Innen egy rövid kis sétával elérhető a láda (650m). Aki nem siet, annak ajánlanám a környéket. Remek kis túrát lehet tenni tovább a Piros kereszt-en, vagy akár sátrazni is ezen a ponton a fák ölelésében: N 47° 15,442' E 17° 48,537' 448 m [GCGIGA+sátorhely]
Rejtek:
A mamutfenyő közelében egy tuskót kell keresni. Gyökerei alatt, gondosan elrejtve található a láda. Tömör lombkorona esetén kevés GPS jel ellenére megtalálható. Gondosan rejtsd vissza!
Update 2018.:
Mivel intenzív a vadjárás a láda környékén, így a rejteket egy nagyobb tuskóval fedtük le, így most "tuskó a tuskón" rejteket kell keresni. Óvatosan rejtsd vissza, hogy a doboz ne sérüjön!
Pálihálásról:
Közelítőleg déli irányban, légvonalban 5 km távolságra található a Halománytető déli lábánál. Közúton Zirc-Tündérmajor felől lehet megközelíteni, gyér autóbuszjáratai az anyaközségétől függetlenül közlekednek. Területén bő, jó minőségű vizet adó forrás fakad, amely Borzavár és Porva fő ivóvízbázisa. Aszályos években azonban már nem képes a megnövekedett igényeket ellátni, ilyenkor Zircről érkezik pótlás.
Néhány háza még lakott, másokat hétvégi vagy üdülőháznak használnak új tulajdonosaik.
A fáról néhány szóban:
Óriás mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum)
Angol nevei: Giant Sequoia, Sierra Redwood, Wellingtonia, Big Tree
Német nevei: Riesenmammutbaum, Berg-Mammutbaum, Wellingtonie
A mamutfenyő a világ legnagyobb növénye. Magassága 50-85 m, törzsének átmérője 5-7 m. A legmagasabb leírt példány 93,6 méter magas volt, míg törzsátmérője 8,85 m volt. A legidősebb, ismert példány kora, az évgyűrűi alapján 3.200 év.
A fa kérge barázdás, szálas szerkezetű és a törzs alapjánál akár a 60 cm-es vastagságot is elérheti. Ez a kéreg biztosít tűzvédettséget a növénynek.
Tobozai 4-7 cm-esek, 18-24 hónap alatt érnek be, és akár 20 évig is a fán maradnak. A magok 3-6 mm-esek. Egy toboz átlagosan 230 magot tartalmaz. A magok sötétbarnák, 4-5 mm hosszúak és 1 mm vastagok, 1 mm-es szárnyakkal minden szélükön. Néhány mag a forró nyári időjárás miatt, a toboz méretcsökkenése miatt hullik ki, de többségük akkor válik szabaddá, ha a toboz tűz, vagy rovarkár miatt kiszárad. A fiatal növények 12 éves korukban kezdenek tobozt érlelni. A mamutfenyő szaporodása ezekkel a magokkal történik a természetben. Egy-egy nagyobb példány akár 11.000 darab tobozt is érlelhet és akár 300.000-400.000 magot is teremhet. A szárnyas magok az anyanövénytől 180 méterre is földet érhetnek.
Az alsóbb ágak az árnyékolás miatt elhalnak, de ezek többsége növény egész életében a fán maradnak. A kisebb ligetekben, erdőkben növő fák ezen elhalt ágai általában a növény növekedése következtében lehullanak, de magányosan fejlődő növények esetében a fán maradnak.
A mamutfenyő szaporodása a természetben kényes folyamat, mivel a magoncok csak ásványi anyagban gazda termőtalajon, teljes napfényben fejlődnek, és nem tűrik a versenyt egyéb fejlődő növényekkel. Bár a magok a tűleveles, nedves humuszrétegen is kikelnek, az avar nyári kiszáradásakor elpusztulnak. Ezen okok miatt a mamutfenyő sikeres szaporodásához szükség van időközönkénti erdőtűzre. Ez a tűz segít megszabadulni az elnyomó versenytársaktól. Tűz nélkül a fejlődő egyéb növények elnyomják a mamutfenyő csemetéket, így azok képtelenek kifejlődni. Kifejlett állapotukban nagy mennyiségű vizet igényelnek, ezért sokszor egy-egy vízfolyás köré csoportosulnak. A tűz másik hatása, hogy a forró levegő kiszárítja a tobozokat, így azokból a magok a földre hullanak, és megindul a csírázásuk. A tűz után maradó hamu takaróként szolgál a magoknak, megóvva azokat az ultraibolya sugarak káros hatásától.
A tűz mellett két állat is segíti a mamutfenyő szaporodását. Az egyik állat a Phymatodes nitidus nevű bogár, amely tojásait a fa tobozaiba rakja, ahol a kifejlődő lárvák járatokat rágnak, melyek a vízháztartás felborulása miatt a toboz kiszáradásához vezetnek. A másik állat a Tamiasciurus douglasi nevű mókus. Ez az emlős egész évben aktív és a fa húsos, zöld tobozait rágcsálja. Ezúton is képes néhány mag a talajra kerülni.
A General Sherman (Sherman tábornok) nevű példány becslések szerint 2100 tonna!!!
Örökzöld növény, ágai sűrűn állnak, ezért koronája tömött. Törzse a föld feletti részen nagyon vastag (olyan, mint a mamut lába :), felfelé fokozatosan vékonyodik. Vörösesbarna kérge roppant különleges, hiszen olyan puha, hogy ha nem vigyázunk, akár kézzel is maradandó nyomokat hagyhatunk rajta. Rugalmas és taplószerű. Tűlevelei apró pikkelyekből állnak, 5-10 mm hosszúak. Ha a leveleket óvatosan megdörzsöljük, akkor leginkább az ánizsillat dominál. Nőivarú tobozai tojás alakúak.
Remélem tetszeni fog a fa, és a környék. Szép időt, és kellemes kincskeresést kívánok mindenkinek.
Forrás:
Mátyás ciprián
edenkert.hu
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A mai körtúrával folytattam a bakonyi ládák gyűjtögetését. Páliháláspusztáról indultam, ez volt az első láda. Nagyon szép ez a fenyő. A QR kód is klasszul működött. Köszönöm!
Hagyományos újévi túra keretében tettünk egy szép nagy, 23 km-es kört a Bakonyban. Nagyon kellemes idő volt Sütött a nap szinte végig, és olyan meleg volt, hogy simán lehetett rövidujjú pólóban is kirándulni. Ez a láda is része volt a tervnek.
Szép nagy fa! Nagyon kitűnik a környezetéből. Egyrészt a magasságának köszönhetően, meg azért is, mert ez volt az egyetlen zöld most a környéken. Érdekes, szivacsos a törzs, bár ez nem volt újdonság, mert taperoltam már hasonló fákat! Mégis mindig rácsodálkozom, mennyire más, mint az általában ismert fák.
Logoltunk, kicsit beszélgettünk a tövében, és indultunk tovább a következő célpontunk felé.
