Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2005.01.15 16:04
Megjelenés időpontja: 2005.01.16 18:45
Utolsó lényeges változás: 2024.01.07 19:57
Utolsó változás: 2024.01.07 20:00
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: The Goonies
Ládagazda: guess.who Nehézség / Terep: 3.0 / 2.5
Megtalálások száma: 392 + 2 sikertelen + 16 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
[WAP: Hárompontos multi.
1. virtuális, itt kapható meg a harmadik pont koordinátája: a N48° 15.955' E21° 21.314' 177m ponton található templom kerítésébe épült pincészet kapuján levő szőlőfürtök és szőlőlevelek száma adja a láda koordinátáját. X=(8*fürtök)+2; Y=(9*levél)-2.
2. virtuális, a jelszó első része: N48° 16.039' E21° 21.353' 160m pontról látható fakereszt a templomkertben, vízszintes részén egy hatbetűs szó (a két-két számjegy nélkül!). A keresztet javítják, a jelszórészletet ideiglenesen NEM KELL KERESNI!
3. pont a geoláda: N48° 15.6X' E21° 21.6Y' ponton, egy fa tövében. Ebben van a jelszó.]
A tokaj-hegyaljai borvidéket bemutató ládasorozatunk következő állomása Erdőbénye.
Kérjük, hogy a jelszót jól őrizzétek meg, a ládasorozat többi tagjához hasonlóan!
A láda
E hárompontos multiláda első pontja a református templom N 48° 15,955' E 21° 21,314' 177 m [GCErMa-1], melynek kerítésében egy pincészet kapuja nyílik. Vasajtóján a szőlőfürtök és szőlőlevelek megszámolásával lehet a harmadik pont koordinátáihoz hozzájutni az alábbiakban leírt módon.
A második pont a római katolikus templom kertjében található: a N 48° 16,039' E 21° 21,353' 160 m [GCErMa-2] pontról (a kerítésen kívülről!) jól látszó fakereszten egy szó olvasható két-két számjegy között. A szó (a számjegyek nélkül!) a cache jelszavának első része (6 betű). A keresztet javítják, a jelszórészletet ideiglenesen NEM KELL KERESNI!
A harmadik pont maga a láda: a Mulató-hegyen, egy fa tövében van, ágakkal és levelekkel takarva. Pontos helye az első, virtuális pontnál megszámolt szőlőfürtökből és -levelekből behelyettesítéssel kapható meg, a következő módon: X=(8*fürtök száma)+2; Y=(9*levelek száma)-2. Ebből a koordináta: N48° 15.6X' E21° 21.6Y' (ahol X és Y is kétszámjegyű!). A dobozban ott a jelszó, megközelítéséhez ajánljuk a -et.
A község
A régészeti feltárások során megtalált használati tárgyak alapján tudjuk, hogy a vidéken már a bronzkorban is éltek emberek. Maga a község azonban valószínűleg a honfoglalás idején keletkezhetett, bár elsőként csak az 1332-37-es pápai tizedjegyzék említi, mint templomos helyet. Akkoriban még két részből, Mező- és Egyházasbényéből (más források Alsó- és Felsőbényeként említik) állt. Első birtokosai a XV.-XVI. században a Perényiek voltak, majd több tulajdonosváltás után végül a Rozgonyiaké lett; 1604-től a pedig Rákócziak tulajdonába került.
Ekkor indult jelentős fejlődésnek a falu, hiszen a Rákóczi család nagy gazdasági központot alakíttatott ki, illetve kastélyt építtettek, melynek többemeletes, összefüggő pincerendszere volt, mintegy 22 ággal.
1631-ben Szepsi Laczkó Máté, helyi prédikátor dolgozta ki az aszúbor készítésének módját, amelynek első palackját Lorántffy Zsuzsannának küldte el.
A XIX. század végének filoxéravésze után a szőlőpusztulás miatt igen nagy volt az elvándorlás, így a település elvesztette városi rangját, jelentősége lecsökkent. Csak az 1930-as években indulhatott újból fejlődésnek, a környék arany-, kaolin- és vasérc-bányászatának megerősödése miatt. Ebből jelenleg már csak a perlit és diatomaföld kisebb mennyiségű kitermelése maradt meg.
A szőlészethez szorosan kötődő, nagyszámú kádármester miatt Erdőbényét egy időben "kádárfalunak" is nevezték: leírások szerint még a XX. század elején is 70 kádárműhely működött itt, sőt minden januárban külön kádárbált rendeztek. Ma már csak tucatnyian foglalkoznak e régi mesterséggel, ők készítik a hegyaljai bor érlelésében még mindig fontos szerepet játszó, jellegzetesen "kövér" erdőbényei boroshordókat. Hagyományőrzési célzattal a helyiek igyekeznek megújítani a kádárünnepet, és emlékére 1998 óta, május-június fordulóján újból megrendezik a "Kádár napok" elnevezésű rendezvénysorozatot.
A másik hagyományos helyi mesterség a kőfaragóké: jelenleg is nagyszámú szobor és emlékmű áll a főutcán.
A község a hegyaljai borvidék többi tagjához hasonlóan 2002-ben a világörökség része lett.
Fontosabb látnivalók, természeti értékek
A középkori eredetű római katolikus templom ma már csak főhomlokzat előtt álló tornyának tagozataiban őriz gótikus elemeket, mivel több periódusban átépítették. A hajó mai formáját az 1790-1808 között nyerte el; a torony harmadik emelete 1892-ben épült, sisakja eklektikus stílusú, sarkain obeliszkekkel. Déli bejárata fölött reneszánsz címer, és későreneszánsz feliratos kőtábla látható. A két faragott keretelésű oltárkép a korábbi, barokk berendezésből származik.
Az 1786-ban épült copf stílusú református templom hajója félkörös záródású, főhomlokzat fölötti tornyának magas sisakja erősen tagolt. A főhomlokzat oldalszakaszai ívesen kapcsolódnak a toronyhoz, féloromzatuk szélein kővázák találhatók. Berendezése egységes, koronás szószéke copf stílusú, padlóburkolata helyben bányászott tufából készült. Előtte II. Rákóczi Ferenc és Kossuth Lajos mellszobra található; utóbbi a megye első ilyen szobra volt.
A templommal majdnem szemben, a Kossuth u. 13. szám alatt található a XVIII. század második felében épült, későbarokk stílusú Szirmay-kastély. Eredetileg még a Podmaniczky-családé volt (homlokzata ebből az időből való), később a Szirmayak, majd a Ferenczyek tulajdonába került. Az épület alatt nagyméretű, többször elágazó pincék találhatóak. Ma református szeretetotthonként működik.
A Vörösmarty utcában található a XVII. századból származó, korabarokk stílusú, egyemeletes, L alaprajzú Budaházy-Fekete kúria N 48° 15,841' E 21° 21,123' 153 m [GCErMa+V_Kuria], melyet a XVIII.-XIX. században többször átépítettek, bővítettek. Jelenleg irodák működnek benne, parkja gondozott. (Látogatni esetleg munkaidőben lehet, egyébként a kapu zárva van, a területet kutyák őrzik.)
A községben a -et követve érhetünk el a kiindulópontjára N 48° 15,916' E 21° 21,619' 167 m [GCErMa+Y_P3szogStart]. Közvetlenül mellette található a régi zsidó temető, héber feliratú síremlékekkel. A turistajelen továbbhaladva előbb elhaladunk az 1831-es kolerajárvány emlékére állított, kőből faragott koleraoszlop N 48° 15,847' E 21° 21,778' 178 m [GCErMa+X_Koleraoszlop] közelében. Kövét ma már vasabroncsok tartják egyben, felirata nehezen olvasható: a járvány két hónap alatt több, mint 200 halálos áldozatot követelt. A -et követve, a hegytetőn remek kilátópontot N 48° 15,746' E 21° 21,602' 225 m [GCErMa+W_Kilatopont] is találhatunk.
A község déli végénél, a Mulató-hegy lábánál az 1983-ban bezárt, hajdani Hubertus-kőfejtő üregében kisebb tó található, amelyet a helyiek Tengerszemnek neveznek, amelyet horgásztóvá alakítottak ki. A hegyet alkotó, egyébként igen ritka lakkolit hólyagüregeiben változatos ásványok találhatóak. A bányában az 1960-as években egy speciális rétegszilikátot, a barnásfekete, bársonyos, oszlopos halmazokban megjelenő, új szaponit-változatot is találtak, melyet mauritzitnek neveztek el.
