül alapos, de talán itt most szükség is volt rá.
Elnéztünk valamit és amikor az autós GPS a határhoz vitt minket, akkor picit meglepődtünk. Sebaj hála az uniónak holmi útlevélproblémák már nem álltak az utunkba és ha már ott voltunk akkor elugrottunk és megnéztük a Güssing-i fellegvárat is (Ti tudtátok hogy az egyik Batthyányi Windisch-Graetz lányt vett feleségül?? A teljes sztori a várban...) No mindegy. Egyébként klassz volt.
Norbert
UI: Úgy tűnik a jelszóképzéssel végül gondjaink voltak :-(
Jó a kilátás a dombtetőről, szép a rendezett táj. Az osztrák csendőrök még a német nyelvű köszönést sem voltak képesek viszonozni :-( Egyébként kellene már szólni valakinek, hogy a határ mindkét oldala EU.
Rengeteget bicikliztünk már erre, de még soha sem mentünk fel a kereszthez. Most is biciklivel érkeztünk Szentgotthárd felől, az új mogersdorfi átkelőnél léptük át a határt. Ez lett volna a második alkalom, hogy az alsószölnöki gyalogos/bicajos átkelőn térünk haza, de sajnos az osztrák határőrök visszaküldtek, azzal az indokkal, hogy csak április 1-től lehet itt szabadon közlekedni. (ennek mi értelme?)
A kilátás fantasztikus volt. A ládát toronyiránt közelítettük meg a dombról, így a lábszárunk bánta a tüskés bokrokat. Milyen lehet itt nyáron, amikor a dús a vegetáció...
Elmért koordináta, pongyola megfogalmazás, nem egyértelmű jelszórészlet... Ez így együtt pont elég ahhoz, hogy elrontsa a hangulatunkat. Ja, a láda jó helyen van...
BiharyG + Zsuzsi
ps: azóta a hibák javítva vannak, a fenti log ne vegye el a kedved a kereséstől!
Köszönet a Rejtőnek, hogy elkalauzolt ide.
Apróka, de érdekes a múzeum. Lassan felújításra szorul, de tetszett,
a felügyelet nélküli, ingyenes nyitvatartás.
Hiányos leírással érkeztünk, de szerencsénkre a fényképezőgép csodákra képes, minden jelszórészletet megörökített. A ládánál nem árt vigyázni a megközelítéssel.
Akloz helyesen mutatott rá: nem készültem kesselésre, nem volt nálam "Pupu" matrica sem, csak úgy beírtam a logbookba, és elfelejtettem odaírni a nevem! Kérem a következő megtalálót, pótolja az 1. bejegyzésnél a Pupu aláírást, hadd lássa mindenki, kit illet a dicsőség :-)
Ausztriában még sohasem csalódtam. Nagyon klassz helyet találtunk, holdfényben.
A kőnél nem tudtuk pontosan ki, kivel van, szerencsére sok lehetőség nincs.
A mamutfenyőt mi kb. 150m-el arrébb mértük, de nem lehet eltéveszteni.
5 próbálkozás itt elég. :-)
Azt a mérhetetlen csalódást, amit a láda okozott, nem kívánom senkinek! Kérem szépen, hát valaki nem belefirkált!!!??? Odalett a dupla elsőhelyem.
(Pupu! Érezted te, hogy rossz dolgot csináltál! Ezért nem merted odaírni a neved, igaz! :-)))))))))
Épp Rómából autóztam hazafelé, amikor Feleségem szólt az új ládákról, és rögtön lediktálta a főbb tudnivalókat. Ezt nem lehetett kihagyni, tettem két kis kitérőt, noha csak civil ruha és cipő, egy apró fejlámpa és Garmin helyett csupán az autós iGo volt velem. Két elsőségre számítottam, de az alsószölnöki vízierőműnél megelőzött Akloz - gratulálok neki! Azt hiszem, kölcsönösen meglepődtünk a másik ténykedésén :-) A szentgotthárdi csatánál viszont első lettem, simán ment minden, csak a betontérképet nehéz értelmezni az éjszakában. Amúgy enyhén fagyos idő volt, pompás holdvilággal.