Nagyon klassz kirándulás volt! Soha eddig nem volt ilyen népes a csapat újévi túrán. Túratársaim voltak (abc sorrendben): Csg12, Fidorka, Gábor66, GeoÉvike, kiváncsifáncsi, macikupac, Mikulás, Mira, Nargoth, Niki, pgyp, radpeter, rosie, scele, Toti, Zsu
Még soha nem voltunk ilyen sokan egy újévi túrán. Ezúttal 17-en (lelcache, csg12, GeoÉvike és Toti, radpeter, scele, pgyp, Niki és macikupac, Mira és Gábor66, Zsuzsi és Mikulás, Rosie és nargoth, valamint Fidorka és jómagam) tapostunk egy kb 22km-es kört a tavaszias Bakonyban és a gyalogláson kívül tartalmas beszélgetésben is részünk volt. Nagyon klassz volt, köszönet mindenkinek.
Nagyon szeretem a hatalmas fákat, így ez a hely is tetszett. Ez a mamut is egy szép példány. Rácsodálkoztam, hogy ilyen kis szivacsos, puha a törzse. Köszönjük az invitálást.
Futtában szeltem a tájat, jó volt a Halomány hegyek lábát érinteni. (Állítólag a nyelvünkben a -mányra végződő szó emberi építményre utal. És azt is tudjuk, hogy a Bakony tobb mint 5000 éve lakott, nem is messze vannak innen az avar-kori halomsírok. Ki tudja az igazságot...) Vissza fogok még jönni, hogy jobban magamba szívhassam a táj békéjét. Sok vaddal találkoztam. [Geoládák v3.12.6]
Kétnapos, bringás hétvége a Bakonyban. A kellemes napsütés és a száraz időszak együtt jó kombináció volt egy kis tekerésre, ma az MTB7 multit jártuk körbe 42 km-en, néhány kitérővel megtoldva. Néhány disznótúráson átvergődve sikerült eljutnunk a mamutfenyőhöz vezető földútra, onnan sima ügy volt. Láda a helyén, köszi!
Kedvelem a növényritkaságokat, de szerintem ez a fa nem igazán "ládaérdemes", inkább csak POI. A leírásban egyetlen szó se esik ERRŐL a konkrét példányról: nem tudjuk ki ültette, mikor, s miért került oda. Pedig a ládaleírásoknak arról a konkrét nevezetességekről kéne szólniuk, amit megmutatnak... Ráadásul a környéken közel se az egyetlen mamutfenyő ez (lásd a szépalmapusztai társait), és messze nem is a legnagyobb és legidősebb közülülük.
Amúgy a környék szép, én nagyon élveztem a túrát Pénzesgyőr-Pálihálás felől, és a fa is viszonylag egészségesnek tűnik egyelőre (ellentétben a szépalmaiakkal).
bpali51 barátommal és a veszprémi MAG túrakör tagjaival túráztunk Borzavárról Pénzesgyőrre. Verőfényes napsütésben, dacolva a hőséggel, egy kellemes szépalmai hűsölés és a grófi sírkert megtekintése után kerestük fel a csodás fenyőt.
Köszönjük a rejtést!
A GCNkut-hoz úton ismét megkerestük.
A mai hőség miatt inkább azt a rövidebb túrát választottunk.
A mammut fenyő még mindig gyönyörű.
A láda rendben van.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Sajnos a dobozban lévő logfüzet darabjaira széthullott. A két fedlap mellett négy rongyos lapon találhatók a logok. A jelszó olvasható.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda felújítva van, de a nagy fától kb 20 m re csak úgy a földön hevert. A ládát vissza raktuk kb a helyére. [Geoládák v3.8.3]
Sajnos csak a láda maradványai lettek meg. Még szerencse, hogy a törmeléken, ami szanaszét hevert, a jelszó látszódott.
A láda darabjai most egy régen kidőlt (vagy kivágott) és elkorhadt fa mellet, egy másik tuskóval letakarva hevernek.
A környéken kihelyezett hirdetményeket figyelmesen el kell olvasni. A vadászatok időpontjáról szólnak!
Sajnos a láda darabokban. Csoda, hogy észrevettük. Összeszedtük amit találtunk, és beraktuk egy kivágott fa mellé. Ráraktunk egy tuskót. Ezt a dobozt gyorsan rendbe kell majd rakni.
Sajnos a láda gyakorlatilag megsemmisült, eltörte, kiturva rejtekéből hevert a földön, valószínűleg vaddisznó találta meg. A jelszó a tetején halványan meg olvasható. [Geoládák v3.5.0]
Pálihálástól először a másik mammutfenyős ládához, a GC1939-hez mentünk, majd visszafelé megkerestük ezt is.
Nagyon szép az erdő, szarvasbőgés hallatszott minden felől. Jó lenne tudni, hogyan és miért kerültek ide a fenyők. Bár láthatóan nem érzik annyira jól magukat.
PCsabával sétáltunk el ezért a ládáért a Szépalmából, kifejezetten hangulatos volt az oda vezető út aztán visszafele kicsit szedtük a lábunkat, mert elég viharos volt az idő és nem akartunk elázni. Emlkékezetes láda, köszönjük a rejtést!
Az autót a település táblánál leparkoltuk, és innen gyalogosan haladtunk az erdészeti úton. Könnyed séta után már messziről látni lehetett a mamut fenyőt. Talán még sosem láttunk ilyen fát élőben, érdekes volt. A fa kérge rendkívül puha volt. Emlékbe hoztunk a tobozából :)
Köszi a lehetőséget!
Eredetileg nem "ládázni" indultunk, csak egy erdei "szafarira". Útközben szóba került a geocaching, így gyorsan begyűjtöttük a közeli ládákat a kolleginákkal.
Csoda szép mamut fenyő. Hasonló szép példány van a dénesfai kastélyparkban is.
Bakonyi túránk során többször áthaladtunk Pálihálás káposzta mezője mellett. Lila, fehér és kelkáposzták gömbölyödtek ki a földből, amerre a szem ellát. A giga méretű mamutfenyőhöz közeledve viszont az őszi kikericsek lila virágai borították a rétet. Csodaszép látvány ilyenkor, sok-sok helyen találkoztunk ezzel a kedves virággal. A mamut fenyő mérete lenyűgöző, szeretem a hatalmas, öreg fákat. A láda hamar meglett, köszönet a rejtésért.
Szombathelyi társaimmal jártuk csodálatos szép őszi időben a Kőris-hegy - Szépalmapuszta - Zirc környékét. A rejtéshez érve a láda szétszórt nyomait találtuk, valószínűleg egy vad túrta ki a rejtekről a ládát, a ládát széttörte, a tartalmát nagy körből gyűjtöttük össze. A logbook-ot a helytől 8 m-re, épen és szárazon megtaláltuk. Nem volt nálam másik láda, így a törött ládát a műanyag zacskóba betakartuk, társam egy nagyobb gyökérrel eltakarta.
Jó lenne újra rejteni az új ládát. Email-t küldtem a helyszínen készített fotókról.
Toll nem volt nálunk, így nem tudtunk beírni a logbook-ba.
Köszönjük a lehetőséget.