A bánya fölött, a főút másik oldalán látható élesen tagolt sziklafal a Barna-máj oldala, fennsíkján többek között a védett pettyegetett őszirózsa (Aster punctatus) él.
A XIX. század elején a községtől délre, a Bényei-patak völgyében, a hajdani bánya aknájából kén-, vas-, és timsó tartalmú gyógyvíz tört fel; ide 1830-ban építtetett gyógyfürdőt az akkori birtokos, Szirmay Ödön. Erdőbényefürdő még a XX. század elején is kedvelt pihenőhely volt, kastélyszerű fürdő- és vendégházakkal, pavilonokkal. A reformkor szabadelvű nemeseinek egyik jelentős közéleti helyévé vált. Sajnos az utóbbi évtizedekben katonai üdülővé alakították, így nem látogatható.
A községet észak felé elhagyó főúton néhány kilométer távolságban elérhető az 1990 óta védett Erdőbényei fás legelő Természetvédelmi Terület, melynek legfőbb érdekességei a hatalmas hagyásfák: a magányosan álló kocsánytalan tölgyek mindegyikének más-más formájú a koronája, hiszen kényük-kedvük szerint nőhettek a legelőn. A területen kialakított ligetes pihenőnél található a GCEBFL geoláda is.
A ládakereséshez sok sikert, kellemes túrázást és jó időt kívánunk!
Ládatörténet
2010.07.05. A láda új logbookot kapott.
2020.07.15. A széttört láda cserélve, új logbook is van.
2024.01.04. A beázott láda cserélve, új a logbook is, a második (virtuális) pont ideiglenesen törölve, nem kell leolvasni
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Még négy láda hiányzott a sokládás tokaji "multi"-hoz, egy híján megkerültek. A kiszámolt koordináták alapján (vagy inkább szerencsésen) megtaláltam az ajánlott jelzést a Dózsa György utca végén és a kőbánya felett/keresztül feljutottam a célig. Alighanem nem ez volt az ajánlat, de így volt érdekesebb ... :)
Erdőbényére jöttünk a hétvégére szakestre, így még otthon kinéztem ezt a ládát. A szállás elfoglalása előtt még kiszámoltuk a koordinátát és gyorsan felsétáltunk a dombra. A szürke idő ellenére is szép volta kilátás. A láda felé menet elriasztottunk pár őzet az erdőből, szép példányok voltak. Este az Illés pincében megkóstoltuk a Máslást, ízlett.
Köszönjük a rejtést! [g:hu 1.6.4]
Mivel a második ponton a keresztet még mindig nem helyezték vissza, így ideiglenesen annak jelszavát nem is kell megkeresni, a teljes jelszó a 3. pont ládájában van!
A beázott ládát másikra cseréltem és új logbook is került a dobozba, így továbbra is KERESHETŐ!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Csodás helyet bemutató multi szuper kilátással! Jól körbejártam a települést. Mivel az orrom előtt húzott el a busz, így volt plusz másfél órám, hogy ami kimaradt, azt is megnézzem.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!A jelszó első részéhez köszönöm a kedves rejtői segítséget,a második pont pedig magáért beszél még ebben a nem túl kegyes időben is. [Geoládák v3.12.10]
A kereszt még mindig nincs a helyén, így köszi a segítséget. Erdőbénye tetszett, bár a a dobozban lévő füzet még mindig nagyon nedves, így nem tudtunk bele írni.
Autós, sétálós geoládázás emiGranttel Borsodban, napsütésben. A kereszt még nincs a helyén, így ezen a ponton segítséget kértünk, köszönjük! A végláda teljes KO. Állt benne a víz, a logbook fekete. Mivel a doboz jól zár, ezért kiszáradásra sincs esély. De akkor hogy lett ilyen vizes??? Köszi a rejtést! [Geoládák v3.12.6]
A jelszó első felét mailben kaptam meg, mert a kereszt még mindíg felújítás alatt van. A doboz tartalma kissé nedves, de még lehet logolni.
Köszönöm az invitálást!
Rejtői e-mailes segítséggel, a fakereszt még nincs a helyén. A geoláda helye nagyon tetszett, a kilátás még esős időben is gyönyörű volt, kisgyerekekkel is tervezhető. Köszönjük!
Jó KISS HELY! :-)
A panorámás hegytető viszi a pálmát ebben a multiban.
A koordinátát sikerült elírnom, de csak egy kicsit, ami a tetőn végül kiderült. :-) A logbook elázott, beleírni nem tudtunk.
Megtaláltam! Gabival közös tokaji hétvégére érkeztünk, amibe ládázás is belefért. Nagyon tetszett a kilátás a hegyről. Még a település szélén lévő birtokra érkező helikopter leszállását is végig tudtuk innen nézni. A láda is gyorsan meglett.
Köszönöm rejtést! Zempléni túrázós wellness alatt, ide is eljutottam. Nagyon szép hely! a 3.pontnál megvártam a naplementét... pazar hely!
Sajnos a ládát valami írástudó teljesen szétzúzta kővel, tartalma szétázva... [Geoládák v3.4.1]
Bár az idő nem kedvezett nekünk, de ez nem szegte kedvét a baráti társaságnak, hogy minden pontot felkeressünk. Még a borkóstoló előtt letudtuk, hogy nehogy baj legyen :-)))
Gyönyörű környezet, imádjuk Erdőbényét, csodálatos helyen fekszik. Örömmel jöttünk ismét. Köszönjük a lehetőséget! A ládában csak logbook volt, az is kissé nedves, állt az alján egy pici víz. Kitörölgettük, feltöltöttük ajándékokkal. :)
A fotó mutatja, mit nem értettünk: A fő utcán nagyon sok ilyen csonkra vágott fát láttunk, mellettük a nevük. NO DE: ezek hogyan fognak megnőni? Ha meg nem, akkor mi értelme megjelölni a csonkokat??
A rejtő felvilágosított, hogy csak a fa-fajtákat jelenítik így meg.
Másik információ, amire a leírásból nem jöttünk rá: a MÁSLÁS, hogy az mit jelent?
Innen megtudtam: http://vinopedia.hu/maslas
A máslás egy olyan tokaji borfajta, amely úgy készül, hogy az aszúbor, vagy más, kiváló minőségű bor törkölyére mustot öntünk, és jól összekeverjük. Az aszúbor törkölyét nem lehet rendesen kipréselni, és marad benne 20-30% must, amit ha a hígabb, erjedésben lévő musttal elkeverünk, akkor egy sokkal jobb minőségű, nagyobb mennyiségű mustot kapunk. A máslás készítésekor arra kell odafigyelni, hogy a törköly friss legyen, mivel hamar ecetesedésbe kezd, és megrontja a mustot.
A máslást sok helyen fordításnak is nevezik, és akkor a máslást annak nevezik, mikor az aszú [seprő]?jére bort áztatnak, és a seprőből kiázott anyagok jelentősen feljavítják a bort.
A máslás minőségre a szamorodni és az egyputtonyos aszú közé sorolandó.
Többek között ezért is szeretem ezt a játékot, mert a leírásokból is sok újat tanulok, de még a neten is utánakeresek annak, amiről hiányérzet maradt bennem.
BAZ megyei háromnapos kiruccanásunk alkalmával Erdőbényén volt a szállásunk. Ezen okból kifolyólag természetesen ez a láda sem maradhatott ki a szórásból. :-) A "templomos" pontokat már előző este összeszedtük egy kellemes séta keretében, de a végládához rossz utat választottunk, így azt inkább másnapra hagytuk. Ma reggel tettem egy minitúrát a ládáért, és bónuszként a gyönyörű kilátásért.
A leíráshoz csak annyit, hogy Erdőbényefürdő ma már látogatható; kastélyszálló működik az igen impozáns épületben.
Zempléni barangolás, tarcali kalandokkal :) A fafaragások tetszettek leginkább. Rendezett település, köszi, hogy megmutattad....ismét:) Mivel 2011-ben már megtaláltam :)
Verseny előtti ládapusztítás keretében érkeztem sirgalahad-del. Már megtaláltam annak idején a XII. geofesztiválra menet 2007.10.05-én. Most a XXXI. geofesztiválra menet jött ismét szembe.
Nagyon nem szeretem, amikor nem tudom az elején, mire vállalkozom a végére... nem is nagyon szoktam "kényszerített" multikat összeszedni. Itt csábító volt, hogy a két látható pont útba esett és közel is volt egymáshoz! Miután megnéztük a végláda koordinátáját, úgy döntöttünk, hogy ezt azért kár kihagyni! :)
Köszi a rejtést, csoda szép a végláda környezete.
A geoláda sajnos mindenféle takarás nélkül, csak úgy oda volt hányva a fa alá, szerencsére sértetlenül. Újra rejtettük...
A hegy tetején a láda csak le volt hajítva a fa alá, mi megpróbáltuk elrejteni egy kicsit, hogy annyira ne legyen szem előtt. A kilátás gyönyörű! Köszönjük a rejtést!
A fa tövében volt de nem volt letakarva.
Nem tudtuk megfejteni a koordinátákat. Valahol a szomszéd hegyen lett volna a levelek és fürtök alapján.
Ezért csak véletlen szerűen (volt a logok között egy fenyőfás kép ezért első sorban a fenyők alatt )kerestük a fák tövében.Amikor végleg feladtuk volna egy juhar útbaesett. És mivel nem volt letakarva ezért egyből észrevettük és így most: TFTC!
Hetente járok ebbe a faluba de még sose kerestem.
De most MEGVAN! :)
Hihetetlen három napot töltöttünk el Erdőbényén!
Mint minden turistának, első utunk a Mulató hegyre vezetett, és csak azután néztük meg Erdőbénye Tájházát, majd a Református és Katolikus templomokat, a pincerendszert, később a Postát.
Sajnálom, hogy számolgatós multival rontottad el a ládakeresést! :(
Minden ponton ott voltunk, de a láda kedvéért nem mentünk fel mégegyszer a Mulató-hegyre, inkább másfelé kirándultunk.
Ha nem számolgatós lett volna, akkor találat is lett volna.
Mindenesetre köszönöm így is a megmutatást, a hely csodaszép!
Sokadik borvidék ládánk. Fárad a rejtő, fáradunk mi is. :-) Most már nem küldd olyan magasra és meredeken, mint a korábbi ládáknál. De mázli, hogy ebben a sorrenben csináltuk! A falut - az esti vigadalom miatti útlezárás miatt - végigsétáltuk, de a dombtetőt igyekeztünk kocsival annyira megközelíteni, amennyire lehet - bár egy kézséges helyi fiatalember azt mondta, hogy csak sétálva lehet. Azért nekünk sikerült a gyalogolni valót kb. 300 méterre csökkenteni. Felfelé a forróságban ennyi pont elég volt így a nap végéhez közeledvén.
Kissé nehézkes volt a közlekedés a faluban, mert már javában zajlott a borünnep, de azért megoldottuk, kár hogy kóstolni nem tudtunk:)!
A vízműig felautóztunk, onnét gyalogoltunk fel a tetőre. Pazar a kilátás!
Nekünk ez volt a rejtő hegyaljai ládasorozatának első találata, és mondhatom, nagyon tetszett. Erdőbénye egy olyan település, ami több országos különlegességet rejteget (ezeket a ládaleírás szépen sorra is veszi, köszönet érte!), az a hely pedig, ahova a végládához (f)el kell gyalogolni, gyönyörű panorámát nyújt!! Mindannyian nagyon élveztük. Számomra a koleraoszlop volt a legkülönlegesebb látnivaló, de az egész község (új és régi, pusztuló és tökéletes állapotú házaival) abszolút hangulatos.
Másnap kezdődött egyébként a "Bor, Mámor, Bénye" elnevezésű háromnapos kulturális+borászati+gasztronómiai fesztivál, legközelebb ehhez fogjuk igazítani Erdőbenye felkeresését...!
Régebben fogalmam sem volt róla, mi az a máslás, de többször is láttam a láda címét, és valami olyasmit képzeltem el, hogy ez valami talajképződmény, ahol így ,,máslik'' a talaj (ez nem tudom, mit jelent, de elképzelni el tudtam). Azóta kiderült, hogy ez is egy bor :) A hegyről igen jó a kilátás, és szerencsére az eső is elállt mostanra.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Nagyon tiszta, békés, szép kis falu. A rejtés is jó. Szép kilátás volt a falura.
Mivel a ládasorozat tagjainak végládái a települések feletti legmagasabb ponton vannak, ezért tartottuk attól, hogy fel kell másznunk az adótorony tetejére is. Most szerencsénk volt.
Megtaláltuk. Köszönöm a lehetőséget. Ez egy nagyon jó kis feladvány volt. A kilátó tényleg melós volt, de megéri a fáradozást. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Zempléni családi ládázás 9/4 A multi utolsó pontjának a koo-ja kicsit arrébb mutat, ne a gps-nek higgyetek hanem a szemeteknek. :) Nagyon szép panoráma tárult elénk a csúcsról, köszönjük a rejtést! :)
3 napos születésnapi keresgélés Borsodban, Abaújban, és Zemplénben.
Én 34 pontot találtam meg, engem csak 6 kullancs.
Egy mozgó is utamba akadt, újra rejtettem a 2 adoptált csereháti ládát, és átléptem az 1000. megtalálást.
Megtaláltuk! Tokaj-Hegyaljai boros ládasorozat 7. állomása. Ismét csodálatos természeti környezet, újra fantasztikus panoráma. A településen korábban már többször jártunk, a kilátás felfedezéséhez azonban újfent a gc.hu illetve a rejtő kellett. Mint korábban már említettem, kitűnő ötlet a rejtőtől, hogy itt, Tokaj-Hegyalján a rejtések végládáit egy pompás panorámát kínáló helyre (hegyre) tette: hatalmas ötlet, kitűnő rejtés, felejthetetlen élmény, most is nagyon tetszett, csak gratulálni tudunk. Várjuk a következőt és kérünk még. Takaros falukép, az rk. templom tornyán pompás gót és reneszánsz részletek, és tetszettek a felújított reneszánsz és barokk kastélyok. A rejtés tökéletes, a láda rendben. Köszönjük!
Kellemes május elseji kirándulás volt ez a mai nap, egy ládával megspékelve. A ládát közösen találtuk meg a kisfiammal és a kis barátjával. Nagyon élvezték! :) A "hegytetőn" remek kilátásban volt részünk.
Tényleg remek multi, tetszett. Köszönöm a rejtést!
Ok! [g:hu 1.4.26z] [wapon beküldött szöveg]
Ismét egy kis fejtörő, jóleső falusi séta a rendezett főutcán , majd kaptatás a tetőre. Szeretjük ezeket a "boros" ládákat! :)
Adrienn barátnőmékkel eltöltött közös bényei hétvége alkalmával kerestük meg. Kiadós ebéd utáni levezető séta volt 4 felnőtt, 6 gyerek és 1 kutya számára. 2008.-ban már megkerestük a pontok 2/3-át, ám akkor még a PDA-val konvertálni kellett a végláda koo.-ját, így maradt ez a keresés mostanra.
Így azonban hatalmas élmény volt a geofertőzésben még nem szenvedők számára. Köszönjük szépen!
A multiláda első két pontját éjszaka "vadásztuk le" egy kellemes csapatépítő hétvége alkalmával. A Mulató dombra is elindultak volna a "bátrak", de jobbnak láttuk,ha csak másnap keressük meg. Érdemes volt, mert kellemes látványban volt részünk.
Folytatva a két napja megkezdett tokaji-borvidékkel kapcsolatos multiládát és a zempléni tájakon való barangolást, ez lett a mai 6/1. találat.
A koo számítás minden gond nélkül sikerült, csak az volt egy kicsit izgalmas, hogy valóban jól számoltunk-e? Igen, a kiszámított értékeken ott csücsült a láda, sajnos rejtés nélkül, csak úgy a fa alatt. Logolás után visszarejtettem rendesen.
A falu rendezett, ahogy ezen a tájon sok másfelé is ezt tapasztaltuk, a hegytetőről a kilátás pedig nagyon szép.