Egy kis kirándulás Pálihálásról Szépalma érintésével a Kőris-hegyre (24 km) az ottani ősládáért. De azért útközben is számos csodát láttunk. Például ezt a már korábban is meglátogatott mamutfenyőt. A ládát GPS nélkül is megleltem.
Kár, hogy ennyire megy a fakitermelés, ez a levon a hely szépségéből, persze erről nem a rejtő tehet, és szerencsére ez a fa megvan és csodálatos.
Köszönjük a rejtést!
Az OKT Borzavár-Zirc szakaszának teljesítése után Borzavárra visszafelé menet,ndavid42-vel és Mártival megkerestük.
A ládánál épp Petheovackáékat ,,értük tetten"... :)
Köszi a rejtést!
Csövivel fellelve. Érdekes ez magában álló vörösfenyő. Vajon ki ültette? Sereszakiékat megelőzve találtuk meg. Jó kis viccet eszeltek ki, én hülye meg bedőltem, baszki ;)
Gyönyörű volt a természet, ahogy a sűrű ködben egyre jobban előtűnt a mamutfenyő. Reméljük még sokáig fog pompázni ezen a helyen :) Köszönöm, hogy megmutattad!
Gyönyörű környezetben van ez a fa. Köd volt,ahogy haladtam a láda felé és kirajzolódott a fenyő körvonala fenséges látvány volt. Köszönöm,h megmutattad!
A nagyon szép időben elsétáltunk Pálihálásról a fáig, ami tényleg lenyűgöző. Az összes környékbeli tuskónál végigtúrtuk a vastag avart, de nem találtuk a ládát. Kérem a T. rejtőt, hogy a kép alapján fogadja ezt el találatnak.
Ez nagyon tetszett! Sok gomba volt a környéken. Tablettához hasonló módon leltem a ládára. Csak úgy az avar tetején, nem messze a rejtektől. Visszaraktam a helyére, de felmerült bennem, hogy itt valami rejtélyes erők működnek! :)
A mai napom egy részét a mamutfenyők között töltöttem, hiszen nem csak itt, hanem Szépalma közelében lévő GC1939 láda is mamutfenyők között van elrejtve. Először pár évvel ezelőtt láttam mamutfenyőfát Alcsút közelében. Ha jól emlékszem annak a törzse vastagabb volt.
Találkoztam egy barátságos mamuttal. .... s a híres tűzálló ruháját közelről is lefotóztam. ...... nagyon kedves lény....... Negyedik ládika, GPS nélkül. Ez könnyű volt. Hálásan köszönöm a rejtést. .... A ládában nincs leírás. Én egyelőre nem vagyok felkészülve arra, hogy ilyeneket pótoljak.
Igazán érdekes a fa kérge, olyan mintha az ember üveggyapotot fogna, de mégsem az, mert az vörösbarna. A tobozok is kicsi, kerek-ovális alakúak amiket a földön találtunk. Olyan amivel a Rumcájsz lövöldözött a jičíni erdőben.
A benne található TB-t a következő vállalkozó megtaláló kérem, hogy .com-os ládába vigye tovább. Köszönöm szépen !
A mamutfenyőkhöz régi vonzalom fűz :) Eddig még csak a budakeszi, gödöllői, balatonszárszói fákat ismertem, de itt (a közelben) egy egész liget is van belőlük :) Köszönjük a rejtést!
Gyönyörű fa, jó rejtek, gyenge minőségű doboz sáros nylonban.
A nagyon érdekes leírásnak is jó tenne egy kis átszerkesztés.
Érdekes az, hogy amikor az USÁ-ban elkezdték védeni a mamutfenyőket (amik mellesleg, mint a tudósok később rájöttek, inkább a ciprus- mint a fenyőfélék közé tartoznak), akkor amitől leginkább igyekeztek megóvni őket, az az erdőtűz volt. Aztán csodálkoztak, hogy egyáltalán nincsenek fiatal fák. Ezután jöttek rá arra, hogy a rendszeres és ezért mindig kisméretű erdőtűz fontos a fának. Azóta alkalmaznak kontrollált erdőtüzeket a nemzeti parkokban.
Európába kb. 150 éve, Magyarországra a 19. sz. végén kerültek az első mamutfenyők, ezér még egy "kicsit" várnunk kell, hogy akkorára nőjenek, mint a kaliforniaiak. De hiába vagyunk türelmesek, sajnos a mi klímánk nem az igazi. Jóval nagyobb csapadékmennyiségre vágynának, így sorra pusztulnak el ezek a óriások. Lásd még: GCIHAR.
Ezt a fát ki ültette és miért pont ide? Mit lehet tudni róla?
Miután monszun szerű eső zúdult a Bakonyra lovastúránk második napján, s a lovak négy lába négyfelé csúszott, ezt a ládát már két lábon kerestük fel. Ez volt túránk 3. állomása. Pár nappal az első látogatást követően végül a lovaink is találkozhattak a mammuttal.
Életem 81. megtalálása. A megtalálást gyönyörű őszi időben, telefonos GPS segítségével hajtottam végre. A láda jó helyet mutat meg, a fa nekem és a feleségemnek is nagyon tetszett.
ÉRDEKESSÉG: Előttem bejegyző kessertárs is mosolyog, én is mosolygok:) Milyen kicsi a világ! Egymástól függetlenül, egymást nem ismerve mindketten ugyanazt az útvonaltervet készítettük aznapra (na jó én az utolsó vadászatot kihagytam). És ami még megdöbbentőbb hogy mindketten ugyanabban a városban lakunk. Mi ez ha nem véletlen?
Köszi a lehetőséget, és üdv minden "kincsvadász"-nak: Attila
Köszi a rejtést. A láda mellett megtaláltuk az idei első kullancsokat is... és nem csak kölyök kullancsokat sajnos, hanem szép, egészséges, kifejlett példányokat is. Szóval mindenki óvatosan! Dávid, Betti és a 8 hónapos pocaklakó :)
Másodszori próbálkozásra lett meg a láda, Korábban még a Csavaros megoldást kerestük tavasszal, de akkor sajnos nem lett meg a láda. Most a pótlása után, egy kellemes téli séta során sikerült megtalálni.
Köszi a rejtést!
Életünk első kincsvadászata volt és nagyon élveztük! A környéken pihentünk és ott ajánlották a kirándulóhelyet. Tetszett nagyon és folytatni fogjuk a keresgélést! Köszönjük!
Megtaláltuk, lent... de kis ügyeskedéssel újra a helyén, nem tudom tartós lesz-e, igyekeztünk :) A mamutfenyő valami nagyon különleges, és hogy ilyen nagy fának ilyen kis toboza... a kérge is lenyűgözött, megérte meglátogatni! Köszi a különleges rejtést is!
A ládát nem a helyén, hanem a földön találtuk. A rejtés ötlete egyébként tetszik, csak a kivitelezés nem állta ki az idő próbáját. Ugyanazon a koordinátán próbáltuk újrarejteni, de a következő megtaláló ne felfelé nézzen!
Mivel az Utolsó vadászattól jöttünk, így egy csak még plusz egy mamutfenyő lett. De a séta jó volt.