Hosszú hétvégét Zempléni-hegységben, Erdőbényén töltöttük Zöldsportosokkal. Nagyon jó, tavaszias idő volt. Jól éreztük magunkat, jó volt a csapat. Túrázások közben 12 geoládát is sikerült találni.
Mai 5/1, össz. 602. megtalálásunk. Utolsó nap első ládája. A faluban éppen március 15-i ünnepség volt. Első két pont hamar meg lett. Sajnos egyik templomba se tudtunk bejutni. A dombról nagyon szuper a kilátás. A láda hamar meg lett. A láda közelében egy érdekes POI van: egy ABC.
Pontok: 1. 10:10, 2. 10:15, 3. 10:48
A tokaj-hegyaljai borvidéket bemutató ládasorozat többi tagját a GCASZU-val egyetemben sikerült már levadászni, ez a pont maradt utoljára.
A templom mellett faragott szobrok diszitik az utcát. Sajnos mindkét templom kapuja le van lakatolva, igy csak az utcáról lehet meglesni mindkettőt.
A zsidó temető kerítését felújítják, remélem a más felekezethez tartozók temetőjére is jut a pályázati pénzből...
A Koleraoszlop még mindig magányosan álldogál a földút mellett a hegy oldalában.
A Mulató-hegyre való feljutáshoz nem kevés oxigénre volt szükségem, de a panoráma kárpótol mindenért.
Csodás kilátás nyílt Erdőbényére a hegytetőről, és nagyon tetszett a fejtörő, még sok hasonló geoládát lenne jó keresni. A 6 éves Nándi fiunk végig segített, úgyhogy remekül szórakoztunk, 4 éves Danó fiunk egy nünükét idomított. Rendeteg kökörcsin virágzott a Mulató-hegyen.
Üdv és világbéke :)
Reggel nem tudtunk olyan korán elindulni, hogy szerettünk volna. Az idő sem volt éppen barátságos. Mindemellett a Mulató-hegy panorámájára már mindannyian felébredtünk teljesen. A Pannon-torony aljából a WAP-olás sem tartott túl sokáig :) Plusz BPeterDV szüleinek pincéjét is megszemlélhettük madártávlatból. Tökéletes reggeli bemelegítő volt ez a láda!
eFeS és vaj+zs kollégával tartott zempléni ládakörút aznapi első ládájaként kerestük meg ezt a ládát. A helyet már régen ismerem, mert nyaralónk van a Mulató-hegy lábánál, de a láda keresésére csak most került sor.
Mindig el tud varázsolni a falu szép fekvése.
A faluban éppen nyitott pincék napja volt, illetve tűzgyújtási ünnep. Mindez csak akkor derült ki, amikor bementünk a faluba, ahol nagyon sok ember volt, és mindenki borospohárral a kezében sétált. Aztán a hegy alatt megkérdeztünk néhány polgárőrt, hogy mi van itt, és mondták, hogy a bornap mellett még egy régi hagyományt is ma először próbálnak feleleveníteni: Mihálynapkor szüret előtt a szőlőt őrzők esténként tüzet gyújtottak a hegyen, meg az állatokat is már a behajtásra készítették elő, az állattartók is a környéken voltak esténként, ők is tüzet gyújtottak. Mihály napkor ezért számtalan kis tűz égett a hegyek oldalában. Hát most ezeket a tüzeket gyújtották meg megint, 10-12 nagy tüzet gyújtottak meg 18:20-kor minden nagyobb szőlőbirtokon ill. dűlőben. Elég jól nézett ki, langyos őszi este volt, hát ennél jobb napi befejezés nem is kell.
Régies erkölcsű falu Erdőbénye: míg a templom felé ballagtam, a következő párbeszédtöredéket kaptam el:
"-Te, Sanyi, látom, lassan férjhez megy a lányod!
-???
-Láttam, éjszaka nem aludt otthon és reggel egy motoros fiatalember hozta haza."
Nem kicsit kellett röhögnöm, s ráadásul arra is kellett ügyeljek, hogy ez nekik nehogy feltűnjön. Így csendben fulladoztam.:)
A ládához vezető utat meg egész egyszerűen benéztem (könnyen lehet, hogy még ez előzőek hatása alatt álltam, mert bár nagyon feltűnően ott van, ahol lennie kell, én már csak visszafelé láttam meg.Így aztán szinte merőlegesen támadtam a ládát egy kiskert szedrese és szőleje közt; a gazdának gyalogművelésű vörös!!! szőleje van.
Amikor félútról felnézve megláttam a kereszt mellett a kis anyókákat, már tudtam, hogy útügyileg valamit nagyon benézhettem. De sebaj, így is nagyon tetszett.
Megtaláltuk!
Zempléni 6 napos ládázós nyaralásunk 37 ládája közül ez volt a 9.
Nagyon tetszett nekünk a falu, valamint a hegyről a kilátás. Bár Judit egy kicsit fáradt volt, mire felértünk, de mindenképpen megérte. Csodás kilátás!
Köszi a rejtést:
Aty és Judit
...::: www.matrixmusic.hu :::...
Megvan=)
Nagyon szép Erdőbénye!
Mi sokat járunk itt,a Zemplénben,és mivel még nem volt meg a láda,muszáj volt megkeresni:D
Igaz,nagyon-nagyon meleg volt,de sikerült:)
Erdőbényei nyaralásunk - és életünk - első ládája. Kíváncsisággal és érdeklődéssel indult el csapatunk (12 fő) ládát keresni, mely az út során kissé megcsappant. A csúcs megmászására csak néhány kitartó fiatal vállalkozott. Mivel az esti órákban indultunk keresni, így a terep mellett a környék összes szárnyas csípő-harapó élőlényével is fel kellett venni a küzdelmet. De megtaláltuk és a kilátás kárpótolt minket a "viszontagságokért". Bár az is lehet, hogy nem a legegyszerűbb utat választottuk, annak ellenére, hogy a GPS mellett a helyi fiatalok navigációs ismereteit is felhasználtuk.
Mindent összevetve jó túra volt, meghozta a kedvünket további ládák kereséséhez is.
Mai ládázásunk utolsó állomása. A láda első és második pontját megtaláltuk évekkel ezelőtt, de a befejezésére csak a mai napon került sor. Kellemes szalonnasütés után indultunk fel az adott helyre. A falu csodálatosan belátható a hegytetőről. Ezúton szeretnénk megköszönni a mai napi kellemes kirándulásunk megszervezését LUILUI-nak és JUDITH-nak. A program látványos és változatos volt. Sajnáljuk azokat akik készültek a mai közös programra, de sajnos nem tudtak velünk tartani. Mivel a nagy kirándulásokat egy ideig nélkülöznünk kell, így kihasználva az alkalmat ezt sem tudtuk kihagyni.
Mégegyszer köszönjük a lehetőséget!
szervezés:5 környezet:5 társaság:5 időpont:5 időjárás:5 kaja:5
Zempléni kirándulás 70 km 1300 m szint 5.4 km/h mozgási átlagsebesség
A Kinizsi Százasra való felkészülés jegyében tartottam egy főpróbát. Boldogkőváralján hagytam az autót majd Regéc, Erdőhorváti , Tolcsva következett. Tolcsvától műútakon jutottam vissza Boldogkőváraljára. Sajnos néhány közeli ládára már nem volt időm - pl Himváró - úgyhogy biciklivel vissza kell térnem a környékre.
Sziasztok!Erdőbényén töltöttünk egy klassz hetet a honvédüdülőben,úgyhogy gondolhatjátok,mennyire akartuk ezt a multit,ami többszöri próbálgatás után végül is meglett ...kétszer indultunk neki a ládának,egyszer az időjárás miatt(erős havazás),másodszor ránk esteledett volna és ezt nem akartuk,másrészről kihagytuk volna azt a pazar kilátást a hegyről..utólag bántuk volna erősen.. igazán szép és bájos kis falu Erdőbénye,ne hagyjátok ezt ki,köszönjük a rejtést!
Drágaszágaim, ne kövesszétek a fényeket!
Hiszen van ajánlott, turistajellel jelzett útvonal a ládához, semmi szükség szőlőskerteken és tüskés bokrok között mászkálni - de ha mégis arra mentek, amerre nem kéne (és nem ajánlott) és nem olvassátok el a ládaoldalt, akkor ne morogjatok utólag a rejtőre.
Úgy ám!
A ládához kissé körülményes volt feljutni, lévén a Russa nem nagyon talált odavezető utat, így közvetlen a hegyen egyenesen közelítettük meg a helyet. Át kellett menni egy szőlőskerten is ez nem tetszett. És rengeteg tüskés bokor volt. A kilátás nagyon szép volt. Köszi a rejtést.
Hihetetlen, milyen gazdag falu látnivalók terén, úgy éreztem, kellene egy egész nap mindent alaposan szemügyre venni. Szóval a környezet nagyon elnyerte tetszésemet, a láda is gyönyörű helyre került.
Már sokszor jártam Erdőbényén (egyebek között egyik kádár barátom is itt lakik/dolgozik), de ilyen szemmel először néztem körül. A koleraoszlopon lévő szöveget olvasva a múlt igen erősen elevenedik meg az emberben.
Igazság szerint a Brónok völgyei láda miatt jöttünk, meg is találtuk. visszafelé szétnéztünk Erdőbényén. A két templomot könnyű volt megtalálni. Megmásztuk a Mulató-hegyet is, de mivel GPS nem volt nálunk a láda nem került elő. Sebaj a kilátásért már megérte. És így legalább lesz miért visszajönni.
Hosszú hétvégi túra 14/20
Előző este megkerestük az első pontot, ma pedig a ládát. Erdőbényén volt a szállásunk a Hegyalja vendégházban. Nagyon hangulatos kis falu, este jót sétáltunk, és nagyon finom bort vettünk az Illés pincében. A hegy tetejéről pedig ládakeresés közben nézhettük a focimeccset :)
A környékbeli úthálózat viszont elképesztően rossz minőségű.
Sokszor jártam már a Mulató-hegyen, most egy éjszakai kesselést iktattam be. Szuper panoráma van a dombról, a tó környékén folyamatos a kőfejtés. Az Aranyosi völgyet nem szabad kihagyni! Köszi a rejtést! Valti
A hétvégére Erdőbényefürdőre voltunk hivatalosak. Az üdülőben egyébként piaci áron külsősök is megszállhatnak. A 2 virtuális pontot még szombaton, a pincelátogatás napján szereztük be, a ládát másnap. Szép a környék, voltunk kádár bemutatón, megnéztük a fás legelő TT-t, meg persze a dombtetőről a kilátást.
Rövid sétával gyűjtöttük be a két virtuális pontot és ismerkedtünk a rendezett faluval.
A falu szélétől mentünk fel a szőlők mellett vezető úton a torony felé, majd a ládához. Jó a kilátás.
Üdv Mr Zerge.
Nagyon jó kis láda. Alapvetően nem szeretem a számolgatós... ládákat, de ez végre egyértelmű volt, és a végpont fantasztikus. Húsvét vasárnapján reggel találtuk meg, és nagyon mindkettőnknek nagyon tetszett. Murus és Cica
Szép rendezett falu.
A kilátás gyönyörű minden irányba.
Jó lenne, ha a bányatónál egy múzeum nyílna, hiszen
itt található Magyarország legtöbb ásványtani érdekessége.
Szeretjük a multiládákat, ezért ez is tettszett. Kivételesen a Mulató-hegyen a kilátással nem volt sok gond (nem volt nagy köd), igaz a hőmérséklet -5 fok körül volt. A régi zsidó temető héber feliratú síremlékei különlegesek.
2005.11.04-én délután kezdő ládászként jártunk itt Pétörékkel. Akkor még nem gondoltuk, hogy önállóan is fogunk keserkedni. Nem törődtünk a jelszóval, csak a ládával - a rejtőnek köszönhettük a "megtalálás"-t. Azóta már mi is ládázunk és ezúttal megküzdöttünk a jelszóért is.
Ezt a multi geoládát két, illetve három ütemben küzdöttük le: először 6-án délután kerestük fel a községet, de miközben az első két virtuális pontot felkerestük, el kezdett szakadni a hó, hirtelen ránk sötétedett; a jelszórészletet is csak nagy nehézségek árán sikerült a kerítésen kívülről leolvasnunk, ezért a keresést félbeszakítottuk. Másnap délután, a GCPOKU levadászását követően - mivel már ismét kezdett sötétedni - úgy döntöttünk, hogy nem keresünk a környéken újabb ládát, hanem ezt fejezzük be. Sietve felhajtottam a dombra, ameddig lehetett, onnan már csak pár lépést kellett tenni a ládáig. Előbb gyorsan logoltunk, majd ráértünk egy kicsit körülnézni az alkonyban és megcsodálni a lábunk elé táruló páratlan panorámát. Már felkapcsolták a közvilágítást; a lámpák apró szentjánosbogarakként parázslottak a fűtés miatt kékes füstbe burkolódzott falura...
Másnap harmadszor is visszatértünk, de ekkor már egy csoportos pincelátogatáson és borkóstolón vettünk részt. Az 1. pontnál lépcsőztünk le az illető pincészet több mint 3 kilométeres, hordókkal teli alagútrendszerébe (Rákóczi idejében állítólag a GCBODR-ig is el lehetett jutni a föld alatt...), ahol hosszan sorakoztak a gönci hordók. A pincemester beavatott bennünket a tokaji bor rejtelmeibe, ismertette velünk a szőlészet, borászat, kádármesterség és egy kicsit a kereskedelem múltját, jelenét, majd megízleltetett velünk néhány jellemző fajtát és évjáratot. Természetesen, a látogatás hatalmas bevásárlásba torkollott, amit nem bántunk meg... Biztos, hogy visszatérünk, láda nélkül is. Nejem külön kérte, hogy jelezzem: ládászó közelmúltunk talán legszebb rejtésével találkoztunk; köszönet érte.
109. [wapon beküldött szöveg]
A verseny utáni napon az első találat. Tolcsván volt a szállás, Guess.who-ék javasolták, hogy az ottani ládájukat keressük meg, de valahogy a verseny utáni napon nem vágyódtunk nagyobb magasságokba... Az első pontnál találkoztunk Kyrával, Pirettel, ők Barbárkáékat keresték. Majd a harmadik pontnál újra összefutottunk velük. Leégett a fél domboldal, csak a kesserösvény zöldellett, a fa felé, nem is nagyon kellett a GPS, pedig elsőre sikerült jól szoroznom, összeadnom és kivonnom a fürtök és a levelek számát. Jópofa multi volt, köszönöm a rejtést. Természeten itt üzenem, hogy a tolcsvait és a többi a borutas ládát is meg fogom keresni.
Fogtam!
A Geoverseny utáni napon jöttünk erre. Először a kereszt, majd a levelek és a fürtök számolása történt meg. Köbgyökvonás és hatványozás után pedig az ajánlott háromszög jelzésen fel a vízművekig. Nehézkesen, de sikerült a forduló - persze segítséggel. Aztán kimentünk a kilátópontra, onnan a máshol szerencsésen ötvözött gsm torony - kilátó, itt csak gsm torony és a kereszt mellett tovább a ládához. Visszafelé Piret és Togo kessertársakkal is találkoztunk még.
Erdőbénye egy csodás falu. Ezt eddig is tudtam és most meg is erősödött bennem a tudat. Nagyon jó, hogy a falu (a környék falvaihoz hasonlóan) tele van fafaragványokkal. Ezek igazi színfoltjai a településeknek. A református templom könnyen meglett, s mivel épp takarítás folyt odabent, sikerült bekukkantanunk. Itt még a bejárat fölött/mellett látható és olvasható régi felirat érdemel említést. Több kúriát is mellőztünk, míg a katolikus templomig sétáltunk. Az utcára több jeles környékbeli személy mellszobrát is felállítoták. A pinceajtóról sikerült leszámolni a szükséges dolgokat, így mehettünk a ládáért. Egy rossz próbálkozásunk volt a régi zsidó temetőnél, majd immár a helyes úton másztunk fel a dombtetőre. Innen nem csak a falura volt jó kilátásunk, hanem a mulató-hegyi kőbánya felhagyott üregében összegyűlt, s tóvá avanzsálódott vízfelületre is. Ezt hívja a környék Tengerszemnek. (De keletkezését tekintve semmi köze hozzá.) A tetőn sorra csodálkoztunk rá a dolgokra: először, s a három nap alatt már másodszorra egy kökörcsin hitte, hogy itt a tavasz, majd egy szép kőkeresztet láthattunk. A ládához, a domboldalt borító, de leégetett fűben is ösvény vezet. Így Mityónak nem volt gond a megtalálás.