Az "utolsó vadászat" emlékét őrző mamutfenyőcsoporttól sétáltunk át ehhez a magányos, de látványos példányhoz. A láda rejtése sajnos tönkrement. A ládát rejtő objektum leszakadt helyéről, nem tudtuk visszaszerelni. Így csak beledugtuk, és a fa tövére raktuk le álcázva. Érdemes lenne kimenni karbantartani.
Kösz a rejtést! A földön találtuk, mivel Gy2 velünk volt (aki már korábban megtalálták), visszahelyeztük a ládát, de jó lenne megerősíteni a rejteket! Szuper a hely:)
"Téli bakonyi túra keretében, gondoltam, megkeresek néhány útba eső ládát. A hó a mamut környékén néhol térdig ért, azért feltúrtam jónéhány buckát, tökjó tuskókat találtam :-) - de ládát, azt nem. Nehezen adom fel, de nem volt értelme a további keresgélésnek. Tavasszal, veled, ugyanitt!!!"
- ez volt 2009.02.22-én... hát az a tavasz egy kicsit már elmúlt, sajnos csak most jártam arra újra. De megérte! Találtam már ládát faodúban, madárodúban, de ez ... :-))) - Ja, és engem is megtámadtak az óriási éjjeli lepkék, de én győztem.
Ez jó! Jót nevettem mikor megláttam a rejtést, viszont mikor kivettem a ládát, kb. 40-50 éjszakai lepke repült az arcomba a láda mögül, ez kissé váratlan volt :) A mamutfenyő úgy megtetszett, hogy át is mentem GC1939-hez, ott több is van!
A fa gyönyörű, kár, hogy láthatóan pusztul. Sajnos gps nélkül elég nehezen sikerült megtalálni a ládikát, úgy hogy nem tudtam, milyen távolságon belül kell keresni.
Szép helyen, ötletes rejtés, kellemes séta. A fa nagyon szép kár hogy magányos, lehetne belőle több is. Köszönjük az élményt és a rejtést: Acsart. Calar Alto Key TB került a dobozba!
Megtaláltuk!
Mi Borzavárról indultunk, a patak völgyén sétáltunk át Pálihálásra. A fát egészen könnyen megtaláltuk, majd hamarosan a rejtek is meglett. Tényleg nagyon kreatív a rejtés :) Köszönjük szépen!
Nem tudja vki, hogy ez fa hogy került oda, hány éves lehet, valami infót róla?
Ja, és ha már mindenki elmondta, én sem hagyhatom ki: nagyon jó kis kreatív rejtés, grat és köszönjük!
Hamar megtaláltuk ezt a remek rejtést! Nagyon jó ötlet. A környezet kicsit csalódás volt, aszfalt, por az út jó részén. Ezért továbbmentünk Szépalmára. A logbook szétpenészedve, összeragadva, kicseréltük.
Teljesítménytúra közbeni találat, minimális kitérővel. A fakitermelés kissé elcsúfítja az amúgy szép tájat... A mamutfenyő viszont impozáns, már messziről látszik. A rejtés pedig igen ötletes.
Köszönjük a rejtést!
Mai utolsó. Szarvasokat és őzeket is láttunk igen nagy számban. Hazafelé az úton kettő futott az autó mellett egy darabig, majd visszafordultak, erre mi meg tolattunk. :-) Sajnos sötét is volt és nagyon "elástuk" a fényképezőgépet, mire előhalásztam már késő volt.
A ládarejtek remek, de sajnos beázott, így nem is tudtunk a szép könyvecskébe írni.
Fogtam!
A vasutas természetjárók őszi találkozóján voltunk Bakonybélen. Azonban az esős idő városba hajtott bennünket (Zirc), így kerültünk ide.
Egyedülálló ez a mamutfenyő!
csadorvadász segítségével sem...gyanítjuk, hogy a láda nincs a helyén és a hűlt helyén sem, ellenben találtunk egy citromságra jelölő rajzszöget az egyik fába tűzve - ez számít? :) sokáig kutattunk habár sötét volt, fáztunk és lőttek....a rejtő jóindulatával +1 találat - KÖSZÖNET
reméljük mások több szerencsével járnak, de megérte, a fenyő tényleg mamut
[wapon beküldött szöveg]
4 napos kirándulást tettünk Veszprémben és a Bakonyban. Sajnos az időjárás többnyire rossz volt, de így is sikerült sok szép és érdekes helyet felkeresni.
Könnyű találat, volt, a dobos 2 perc alatt meglett, igazán ötletes. Sok rőzse alatti, dzsindzsába hagyott doboz tulaja tanulhatna ebből. Lehet így is! A fa figyelemere méltó, milyen puha a kérge. Murus és Cica
Zircről hosszas tévelygés után értünk ide, mert egy helyen eltűnt a jelzés, de végül csak rátaláltunk a helyes ösvényre. És milyen szerencse, mert szép helyre kalauzolt bennünket a rejtő. Leleményes a rejtés, és gyönyörű a füzetke, kár, hogy a penész kikezdte.
A mamutfenyőről is mindent meg lehet tudni az ismertetőből.
A közelben javában folyt a fakitermelés, talán emiatt nem bújtak elő itt sem a mókusok. Vagy simán bunkók, most már igen neheztelek rájuk!
GC1939 után kíváncsian vártuk, hogy mi jöhet még, de csalatkoznunk kellett: a láda nem volt a helyén, fedetlenül hevert a földön, így aztán nem volt nagy kihívás megtalálni:-( Be is volt ázva, a logbook kivételével a tartalmát kiselejteztük, a dobozt kitörölgettük és tettünk bele néhány apróságot, majd visszatettük a helyére.
Gratula és köszönet csadorvadásznak a rejtésekért, jó lenne, ha elszaporodnának a hasonló minőségi ládák!
Épp arról beszélgettünk, hogy az öcsém Angliában talált egy rejtést, ami egy ilyenben volt, és hogy itt is milyen jól mutatna egy ilyen. És lőn! Köszi az élményt! :) Itt már nagyon elfáradtunk, Zircet megint kihagytuk, irány haza!
Évi és Herrbert
Az előző(Utolsó vadászat)láda már annyira felcsigázta az érdeklődésünket,hogy "egyenesen"átgázoltunk a kidőlt erdőn.(Az elmúlt napok viharai nagy károkat okoztak a környéken.)
A mamut viszonylag hamar meglett,de ami utána következett...
A tojó galamb nem forgolódik annyit saját tengelye körül,mint mi,amig a megfelelő poziciót meg nem találtuk.
"Pábló!Geniál!!!"
Könnyed körtúra Zircről indulva, tanösvény, Borzavár Szépalma, Pálihálás, majd vissza Zircre. Egyedi a rejtés, a ládán kívül két bogár is lakja.
Gyalogos kupa: 18,4 km
Mai kirandulasunk kiindulo pontja. KToM es Kata tarsasagaban, negyesben setaltunk innen Szepalma fele egy kellemes kort. Par mamut fenyot felkerestunk mar a gc soran, koszonet a maiakert is!
A rejtes nagyon jo, kicsiben par hete talalkoztam a parjaval A Kelenfoldi Pu. kozeleben.