A templomnál kicsit csodálkoztam, hogy a takarítónéni szóba áll velem, de nagyon jól esett!
Bár a felfelé első lépéseit kicsit elhibáztuk, talán így volt jobb. Remek időben haladtunk fel a dombra, ahonnan szép kilátásban volt részünk. Mások is jártak a gerincen akikről azt hittem kesser társak, de tévedtem.
3,5km hosszú pincerendszer Erdőbényén, látogatható:
A Vivamus pince mai nagyságát az 1800-as évek elején érte el, mely a borvidék egyik legnagyobb érlelőpincéje, 6000 hl-es tárolókapacitással. A háromszintes pincerendszer 3,5 km hosszúságú és három bejárattal rendelkezik. A méltán világhírű tokaji borkülönlegességeket két kóstolóteremben élvezhetik a bort kedvelők és értők.
Erdőbénye, Ady köz 1. 3932.
Tel: 47/ 536-014
Fax: 47/536-015
Tovább élve a mobilitási hét lehetőségeivel folytattam a Tokaj-Hegyalja térséggel való ismerkedésemet 110 km kerékpározással a Tokaj - Szabolcs - Tokaj - Bodrogkeresztúr - Erdőbénye - Baskó - Sima - Abaújalpár - Abaújkér - Encs útvonalon 7 ládával, 1300 m emelkedéssel. Ideális kerékpáros idő volt reggel dzsekis hűvössel, napközben rövidujjú mez + rövidnadrág, este megint visszaöltözve. Ma végre teljesen tisztán tudtam teljesíteni a szakaszt.
GCBOKE után Bodrogkisújfalu és Erdőbénye következtek. Tegnap este a nagy sietségben elfelejtettem lementeni ennek a ládának az adatait a PDA-ba, most pótoltam wapon. Az első számolás ment, a képzett koordináta is rendben volt. A keresésben a és a segítettek. Nagyszerű volt a kilátás fentről.
Visszatekertem a faluba, és egy nehéz dombos szakasz következett GCBASK-hoz.
Csapatépítésünk helyszínén, elindultunk megkeresni a falu rejtett kincsét!
Az első két pontot gyorsan megtaláltuk.
A" lényeg" viszont nem akart előkerülni.
Legtöbben sajnos feladták! Mi viszont minden gyanús bokrot, fát átfésültünk. Végül hosszas bozótjárás és némi hegymászás után a hegygerinc mentén megtaláltuk! Igaz, lett volna egyszerűbb útvonal is, de legalább így kalandosabb volt.
Hinterrel nekivágtunk meghódítani a Zemplént. Eddig begyűjtöttem vagy 70 ládát, de a mai nap volt a legfantasztikusabb! Csodaszép ősz eleji idő volt, a ládák többnyire gyönyörű hegycsúcsokon voltak pazar kilátással, ahova jó kis kapaszkodással lehetett felmenni, így élvezhettem nem csak a természetjárás, de a teljesítménytúrázás és a tájékozódási futás örömeit is. A vezetést is élveztem a gyönyörű tájakon, szép völgyeken és rendezett, virágos falvakon keresztül. 9 ládát sikerült begyüjtenünk az Erdőbénye - Tolcsva - Erdőhorváti -
Komlóska - Sima - Baskó - Abaújalpár - Abaújszántó - Tállya útvonalon. Ez volt az 1. ládánk. A falu szélétől toronyiránt indultunk el szőlőskerteken eresztül, majd a piros háromszögön mentünk fel. A Mulató-hegyről csodálatos volt a körpanoráma! Az egyik legszebb rejtés!
Pont Erdőbénye-fürdőn nyaraltunk, ami idillikus kis édenkert a nagy hegy közepén. (bár elvileg Honvédségi üdülő, de rendes kereskedelmi szálláshely is egyben).
A falu is nagyon szép, rengeteg szebbnél-szebb eladó, régi épület van sajnos (vagy szerencsére).
Nagyon gyönyörű Erdőbénye, alig várjuk hogy visszatérhessünk ismét.
Az emberek is nagyszerűek, főleg Sanyi bácsi és Irénke néni, no meg Csabiék!!! Csak hát az a szegény CSIPKÉS!
Mindenkinek ajánljuk kalandos, ám mégsem fárasztó!
Barátságos kis település Erdőbénye. A templom közelében lévő fából készült szobrok nagyon tetszettek. A Mulató-hegyről pedig csodálatos kilátás tárult elénk.
Mai ládázásunk 7. állomása. Másodjára sikerült teljesíteni a küldetést. Szép hely! Legutóbb a bányából még több minden megvolt... :) A fiúk a bányában dolgoznak! :)
Gyönyörű volt az út, de a pettyintett őszirózsát nem láttuk, viszont parlagfü volt mint a tenger.Jó kiadós tura volt, a hegygerincre felérve és egy szakaszt megtéve szép panoráma és különleges növényvilág volt felfedezhető. hatalmas szemű szederből csemegézve haladtunk az utunkon.
Sok áldozatot követelt a kolera főleg az akkori lakosság számához képest.
Nagyon tetszett a rejtés és a tengerszem.
Egy valamit így utólag hiányolok!
Nem tudtam (és lehet, hogy ezzel nem vagyok egyedül), hogy mit jelent a máslás a bor készítésénél. Esetleg erről is lehetne egy kis magyarázatot adni a leírásban!
Sajnos most is csak halvány emlékeim vannak arról mit is jelent pontosan, mert kissé már illuminált állapotban voltam amikor a máslás bor került megkostolásra a szerencsi Szabó Gyula bácsi borospincéjében.
Hoztunk is belőle gyorsan két palackal (Többek között ;) )
Email-ben kaptam felvilágosítást a rejtőtől arról, hogy mi is a máslás és felhívta figyelmemet a 10. záróládára amiben részletesen le vannak írva a borok faljtái.
Ezúton is köszönet érte.
A két virtuális ponton egy nyírbátori kiránduló csoporttal kergettük egymást. A számolgatás tetszett,- játék a játékban. A betonúton felautóztunk, tovább a "lépcsőkön" és máris lehetett gyönyörködni végig a gerincen a minden irányból meseszép panorámában. A rejtek is tetszett.
A húsvéti kirándulásunk bázisa Erdőbénye volt.
Természetesen megkerestük a falu geoládáját is.
Nagyon tetszett minden, még vissza kell térnünk ide.
KissCad-ék
bortúra lezárás 4/3
könnyű találat, nehezebbre számítottunk. (bár a koordinátaszámolgatós feladatokat általában nem szeretem) a Mulató hegyet a Kolera oszloptól indulva, toronyiránt, a szőlők mellett hódítottuk meg.
Dzsalasz csapat
A hétvégi tokaji bortúránk 7. állomása.
A számolgatás és a szó könnyen meglett.
A ládához itt is bozótharc árán a GPS jelet követve mentünk, persze itt is erőltett menetben. A Tengerszemnél parkoltunk a sárban, onnan rövid sárdagasztás után át a bozótokon. Annyira nem is volt vészes.
Igényes multi, profi kidolgozás. Bár nem tudtam az összes tervezett boros ládát meglátogatni, az eddigiek nagyon tetszettek.
A matek volt a legnehezebb :). A templomok után kijöttem a faluszélre, ott lepark, majd gyalogos felmenet. Próbáltam okosabb lenni, hogy majd toronyiránt, de a szúrós bokrok kikacagtak.
Gyönyörű a kilátás (ha a bányának háttal állsz), jó a rejtés, egyszóval klassz!
Nagyon tetszett a hely, a végláda is jó helyen van. Odafelé a szőlők mellett mentünk fel egy kis bozótharccal, de visszafelé már az aszfalt úton jöttünk le. A temető után az első műúton kell felmenni, ez a vízmű mellett megy el,de nem kell bozótharcot vívni. A szellemjáró ládát a koleraoszlop bögé helyeztük el, Kyra le is csapott rá.
Boros ládázgatás közepette majdnem elkövettem egy szarvashibát. Azt hittem ugyanis, hogy ez egy kétpontos multi, a két templomnál található jelszórészlettel. Ezeket korrekt módon be is gyűjtöttük, majd tovább indultam az opál lelőhelyhez. Ott megnéztem, hogy mi a helyzet. A láda az aszfaltúttól mintegy 15 méterre (lenne) található. Vicc, hogy nem kereshető. A hely egyébkét nagyon tetszett! Opál nem kerestem, valahogy nem érdekel a téma. Nem gyűjtök ásványokat sem. Ja, hogy visszatérjek a boros ládához. Zsuzsi, mint mitfárer, beleolvasott a leirásba és közölte, hogy kiszámolta a végláda koordinátáját. No, irány vissza, megkeres láda, logol. Tetszett, jó helyen van a doboz! Köszönjük!
Nagyon jól éreztem magam. Csodálatos lehetett a tó eredeti, "érintetlen"állapotában. Jó volt megént a parton sétálni, több mint két év után. Csak sok helyről már elhordták a "falat".
Meghívtak bennünket az erdőbényei barátaink egy kellemes szombat délutáni programra. A kőbányát üzemeltető cég nyílt napot rendezett
a falu aprajának-nagyjának. Mindenki csatangolhatott mindenhol, bein-
dították a kőfejtő gépeket. Szabadon és ingyen ehetett-ihatott mindenki: vaddisznó-őz-marha lábszár pörköltet. Volt gulyásleves, sülthal, sült kolbász. Tombola, este tűzijáték.
Zempléni pár napunk 4. állomása. Napközben persze sok egyéb helyen is megfordultunk (Monok, Szerencs, Opál lelőhely), de vagy láda nem volt, vagy korábban már megtaláltam, vagy nem volt szabad (fel)keresni; márpedig egy ládával nem szerettem volna zárni a napot. Míg a faluban keresgéltük a jelszórészletekez, szerencsére belefutottunk egy nyitott pincébe is, ahol sikerült beszerezni egy kis jóféle (ha nem is máslást) furmintot a vacsorához. Amiről aztán jól elkéstünk, mert még hátra volt a láda megkeresése, illetve a visszaút Boldogkőváraljára. A láda becserkészése ugyanis eltartott egy darabig. Majdnem körbejártuk a hegyet megfelelő megközelítési útvonal beazonosítása okán (még egy szépen irányba tartó aszfaltúton is felrobogtunk, egy lezárt területbe futva. Végül két szőlős között másztam fel a gerincre, ahonnan már közel volt a láda. Tanulságos bevezetés volt a multi többi állomásához.
A szokásos szép kilátás, ezúttal egy türkizszínű tóval fűszerezve! Egyik előző logban olvastam, hogy valaki a végefelé 37 literes fogyasztást mért. Nem számoltam, de én bicóval min. 200 szederszemet fogyasztottam. Finom volt!! Lefelé meg a bányafelé akartam lebringázni, ami sikerült egészen addig, amíg el nem értem a bánya ázott löszös útját. No onnan néhány tolás-tisztítás ciklus következett, a végén egy defekttel fűszerezve! A rejtekadó fa már a Tolcsva-Erdőbénye útról is remekül kirajzolódott, keresni még GPS nélkül sem kellett!
Feleségemmel kirándultunk aznap a környéken. Először a temetőnél térünk el, de a hegyre később lehet felmenni. A ládához a fűben kesserösvény vezetett.
Kéthétig Erdőbényén a honvéd üdülőben üdültünk így volt időnk alaposan megismerni a községet, és természetesen a környék ládáinak megkeresésére is. Szép környék. Volt szerencsénk az 1.virtuális ponton lévő pincészetet belülről is megnézni, és megkóstolni az ott lévő finom borokat. Köszönjük a szép rejtést.
Első tavaszi kirándulós napunk. Végre süt a nap, nem esik az eső és már dideregni sem kellett.
A faluban sétáltunk kicsit majd a domb tetőről megcsodáltuk a panorámát, a tavat.
Még egy szalonna sütés is belefért az Erdőbénye után lévő Liget pihenőben.
Köszönet a rejtőnek.
Pitymalatkor kezdődő megtalálás. A fürtök és a levelek számolgatása még egyszerü volt. Na utána a bezárt templomkertben, sötétben álló keresztről a jelszó leolvasás az volt csak valami. Előkotortam az autóban lévő rudelemlámpát és annak fényében próbáltam kibetüzgetni a jelszórészletet. Valamit sikerül is összeolvasgatni, de nem igazán voltam benne biztos. Mondom irány a láda, aztán már ugy is világosodik maxa visszajövök. A láda elég hamar meglett, bár a rejtést kicsit törtdelni kellett róla, mert jól össze volt fagyva. Az itt megszerzett jelszórészlettel rápróbálkoztam a wapra, és meg voltam elégedve magammal, mert elsőre sikerült lejelenteni, ami azt jelenti, hogy a sötétben is jól látok.:)
Az 1. ponton éppen dolgoztak, ezért nyitva volt az ajtó. A levelek számolgatása közben éppen jött kifelé egy munkás, hosszú borfejtő csöveket cipelve. Tőle tudom, hogy a mélyben húzódó pincerendszer 3,5 km hosszú. Durva.
Zempléni bortúra, hétvégi 17 ládából az 1.
Mint borkedvelő, és megátalkodott fehérbor-ivó, örömmel fogalkoztam e sorozattal. Egy részét tavaly december végén látogattam meg, a maradékot most. Apró érdekesség, hogy a hétvégi túrán kétszer is behívtak egy koccintásra a pincegazdák, de egyszer sem valamelyik tokaj-hegyaljai ládánál, hanem a Fekete-hegyi kilátónál és a Varbói kilátásnál. Nagyra értékelm a sorozat kitalálásának ötletét, a megvalósításba fektetett gondot és munkát, valamint az óriási ismereretanyagot. Ehhez képest jelentéktelenek egyes jelszóképzések fonákságai - bár azért lehetne tökéletesíteni rajtuk. Némelyik csak jó látási viszonyok között olvasható.
Szép a kilátás a dombról füstpászmák húzódtak a falu fölött. A jelszó első felét könnyű kitalálni, csak kontrollképp mentem oda. A számolgatást nem szeretem, egyetemen mindig megbuktam matekból :-)
Hát már már ismerős guess.who ládák.. Menj és keress valami objektumot, számold meg rajta a szőlőlevelek számát, utána keresd meg a környék legmagasabb hegyét, és mássz fel a ládáért! :)
Erdőbényén most jártunk először, őszintén szólva a falu túl sokat nem mondott, aztán felmásztunk a ládáért, mivel köd volt nem láttunk túl messze, csak az előttünk lévő bányában láttuk a hatalmas munkát, és pusztítást. A markolók zaja is elnyomott mindent. Sokat nem is időztünk.
Erdőhorvátiból, a Vüsk-tetőről jöttünk ide, de a jelszó falubeli részeinek felkeresésével nem bíbelődtünk, olyan izgalomban volt a harmadik nemzedék [Peti (8 éves), Gabi (6)]. Szinte futólépésben mentek föl a Mulató-dombra, hogy ott minden fa tövét a nagyapjukkal (Károly, 61 - páros) kutattassák meg a geoláda után (ők a gerincen, biztonságos távolból drukkoltak). A nagyapa pedig boldog örömmel ment végig a gerinc közelében álló, minden fán, mert élvezte a körpanorámát, ami a dombtetőről nyílt.
Ide már mindenki feljött, még a 8 hónapos Tímea is; igaz, ő az apját szuszogtatta meg a szép kilátásért. A ládát a mama (páros) találta meg; egyedül ő érte fel ésszel, hogy nem a vörösfenyők, hanem a tölgy tövében kell keresni a ládát. Tímea meg az édesanyja közben a bányatóban gyönyörködtek a gerinc végéről.
Kora reggel még szürkületben érkeztem és kerestem meg a belterületi pontokat. A dombra vezető utat egyből megtaláltam. A temetőnél parkoltam, de az út még tovább (a vízműig) is járható autóval.
A dombtetőről élvezhető körpanoráma egyedülálló. Nekem ez tetszett a három nap alatt felkeresett helyek közül a legjobban!