Sajnos kicsit nedves a lada tartalma, de nem epp sutott a nap, igy nem tudtuk megszaritani. Valakinek ra kellene szanni napsutesben egy fel orat...
A rejtés módjából valóban úgy néz ki, hogy valamikor nem a földön volt, de jelenleg ott található, de azért nem egyszerű. Remélem ez nem sportszerűtlen segítség.
Tényleg trükkös relytés, igazi vadászat volt! :) Vagy fél órát keringtünk 20 méteres körzetben, és összeszedtük az összes szeder tüskét, ami csak volt. De köszi érte, megérte!
A Tündérmajor és a pálihálási házak is szépek.
Viszont az út, ami a Fenyőhöz vezet, kriminálisan néz ki. A babakocsit fel sem lehet tolni addig, mert annyi törmeléket halmoztak fel, és fél méteres keréknyomok szabdalják az utat. Szomorú látni a balga "ember" keze nyomát a Bakony bugyrában. Lásd a képeket... :(
Kellemes húsvétot mindenkinek!
A láda megtalálása az előző leírások alapján nem okozott nehézséget, tényleg egyedülálló ! A mamutfenyő szivacsszerűen puha kérge meglepetés volt számomra.
Bakonyi kirándulás 29 km.
Páliháláson Ssaba & családja képviselőivel futottam össze így együtt kerestük meg a ládát. A rejtés nagyon egyedi, ilyet még nem láttam eddigi pályafutásom során.
Nagyon érdekes a mamufenyőről írt ismertető is. Vajon hogy került ez a példány ide a Bakonyba.
Néhány éve Amerikában volt szerencsém az egyik nemzeti parkban sokszáz éves példányokat is megcsodálni: egyes példányok törzsén egy gépkocsi is átfér.
Érdemes volt ide eljönni. Sajnos csak egy nagyon rövid délutánunk volt ládázni, így autóval álltunk meg nem messze, a faluban. Nagyon szépen felújított hétvégi házikók vannak itt. A fa nagyon érdekes, a rejtés különleges. Köszönjük! Dórival
Egy barátunkkal, Andrással indultunk ma kirándulni és ládázni egy jót. Az első kiszemeltünk ez az út volt. Ötletes, ügyes a rejtés - örültünk neki! :) A mamut is nagyon tetszett - meg úgy az egész környék. Szerencsére szép és napos időnk volt.
Köszönjük a rejtést, nagyon jól éreztük magunkat!
Egy 20 km-es túra során 4 ládát (GCPINT, GCszea, GC1939, GCGIGA) kerestünk meg. Sűrű ködben és +3 fokban indultunk Zircről. Az első ládát már napsütésben találtuk meg. A ritka, lombhullató Európai Vörösfenyő sok szépen sárguló példányát is láttuk útközben.
Köszönjük a rejtést.
A dzsungelen keresztülvágva GC1939-től eljutottam a P+ra, majd ide a fához. A fa meglett, a láda viszont nem. Már nagyon sötét volt és a telefon világítása mellett nem találtam meg a ládát, pedig nem a földön kerestem.
Kérem a rejtőt, a kép alapján fogadja el a találatot.
Innen még vissza kellett gyalogolnom Zircre a koromsötétben; kicsit nagyobb volt a szemem, mint a szám, de összességében nagyon szép helyeken voltam ma.
A Pintérhegyi Tanösvénytől érkeztünk mamut lesőbe, mai utunk 6/4. állomására.
A megadott helyen leparkoltunk, innen már csak pár perces séta volt...
A célt már az útról kiszúrtuk...
A rejtés nagyon ötletes, gratulálok!
Nagyon ötletes rejtés! Csak ha lehetne... egy természetbarát megoldást kivitelezni? Tényleg nem azért, hogy minden vacakba beleakadjunk, de jönnek az emberrel - ugye - gyerekek is. És a felnőtteknek valamiféle példát illene mutatni. Nem pont ilyet.
Mondom, amúgy nagyon tetszik, és kis változtatással mindent igényt ki is elégítene.
megj.:a láda belül nagyon jószagú:-)
A pálihálási mamutot és az utolsó vadászatot Szépalmával, Borzavárral, Tündérmajorral összekötve nagyot bicikliztem. Még a vasárnap délutáni napsütésben is nagyon kihalt volt az erdő.
Megtaláltam!
A GC1939-től, nagy várakozásokkal, és nem csalódtam. A pálihálási mamut tényleg hatalmas! A rejtés pedig ötletes, ujabb élmény. Ez volt a mai tura harmadik, befejező ládája, ismét nagy melegben...
Köszi a rejtést! Robi
Megtaláltuk!
Nagyon ötletes a rejtés! Egy régen kinyomtatott leírással kerestük, ott még egy kivágott fa gyökerei között kellett volna lennie, de ez a mostani helye nagyon jó!
Szép a fa!
Köszönjük a rejtést!
Szilvi+János
Pár száz méteres séta után értünk a fához, és pár perc keresés után már a dobozka is a kezünkben volt. Jó lenne, ha egyre többen követnék a hasonló - ötletes - rejtéseket...
Szeretem a nagy és különleges fákat. A mamutfenyőket pedig különösen. Talán a Budakeszin 1991-ben látott fák hatottak rám olyan erővel, hogy kialakult irányukba ez a vonzalom. Nem tudom miért, de azt hittem, hogy itt egy kisebb erdő lesz belőlük. Eleinte nem is láttuk a fát, pedig a nyiladék szélén áll. Csak úgy beleolvadt a környezetébe, hogy nem szúrt szemet. Odaérve láthattuk, hogy nem olyan terebélyes, mint a budakesziek, hanem inkább sudár, mint egy jegenye. A ládát kicsit keresgettük, mire meglett. Macek is örömmel jött.
4 ládásra és 18 km-esre tervezett túránk első ládája. Kár, hogy nem lehet 6-ost adni a rejtésre! A környezet is fantasztikus, a mamut pedig igencsak nagyra nőtt. Sajnos Cseri a túra hossza miatt nem jöhetett velünk, kb. 10 km-re van hitelesítve :-), így a csapat: Xidi, Andris és Roxi
Sajnos rossz oldalon indultunk fel a dombra. Az átkelés közben sikeresen megfeküdtem a méteres csalánban, és még este is bizsergett az egész karom:) A ládát mindenhol kerestük, csak a földön NEM! Hát persze, hogy ott volt. Visszaraktam a helyére.
Köszönöm a rejtést.
Frappáns, leleményes a rejtés! Jól jött a néhány szavas segítség a leírásban. Sikerült a legnagyobb csalánosban megközelíteni a fát - igaz így láttunk egy szép villámsújtotta fa maradványait - árkon bokron keresztül. Egy perccel előztük meg Access Deniedet - bár nem versenyeztünk - a megtalálás azért félig közös munka volt. Köszönjük neki is a közreműködést, és köszönjük az elrejtőnek a fantáziadús rejtést! Trantor
3/8.
Van még kettő ilyen fa az országban, az egyik sokkal nagyobb, ott is vannak dobozok, /bár lehet, hogy nem is fenyők :-)/jártunk már náluk.. de ez is szép, a környék is szép, a rejtés.. nos, érdekes.. megért volna még egy kis munkát :-)
De köszönjük, jót sétáltunk!!
A Zirc környéki túránk utolsó állomása és találata. Nagyon ötletes:) Először leírás nélkül keresgéltünk, de az a módszer most nem vált be:) A lényeg a lényeg, hogy megvan:)
Veszprémből Vinyéig vonattal, onnan turistautakon (Hódos-ér, Csárda-tető, Újszépalma-puszta, Kisszépalmapuszta, Hajmás-hegy). GC1939 után indultam erre, szakadó esőben, vétel volt. A láda környékén borsó nagyságú jégdarabok, szerencsére ez korábban esett. Az eső miatt a füzetbe nem írtam semmit, csak a jelszót olvastam le. Innen Kő-hegy felé mentem, végül Akli-pusztán szálltam fel egy buszra. Összesen 31,5 km-t gyalogoltam, szinte egész nap esett.
A láda rejtése lehetett volna "természetbarátibb".
[:233:] mai 3.
A Veszprémi Geokesser Találkozó felé menet ejtettük útba. Szép ez a környék, a fasor, a nyíló apró kék virágok. A rejtésért meg beírok egy ceruzás kisötöst zölddel :D ndavid42, BCI, vipi
Leginkább a trükkös rejtés tetszett, mert a környezet, amúgy természetes, hogy szép és kellemes.
Szépalmáról 42 perc alatt átértünk, visszafelé lassabb volt...
... no meg vidámabb is!
Lehetne a rejtés csillagos 5-ös? Állati mázlink volt, a földön hevert. Ha a helyén van, esélyes, hogy nem nyúlok hozzá... Azért visszatettük.Nagyon ötletes, az elmúlt pár ládánk alatt ez aharmadik olyan, hogy már maga az ötlet megéri az utat! Köszönjük!
Szezonnyitó autós bakonyjárás ozekivel. Érdekes látvány volt a mamutfenyő az erdő szélén. Bármerre jártunk a Bakonyba, mindenütt rengeteg emberrel találkoztunk a mai napon, itt is összefutottunk egy kisebb csoporttal. Azt mondjuk nem nagyon értem, hogy a rejtő miért tiltja meg, hogy fényképet tegyünk fel a rejtekről? Innen Szépalmára mentünk - dettó fényképcenzúra.
Húsvét hétfői mini-kessingtúra 3/2.
Szépalma felől jöttünk a rövidítő erdőgazdasági úton, majd egy keveset a -en. Track és útpontok ITT! A hatalmas fánál népes csapattal futottunk össze, együtt kerestük meg az ötletes rejteket. Mindenkinek nagyon tetszett! :-) A mammutfenyő tényleg óriási, különleges a kérge (ld. fotó).
Tetszett a hely, jól éreztük magunkat.
Visszasétáltunk Szépalmára a kocsihoz, onnan pedig átgurultunk a Csengő-hegyi kilátóhoz (GCA2B3).
Nagyszerű láda erre a csodaszép napra. Bakonybélből indultunk biciklivel, 40 km, 2 szuper láda, és két pecsét (Szépalma, Kőris-hegy) az ÖBB jelvényszerző túramozgalom igazolófüzetébe volt a jutalmunk. Trekkeltünk is néhány km új utat, pl. a GC1939 és a GCGIGA közötti jelzetlen, de jól járható földutat, amelyeket hamarosan berajzolok a turistautak.hu térképére.
Az előzőleg megtalált GC1939 után ez a láda sem okozott csalódást, bár nem is kellett keresnünk, mert MSE és Huntah (üdv!) már megtalálták előttünk. Itt is nagyon tetszett a kreatív rejtek, ill. az öreg mamut. Nagyon érdekes, hogy milyen puha a fa kérge (természetesen nem okoztam kárt benne, csak megérintettem).
Visszarejtés után a P+ jelen "haladtunk" a Kőris-hegyre vezető műút felé. Eső után nem szeretnék erre járni, most is nehéz volt a keréknyomokban és az elszórt gallyakon/fadarabokon gyalogolni. Tudom én, hogy az erdészek hasznos munkát végeznek a nagy gépeikkel, de azért a favágási szezon végén el lehetne egyengetni az utakat...
Zirc-Tündérmajor előtt jobbra el Pálihálás felé, majd a nyitott sorompón át 250m-re sikerült aszfaltúton megközelíteni.
Leírás nélkül kerestük, sajnos wap sem volt a környéken, de végül meglett. Nagyon ötletes rejtés!
Húsvéti gyűjtögetés Issey-vel, Zöldfülűvel és Csigusszal :)
E csodás és végre igazi (nem nyári jellegű!) tavaszi napon nyakunkba vettük a Bakonyt, oda- és visszaúton néhány plusz ládát levadászva. Az utolsó láda után a társaság nyomatékos felszólítására sem voltam hajlandó begyűjteni még egyet, ami csak nekem hiányzott volna, már így is mocskos pontvadásznak érzem magam ennyi találattal egy napon! ;) Ettől a nyomasztó gondolattól eltekintve ;p remek volt, ezúton is köszönöm ezt a remek napot mindenkinek, remélem, keresgélünk még együtt! (No persze nem ennyi ládával egyszerre, mert ez már túladagolás :p ). Külön köszönöm a fantasztikus élményt Csigusznak, hogy alig több, mint 130 megtalálással a hátam mögött végre betekintést nyerhettem a wapon logolás rejtelmeibe. Fantasztikus élmény... :))) Szeretném kiemelni azt is, hogy csupa szépen karbantartott ládával találkoztunk, és ez nem semmi, tekintetbe véve megtalálásaink számát! :)
(fényképek 13-án várhatók)
11/4. A 'Pálihálás' település-táblán belül kerülve egészen izgalmas élményben volt részünk máris, pedig még ki sem szálltunk az autóból: egy mókus szaladt át előttünk az úton, és csodával határos módon hagyta magát lencsevégre kapni. A pihenő traktorok (vagy mik) mellől elindulva kerestük fel a fenyőt és a ládát, nagyon szép a bükkös mellett sétáltunk el. Remek ötlet a rejtek, kedves ajándékokat találtunk a ládában, köszi a rejtést!
lefülelve. :) [wapon beküldött szöveg]
Bakonyi ládabetyárkodás 10/3.
Itt még csöppet sem elfásultan - na ja, nemsokára sokkal többet láttunk belőle!
A rejtés ötletes, bár hogy is van ez: az egyiket megérinteni sem szabad, a másikat meg ... ? Na nem baj, majd az a másik fa is megnő, és akkor őt is védjük...
Bővebb beszámoló Avranella pontvadász társunknál (akárhoy tagadja, mégiscsak látszik az, kérem :)))
Köszönöm a rejtést
Nagyon szép környéken jártunk. Sajnos a fa egy kicsit csalódás volt (jónéhány nagyobb fenyőfa is van a környéken). A rejtés ötletessége viszont mindent feledtetett.
A megtaláláshoz a telefonos segítséget el kellett használjuk :)
Köszönjük a rejtőnek!