Zemplén 26/24
Valójában utolsó zempléni ládánk, már útban hazafelé. A faluban található két pontot most nem volt nehéz begyűjteni (minden kereszt a helyén várja a kessereket), és a Petőfi utcából induló piros háromszögre sem volt nehéz rábukkannunk. Ez a jel kezdetben aszfaltos keskeny úton megy fel a hegyre a vízművekhez. Innen már csak gyalogösvény visz a hegytetőre. Ott aztán van minden. Kilátópont, rádiótorony, kereszt, kilátás, láda. A kilátóponttól a gerincen továbbsétálva hamarosan a ládához érünk. Nekünk meglepő volt, hogy nem a tengerszem oldalán van a rejtek (emiatt egy darabig elkeresgéltünk), de utólag valóban a másik oldal jobb a rejtés szempontjából. [gps nélkül]
befi
Az ebédidő régen elkongatott már, így korgó gyomorral kaptattunk fel a domra, s a torony tövében főztük meg "fémtányéros" főzelékünket.
A templom előtti padon egy kedves özvegy roskadt magába talpig feketében. hófehér arccal, szomorú tekintettel... olyan nagyon szomorű volt őt látni...
Imik
Ez egy igazi jó GC pont! Van benne virtuális feladat, számolgatni is kell és a vége szerintünk kolosszális. Rég volt ilyen élményben részünk mint most, amikor a lemenő nap fényében körbenéztünk a hegytetőről. Egy hatalmas cirkusz-völgy közepén emelkedik ki a Mulató hegy, melynek tetejéről ez a 360 fokos a panoráma élvezhető
A hegyen jó a vétel, könnyű a találat. Gratulálunk.
Gyáva Oroszlán Team-ból Flóra, Tamás.
Sajnos csak két részletben, de azért meglett.Elsőre sajnos a harmadik pont előtt besötétedett és mivel nem tudtuk jó helyen járunk-e inkább visszafordultunk. GPS nélkül tényleg nehéz lehet. De ha valaki megtalálja Gyilkost, az ökröt,(kép később) akkor már nem jár messze a túra úttól.
Tetszett a rejtés és a ládától a kilátás is.
Ricsi, Kati
Az első két pont nagyon furfangos, tetszett. A ládát a GPS pontosan mutatta. Azoknak, akik (még) nem birtokolnak készüléket, lehet, hogy egy részletesebb leírás alapján megtalálhatnák. Egyébként ötletes, jó rejtés, köszönjük!
Sajnos nem találtuk meg a ládát, a többi pontot igen. Elkövettem azt a hibát, hogy a hiányzó részt a rejtőtől kértem. Valóban nem jogos a jelszó, ha nincs találat. De meglepett, hogy a rejtő nem tudja , hogy GPS nélkül is lehet keresni és találni is... Ismerek néhány geocachert, aki így űzi ezt a játékot és nem is akárhogyan. Biztosan nagyon egyértelmű a láda helye, de sem a leírás sem fotó nem segít ebben.
Azt hittem, az a lényege a játéknak, hogy megismerjük a helyszínt, ami jelen esetben nem egy nagy szám.
Csak azt sajnálom, hogy ennyi időd elpocsékoltunk rá.
Hardi Iza
Mád után a következő célpont Erdőbénye volt, átautóztam már ládász korszakomban itt vagy kétszer, ezúttal meg is álltam:)
A templomokat gyorsan abszolváltam, bár a másodiknál bénáztam kicsit, megzavart a felújítás, két kereszt is van ott, ebből persze csak az egyik fa, és csak az egyik van a fal mellett. A településen már zajlott az élet, volt jövés-menés. Nem úgy mint a Mulató-hegyen:)
A vízműig felhaladtam a veres villámmal, és bár nem mértem a pillanatnyi fogyasztást, de 37 liternél nem nagyon lehetett több:)
Jól esett, hogy itt sem kellett a hőségben nagy szinteket leküzdeni. A láda gyorsan meglett, jöhetett a körülnézés. A víz látványa mindig tetszik, és bár olvastam a leírást, de nem számítottam rá, hogy ilyen közeli, és ilyen nagy, és ilyen szép a bányató:) Ráadásul a kilátás többi része sem csúnya.
Fazék értesített, hogy a második pont keresztjét felújítás miatt kivették a helyéről, így a jelszórészlet leolvashatatlan.
-------
Update:
Leellenőriztük, ott van az, ahogy Softi is mondja (a képén persze nem a szükséges kereszt látható). :) Szóval nyugodtan kereshető, figyeljetek oda! :)
Minden okés!
Én is 20 percig bolyongtam a templom körül. Aztán ott volt a kertben 2 jó munkásember és megkérdeztem tőlük a fakereszt ügyet. És megmutatták.
Ott van az csak nemlátni a fától az erdőt!
A kitünő osztályzatokba bejátszott, hogy a kereszten levő szóval guess.who segített ki, illetve, hogy az első ponttól kicsit lejjebb, a községházával szemben vettünk néhány liter nagyon finom szomorodnit.
Tokaj környéki ládázás 2/5
Már régóta tervezgettem a láda megkeresését, most jött el az ideje. Az első pontnál nekem a GPS 850m-es távolságot mutatott a pincészet kapujánál. A második pontnál igazán ki sem kellett szállni a kocsiból. Az utolsó pontnál kocsival eljutottunk az aszfaltút végéig, 37 literes pillanatnyi fogyasztást is mérve. Innen kellemes sétával közelítettük meg a ládát, a láda helye már a gerincen vezető ösvényről adta magát. A kilátás innen is csodálatos.
Barbi, Zoli
Sajnos barbár emberek a hegyoldalt itt is felégették értelmetlenül... A láda és környezete szerencsére épségben átvészelte a pusztítást, azonban a védett hegyi kökörcsinekből (Pulsatilla pratensis ssp. zimmermannii) több áldozatul esett. Darabonként 10.000 Forint az eszmei értékük!
(Emellett már jóformán lényegtelen, hogy kicsit feltöltöttük a ládát ajándékokkal.)
Érdekes kis település, mind belülről, mind felülről a láda felől nézve. Szellemes a láda koordinátáinak számítása egy másik ponton megszámolt tárgyak alapján. Az is érdekes, hogy a templom kerítése egy pincészet kapuját is befogadja.
Templomlátogatás után neki a hegynek. Meredek volt, meg havas-jeges-csúszós. Fent orkánerejű szél, így nem sokáig gyönyörködtünk a kilátásban, pedig volt! Ami emlék marad: katasztrófálisan rossz az út Erdőbényére:-((
következő boros-láda. az útról már figyeltem a helyet, gondoltam itt a láda. nem is tévedtem. felautóztam a faluból, rég használt havas utakon. jó a kilátás, szép a tó.
a rejtek kicsit mű.
Félig erdőbényei származású vagyok így maga a hely nem okozott gondot az elrejtés viszont elég jó és csak némi keresgélés után találtunk rá. Öten - köztük egy ari vadászgörény is - indultunk a láda felkutatására. Szombat délutáni kis elfoglaltságnak kitűnő.
A mai második Guess.Who láda. Itt már könnyebb dolgom volt, mint Abaújszántón. Miután az első két pont megvolt, érdeklődtem a helyieknél, hogy hol van a hegy. Az első áldozat egy öreg bácsika volt. Kérdezem tőle, hogy hol van a Mulató-hegy, erre az öreg elmosolyodik, hogy a mulatóhely itt van a közelben. Nem messze van a kocsma... Grr, nem tudtam hogy sírjak vagy röhögjek :-)) Persze a hegyet nem ismerte, pedig épp a fejünk felett volt. Picit később két középkorú asszonyságot kérdeztem meg, na ők már tudták. Útbaigazítottak, hogy merre lehet a legkönnyebben felmenni. Innen már egyszerű volt. Logolás közben a közelből gyerekhangokat hallottam, úgyhogy siettem, nehogy meglássanak. A rejtés jó helyen van, de egyből rá lehet jönni, hogy van ott valami, mert nem elég természetes az álca. A kilátás szerintem itt volt a legszebb és a védőszatyor is nagyon király. :-))
A hegyről lefelé jövet hátranéztem és a tetőn két alakot láttam, meg talán egy kutyát. Csak nem kesserek voltak?! Az utolsó fotó róluk készült. Jelentkezzen aki magára ismer! :-)
Norbi