Kellemes, rövid séta az erdészeti úttól a szép időben. Szegény mamut csak álldogál magában, hátsó felét az erdő kissé elnyomja. A rejtekről csak annyit, hogy egyenes derékkal az orrunk elé kellett volna néznünk.
Hát azt megmondom...
két kisgyerekkel már feltúrtuk a fél erdőt... Másodszorra jöttünk és nem akartam feladni de majdnem összejött. Hát ha lett volna net a közelemben olyat bírtam volna írni...
Most, hogy hazaértünk már megnyugodtam és gratulálok a tényleg egyedi megoldáshoz de, de ...
Köszi
Bakonyi ládázás Zsuval. 10 bakonyi fekete pötty volt a térképemen és csodás időjárást mondtak most szombatra, így nem volt kérdés, hogy belevágunk. Utolsó előtti ládánk volt ez a szép "fácska" a mai bakonyi kirándulásunkon. A sorompótol egy kellemes séta volt. Azt hittem lesz majd valami pad és akkor ott szépen leülök és elfogyasztom a szendvicsemet... :) Naiv voltam, de a fa azért nagyon szép, csak még fiatal. Kösz a rejtést!
Téli bakonyi túra keretében, gondoltam, megkeresek néhány útba eső ládát. A hó a mamut környékén néhol térdig ért, azért feltúrtam jónéhány buckát, tökjó tuskókat találtam :-) - de ládát, azt nem. Nehezen adom fel, de nem volt értelme a további keresgélésnek. Tavasszal, veled, ugyanitt!!!
Körülbelül három km-es felesleges gyaloglás után ráleltünk a helyes útra. Kitartó keresgélés a 30 cm-es hóban, majd megérdemelt győzelem. A fenyő tényleg nagyon szép, ilyen terepen (összefüggő hóréteg) csak a magunk fajta "őrültek" indulnak keresni. A körülményeket tekintve nem volt könnyű találat. Élveztük a lovas- és motoros szánok látványát, hazafelé pedig szarvasokat csodálhattunk meg. Ajánljuk másoknak is a téli túrát.
A lemenő nap utolsó sugarainál. Most csendes volt az erdő. Nagyon szép ez a környék. Köszönjük!
Közösen Gotica-val.
A mi mammut fenyőnk még csak 1,5 méteres, de ezt hamarosan utoléri. Még 50-100 év.
Az idei első hó kíséretében érkeztünk meg a mammuthoz. Nagyon tetszett!! Arra számítottunk, hogy a hó miatt sokáig fogunk keresgélni, de hamar meglett a kincs. :)
Nagyon érdekes ez az egyedül álló örökzöld óriás a lombját vesztett többi nagy fa között. Mint egy ember-alkotta emlékmű... Jó a láda rejtekhelye is.
Köszönjük:
Ildi és Gyuri
Már régen kinéztem magamnak ezt a fát. A bakonyi turistatérképeken is jelölik. Mivel ez a legközelebbi láda az én ládámhoz ( GCSZEA ) illendő volt felkeresnem. Szépalma felől mentem, és ahogy elhagytam a szépalmai határt fakitermelő gépek vájta utakon botladoztam, és csakhamar megtaláltam a környezetétől elütő szép formájú mamutfenyőt.
Az élményhez hozzá tartozik, hogy elgondolkoztam, hogy vajon hogyan került oda ez a fa? Vajon ki ültette? Olvasva a mamutfenyőről bizonyára nem véletlenül került oda. Ami a mamutfenyőt illeti a környéken nem ez érdemelt, volna ládát, mert ettől az egykétől 2,2 km távolságra van egy 15 tagból álló kis csoport, aminek a kora talán egy kicsit több is mint az egykének. A fentebb említett mamutfenyő csoport egy emlékhelyet jelöl amit Pejacsevich Endre gróf létesített Pál fia emlékére aki autóbalesetben halt meg. Érdemes a helyet felkeresni nagyon hangulatos.
Hogy egy kis reklámot a saját ládámnak is csináljak, azon a környéken is van néhány mamutfenyő. Az arborétumban sajnos pusztul az egyik, de a mangalicák felé van néhány amik szépen reprezentálják a fajt. Nincs nagy távolság a pontok között érdemes mindet megkeresni egy úttal.
Elolvasva a mamutfenyőkről a tudnivalókat néhány tobozt haza vittem, és megpróbálkozom a kicsíráztatásukkal. Ha megerednek akkor úgy hetven év múlva talán azok alá is telepítenek geoládát. Majd megkeresem azokat is! (126 éves leszek) (sic)
Szépalmáról kellemes délutáni séta, oda-vissza 2 óra. Aki teheti, Szépalma felől a piros kereszten közelítsen, meseszép az út ahogy az erdőben lefelé kanyarog.
A fa érdekes volt, a rejtek jó, ez a 30. ládánk és Ákoska egyedül találta meg, nagyon ügyes volt.
Köszönjük a rejtést!
Amikor nálunk volt az egyik mozgó láda, akkor ide rejtettük. Így most akár csukott szemmel is megtaláltuk volna.
Nekünk akkor is és most is a fa tapintása volt az érdekes.
Természetesn Hanga most volt itt először, így neki új volt az élmény...
A koordináták bepötyögésénél hibáztam, ezért aztán rossz helyen keresgéltünk egy darabig. A fát szerencsére kisvártatva megtaláltuk, onnan már adta magát a dolog!
Köszönjük a GC jelvényt, a kincskeresős hátizsákunk díszévé vált!
Zsuzska születésnapi ládatúra 3. állomása
Zircről a Monostor Cukrászdából hívtam a rejtőt, hogy ígéretéhez híven helyére került-e már a láda. A hitestársi megnyugtató válasz után bátran (és a finom süteményektől duplán jóérzéssel) kerekedtünk fel. Szépen fejlődik a fa, de azért kíváncsi lennék rá pár évtized múlva is. Ami leginkább furdalta az oldalunk, honnan került ide.
Egy picit aggódtam mert csak a láda közelében vettem észre hogy a neten még beteg a ládika státusza. Gondoltam ha a ládát nem is találom a fa azért érdekes lehet. Az ajánlott parkolóból sétáltam fel vándorral a fához. Meglepetésemre a ládikát rendben találtam. Köszönöm!
A ládikót megtaláltam,egy állatka összerágcsálta ezért kicseréltem.Mostantól kereshető!!Ja a zöld zacskót is magammal vittem.További jó keresgélést.Csadorvadász
Szép idő, gyönyörű őszi erdő.
A mammut még bébi.
A ládából csak egy zöld zacskót találtam meg. A valószínű rejtek alaposan kipucolva. Azért körbetúrtam az összes többi tuskót is (kép), de láda sehol.
A jelszóért köszönet tudonek.
Reggeli séta a hétvégi országos bajnokságok* között.
*A pontbegyűjtő csapatbajnokság különösen jó móka.
Régóta ismerem ezt a helyet és a fát is.
Sok kellemes kirándulás emléke fűz ide.
Az 1400. megtalálásomnak nem is kereshettem volna jobb helyet.
Ráadásul a nagy Freddy nyomdokaiban lépdelhettem.
Megjelenése óta foglalkoztatott GCDINO felkeresése. A tavaszi GC-verseny alatt nem volt kereshető, GCDOCD menet idején - csakúgy, mint most - nem volt jelszó a ládában. Mára úgy döntöttem, hogy a 2 új bakonyi ládát megkeresem, GCDINO-t pedig a rejtő segítségével rendbe teszem. Lett a 2 ládából 95 km kerékpározás 1100 m emelkedéssel a Városlőd - Farkasgyepü - Bakonyjákó - Németbánya - Bakonybél - Pénzesgyőr - Akli - Pálihálás - Zirc - Veszprém útvonalon.
GCDINO megkeresése és jelszavának rendbe tétele után az erdei utakon elértem a Bakonybél felé vezető erdei aszfaltutat a - - jelzések mentén, aztán a Bakony gerincének hullámain climbingoltam fel-le Zircig. A várost Porva felé elhagyva ismét keményebb emelkedő jött, majd Tündérpuszta után zúzott éles kővel felszórt szakaszok következtek. A Vredestein külsők kibírták defekt nélkül :-).
A -ot többször keresztezve, majd letérve róla az irtáson közelítettem a fához. A mamutfenyő már messziről megkülönböztethető volt a többi fától. A tegnap délután helyre tett láda azonnal meglett.
Megtapogattam a fa szivacsos kérgét, és arra gondoltam, hogy Zirc felé jövet nyilván azért égették a tarlót, hogy ez a fa szaporodhasson :-). Visszamentem a -re, aztán Zirc - Eplény - Veszprém következtek, ezúttal főleg lefelé. A kiváló feltételek mellett az 52/12 - 52/13 elforgott átlagos 87 rpm ped. és 131 bmp pulz. mellett.
Sokáig húztam a 2 bakonyi láda megkeresését, de a mai napon szép szakaszt hoztak. Köszönet érte.
"Melegváltás" volt a láda körül: még láttam az előző megtaláló kis családot távozni a helyszínről. A leírás és a készülék iránymutatásai alapján könnyen megtalálható volt a rejtés. A fa sajnos nem örvend a legjobb egészségnek, de így is impozáns látvány. Nála nagyobb rokonai a Szépalmai Arborétumban és annak környékén találhatók.
A megadott parkolóhelyen tettük le az autót. Egy igen érdekes erdei munkagép is állt ott. /lásd képek/. A célterület könnyed sétával érhető el, a mamutfenyő már messziről látható. A rejtekhely környékén a GPS kicsit bizonytalankodott, valószínű a nedves lombkorona miatt, de egyébként kis körülnézés után simán meg lehet találni a ládát. Bár több ilyen fát láttam már, de a kérgét még nem néztem meg közelebbről. A webes leírás nagyon jó, sok mindent meg lehet tudni belőle. Köszönjük a rejtést!
Gabi, Vivi, RIPTOR
Már Tündérmajor is nagyon tetszett. Jártam már erre párszor, mindig is érdekelt, hogy hova vezet a leágazó út. Most végre megnéztem. Féluton egy mozgó Csepel teherautó jött velem szembe! A falú végén álltam meg. Könnyű séta a ládáig. Kicsit pontatlan a koordináta. A ládát a rejtek előtt találtam. Talán az az őz is kesselt amit elriasztottam. Visszarejtettem. A fa tetszett, Szépalmapusztán látni hasonlókat.
Ma egy érdekes kessertalálkozó részesei voltunk: Éppen rejtettem vissza a ládát, amikor megcsörrent a telefonom, s e láda rejtője némi segítséget kért az egyik általunk rejtett láda mellől. :-)
Jót mosolyogtunk azon a véletlen egybeesésen, hogy egyidőben egymás rejtéseit nézzük éppen.
A fát nem ismertük eddig, igazán szép látvány, teljesen óriásnak tűnik a sűrű bakonyi erőben. Mindenképpen megért egy ládát, s annak is örüünk, hogy a ládának is jó helye van! Köszönjük a rejtőnek, hogy megmutatta nekünk.
Kellemes kis séta a falu végéről, közben mogyoró és szeder majszolása, az idilli környezetben, az öszképet és a gyerekek élményét csupán a vajasdoboz méretű kincsesláda rontotta el.
A zirci kiruccanás délutáni programja: keressünk mamutfenyőt! A helyi arborétumban van egy "csenevész" példány (30-40 éves), de mi egy nagyobbat akartunk látni. A Pálihálás mellett megbúvót!
Ebéd után megvártuk, míg a picik elalszanak, majd Fruzsi, Johanna, Levi, Anett és én elindultunk. Az ajánlott parkolóban hagytuk a kocsit. A műút végén jobbra bementünk egy erdészeti úton a sűrűbe. Jó kis eső utáni sáros talaj, de azért haladtunk. A rejtektől 32 m-re elkanyarodott a út, de szerencsére a tönkig nem volt sűrű az aljnövényzet. Először én mentem, felmérve, hogy nyugodtan jöhetnek-e keresni a többiek. Amikor velük közelítettünk, láttuk, hogy már nem vagyunk egyedül. Hampi kolléga is éppen erre járt. Udvariasan megvárta, míg a gyerekek megtalálták a rejteket. Köszönet érte! Logoltunk, kicsit beszélgettünk, majd elsietett.
Mi még körülnéztünk egy kicsit. Először is a mamutfenyőt fedeztük fel. Szerencsére négyen éppen körülérték a törzsét. Meglepő, milyen puha, szinte szivacsos a kérge.
Visszafelé az irtáson mentünk ki a műútra. Gyönyörű a környék, még így eső után is!
Szépalmapusztán jártunk így kötelező volt ez a láda levadászás.Alternatív utat választottunk, a betonútról toronyiránt az erdőbe. Megy egy kis föld út arra annak a vége szinte a ládáig visz.
A fát meg alig láttuk meg, mert kívül van. :)
Kösz a rejtést!
Kerékpáros megközelítés. A jelzett parkolót elhagyva találkoztam egy fiatal párral. Illedelmesen köszöntem nekik: Szép jó napot kívánok! Ők is visszaköszöntek. Később már számomra is világossá vált, hogy kesserekkel találkoztam (Kicsi Gesztenye és Tádé).
A láda megközelítése a betonútról történt. A kerékpárt eldöntöttem a fák között és gyalog mentem a ládáig. Jó lett volna egy pont felvétele, hogy hol kell a betonútról a láda irányába menni. Az aljnövényzet és a csalános egy kis emléket hagyot a lábamon (sebaj).
A pálihálási mamut még mindig ugyanott álldogál, így gyorsan a nyomára bukkantunk :)
Már csak itthon látjuk a logból, hogy visszafelé egy kesser-kollégával köszöntöttük egymást :)
Kicsi Gesztenye és Tádé
Nekem új volt ez a szép környék, én is sokáig keresgéltem, végül PDA-ba letöltöttem a rejtek képét, és úgy lett meg. Idilli lett volna az este, ha nem röpköd a távolban valami helikopter, aztán amikor az végre elhallgatott, egy hegyet-völgyet betöltő puskadörrenés szólalt meg... A fa a tuhu-n rajt van, a dendrománián nincs. Tetszenek a mamutfenyők.